Nüve Forum


Nükleer Teknoloji hakkinda 25 yıllık lisansla nükleer olmaz! ile ilgili bilgiler


25 yıllık lisansla nükleer olmaz! Mersin Akkuyu'da lisanslanan bölge 25 yıldır nükleer santralı bekliyor. Enerji Bakanı Güler, 'Akkuyu nükleer santral için hazır' diyor ama lisansı veren profesör itiraz ediyor SERKAN

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.02.08, 12:34
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart 25 yıllık lisansla nükleer olmaz!

25 yıllık lisansla nükleer olmaz!

Mersin Akkuyu'da lisanslanan bölge 25 yıldır nükleer santralı bekliyor.
Enerji Bakanı Güler, 'Akkuyu nükleer santral için hazır' diyor ama lisansı veren profesör itiraz ediyor

SERKAN OCAK
İSTANBUL - 'Nükleer enerji artık sadece enerji değil, ülke güvenliği konusu" diyen Enerji Bakanı Hilmi Güler, hafta başında nükleer santral kurmak isteyen firmalara seslenirken "Mersin Akkuyu hazır. Sinop'un yer lisansı için hızla çalışılıyor" dedi.
Ama bakana bizzat 25 yıl önce Akkuyu için 'Nükleer santral kurulabilir' lisansını veren ekibin içinden itiraz geldi. Akkuyu'ya nükleer santral kurulabilir yer lisansı veren üç kişilik ekipte yer alan Prof. Dr. Tolga Yarman, 25 yıl sonra bugün "O zamanki kriterlerle bugünküler bir değil" diyerek Akkuyu'nun lisansının geçersiz olduğunu iddia etti. Dahası Prof. Dr. Yarman günümüzde nükleer santrallar konusunda çözümün 'referandum' olduğunu savundu.
Peki nükleer reaktör fizikçisi ve bu konuda Türkiye'nin en yetkin isimlerinden biri olan Prof. Dr. Yarman neden bu adreslere karşı: "25 yıl önce turizm kriteri hemen hiç gündemde değildi. Nükleer kazalar yaşanmamıştı. Akkuyu'ya santral yapılırsa turizm nasıl etkilenir? En ufak bir çalışma yok. Sinop'ta da henüz yer lisansı yokken santral yapılacağını söylemek tam skandal."
TAEK***8200;Nükleer Güvenlik Komitesi ve Danışma Kurulu'nun eski üyesi Yarman, nükleer enerjinin Türkiye'nin nükleer enerjide dışa bağımlılığını azaltacağı görüşünü de yanlış buluyor: "Bakan'ın bize, bizim de ona saygımız var. Ama Bakan'ın yanında atom enerjisini üst düzey bilen kimse yok. Nükleer gelirse dışa bağımlılık daha da artar. Teknoloji ve yakıt dışarıdan alınacak. Nükleer santral kurmaya mecbur değiliz. Nükleer enerji geleceğinin belirlenmesi siyasi bir olay. Bugün yapılan çalışmalarin milli menfaat gibi gösterilmesi son derece yanlış. Bugün çalışmaların hızlanmasının tek nedeni korkarım dış baskılardır. Enerji politikası, özellikle nükleer konusunda bir dayatma yapılıyor. Meslek odaları ve akademisyenlerle konuşulmuyor. TAEK'te toplantı yapıldı, bana davetiyesi üç gün sonra geldi."
Enerji Bakanı Güler daha önce yaptığı açıklamalarda, sivil toplum örgütlerinin (STK) nükleer enerji karşıtlığı konusundaki görüşlerini yetersiz ve eksik bulduğunu söylemişti. "Bakan kaygan bir yolda yürüyor. Kendisini dikkatli olmaya davet ediyorum. Nükler konusundaki yönetim bugün ehliyet özürlüdür" diyen Prof. Yarman ise nükleer enerjiyle ilgili sorunun çözümünü referandumda görüyor.
"Enerji Bakanı'nın yerinde olsam bugün nükleer santral kurmazdım" diyen Prof. Yarman'ın son sözü ise şu: "Nükleer konusunda daha fazla bilgi toplar ve Türkiye'nin karşısına nükleer enerji konusunda ne yapılması gerektiğinin dışarıdan bir paket olarak dayatılmasına müsaade etmezdim."

Radikal-çevrimiçi / Türkiye / 25 yıllık lisansla nükleer olmaz!
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
lisansla, nükleer, olmaz!, yıllık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:38 .