Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > Biyoteknoloji > Bir Tohum bankasıda Türkiye'de açıldı

Biyoteknoloji hakkinda Bir Tohum bankasıda Türkiye'de açıldı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Bir Tohum bankasıda Türkiye'de açıldı 250 bin örnek saklama kapasitesi ile dünyanın en büyük 3. Gen Tohum Bankası olan, kuruluşu açan Erdoğan, gerekirse kapasitenin 300 bine çıkarılacağını söyledi. 3.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By maksudi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.09.10, 13:43
maksudi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Meraklı
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
İletiler: 117
maksudi bir mücehver gibi özel.maksudi bir mücehver gibi özel.maksudi bir mücehver gibi özel.maksudi bir mücehver gibi özel.
Standart Bir Tohum bankasıda Türkiye'de açıldı

[coverattach=1]Bir Tohum bankasıda Türkiye'de açıldı
250 bin örnek saklama kapasitesi ile dünyanın en büyük 3. Gen Tohum Bankası olan, kuruluşu açan Erdoğan, gerekirse kapasitenin 300 bine çıkarılacağını söyledi.
3. büyük, Türkiye'nin ilk Tohum Gen Bankası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı.

Tarım Bakanlığının Yenimahalle Kampüsü'ndeki açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin tarım alanında lider ülkelerden biri haline gelmesini sağlayacak olan bir büyük projenin daha hayata geçtiğini ifade ederek, bu bankanın 250 bin numune saklama kapasitesiyle ABD ve Çin'den sonra dünyanın en büyük 3'üncü gen bankası olma özelliği taşıdığını söyledi.
Gerekli görülmesi halinde kapasitenin 300 bine çıkarılacağını kaydeden Erdoğan, bu bankanın faaliyetlerine 10 bin adet tohum örneğiyle başlandığını dile getirdi.
İzmir'de bulunan gen bankasındaki 55 bin tohum gen örneğinin de birer kopyasının bu bankaya taşınacağını belirten Erdoğan, zaman içinde Türkiye'deki bütün bitki türlerinin bu bankada muhafaza edileceğini söyledi.
Erdoğan, şöyle konuştu:
''Aynı anda dört mevsimin yaşandığı, tarımın hemen her türünün yapıldığı, son derece bereketli, son derece verimli topraklara sahibiz. Dünya'da 11 bin civarında endemik yani nadir bitki türü var. Dikkat edersek, tekrarda fayda vardır, bunlardan üçte birinden fazlası yani yaklaşık 4 bin tanesi ülkemizde bulunuyor.
Ülkemizin yedi bölgesinin tamamında dünyada eşi benzeri olmayan bitkiler bulunuyor. Bildiğiniz gibi ülkemiz toprakları Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, Harran ovası dünyada tarımın ilk kez yapıldığı topraklar olarak bilinir. Bu noktada da binlerce yıllık bir tecrübenin sahibiyiz aslında. Evet, bizim petrolümüz yok, bizim uçsuz bucaksız altın madenlerimiz de yok ama belki bunlardan çok daha önemli, çok daha değerli bereketli topraklarımız var. Burada bir Kızılderili atasözünü paylaşmak isterim, (Son ağaç kesildiğinde, son nehir kirlendiğinde ve son balık öldüğünde o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız'.
Kaynakların verimli kullanılması ve adil biçimde paylaşımı için küresel ölçekte önlem alınması bugün her zamankinden daha fazla önemlidir.''
Şu anda dünya üzerinde tahminlere göre 1.3 milyar insanın açlığın pençesinde bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, küresel finans krizinin bu sayının artmasına yol açtığını kaydetti. Kaynakların sınırsız şekilde kullanılmasının, tabiatın sorumsuzca kirletilmesinin, gelecek nesiller düşünülmeden imkanların büyük bir iştah ile tüketilmesinin gelecek adına herkesin kaygılanmasına yettiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Bugünden önlem almak zorundayız. Sorumlu davranmak, öngörülü davranmak, tedbirli olmak ve bugünden gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya teslim etmenin mücadelesini vermek zorundayız. Aslında hepimiz sorumluyuz'' dedi.
Erdoğan, şöyle konuştu:
''Milletimin, ülkemin geleceği adına büyük umutlar taşıyorum. Hükümet olarak biz, su kanallarını inşa edeceğiz, barajlar, göletler inşa edeceğiz, çiftçimizi her açıdan destekleyecek, tarımın neye ihtiyacı olursa onu yerine getireceğiz, bizim çalışkan çiftçimiz de emeğini, alın terini toprağa tohum olarak ekecek ve bunun karşılığını da kat kat alacak. Kazanan çiftçimiz olacak, kazanan ülkemiz olacak. Tarım sektörümüz adına hayati önem taşıyan bu Tohum Gen Bankasının bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.''

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI EKER
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, öncelikle bitki tohumlarının burada kayıtlarının yapıldığını, ayrıca kısa, uzun ve orta dönemde kullanımını sağlamak üzere değişik sıcaklıklarda koruma altına alındığını belirtti.
Gen Bankası'nın altyapısının dünyadaki en son teknolojiyle hazırlandığını bildiren Eker, Gen Bankası'nın, gen kaynaklarının sanayici, üretici ve bilim adamlarının faydalanacağı şekilde dizayn edildiğini söyledi.
Eker, Gen Bankası'nda ayrıca tarımda kullanılan mikroorganizmaların da -196 derecede korunarak istendiği anda hizmete sunulabileceğini kaydetti.
Türkiye'de halen 66 bin hububat, bakliyat, sebze, meyve, tohum çeşidinin kayıt ve koruma altında olduğunu, bunların birer örneğinin Gen Bankası'na nakledileceğini anlatan Eker, burada ayrıca bir bitki müzesi de kurulduğunu açıkladı.
Gen Bankası'nın kapasitesinin 250 binden 300 bine çıkarılabilecek şekilde dizayn edildiğini anlatan Eker, uluslararası sözleşmeler gereği diğer ülkelerden de gen kaynağı alınacağını belirtirken, ''Gen Bankası tarım sektörü ve gıda sanayi için gerçek bir zenginlik olan tarımsal kaynakların kullanılmasını sağlayacak'' dedi. (AA)

Türkiye'nin ilk Tohum Gen Bankası açıldı | Yaratıcılık ve Yenilik | EurActiv.com.tr ? Türkiye?nin online AB Gazetesi
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Bir Tohum bankasýda Türkiye'de açýldý-genetik-tohum.jpg  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
açıldı, bankasıda, tohum, türkiye'de

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:21 .