Nüve Forum


Kültür taslakları hakkinda nezaket nedir ile ilgili bilgiler


Empati yada Nezaket Yabancı bir dili öğrenme amaçlarından biri şüphesiz iletişim kurabilmektir ***8211;anlamak ve anlaşılmak. Bu yüzden, dili doğru kullanmak yeterli değildir. Öğrencilerin ***8220;bir başkasının duygu ve düşüncelerine katılabilme kapasitesi***8221;

Like Tree32Likes
  • 10 Post By oguzgolcik
  • 7 Post By oguzgolcik
  • 3 Post By safran çiçeği
  • 2 Post By oguzgolcik
  • 2 Post By Jeli
  • 2 Post By Jeli
  • 3 Post By oguzgolcik
  • 1 Post By Jeli
  • 2 Post By qkhn

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.05.08, 23:20
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart nezaket nedir

Empati yada Nezaket
Yabancı bir dili öğrenme amaçlarından biri şüphesiz iletişim kurabilmektir ***8211;anlamak ve anlaşılmak. Bu yüzden, dili doğru kullanmak yeterli değildir. Öğrencilerin ***8220;bir başkasının duygu ve düşüncelerine katılabilme kapasitesi***8221; geliştirebileceği ve başka bir kültürün üyelerine karşı empati kazanabileceği umut edilmelidir, ancak empati kişisel bir anlayış, aidiyet duygusudur, sosyal bir kapasite değildir. Kültürden bahsettiğimizde soyutlanmış bireyler olarak değil belirli bir toplumun üyeleri olarak, anlamak ve anlaşılmak yeteneğinden bahsediyoruz. Burada dünyayı bir başkasının perspektifinden görebilme becerisi için kişisel empati terimi yerine onun koşutu sosyal bir terim olan nezaket kullanıldı. Bu terim bireyler arası ilişkilerin sosyal tabiatını ve kültürel göreceliğini vurgular: bir kültürde nazik olan bir başkasında olmayabilir.
nezaket nedir-nezaket.jpg
Örnek olarak Alman bir aile yanında kalan genç bir Amerikan öğrenci Almanca nasıl ***8216;I***8217;m sorry***8217;deneceğini bulamadığından yakınmıştır. Mesela öğrenci babanın oturduğu odaya girer ve baba ondan kapıyı kapatmasını ister. Kapıyı kapatırken öğrenci ***8216;I***8217;m sorry***8217; deme ihtiyacı hisseder ancak Alamnca benzer kelimeler bu ifadeyi vermeyecektir.

Bu bağlamı bireysel değil de sosyal açıdan ele alarak öğrencinin farklı bir kültür bağlamından bir öğeyi yeni bir duruma taşıdığı iddia edlebilir. Öğrenci kapıyı açık bırakarak Alman kültürüne ait, baba tarafından tek taraflı, gayrı-ihtiyari sosyal bir mesele olarak algılanan ve temsil edilen bir yargıyı ihlal etmektedir. Kapıyı açık bıraktığı için özür dileyerek Almanca konuşulan toplumlarda birey-merkezli ve toplum-merkezli davranışların görece dağılımına dair bir görüş beyan etmekte ve kültürel eşitliği değiştirmektedir.

Bu küçük örnek, yabancı bir dilde nezaketin öğretilemeye çalışılmasıyla neler olabileceğini gösterir. Öğrenciler bir arada şekillenen bireysel ve toplumsal benliklerin ayrılabileceğini farkedeceklerdir. Bu farkında oluş, dil ve kültür arasındaki keyfi ve sosyal bağlantıyı anlayabilmek için ilk adımdır.

Sorulması gereken soru elbetteki dil yetkinliğini kültürel yetkinlikle nasıl zenginleştiririz sorusudur. Yada daha geniş bir ifadeyle öğrencilerimizin ***8220;nazik***8221; konuştuklarından nasıl emin oluruz?

Nezaket Nedir?
Yabancı dil öğretmenleri için terim, kültürel olarak görecelidir. Kelimenin Fransızca poli anlamsal olarak İngilizce polite***8217;ın karşılığı olsa da kültürel olarak değildir. Kelime insanların iletişim halinde iken sosyal bağlamı yeniden inşa ediş biçimlerini temsil eder.

Bilişsel bir yetenek olarak nezaket, geleneklere ***8211;sözlü yada sözlü olmayan toplumsal adetlere- ve aynı zamanda toplumların hafızası ve tarihini neyin oluşturduğuna dair bilgiyle ilgilidir. Bu yetenek kişinin kendi kültürü ve edinmeye çalıştığı kültürle bağlantılıdır. Aslında kişinin kendi kültürünün birçok özelliği başka bir kültürle karşı karşıya geldiğinde açığa çıkar.

