Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Kültür taslakları > çay içme kültürü - alışkanlığı

Kültür taslakları hakkinda çay içme kültürü - alışkanlığı ile ilgili bilgiler


Tavşan kanı çayın tahtı sarsılıyor... Türkiye, dünyada İrlanda***8217;dan sonra en fazla çay içilen ikinci ülke. Araştırmalara göre Türkiye***8217;de 100 kişiden 96***8217;sı her gün çay içiyor, kişi başına yıllık çay tüketimi

Like Tree16Likes
  • 4 Post By nuvekolik
  • 3 Post By wakan
  • 1 Post By Nicomedia
  • 1 Post By wakan
  • 1 Post By mavimavi
  • 1 Post By wakan
  • 3 Post By nuvekolik
  • 1 Post By nuvekolik
  • 1 Post By oguzgolcik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.12.07, 19:59
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart çay içme kültürü - alışkanlığı

Tavşan kanı çayın tahtı sarsılıyor...
Türkiye, dünyada İrlanda***8217;dan sonra en fazla çay içilen ikinci ülke. Araştırmalara göre Türkiye***8217;de 100 kişiden 96***8217;sı her gün çay içiyor, kişi başına yıllık çay tüketimi de 2.8 kilogram. Ancak geleneksel tavşan kanı çayın tahtı son yıllarda sarsılmaya başladı. Önce poşet çaylar çıktı. Ardından sağlıklı yaşam, detoks modası geldi. Meyve ve bitki çayları damak tadımızı değiştirdi. Yeşil çaydan sonra, beyaz çayı öğrendik. Şimdi çay satan mağazaların sayısı artıyor.

Bugün birçok şehirde Hindistan, Çin, Seylan ve İngiliz çay çeşitleri satılıyor. Marketlerin çay rafları her geçen gün genişliyor. Yeni tanıştığımız aksesuvarlar sayesinde çay içmek bir seremoni halini alıyor.

Çay mağazaları açıldı dünya çayları geldi bitki çayları tüketimi arttı

Değişen tüketim alışkanlıkları, sağlıklı yaşam bilinci, doğal ve fonksiyonel besin ihtiyacı bitki-meyve çayı, fonksiyonel çay ve yeşil çay tüketimini artırıyor. Bu çaylar stresten uyku sorunlarına, kanserden mide ağrılarına, yorgunluktan hazımsızlığa kadar birçok soruna iyi geliyor. Halen Türkiye***8217;de yılda 900 milyon poşet bitki çayı tüketiliyor. Zayıflama çaylarının ve yeşil çayların dışında kuşburnu, ıhlamur ve ada çayı en fazla talep gören çeşitler. Bu çayları en çok 25 yaş üstü kadınlar tercih ediyor. Kadınlar, en fazla boşaltım sistemini çalıştıran, metabolizmayı hızlandıran zayıflama çaylarını içiyor. Erkeklerin tercihi ise yeşil çay.

Bitkisel çay üreticisi Deren firması, yeşil çay, kuşburnu, Bayanlara Özel ve Form adlı çeşitleri üçlü paketlerde bir araya getiriyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu danışmanlığında hazırlanan bu paketler boyutu sayesinde çantada taşınabiliyor. Bayanlara Özel***8217;de kadınların özel günlerini sorunsuz geçirmelerini sağlayacak bitkilerle harmanlanmış. İçindeki çuha çiçeği, sarı kantaron ve lavanta ile şişkinlikleri azaltıyor. Sinameki, ısırgan yaprağı, ardıç meyvesi ve diğer bitkilerin doğal harmanından oluşan Deren Form, kilo vermeye, Active&Fit, yorgunluğun giderilmesine yardımcı oluyor.

Yeni ürün çeşitleriyle öne çıkan Ofçay***8217;ın ferahlatıcı Yaz Çayı; kuşburnu, bamya çiçeği, elma, portakal ve çilek aromalı siyah çay içeriyor. Tarçın, zencefil ve portakal aromalı bir siyah çay olan Kış Çayı ise kışın üşüyenleri ısıtma iddiasında.

