Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Matbaacılık > Fotodizgi, filmdizgi, Projeksiyon sistemleri, Satır atlama, Katot ışını tüplü dizgi

Matbaacılık hakkinda Fotodizgi, filmdizgi, Projeksiyon sistemleri, Satır atlama, Katot ışını tüplü dizgi ile ilgili bilgiler


Fotodizgi (filmdizgi de denir), harfleri, sayıları, noktalama işaretlerini ve öteki işaretleri doğru sırada seçip, fotoğraf FİLM'i üstüne düşürerek basım işlemine hazır duruma getirmek için kullanılan, otomatik bir işlemdir (Bk. TİPO

Like Tree2Likes
  • 2 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.11.08, 22:47
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Fotodizgi, filmdizgi, Projeksiyon sistemleri, Satır atlama, Katot ışını tüplü dizgi

Fotodizgi (filmdizgi de denir), harfleri, sayıları, noktalama işaretlerini ve öteki işaretleri doğru sırada seçip, fotoğraf FİLM'i üstüne düşürerek basım işlemine hazır duruma getirmek için kullanılan, otomatik bir işlemdir (Bk. TİPO BASKI ve LİTOGRAFİ). Harfler genellikle, makinanın içine yerleştirilir. Makina, harflerin büyüklüğü ve tipi, hangi sırayla dizileceği, satır uzunluğu, satır arası boşlukları gibi özellikler konusundaki komutları, ya delikli bir banttan, ya 7-9 kanallı magnetik bir banttan ya da magnetik disklerden alır (Bk. BİLGİ SAKLAMA).
Dizilmiş (basılmış) yazılar ile sıradan bir yazı (sıradan daktilo yazısı) arasındaki temel farklardan biri, daktilo yazısında solda düzgün bir marj bulunmasına karşılık, satırların sağ yanının aynı hizada olmamasıdır. Buna karşılık, basılmış yazılarda, satırların tümü aynı boydadır. Bunu sağlamak için, gerekli uzunluğu bulmayan satırlarda, sözcükler arasındaki boşluklar biraz artırılır. Ancak aynı zamanda, her satırdaki sözcük aralarının aynı açıklıkta olması da sağlanır.
Dizgi ile daktilo yazısı arasındaki bir başka fark da, DAKTILO'ların çoğunda her harfe ya da sayıya aynı miktarda yer ayrılmasıdır. Bu harf, bir M harfi gibi geniş de olsa, bir 1 sayısı gibi dar da olsa bu durum değişmez. Buna karşılık dizgide, harflerin birbirine uydurulmasına büyük bir özen gösterilir. Bu durum, yazının görünüşünü güzelleştirir; ama her harfe yalnızca gerektiği kadar yer ayrılmasını gerektirir.
Satır taşırmama ve harflerin birbirine uydurulması işlemleri, metal döküm harfli dizgi yönteminde de kullanılmaktadır. Ancak, fotodizgi makinalarına verilen verilerin en önemlilerinden biri, her harf için ayrılacak olan yeri belirleyen «yerleştirme
Projeksiyon sistemleri: Yazı malzemesini sayfa üstünde düzenlemenin yalnızca iki yöntemi vardır : Kaynak hareketsiz tutulurken sayfa hareket ettirilir (birçok daktilonun şaryosunda olduğu gibi); her görüntü, satırdaki doğru yere projeksiyonla düşürülür. Fotodizgi makinası üreten çeşitli yapımcılar, bu düzenleme işlemi için değişik yöntemler geliştirmişlerdir; ancak çoğu, iki ayna sisteminden birini kullanır.
Temelde birbirine benzeyen bu iki sistem arasında, ışık kaynağı ile harflerin saklanması, seçilmesi ve yazılması alanlarında bazı farklar vardır. Sistem
de 400 film matrisi (her birinde bir harf görüntüsü bulunur), 20 x 20'lik kare biçimli bir kafes gibi düzenlenmiştir. Her harf, tıpkı haritadaki referans noktalarına benzeyen ve sütunlar ile satırları tanımlayan yalın, iki parçalı bir adresle belirlenir. Matris kutusu, iki yönde hareket ettirilerek, istenen matrisin, tek ışık kaynağı altına gelmesi sağlanır. Işık kaynağı mekanik bir kapakla denetlenir. Matristen harf görüntüsünün biçimini alan ışık ışını, bir yakınsak mercekten geçer (Bk. PROJEKSİYON MAKİNALARI), çapraz bir aynayla 90° çevrilir, bir ZUM merceğinden geçer (bu mercek harfin büyüklüğünü ve odaklamayı denetler), sonra da bir hareketli ayna sistemine gelir. Bu sistem, harfleri sayfanın üstüne, doğru sırada ve doğru aralıklarla yerleştirmek için kullanılır.