Duygusal bir yetenek olarak nezaket kendini ve başkalarını adem-i merkeziyetçi bir bakışla görebilmektir. Böyle bir perspektif nezaketin daha evrensel boyutlarını kavrayabilmeyi mümkün kılar.

Son olarak, davranışsal bir olgu olarak nezaket durumun karşılıklı muvafakat olunmuş tanımı ve buna uymak yada uymamak noktasında kişisel karara dayanan bir yetkinliktir.

Nezaketin bilişsel, duygusal ve davranışsal bölümleri yabancı dil eğitmenlerinin kültürel yetkinlik dediği şeyi oluşturur. Bilişsel yetenek en iyi gözlem ve analiz yoluyla gelişir. Adem-i merkeziyetçi bir yaklaşım, yorumlama becerisi ve sözlü ve yazılı metinlere eleştirel bir okuma getirerek elde edilebilir. Davranışsal bir yetkinlik ise yabancılarla yüz yüze bir iletişim yada sosyal oluşumlarla gerçekleşir.

Müfredata Dair
Söz ve gramer formları ediniminin her aşamasını idare edecek kültürel bir nezaket oluşturmak suretiyle dil müfradatı ilkesi yeniden tanımlanacaktır. Artık müfredat gelişiminin temelini, ne gramer yapısı ne de işlevsel-kavramsal konuşma oluşturur, bilakis bu formların kullanımını bağlamla etkileşimleri belirler. Bunun, dil pedagojisinin 20-30 yıldır yapmaya çalıştığı şey olduğu söylenebilir ancak dil pedagojisi bağlamı dilden bağımsız, sabit bir olgu olarak görmüştür. Eğer dilin dilbilimsel formlar, bağlamın da konuşmanın içerisinde geçtiği ortamla sınırlı olmadığı görüşünü benimsersek, dünyaya dair bilgiyi oluşturan ve yansıtan sosyal bir faaliyet şeklinde tanımlanabilecek sosyolinguistik bir dil yaklaşımı benimsememiz muhtemeldir.

Gramer ağırlıklı ve işlevsel tekdüze bir müfredat yerine, öğrencilerin dil formlarını anlayıp üretebileceği aynı zamanda sözlü ve yazılı düzlemlerde bu formların seçiminin bireyler arası ilişkileri, toplumsal durumları ve kültürel varsayımları nasıl tanımladığını ve bunların form seçimini nasıl belirlendiğini anlayabilmeyi sağlayacak bağlamsal bir müfredat üzerinde düşünülmelidir.

Dil öğretmenleri çoğunlukla, öğrencilerin yabancı dilde gerekli yeteneklerine sahip olmadığını düşündükleri için böyle bir şeyin dil sınıflarında olamayacağına inanırlar. Var olan zorluk aslında dilbilimsel değil, öğrencilerin ve öğretmenlerin konuşma hakkında konuşma tecrübelerinin hemen hiç olmayışıdır.

Sonuç
Önemli olan dil yetkinliğinden ziyade kültürel yeterliktir. Bu birinci adım öğrencilerin konuşmaları için sosyal bir bağlam hazırlama avantajı sunar, öğrencilerin ne yaptıkları ve bağlama katkıda bulunma yada bağlamı değiştirme güçleri olduğunun bilincinde olmalarını sağlamak bu noktada önemlidir. Dil eğiminde bir sonraki aşama bilişsel ve duygusal olgunluk ve mevcut durumlarda nasıl davranacağını seçme yeteneği gerektiren sosyal ve kültürel bir oluşum olan Nezakettir. Nezaket, kültürel yetkinliğin diğer bir ifadesidir.

__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu loli tarafından (07.05.08 saat 00:25 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 16.09.08, 22:00
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli?


Çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları, toplum tarafından onay görür. Onay gören çocuğun aidiyet duygusu artar, özgüven duygusu gelişir. Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli?

Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir yer tutar. Nezaketi, inceliği, tabiatının bir gereği haline getiren; önce kendisine sonra da karşısındakine saygılı olmasını bilen insanların, ihtiyaçlarını daha kolay temin edecekleri ve daha çok mutlu olacakları açıktır.

Kimi zaman bir teşekkür, kimi zaman bir çiçek, hallolması zor birçok meselenin üstesinden gelebilir.