Bitki, meyve ve yeşil çay kategorisinin yenilikçi markalarından Doğadan, Nar-Çilek, Mandalina-Portakal karışık meyve çaylarını üretti. Nar çilek karışımının içinde gerçek meyve parçaları var. Çocukların damak tadına uygun çaylara da ağırlık veren Doğadan***8217;ın gaz giderici, uyumayı kolaylaştırıcı, vitamin destekli meyve karışımlarından oluşan çeşitleri var.

Doğuş Çay***8217;ın geleneksel siyah çaylarının yanı sıra ıhlamur, adaçayı, papatya, nane-limon, kuşburnu, böğürtlen, elma ve form çaylarından oluşan 8 çeşit bitki-meyve çayı var. Meyveli çaylarda kuşburnu, bitkisel çaylarda ıhlamur ve fonksiyonel çaylarda form çayı tercih ediliyor.

Murpa Çay***8217;ın Almanya, İngiltere ve Fransa***8217;daki aroma tesislerine, ortak bir çalışmayla özel olarak ürettirdiği Doğal Bergamot Aroması ve bu aromayla kokulandırılan Bergomat Aromalı Siyah Çay***8217;ı çok seviliyor. Çaykur***8217;un elmalı, melisalı, limonlu ve naneli tatları bulunuyor.

Lipton 22 çeşit poşet bitki-meyve çayı üretiyor. Şeftalili ve limonlu form çayı, nane-limon ve erikli-tarçınlı en yenileri. En çok böğürtlen, kuşburnu, karanfil gibi meyvelerle desteklenen erikli-tarçınlı ilgi görüyor. Lipton***8217;un yeni çay çeşitleri hem sade hem de harmanlanarak demlenebiliyor.

BİR İRLANDALI YILDA 3 KİLO ÇAY İÇİYOR

Çayın içecek olarak 5 bin yıllık geçmişi var. Efsaneye göre suya düşen yaprağın renk vermesiyle fark edildi. Çay hakkında ilk geniş çaplı araştırmayı Lu Yu isminde bir Çinli yaptı.

Avrupa***8217;ya çay ilk kez 1610***8217;da Hollanda Doğu Hint Kumpanyası***8217;nın bir gemisiyle geldi.

Buzlu çay, 1904***8217;te Saint Louis Dünya Fuarı***8217;nda icat edildi.

Dünyada kişi başına en fazla çayı İrlandalılar (yılda 3.1 kg), Türkler (2.8 kg) ve İngilizler (2.6) tüketiyor. En az çay tüketen ülke yılda 90 gramla İtalya.

Dünyada üretilen 3.2 milyon ton kuru çayın 700 bin tonluk bölümünü yeşil çay oluşturuyor.

ÇAYI EN ÇOK EVDE İÇİYORUZ

Türkiye***8217;de çay en çok evde içiliyor, yüzde 65. Bunu yüzde 13***8217;le işyeri, yüzde 11***8217;le misafirlikte içilen çay takip ediyor. Çayın yüzde 5***8217;i kafede, yüzde 4***8217;ü kıraathanede, yüzde 2***8217;si okulda içiliyor.

Türkiye***8217;de ilk çay fabrikası 1947***8217;de Rize***8217;de kuruldu.

Türkiye***8217;de toplam çayın yüzde 40***8217;ını kadınlar, yüzde 60***8217;ını erkekler tüketiyor.

Türkler çayla ilk kez 1787***8217;de tanıştı. İlk çay ekimi, 1888***8217;de Osmanlı Ticaret Nazırlığı tarafından Japonya***8217;dan getirtilen fidanların Bursa***8217;da dikilmesiyle yapıldı. Ancak iklim ve toprak şartları uygun olmadığından başarılı sağlanamadı.

Ambalajlar sürekli gelişiyor

Çay firmaları ambalaj konusunda da sürekli yenilik peşinde. Poşet çaylar ilk çıktığında ipi, çay poşetine metal zımbayla tutturuluyordu. Bu yöntem sağlıksız bulununca ip, poşete dikilmeye başlandı. Bazı firmalar sağlık için tehlikesiz yapıştırıcılar kullanıyor. Poşet malzemesi de gelişti. En son çıkan piramit poşetler, çayın aromasını, rengini, kokusunu ve tadını suya daha iyi aktarıyor, şeffaf yapısıyla içindeki bitkilerin daha rahat görünmesini sağlıyor.