İkinci ayna sistemindeyse, film matrisleri dört diskin çevresine yerleştirilir. İstenen harf, disklerin iki yönde çevrilmesiyle, ışık kaynağının optik yolu üstüne getirilir. Makinada her disk için ayrı bir ksenon tüpü bulunur. Yarı yansıtıcı yüzeyleri bulunan çok aynalı bir blok kullanılarak, dört diskin projeksiyon yolu çakıştırılır. Böylece, bir diskteki harf görüntüsü, ortak bir optik hedef üstüne düşürülebilir. Projeksiyonla istenen matrisin verilmesi amacıyla disklerin gerekli konuma getirilmesi, yüksek bir hızla yapılır. Harflerin ve öteki işaretlerin, dört disk çevresinde gruplandırılma biçimi de, bu hızı artıracak düzendedir: Harfler, kullanılma sıklığına göre değerlendirilmiş ve böylece, art arda gelecek harflerin aynı diskte yeralma olasılığı azaltılmıştır. Bu düzenleme, disklerin sırayla kullanılmasını ve matrislerin, önceden seçilip yerlerine getirilmesini sağlar. Ardından görüntü, boyutu ayarlayan merceklerden geçerek yerleştirme aynalarına gelir.
Her iki ayna sisteminin bir ortak özelliği vardır: Harf, film üstüne hareketsiz bir matristen düşürülür. Hareketsiz matris sisteminin harfleri yerleştirme hızı, projeksiyon sırasında matrisin hareket ettiği ma-kinalarınki kadar yüksek değildir; ama çok nitelikli bir yazı verir. Dört disk kullanan ikinci sistem, saniyede yaklaşık 35 harf projeksiyonu yapar. Bu hız, diskten bir seçme yapılacak ve projeksiyon sırasında matris hareketsiz tutulacaksa, pratik hız sınırını olüş-turur.Yazma hızının nitelikten önemli olduğu durumlarda matrisler, çok hızlı dönen cam disklerin üstüne yerleştirilir. Bu sistemde projeksiyon, bir stroboskopik ışığın parlayarak, istenen harfi, optik yol üstünde bulunduğu sırada «dondurmasıyla
Katot ışını tüplü dizgi: Bir başka sistem olan katot ışını tüplü dizgideyse, harflerin görüntüleri bütün halinde değildir; bunun yerine, BİLGİSAYAR belleğine, harf parçalarının biçimlerini tanımlayan tek tek verilerden oluşan bir küre yerleştirilmiştir. Böylece, projeksiyonu yapılan görüntü, çok sayıda ayrı ayrı parçadan oluşturulur. Bellekteki veriler, elektron demetini denetleme amacıyla kullanılır. Elektron demeti, tarama hareketi yaparak, tıpkı televizyon alıcısında görüntünün ortaya çıkışı gibi, harfleri bir KATOT IŞINI TÜPÜ'nün perdesine «çıkarır Öteki katot ışını tüplü makinalarda, daha önce anlatılan sistemlerin bir karışımı bulunur. Bunlarda, kafes biçimli bir kutuda bulunan film kalıplarını taramak için, bir elektron demeti kullanılır ve görüntü, optik bir sistemden geçirilerek filmin üstüne düşürülür.

Satır atlama: Bir satır tamamlanınca, filmi süren aygıt, bir satır atlama sinyali alır ve film, istenen satır arası boşluğu ortaya çıkaracak biçimde, önceden belirlenmiş bir miktarda -«sarılır İşlemden geçirilen film, sayfa planına göre, başlıklar, sayfa numaraları ve şekillerle birlikte yerleştirilir. Hazırlanmış sayfanın fotoğrafı çekilir; bundan da, baskı blokları ya da litograf plakaları alınır.

Kaynak:4
3.cilt / s.818-820

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
atlama, dizgi, filmdizgi, fotodizgi, katot, projeksiyon, satır, sistemleri, tüplü, ışını

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:42 .