Nüve Forum


Siyaset Tarihi hakkinda Finlandiya seferleri ile ilgili bilgiler


Finlandiya seferleri, ikinci Dünya savaşı sırasında Finlandiya ile SSCB'yi karşı karşıya getirmiş olan harekât. • Kış savaşı (30 kasım 1939-12 mart 1940). Finlandiya'nın sovyet isteklerine boyun eğmeyi reddetmesinden sonra, SSCB,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.09.15, 22:58
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Finlandiya seferleri

Finlandiya seferleri, ikinci Dünya savaşı sırasında Finlandiya ile SSCB'yi karşı karşıya getirmiş olan harekât.

• Kış savaşı (30 kasım 1939-12 mart 1940). Finlandiya'nın sovyet isteklerine boyun eğmeyi reddetmesinden sonra, SSCB, güneyde Viipuri (Vyborg) yönünde Karelya kıstağını kesen Mannerheim hattını yarmak amacıyla Petsamo ve Karelya kıstağı arasına 28 tümen gönderdi. Mannerheim komutasındaki 15 Finlandiya tümeni, var güçleriyle istilayı önlemeye giriştiler; Ladoga gölünün kuzeyinde, Oulu-Suomussalmi yönünde karşı saldırıya geçerek 21 aralık ve 10 ocak tarihleri arasında iki sovyet tümenini yok ettiler, iklimin sertliği ve ihtiyat eksikliği, Finliler'in başarılarını sürdürmelerine engel oldu. 1 şubattan başlayarak Sovyetler, Karelya kıstağını ele geçirmeye çalıştılar, bunu da başardılar. Bire karşı üç şeklinde saldırıp donmuş haldeki Finlandiya körfezi yoluyla Mannerheim hattını aşarak 2 martta Viipuri'ye ulaştılar. Harekât boyunca yalnızca dünya kamuoyunun sevgisini ve bir miktar donatımla gönüllülerin yardımını sağlayabilen Finlandiya, 3 martta müzakereye oturdu ve 12 martta Moskova antlaşması'nı imzaladı. Böylece Karelya kıstağıyla Balıkçılar yarımadasının içerisinde yer aldığı büyük toprak kaybını kabullenmiş oldu.

• Aşamalı savaş (26 haziran 1941-6 eylül 1944). Finlandiya, kaybettiği bu toprakları geri almak amacıyla, Almanlar SSCB'yi işgal ettiği zaman, onların yanında yeniden savaşa girdi.

1941 temmuzundan ağustosuna kadar Finlandiya kuvvetleri Ladoga gölünün kuzey-doğu'sundaki ve Karelya kıstağındaki toprakları yeniden ele geçirdiler. 29 R. de Greef-Neptune Nautisme ağustosta Viipuri'yi geri aldılar, 31 ağustosta da 1939 sınırının ötesindeki tahkimli sovyet mevzilerine yerleştiler. Eylülden başlayarak Karelya ordusu, Onega ve Ladoga gölleri arasındaki sovyet topraklarına girdi ve Murmansk-Leningrad demiryolunu kesti.

1942'den 1944'e kadar tüm cephede dinginlik hüküm sürdü. Ama 9 haziran 1944 günü dört sovyet ordusu, Finlandiya'nın 1940'ta belirlenen sınırlar içine çekilmesini sağlamak amacıyla Karelya kıstağında ve sovyet Karelya'sında şiddetli bir saldırıya kalkıştı. Viipuri 20 haziranda teslim olduğu takdirde cephe, Viipuri-Tai-pale hattı üzerinde tutulabilirdi. Sovyet Ka-relya'sı boşaltıldı ve Mannerheim, SSCB ile müzakerelere başladı. 19 eylülde Moskova'da imzalanan ateşkes, Finlandiya'nın III. Reich ile ilişkilerini kesmesini öngörüyordu. Buna uyarak Finlandiya birlikleri, ülkenin kuzeyinde bulunan ve Norveç yönünde geri çekilen alman dağ birliklerine karşı koydular.


kaynak:2-cilt:11
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü

Konu Selim Hoytur tarafından (14.09.15 saat 19:20 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
finlandiya, seferleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:39 .