Poşet çay sektörü hızlı büyüyor

Türkiye***8217;de çay pazarının yüzde 95***8217;ini hálá klasik dökme çaylar oluşturuyor. Ancak son yıllarda, çalışan kadın nüfusunun artması, yaşam standartları ve değişen trendlere bağlı olarak, poşet çay tüketimi arttı. Bu pratik demleme yöntemini 18-45 yaş grubundaki, çalışan veya okuyan, gelir düzeyi ortalamanın üzerinde, seyahat eden, üniversite eğitimi almış, büyük şehirlerde alışveriş yapan kişiler tercih ediyor. Son yıllarda poşet çay pazarı, toplam çay pazarından daha hızlı büyüyor. 2006***8217;da yüzde 20 büyüyen poşet çay pazarı, 2007***8217;de yüzde 22***8217;lik bir büyüme oranı yakaladı.

YENİ TREND ÇAY BUTİKLERİ

Türkiye***8217;de yeni açılmaya başlanan çay butiklerine dünyanın dört bir yanından yaklaşık 50 çeşit çay geliyor. İstanbul Teşvikiye***8217;deki Tikina, Göztepe***8217;deki Kahve&Çay, İstanbul, Antalya ve İzmir***8217;de şubeleri bulunan Sir Winston Tea House bunlardan bazıları.

Tikina Tea Shop, adını Doğu Karadeniz***8217;de çay toplarken kullanılan sepetin yerel adı olan "tikina"dan alıyor. Mağazada dünyanın dört bir yanından gelen 50***8217;den fazla çay çeşidini satıyor. Bu çaylar aromalı yani kokulu, yeşil, füme, siyah, beyaz ve kafeinsiz olmak üzere altı çeşide ayrılıyor. Hindistancevizli, karamelli, tarçınlı, portakal çiçekli, çilekli, badem aromalı çay çeşidi bulmak, harmanlayarak yenilerini elde etmek mümkün. Mağazada su ısıtıcısından, döküm demliğine, çayla ilgili kitaplardan süzgece kadar tüm çay aksesuvarları da satılıyor.

Davut Mayruk ve Murat Girginç***8217;in sahibi olduğu Sir Winston Tea House, beş yıl önce İzmir Alsancak***8217;ta açıldı. Mönüsünde meyve ve bitki çayları, aromalı siyah çaylar, yeşil çaylar, soğuk çaylar, dünya çayları gibi 60***8217;ın üzerinde çeşit bulunuyor. Antalya ve İstanbul***8217;da da şubeleri var. Çayın kilosu 60-150 YTL arasında değişiyor.

Kahve&Çay, 1997***8217;den beri İstanbul Göztepe***8217;de hizmet veriyor. 36 çay çeşidi bulunuyor. Yöresel çaylar (aromasız siyah çaylar), aromalı siyah çaylar, Çin çayları, aromalı yeşil çaylar ve meyve çayları olmak üzere dört farklı kategori sunuyor. Karayip hazineleri, baharatlı, mango, şeftali, karamel, gül, portakal, kırmızı Afrika çayı aromalı çaylardan sadece birkaçı. Çay hazırlama aksesuvarları, antika çay ve kahve fincanları da bulabilirsiniz. Çayın kilosu 180-200 YTL.

