Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Spor > Bireysel Sporlar > atıcılık sporu - başlıca yöntemi - kurallar

Bireysel Sporlar hakkinda atıcılık sporu - başlıca yöntemi - kurallar ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Bir silâh aracılığıyla belli bir hedefe ateş etme sporu. Atıcılık çok eski bir spor dalı olmasına ve 1896 yılındaki Atina Olimpiyat Oyunlan'nın programında bile yer almasına rağmen geniş halk

Like Tree1Likes
  • 1 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.11.08, 01:39
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart atıcılık sporu - başlıca yöntemi - kurallar

[coverattach=1] Bir silâh aracılığıyla belli bir hedefe ateş etme sporu.
Atıcılık çok eski bir spor dalı olmasına ve 1896 yılındaki Atina Olimpiyat Oyunlan'nın programında bile yer almasına rağmen geniş halk kitlelerinin malı olamamıştır. Gerçekten de silâh ve mermilerin fiyatı, atıcılığı pahalı bir spor haline getirir. Atıcılıkta, kullanılan silâhın türüne ve atış koşullarına bağlı olarak kesin kurallar konulmuştur.Yay, bir spor olarak pek de gelişmemiştir; ama ilkel kavimlerde eskiden olduğu gibi bugün de, av silâhı olarak yaydan faydalanılır.

Bu spor dalında başlıca iki yöntem vardır:
serbest silâhlarla hedefe atış.
av silâhlarıyla hareketli hedefe atış yöntemi.

[coverattach=2] kurallar her silâha göre değişir
Serbest silâhla atışta silâhın ağırlığı 8 kg'ı, kalibresi de 8 mm'yi geçmemelidir. Merkez noktası 5 sm kadar olan hedef, yani nişan tahtası atıcıdan 300 m uzakta bulunur. Atıcı, herhangi bir şeye, yere veya öbür koluna dayanma hakkma sahip değildir. 6,5 saat içinde 120 mermi atabilir. Karabina (filinta) ile atış yapılıyorsa, 50 m uzağa yerleştirilen nişan tahtası 2,5 X 3 metre boyutlarında olur. Atış şeklini seçme hakkı atıcıya tanınmıştır: yatarak, diz çökerek veya ayakta atış yapabilir. Büyük kalibreli tabancalar veya altıpatlarla (revolver) atışta hedef 25 m uzağa yerleştirilir.

[coverattach=3] hareketli hedefler
Av silâhlarıyla atışta ya birer birer salınan canh güvercinlere veya herhangi bir fırlatma aracıyla havaya fırlatılan toprak güvercinlere ateş edilir. Atıcının son derece usta ve eliçabuk olrr.ası gerekir, çünkü güvercinin hangi yönden uçurulacağım, dolayısıyla atış. açısını hiç bir zaman bilemez. Baltrap, bu yarışmanın amatörler için düzenlenmiş özel bir uygulamasıdır. İsveçliler koşan geyiğe atış yaparlar: doğal büyüklükte bir geyik, dört saniye boyunca görüş alanı içinde kalır ve 23 m koşar. 100 metre u-zaklıkta bulunan atıcı, tek atışlı veya otomatik bir silâhla bu geyiği vurmak zorundadır. Mermi hedefin başına veya ayaklarına isabet ederse atıcıya puan verilmez.

Kaynak:12
1.cilt / s.146-147


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
atýcýlýk sporu - baþlýca yöntemi - kurallar-okculuk-hunting-dove.jpg   atýcýlýk sporu - baþlýca yöntemi - kurallar-aticilik.jpg   atýcýlýk sporu - baþlýca yöntemi - kurallar-aticilik-shooting-range-.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
atıcılık, başlıca, kurallar, sporu, yöntemi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:42 .