Nüve Forum


Kültür taslakları hakkinda Iroquoilar ile ilgili bilgiler


ÍROQUOÍLAR, Saint Lawrence, Susquehanna vadilerinde ve Erie, Ontario ve Huron gölleri kıyılarında yaşayan Kuzey Amerika Kızılderilileri, "iroquoi", algonkin dilinde "engerek yılanı" anlamına gelen bir deyimdir. Aslında, iroquoilar kendilerine "uzun ev

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.01.11, 11:14
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Iroquoilar

ÍROQUOÍLAR, Saint Lawrence, Susquehanna vadilerinde ve Erie, Ontario ve Huron gölleri kıyılarında yaşayan Kuzey Amerika Kızılderilileri, "iroquoi", algonkin dilinde "engerek yılanı" anlamına gelen bir deyimdir. Aslında, iroquoilar kendilerine "uzun ev insanları" derler Bu ad, onların matriklan biçiminde örgütlenmelerinden ve geniş aileler halinde bu tip konutlarda (uzun ev) oturmalarından kaynaklanır. Bu matriklanlar, beş kabile ya da ulus (Mohawklar, Oneidalar, Onondagalar, Ca-yugalar, Senecalar) oluşturmaktaydı. Topluluğun büyük meclisi, matriklan başına bir tane olmak üzere, 50 bilge ya da sa-ehem'den meydana geliyordu. Böylece, azınlıkların ifade özgürlüğünü de güvenceye alan bu karar süreci, Kuzey Amerika Kızılderilileri'nin en gelişmiş siyasal sistemi sayılır.
Iroquoilar-iroquoilar.jpg
Çiftçilik, balıkçılık ve kürk hayvanı avcılığı yapan iroquoilar, kürk ticareti konusunda kendilerini özellikle Huronlar"la rekabete iten beyaz sömürgecilerle karşılaşıncaya (XVII. yy.) kadar barış ve huzur içinde yaşadılar. Once Hollandalılarla, sonra da ingilizler'le ittifak kuran iroquoilar, Huronlar'dan destek gören Fransızlar'ın güneye doğru yayılmalarına karşı koydular. Bu hırpalama ve kıyım savaşı, 1635'ten 1701'e kadar sürdü. Bağımsızlık savaşından sonra, iroquoilar Kana'da-ya çekildiler ya da Missouri'ye sürüldüler.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
iroquoilar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:59 .