Tavşan kanı çayın tahtı sarsılıyor - Hürriyet
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
çay içme kültürü - alýþkanlýðý-cay.jpg  

Konu loli tarafından (07.05.08 saat 23:58 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 03.12.07, 16:08
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

tavşan kanı çayın tahtı asla sarsılmaz..onsuz bir yaşam düşünemiyorum bile..
sabahları kalktığımda dünya nefret,kendim nefret..çayı içince yaşamayı seviyorum
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 03.12.07, 18:25
mavimavi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
Nereden: bursa
İletiler: 26
mavimavi doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

çayı çok sevdiğinize göre karadenizlimisiniz?
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 04.12.07, 09:19
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

Alıntı:
wakan´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
tavşan kanı çayın tahtı asla sarsılmaz..onsuz bir yaşam düşünemiyorum bile..
sabahları kalktığımda dünya nefret,kendim nefret..çayı içince yaşamayı seviyorum

al benden de o kadar... çay sanki benim yaşam iksirim
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 04.12.07, 09:48
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

karadenizli değilim..severim karadenizlileri ama..çayı onlar yetiştiriyor
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 04.12.07, 09:58
mavimavi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
Nereden: bursa
İletiler: 26
mavimavi doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

merhaba,karadenizli değilim dediniz olabilir,yani neresi diye soralım...........
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 04.12.07, 10:56
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

Şehirlerin şehri İstanbul
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 14.01.08, 16:24
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

Earl Grey çay adı mı?Bu ince belli bardaktaki çay hakkında bilmediğiniz o kadar şey var ki çok şaşıracaksınız...

14.01.2008 11:15Çayı kimler buldu?

Binlerce yıl önce Çin***8217;in ilk imparatorlarından Shen Yung çay bitkisinin tesadüfen sıcak suya düşmesine şahit olur. Bunun büyüsüne kapılır ve sürekli çay içer. Avrupa çayla 1600***8217;lü yıllarda tanışır.

Günde ne kadar çay içiyoruz?

Bir çay firması tarafından verilen bilgiye göre Türkiye***8217;de çay, sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek. Nüfusun yüzde 96***8217;sı her gün çay içiyor. Türkiye***8217;deki pazarın yüzde 83,8***8217;ini demleme çaylar oluşturuyor.

Peki günde kaç bardak çay içmek ideal?

Orta demde 10 bardak çay içebilirsiniz. Ama daha fazlası kabızlık yapar.

Çayın beyazı olur mu?

Schiller Chiemsee Genel Müdürü Alp Güven hafif ve yumuşak içimli beyaz çayın Çin***8217;in Minjiang Nehri***8217;nin verimli sularıyla beslenen Fujian Dağları***8217;nın durgun ikliminde yetiştiğini söylüyor. Kafein miktarı düşük bir çay, meyvemsi tadı var. Nadir olduğu için fiyatı pahalı. Şöyle söyleyelim; pek çok şeyin çok ucuza satıldığı Çin***8217;de beyaz çayın kilosu 150 dolar. Türkiye***8217;de Schiller Chiemsee ve Lipton***8217;da bulabilirsiniz. Bu çayın kanserden koruduğu, damar sertliğine iyi geldiği belirtiliyor.

Bitki ya da meyve çayı açık satın alınabilir mi?

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada ***8216;Açıkta satılan bitkilere güvenilmez***8217; diyerek şöyle devam ediyor? ***8216;Kesinlikle satın almayın. Gerçek bitki olmayabilir, zehirleyebilir. Ya etkisiz ya da zararlıdır. Örneğin açıkta satın aldığı papatya çayından zehirlenen var. Bitki sağlıklı koşullarda mı yetiştirildi? Yol kenarından toplanmış olabilir. Egzozdan çıkan kurşun olabilir, nasıl kurutuldu bu da önemli.***8217;

Çay yararı nedir, kimler içmeli?

Siyah çay kafein nedeniyle enerji sağlar, antioksidandır vücudun yaşlanmasını önler. Ayrıca şekersiz içilmesi kaydıyla diş çürümesini engeller. Enerji nedeniyle kalp tansiyon ve mide hastalarına içmesi önerilmez.

Yeşil çayın antioksidan etkisi siyah çaya göre daha yüksek. Ayrıca yağ yakıcı etkisi var. En önemli özelliği ise antikanser etkisi. Çin***8217;de yapılan araştırmaya göre yeşil çay içenler arasında meme ve pankreas kanserinde yüzde 50***8217;ye var daha azalma tespit edilmiş. Uzmanlar hamilelerin yeşil çay içmesini uygun görmüyor.