Geleceğe uzanan çizgide çocuklarımızın edepli, nazik hanımefendiler ve beyefendiler olması için aile içi ilişkilerde eşler arası uyum, nezaket ve çocuğa yaklaşım tarzı büyük önem arz etmektedir. Nezaket kurallarının birçok tezahürü var. Onları burada sayacak değiliz. Ancak aile içi ilişkilerde incelik ve samimiyetin topluma yayılacağı mukadderdir. Özellikle okulöncesi dönemde ailelerin çocukların bilinçaltı müktesebatına kazandırması gereken birtakım nezaket kuralları vardır.

Çocuğa nezaket kuralları ve saygı eğitimi nasıl verilmeli? İşte yapılması gerekenler:

1- Yetişkinler iyi bir model olmalı

Edebin ilk muallimleri anne-baba olduğu için ebeveynler öncelikle birbirine karşı edepli ve nazik olmalılar. Bu nedenle çocuğunuz, eşinize karşı saygılı olduğunuzu görsün ve bunu hissetsin. Hayatın akışı içerisinde zaman zaman eşler arasında tartışmalar çıkabilir. Burada eşler birbirini çocuğa şikâyet ederek, çocuğu hakem tayin etmemelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da çocuk tartışmaya şahit olmuşsa aynı konunun çözümlendiğine de şahit olması gerekir. Sözgelimi tartışma çocuğun önünde olup çözüm yatak odasında olmamalıdır.

2- Nezaket, saygı aile içinde de olmalı

Ebeveyni tarafından kibar davranılan çocukların görgü kurallarını öğrenmeleri daha kolay olur. Kimi yetişkinler sosyal kabul için aile ortamının dışında nazik ve kibar olurken maalesef aile içerisinde aynı nezaket ve inceliği göstermiyorlar. Dışarıdaki insanlara "teşekkür ederim", "lütfen" gibi ifadeleri nasıl kullanıyorsanız aynı ifadeleri çocuğunuza hitap ederken de dilinizden düşürmemelisiniz. Ayrıca çocuklar zaman zaman çevresindekilerce, "hadi şu amcaya bir küfret" gibi ifadelerle argoya zorlanabilmektedir. Ebeveynler, bu tür ortamların oluşmasına izin vermemeli ve aile içerisinde "lan, hişt..." gibi kelimelere perhiz getirmelidirler.

3- Erken yaşlardan başlayarak eğitim

Bebeklik döneminden başlayarak yumuşak dokunuşlar ve nazik kelimelerle çocuk öğrenmeye başlar. Örnek olarak çocuğunuz canınızı acıtacak şekilde elleriyle saçınızı çektiğinde ona bağırmayın. Bunun yerine, çocuğun yumruğunu yavaşça gevşeterek ve sakin bir şekilde "bunu yapmak yok", "nazik ol" gibi ifadelerle çocuk eğitilebilir. Çocuğun bu tür davranışlarına sesinizi yükselterek tepki verdiğiniz zaman çocuk ürker ve korkar. Bundan sonraki davranışlarında ürkek, korkak ve stresli durumlar gözlenebilir. Çocuğa aile içerisinde yaşına göre provalarla zorlamadan aşağıda sıralanan konular işlenmelidir.

Tanışma nasıl olur? Çocuğunuzun kendi cümleleriyle kendini tanıtmasını sağlayabilirsiniz. (2 yaşından sonra)

Nasıl selam verilir ve teşekkür edilir? (Çocuğun konuşmaya başlamasıyla birlikte öğretilebilir.) Bu yaşta çocuk selamın anlamını çok bilmese de bu davranışıyla toplumda sosyal kabul görür. Bu da çocuğun hem özgüven gelişimini destekler hem de bu davranışlar çocuğun tabiatının bir yanı haline gelir.

Neden ve nasıl özür dilenir?

(3 yaşından itibaren işlenebilir.)

Sofra adabı nasıl olmalıdır?

(3 yaşından itibaren işlenebilir.)

Misafir karşılama ve uğurlama nasıl olmalıdır? (4 yaşından itibaren işlenebilir.)

Kapı çalma şekli nasıl olmalıdır?

(3 yaşından itibaren işlenebilir.)

4- Baskı yapmayın, çocuğunuzu bir başkasıyla karşılaştırmayın

Çocuğunuzu topluluk önünde kibar davranma konusunda utandırmayın. Bu tür davranışlar çocuğunuzun kendisine ve size karşı saygısını zedeler. Kızgınlık ve öfke duygusundan başka bir işe de yaramaz. Görgü kuralları baş başa sakin bir ortamda öğretilmelidir. İlla ki bir şeyler söylenecekse çocuğu nazikçe bir kenara alarak, utandırmadan ifade edilmelidir.

