Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > Enerji > Sıfır Enerjili Yeşil Binalara Doğru Türkiye Gündemindeki Sorunlar

Enerji hakkinda Sıfır Enerjili Yeşil Binalara Doğru Türkiye Gündemindeki Sorunlar ile ilgili bilgiler


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Fiziksel Çevre Kontrolü Birimi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Yapı Fiziği Konferansı kapsamında yer alan "Sıfır Enerjili Yeşil Binalara Doğru Türkiye Gündemindeki Sorunlar" başlıklı konferans,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By acemkızı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.06.09, 12:12
acemkızı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
İletiler: 468
acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Sıfır Enerjili Yeşil Binalara Doğru Türkiye Gündemindeki Sorunlar

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Fiziksel Çevre Kontrolü Birimi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Yapı Fiziği Konferansı kapsamında yer alan "Sıfır Enerjili Yeşil Binalara Doğru Türkiye Gündemindeki Sorunlar" başlıklı konferans, İTÜ Taşkışla***8217;da gerçekleştirildi.

Sýfýr Enerjili Yeþil Binalara Doðru Türkiye Gündemindeki Sorunlar-enerji.jpg
İki oturumdan oluşan konferansta söz alan BASF Yapı Kimyasalları Pazarlama Direktörü Galip Soysal, konuşmasına BASF***8217;i tanıtarak başladı. Sosyal, BASF Türkiye İş Merkezi***8217;nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu***8217;yu yöneten bir birim olduğunu ve bu nedenle Türkiye***8217;nin BASF için ayrı bir önemi olduğunu belirtti.

Küresel ısınmanın önemli nedenlerinden biri olan sera gazı salınımlarına da değinen Galip Soysal, "İnsanlık bu sorunun üstesinden gelmek için birlikte çalışmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak sorundadır. BASF, bu sorunun küresel bir stratejiyle aşılabileceğine inanmaktadır. BASF, Kyoto protokolünü desteklemekte ve Türkiye***8217;nin de bu protokolü imzalamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirmektedir. Bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmek için çaba gösteren BASF, tüm operasyonlarında ortaya çıkan sera gazı emisyonunu iyileştirme politikalarını devreye sokmuştur" dedi.

"Termal kamerayla sokağa çıkarsanız, binalarımızın çoğunun enerji savurgan olduğunu görürsünüz" diyen İZOCAM Teknik Pazarlama Müdürü Dr. Kemal Gani Bayraktar da rakamsal verilere dayanarak şunları söyledi: "2000 yılında Türkiye İstatistik Kurumu***8217;nun (TÜİK), ruhsat sayısına göre gerçekleştirdiği 4. Bina Sayımı sonuçlarına göre ülkemizde toplam 8.063.646 bina, 16.235.830 konut bulunmaktadır. Ülkemizdeki konutların sadece %10,2'sinin çatısında ısı yalıtımı, %6***8217;sında merkezi ısıtma sistemi vardır, %13***8217;nün pencereleri çift camlıdır. Bina sayımı sonrasında, 2007 yılındaki verilere baktığımızda ise 67.913 bina, 325.330 konut olduğu görülmektedir. Binalarda ısınma amaçlı enerji tüketiminin sınırlandırılmasına yönelik olarak hazırlanan TS 825 'Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları' standardı uyarınca, sadece 14 Haziran 2000 tarihinden sonra yapılan binalarda ısı yalıtımı yapılması zorunludur. Dolayısıyla istatistiki veriler ışığında; iyimser bir tahminle ülkemizdeki toplam bina stoğunun %5,6***8217;sı, toplam konut stoğunun ise %10,2***8217;si TS 825-Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygundur" dedi.

İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen ise, Türkiye***8217;nin her yıl artan enerji ihtiyacına dikkat çekerek şu bilgileri verdi: "2008 yılında yaklaşık olarak 110 milyon ton eşdeğer petrol enerji tüketmiş bulunmaktayız. Tüketilen enerjinin %75***8217;ini dışarıdan alarak, 50 milyar dolar civarında döviz ödemesi yaptık. 2008 yılında ihracatımız ise yaklaşık 170 milyar dolar civarında. Bunun 50 milyar dolarını sadece enerji için harcadık".

Haber: yapi.com.tr
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
binalara, doğru, enerjili, gündemindeki, sorunlar, sıfır, türkiye, yeşil

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:26 .