Peki hangi bitki çayı neye yararlı?

Erdem Yeşilada ***8216;Bitki çayıyla tedavi olmaz, bazı şeylere yardımcı olur***8217; diyerek bitkilerin özelliklerini şöyle sıralıyor:

Ihlamur: Soğuk algınlığını geçiremezsin ama iltihap giderici özelliği var ve şikayetleri azaltır.

Ekinezya: Etkili bileşenleri suda çözülmez. Çay olarak kullanılmaz.

Papatya: Sakinleştiriyor.

Yasemin: Etkisi yok, keyif çayı.

Zencefil: İltihap giderici. Safra söktürür, hazmı kolaylaştırır. Safra taşı olanlarda ve safra kesesi olmayanlarda ağrı yapar. Hamileler günde en fazla bir bardak içebilir.

Tarçın çayı: Şeker düşürücü etkiye sahip.

Meyve çayları: Aromalı keyif çayı.

Nane çayı: Tıbbi nane sindirimi kolaylaştırır.

Rezene: Sindirimi kolaylaştırır, gazı giderir.

Form çayları gerçekten zayıflatıyor mu?

Bu sorunun yanıtını yine Prof. Dr. Erdem Yeşilada veriyor: ***8216;Form çaylarına güvenmem. Vücuttaki sıvıyı attırmaya yarar. Kadınlar tonlarca krem alıyor antiaging için sonra zayıflama çayıyla vücuttaki suyu atıyor. Dibi delik bir havuzu doldurmaya çalışmak gibi bir şey. Kimse içmemeli. 7-8 günden fazla bağırsak yumuşatıcı kullanılmaz çünkü kolon kanserine davetiye çıkarabilir. Bu çaylar da böyle bir tehlikeye sahip.***8217;

Çayı süt ilave ederek mi içmeli yoksa limonla mı?


Prof. Dr. Erdem Yeşilada kesinlikle uyarıyor: ***8216;Sütle çay içilmez.***8217; Neden? ***8216;Sütlü çay hazmı en zor besinlerden biridir. Sütte protein, çaydaki içindeki maddelerle birleştiğinde protein kompleksi meydana getiriyor***8217; diyor. Yeşilada çayı limonla içmenin zararı olmadığını söylüyor.

Earl Grey sadece çay adı mı?


Bergamot aromalı çay türü olarak tanıdığımız Earl Grey aslında İngiltere başbakanı. 1830-34 yılları arasında İngiltere***8217;de Başbakanlık yapan Earl Grey***8217;in bu çayı diplomatik bir hediye olarak aldığı rivayet edilir. Nasıl bir diplomatik hediye diye sorarsanız; Grey***8217;in adamları bir Çinli***8217;nin oğlunu boğulmaktan kurtarınca onlara Çinliler tarafından çay hediye edildi. Earl Grey bu çayı o kadar beğendi ki çay tüccarı Twinings şirketinden buna benzer bir çay hazırlamasını istedi. Böylece Earl Grey ortaya çıktı.

Star
Earl Grey çay adı mı? - HABERTÜRK - Türkiye'nin En Büyük İnternet Gazetesi
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 08.02.08, 19:57
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

Kahvenin karşısına 17 çeşit çayla çıktı İki yıl önce kahve konseptli dükkanlara alternatif olarak 17 çeşit demleme çayla piyasaya giren Schiller Chiemsee şimdiden rakipleri arasından sıyrıldı. Schiller***8217;in Türkiye temsilcisi Mert Sakallıoğlu, ***8220;Çay Türkler için bir kültür. Ama Türk halkı siyah çaydan başka çay içmeyi bilmiyor***8221; diyor

