Nüve Forum


Nanoteknoloji hakkinda Bu Kumaş Radyasyondan Koruyor! ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora Öğrencisi Gamze KILIÇ, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından ödüle layık görülen "Elektromanyetik Radyasyona Karşı Koruyucu özellikle Antistatik Örme Kumaşların Üretimi için Farklı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.02.12, 14:39
Haluk Koç - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 1.883
Haluk Koç doğru yolda ilerliyor.
Standart Bu Kumaş Radyasyondan Koruyor!

[coverattach=1] Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora Öğrencisi Gamze KILIÇ, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından ödüle layık görülen "Elektromanyetik Radyasyona Karşı Koruyucu özellikle Antistatik Örme Kumaşların Üretimi için Farklı Kompozit İpliklerinin Geliştirilmesi" konulu yüksek lisans tezini bitirdi.
Teknolojik gelişmelerle birlikte, günlük hayatta kullanılan elektrikli ve elektronik cihazların sayısının her geçen gün arttığını ve bu cihazların kullanımının elektromanyetik kirliliği de beraberinde getirdiğini vurgulayan Kılıç, projelerini elektromanyetik radyasyonun etkilerinden korunmada metal içerikli tekstil ürünlerinin kullanılabileceği düşüncesinden yola çıkarak geliştirdiklerini söyledi.
Doktora öğrencisi Gamze KILIÇ sözlerine şunları söleyerek devam etti:
"Proje çerçevesinde farklı eğirme metotları ile paslanmaz Çelik tel içerikli 16 tip kompozit iplik geliştirilmiştir. Bu iplik tiplerinden seçilen bir tip ile de elektromanyetik kalkanlama özelliğine sahip metal içerikli 20 tip kumaş üretilmiştir. Kumaş tipleri içerisinde süprem, lacost, ribana, interlok gibi Yaygın olarak kullanılan klasik örgü yapılarının yanı sıra, atkı yatırımlı interlok, atkı yatırımlı askılı örme gibi kumaş yapıları da bulunmaktadır. Çalışma sonucunda geliştirilen metal içerikli örme kumaşların TÜBİTAK'ta yapılan ölçüm sonuçlarına göre belirli frekanslarda 30 desibel ve üzeri bir ekranlama etkinliği değerine ulaştıkları görülmüştür. Bu değer normal ekranlama aralığındadır ve projede amaçlanan kullanım alanları için de uygun bir değerdir.
Geliştirilen metal içerikli örme kumaşlar, pek çok alanda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, özellikle hamileler, askerler, polisler, kalp pili kullanan kişiler gibi çalışma koşulları gereği yoğun elektromanyetik radyasyona maruz kalan kişiler için iç çamaşırı olarak da kullanılabilecektir. Ayrıca geliştirilen kumaşlar, tam yalıtımlı ofis ve stüdyoların inşasında kullanılabilecek yapıda kompozit ayırıcı panellerin üretiminde de kullanılabilecektir."
Başarıya Ulaşmış İlk Örneklerden!
Gamze KILIÇ'a ait bu proje hk. Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Örtlek 'in sözleri herşeyi özetliyor.
"Bu amaçlar için geliştirilen koruyucu tekstil ürünleri, bu konular için yeni bir bakış açısı getirmiştir. Yaşam alanlarının ve insan vücudunun estetik bir biçimde elektromanyetik radyasyondan korunması, bu tür kumaşlarla mümkün olabilmektedir.
Elektromanyetik radyasyona karşı koruyucu özellikte tekstil ürünleri geliştirilmesine yönelik olan ve Dr. Akın Çakmakçı tez ödülüne layık görülen bu çalışma, hem üniversite-sanayi işbirliğine hem de disiplinler arası çalışmalara başarılı bir örnektir."
trthaber
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Bu Kumaþ Radyasyondan Koruyor!-kumas-radyasyondan-koruyor.jpg  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
koruyor!, kumaş, radyasyondan

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:18 .