Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > Bilgisayar > Eski Bilgisayarınızı Satarken Dikkat Edin

Bilgisayar hakkinda Eski Bilgisayarınızı Satarken Dikkat Edin ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Yeni bir bilgisayar aldınız, eskisini satmak istiyorsunuz, sattığınız bilgisayarlarla birlikte kişisel bilgilerinizi de başkalarının kullanımına sunmayın... Computing dergisi tarafından yapılan bir çalışmada, çevrimiçi satış sitesi eBay***8217;den satın alınan 8

Like Tree11Likes
  • 5 Post By diyesi
  • 2 Post By darkca
  • 1 Post By Unrealseptic
  • 3 Post By Nicomedia

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.02.09, 10:59
diyesi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 4.666
Blog Başlıkları: 2
diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Eski Bilgisayarınızı Satarken Dikkat Edin

[coverattach=1]
Yeni bir bilgisayar aldınız, eskisini satmak istiyorsunuz, sattığınız bilgisayarlarla birlikte kişisel bilgilerinizi de başkalarının kullanımına sunmayın...
Computing dergisi tarafından yapılan bir çalışmada, çevrimiçi satış sitesi eBay***8217;den satın alınan 8 eski bilgisayardan 22 bin silinmiş dosya kurtarıldı. Ücretsiz olarak dağıtılan dosya kurtarma yazılımlarıyla sildiğiniz dosyalar kolaylıkla kurtarılabilir, başkalarının eline geçmesinden rahatsızlık duyacağınız dosyaları kaybedebilirsiniz.
Bilgisayar korsanlarının çalışır durumdaki sistemlerin arka kapılarından girerek kişisel bilgilere ulaşması mümkün, bu yöntemi başarıyla sonuca götürebilecek korsanlar olduğu gibi, tamamen biçimlendirdiğinizi (formatlamak) düşündüğünüz sabit sürücüleriniz de siz bilgisayarınızı sattıktan sonra kişisel güvenliğinizi tehdit ediyor olabilir.

Korsanlar, çöplüklerden, internet üzerinden satılan sistemlerden elde ettikleri sabit disk sürücüleri, ücretsiz olarak dağıtılan dosya kurtarma programlarıyla eski haline döndürüp, tüm kişisel hareketlerinizi ve şifrelerinizi ele geçirebilir. Özellikle ikinci el pazarında bilgisayarlarını satacak olanlara uzmanlar farklı çözümler sunuyor. Bunlardan en garantilisi ise sabit disk sürücünüzü kendinize saklamanız ve başkasının eline geçmemesini sağlamanız.

***8220;Satacağım bilgisayarın sabit sürücüsünü ne yapmalıyım?***8221;
Seçeneklerden en garantilisi, sabit sürücüyü asla satmamak veya imha ederek kullanılmaz hale getirmek. Her ne kadar imha etmek kesin bir çözüm gibi görülüyor olsa da, Columbia faciasından arta kalan bilgisayarların içindeki sabit disklerde bulunan dosyaların bile kurtarılabildiğini hatırlamada fayda var.

Bu durumda yapılabilecek en garantili çözüm, sabit depolama biriminizi anlamsız veri yığınlarıyla birkaç kere tamamen doldurup o şekilde biçimlendirmek. Mekanik parçalardan oluşan sabit disk sürücülerde bulunan tabakalarda bulunan veri, ancak ve ancak üzerlerine birkaç kere farklı veriler yazıldığında yok olurlar. Kişisel güvenlik için geliştirilmiş yazılımlar ve Linux, Mac OS X gibi işletim sistemlerinde bulunan biçimlendirme seçenekleri, sabit sürücüde bulunan tüm alana anlamı olmayan veri yığınları üst üste yazdıktan sonra biçimlendirme işlemini gerçekleştiriyor. Bu yöntemle biçimlendirilmiş sabit disk sürücülerinden kurtarılan veriler, yazılım tarafından kopyalanmış anlamsız veriden oluşacağından kişisel güvenliğiniz sağlanmış oluyor.


Kaynak

Nüve Forum
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Eski Bilgisayarýnýzý Satarken Dikkat Edin-bilgisayar-2512.jpg  
__________________
Bilmek; en ağır yüküdür insanın.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 21.02.09, 18:57
Profesör
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
İletiler: 6.398
Blog Başlıkları: 9
darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Eski Bilgisayarınızı Satarken Dikkat Edin

teknik serviste çalıstıgım zamanlar bir çok kişinin verisini bu şekilde kurtarmıstım çok zor birşey değil dikkatli olunması gerekli ha Türkiye de kaç kişi bu işle gelir elde etmeyi planlar bilmiyorum....

teşekkürler diyesi....
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 21.02.09, 19:59
Unrealseptic - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: kocaeli
İletiler: 14.735
Blog Başlıkları: 2
Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Eski Bilgisayarınızı Satarken Dikkat Edin

Güzel bilgilendirme diyesi teşekür ederim
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 21.02.09, 20:35
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Eski Bilgisayarınızı Satarken Dikkat Edin

en basiti ben bir iş arkadaşımdan 320 GB hardisk satın aldım içinde müzikler falan vardı silmedi lazım olur dedi sonra ben sisteme taktığımda disk biçimlendirme uyarısı verdi bende biçimlendirdim ve hepsi silndi ancak ben müzikleri geri kurtarmak için RECOVERY MY FİLES isimli data kurtarma programını kurdum ve programı çalıştırdım Ve program sorunsuz olarak Müziklerle birlikte arkadaşım ait bir çok fotograf vs i de kurtarmış oldum
tabiki çok samimi bir iş arkadaşım olduğundan tekrar sildim..

böyle durumlarda chip dergisinde okuduğum bir haberde bir kaç çekiç darbesi ve Denize atılıp 2-3 gün bekletilmesi sonra çıkarılıp imha edilmesi gerektiğini yazmıştı devrelerin tuzlu suyla oksitlenip çalışmasını önlemek için ..

bir arkadaşımda 2 el bilgisayar aldı güvenlik kamerası kurmak için çok ucuza 120 tl ye ancak alınan yer sirket ihaleleri ile sirketlerin eski pclerini toplayıp satan bir yer en son alınan yer Türkiyenin en büyük bankalarından biri olduğundan pclerin HDD ve Ramleri sökülmüş

Teşekkürler Diyesi böylesi önemli bir konuya değindiğin için ..


Saygılar.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilgisayarınızı, dikkat, edin, eski, satarken

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:23 .