Schiller Chiemsee iki sene önce Cevahir Alışveriş Merkezi***8217;nde açıldı. Adını Alman filozof Friedrich von Schiller ile Münih***8217;in güneyindeki Chiemsee Gölü***8217;nden alan marka, kahve ve çay konseptinin içiçe geçtiği bir mekan. Burada müşteriler bir yandan içeceklerini yudumlarken bir yandan da dünyanın değişik yörelerinden toplanmış 17 çeşit çayı satın alabiliyorlar. Şu anda Cevahir, Profilo, Nişantaşı City***8217;s alışveriş merkezlerinde, Mecidiyeköy, Şaşkınbakkal ve Taksim***8217;de de butik dükkanları bulunuyor. Schiller Chiemsee***8217;nin Türkiye temsilcisi Mert Sakallıoğlu mekanın açılış hikayesini şöyle anlatıyor: ***8220;Eğitimimi Amerika***8217;da tamamladım. Türkiye***8217;ye döndüğümde gıda sektöründe çalışmak istedim. Amerika***8217;daki deneyimlerim kahve kültürünün Türkiye***8217;de tutacağı yönündeydi. Fakat Starbucks, Gloria Jeans, Cafe Crown bu pazarı Türkiye***8217;de kaplamıştı. O nedenle başka bir formül aramaya başladım. İlk önce Cevahir Alışveriş Merkezi***8217;nde bir fast-food açtım. Ardından Almanlar en üst katta Schiller***8217;i açtılar. Mekanı gördüğümde ***8220;Burası benim olmalı***8221; dedim. En çok hoşuma giden özelliği ise 17 çay çeşidiyle birlikte kahvenin de bulunmasıydı. Üstelik çaylar poşet olarak servis edilmiyordu. Demleme olarak sunuluyordu. Hemen konsepti almak istedim. Başta sadece bayilik vermek istediler ama sonunda tüm konsepti satın aldım. Çünkü ben kahvecilerin karşısına tamamen çay konseptiyle girmek istiyordum. Çay Türkiye***8217;de bir boşluktu. İkisi beraber olunca pazar lideri olduk.***8221;
Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek çay ve ard arda içilebiliyor. Çay vücuda hem su sağlıyor hem de insanı rahatlatıyor. Mert Sakkallıoğlu da bunun önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: ***8220;Çay Türk halkı için bir kültür ama çay kültürü bu ülkede yok. Sadece siyah çay içiyorlar. Oysa değişik çaylar içmeye vücudunuz alışınca hem rahat uyuyorsunuz hem sindirim sisteminiz harekete geçiriyor hem de toksinlerinizi atmanızı sağlıyor. Bizim müşterilerimizi de çay meraklıları, çalışan kesim ve çoğunlukla bayanlar oluşturuyor. Aslında erkekler çay tiryakisi diye bilinir ama kadınlar çaya çok meraklı.***8221;
Schiller Chiemsee***8217;de sadece çay ve kahve yok. Özel Güney Afrika şarapları, Alman biraları, yemekler ve özel soğuk çaylar mevcut.


Her saat için ayrı bir çay var

Mert Sakallıoğlu, gün boyunca siyah ve yeşil çay içmenin midede asit yapması nedeniyle sakıncalı olduğunu söylüyor ve her saat için farklı bir çay öneriyor: ***8220;Tavsiyem sabah beyaz çay içilmesi. Bu kahveye alternatif tok bir çay. Çay bitkisinin ilk filiz hali olduğu için çok değerli. Tokluk hissi veriyor ve dinçleştiriyor. Saat 11.00 gibi uyarılmak için siyah çay içilmeli. Öğleden sonra dinlendirmesi için yeşil çay öneriyorum. Akşam yemeği öncesinde meyve çayı. Hem açlık hissini bastırır hem de rahatlatır. Akşam da Güney Afrika***8217;nın dağ eteklerinde yetiştirilen çayın en kıymetli yeri olan Rooiboss çayı içilmeli. Çünkü hem uyku kaçırmıyor hem de toksinlerin atılmasını sağlıyor.***8221;03.02.2008
Haber: OYA DOĞAN


GAZETEVATAN.COM
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 11.02.08, 22:40
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: çay içme kültürü - alışkanlığı

merhaba.

çayın yerini hiç bir sıvı gıda doldurmuyor.
üstelik çaykur rize.

fincanla sanırım 8-10 fincan vardır.
bana serum etkisi yapıyor sanırım.

oğuz gölçik yazar. teşekkürler.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alışkanlığı, çay, içme, kültürü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:19 .