Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Matbaacılık > Basımevi-Kollu baskı makinesi ve rotatifler-Ofset baskı-Resimleri basmak-Renkli baskı

Matbaacılık hakkinda Basımevi-Kollu baskı makinesi ve rotatifler-Ofset baskı-Resimleri basmak-Renkli baskı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Bir yazı veya resmi basmak için dört köşeye ihtiyaç vardır: * kâğıt, mürekkep, «baskı kalıbı Kollu baskı makinesi ve rotatifler Avrupa'da ilk olarak *Gütenbe'rg hareketli harflerden yararlandı. Gütenberg'in icat ettiği

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.02.09, 07:24
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Basımevi-Kollu baskı makinesi ve rotatifler-Ofset baskı-Resimleri basmak-Renkli baskı

[coverattach=1]Bir yazı veya resmi basmak için dört köşeye ihtiyaç vardır: * kâğıt, mürekkep, «baskı kalıbı Kollu baskı makinesi ve rotatifler
Avrupa'da ilk olarak *Gütenbe'rg hareketli harflerden yararlandı. Gütenberg'in icat ettiği harf yapma makinesi, içine eritilmiş kurşun dökülen bir çeşit kalıptı. Kalıba dökülerek elde edilen harfler ayrıldıktan sonra harf kasalarına yerleştiriliyordu. Bir sözcüğü veya bir cümleyi yazmak için, basımcı harfleri bir cetvel (kumpas) üzerinde dizerdi; kumpas, hem satırların bozulmamasını sağlıyor, hem de cümlenin boyunu ayarlama ğa yarıyordu. Bir sayfa bu şekilde dizilip tamamlanınca basımcı, onu mürekkebe buladıktan sonra nejmli bir kâğıt tabakasına bastırıyordu.
İlk baskı âleti iki levhadan oluşuyordu: harflerin dizili olduğu, alttaki levhaya mermer deniyordu; üstteki ise, kocaman bir burguyla hareket ettirilir ve kâğıdı sıkıştırırdı.
Tipografya denen bu baskı yöntemi büyük teknik gelişmeler göstermiştir ve günümüzde hâlâ kullanılmaktadır.
XIX. yy .da düz levhaların yerini silindirler aldı: böylece rotatifler doğdu.
Basım hızı, buharlı makinenin, sonra da elektriğin icadıyla artınca, dizgi işini de hızlandırmak gerekti. Linotip (1882'de icat edildi) ve Monotip gerek bütün bir satırı dökmeğe ve gerek dakikada yüze yakın harfi döküp yan yana dizerek, satırları hasırlamağa imkân verdi.
[coverattach=2]Ofset baskı
XIX. yy.dan itibaren, kâğıt artık sadece tabaka tabaka değil, «bobin Yazıların (kitap, dergi, gazete) geniş ölçüde yaygınlaşması, basımcılığı hem daha hızlı, hem daha esnek yöntemler aramağa yöneltti. Zamanımızda çok kullanılan ofset baskının (İngilizce "«kopya Dizilmiş bir metin mineral boya sürülmüş bir kâğıda (kuşe kâğıt) geçirilip fotoğrafı çekilir. Elde edilen negatif filim pozitif şekle çevrildikten sonra, çinko veya alüminyum bir levhaya aktarılır. Bu levha, baskı silindirine tutturulur; onun kauçuk bir silindir üzerine çıkan kalıbı ile de kâğıda baskı yapılır.
Ofset baskıda bugün, elektronik sayesinde, metinlerin fotokompozisyon'u yapılmaktadır: bir ışık flaşı, hızla dönen bir diskten, metindeki her harfin yerine fotoğrafını çıkartır. Bu disk, üzerinde alfabenin bulunduğu bir çeşit negatif fotoğraftır (foton sistemi).
Levhaların yapımındaki kolaylık, renkli baskı yapma, hattâ orta kalite kâğıda bile basabilme olanağı, pek çok basım işinde (reklam katalogları, çocuk kitapları, resimli dergiler v.b.) ofset baskı sisteminin kullanılmasına yol açmıştır.
[coverattach=3]Resimleri basmak
Baskı teknikleri, metinle birlikte resim basamasaydı bu bir eksiklik olurdu. Ama maden üzerine gravür yapma tekniğinden esinlenerek gerçekleştirilen fotogravür sayesinde bu da sağlanmıştır. Resmin çeşitli tonları tipografya klişesine (kazılı levha) noktalarla aktarılır: renk ne kadar koyuysa tram noktaları da o kadar iri olur.
Ofset baskıda fotogravürle, filimler (tipori) yapılır, bu filimler, sonra baskı levhalarına aktarılır.
[coverattach=4]Renkli baskı
Renkli resimlerin basımı, tipografya veya ofset olarak, aynı ilkelere göre yapılır. Dört renkli. baskı için, dört filme ihtiyaç vardır; bunların biri sarı, biri kırmızı, biri mavi ve biri de siyah renk içindir.

Kaynak:12
1.cilt


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Basýmevi-Kollu baský makinesi ve rotatifler-Ofset baský-Resimleri basmak-Renkli baský-ofset-baski.jpg   Basýmevi-Kollu baský makinesi ve rotatifler-Ofset baský-Resimleri basmak-Renkli baský-metal_movable_type.jpg   Basýmevi-Kollu baský makinesi ve rotatifler-Ofset baský-Resimleri basmak-Renkli baský-selectedteachingsofbuddhistsagesandsonmasters1377.jpg   Basýmevi-Kollu baský makinesi ve rotatifler-Ofset baský-Resimleri basmak-Renkli baský-drukarnia-zlamywak.jpg  

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
baskı, baskı-resimleri, basmak-renkli, basımevi-kollu, makinesi, rotatifler-ofset

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:21 .