5- Sınırlarınızı kontrol edebilir

Çocuğunuzun özellikle 4-6 yaşları arasında muziplikleri artar ve inat davranışlarıyla sizi kışkırtır. Bu durum çocuğun gelişiminde bir süreçtir. Çocuk bu tür davranışlarıyla sizin disiplin sınırlarınızı kontrol ederek kişiliğini oluşturmakta, sınırları ve yasakları öğrenmektedir. Çocuğun bu sınırları ve yasakları öğrenmesi sizin tavırlarınıza bağlıdır. Çocuğun muzipliklerini ve kışkırtmalarını gülerek karşılarsanız ve bu tür davranışlarını zekâsına bağlarsanız, çocuk kendi karakter sınırlarını gamsız, saygısız, aşırı rahat tavırlarla belirler. Çocuğun bu davranışlarını tam tersi, katı disiplin ve şiddetle karşılarsanız bu defa da katı itaat kültürüyle yetişmiş, kendine güvenmeyen ve hakkını aramaktan çekinen, saygı ve itaatte sosyal sınırların ne olduğunu ayırt edemeyen kişilikler olmaktadırlar. Uygun olan yaklaşım, anne-baba ortak tavırla, kıvamında bir otorite ile çocuğa, yanlış olan ve yapmaması gereken davranışlarla doğru olan ve yapması gereken davranışları fark ettirmektir.

6- İyi davranışlarını takdir edin

Çocuğa beklentilerinizi ifade ederken neleri yapmamalarını değil, neleri yapmalarını istediğinizi söyleyin ve iyi davranışlarını takdir edin. Örnek olarak; "Ellerinle yemek yeme yerine, lütfen çatalı kullanır mısın? Çatalını ne kadar kibar tutuyorsun. Yemeğini kendi önünden yemen ne kadar güzel" gibi ifadeler çocuğunuzu nazik davranışlar için yüreklendirir.

kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 17.09.08, 13:51
safran çiçeği - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Doçent
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Nereden: Dünya' dan...
İletiler: 4.634
Blog Başlıkları: 1
safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

Nezaket bir insaniyettir....
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 01.10.09, 20:11
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

yinede nezaket!
biraz silah zoruylada olsa yinede nezaket!!!

oğuz gölçik yazar...
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 01.10.09, 21:05
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

Alıntı:
safran çiçeği´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Nezaket bir insaniyettir....
kesinlikle haklısın canım.

Yaşlıları,hamileleri,çocuklu bayanları anlarım.Lakin resimdeki bayan sağlık ve kondisyon açısından turp gibi maaşallah.İllede oturması şart değil gibime geliyor
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 01.10.09, 21:39
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

Sayın Oğuz bey
ilk yazdığınız yazıdan alıntı yaptığım alttaki cümlede altını çizdiğim kelime ile ile diğer alttaki altını çizdiğim kelimelerinizde bir çelişki var gibi.Kafam karıştı biraz açıklarsanız sevinirim.

Çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları, toplum tarafından onay görür.

Alıntı:
oguzgolcik´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
yinede nezaket!
biraz silah zoruylada olsa yinede nezaket!!!

oğuz gölçik yazar...
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 02.10.09, 09:13
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

Alıntı:
Jeli´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Sayın Oğuz bey
ilk yazdığınız yazıdan alıntı yaptığım alttaki cümlede altını çizdiğim kelime ile ile diğer alttaki altını çizdiğim kelimelerinizde bir çelişki var gibi.Kafam karıştı biraz açıklarsanız sevinirim.

Çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları, toplum tarafından onay görür.
----------------------------------------------------------------------

!!!!?=silah zoruyla nezaket...


çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları, toplum tarafından onay görür.
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu oguzgolcik tarafından (02.10.09 saat 09:54 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 02.10.09, 11:38
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: nezaket nedir

________________
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 20.12.10, 22:43
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Wink Cevap: nezaket nedir

saygı, sevgi, görgü
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 26.12.10, 04:02
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2010
İletiler: 4
qkhn doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: nezaket nedir

Başkalarına karşı saygılı ve incelikle davranma, incelik, naziklik, zarafet
Örnek: Ben bir kıza bir türlü nezaket öğretemedim. Bir iş veya durum için önemli olma, dikkatli davranmayı gerektirme.İncelik, kibarlık, saygılılık
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
nedir, nezaket

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:23 .