Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > Nükleer Teknoloji > Türkiye, Çekmece'den sonra ikinci nükleer reaktörüne kavuşuyor

Nükleer Teknoloji hakkinda Türkiye, Çekmece'den sonra ikinci nükleer reaktörüne kavuşuyor ile ilgili bilgiler


İTÜ'nün reaktöründe şalter altın, gümüş için kalkacak SEÇKİN ÜREY Türkiye, Çekmece'den sonra ikinci nükleer reaktörüne kavuşuyor. İTÜ'deki reaktörle toprak örnekleri analiz edilerek içindeki madenleri milyarda bir hassasiyette bulacak.. Nükleer santralin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.03.08, 20:23
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Türkiye, Çekmece'den sonra ikinci nükleer reaktörüne kavuşuyor

İTÜ'nün reaktöründe şalter altın, gümüş için kalkacak


SEÇKİN ÜREYTürkiye, Çekmece'den sonra ikinci nükleer reaktörüne kavuşuyor. İTÜ'deki reaktörle toprak örnekleri analiz edilerek içindeki madenleri milyarda bir hassasiyette bulacak..

Nükleer santralin ihalesine az bir süre kala İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ayazağa Kampüsü'nde 2002'den bu yana kapalı olan eğitim amaçlı nükleer reaktörünü yarın Enerji Bakanı Hilmi Güler'in katılacağı törenle çalıştıracak. Sadece akademisyenler ve kamu kuruluşları değil, özel sektöre de açık olacak reaktörün çalışmasıyla birlikte nükleer güce ihtiyaç duyulan araştırmalar ve deneyler yapılacak. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Satman ve Nükleer Reaktör İşletme Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bayülken, SABAH'a eğitim reaktörünün kapılarını açtı. İlk etapta behçet hastalığına yönelik araştırma ve madencilik sektörüne yönelik milyarda bir hassasiyetle toprak analizi yapılacak.
İTÜ Ayazağa Kampusu'ndaki nükleer eğitim reaktörünün şalteri yarın kaldırılacak. Reaktörü sivil kıyafetlerle gezdiren (solda) Satman ile rektör Karaduman (sağda) Seçkin Ürey'e yarından itibaren reaktör çalışınca ışıma başlayacağı için radyasyona karşı koruyucu kıyafet giymeden dolaşılamayacağını söyledi. Karaduman uranyum çubuklarının (solda büyük resim) çalışmayla ışıl ışıl olacağını söyledi


Karadoğan,Satman ve Bayülken'in verdiği bilgiye göre kapalı kaldığı süre iki yılı geçtiği için reaktörün lisansları düştü. Bu nedenle lisans çalışmaları baştan yapıldı ve reaktörün içinde bulunduğu bina güçlendirildi. Gücünün düşüklüğü de dikkate alındığında reaktörün zarar oluşturmadığı belirtildi. Türkiye'de nükleer elektriğe karşı ilginin artmasıyla birlikte artık bir atılım yapılabileceğini Karadoğan, Satman ve Bayülken'e göre santralin kurulma aşamasına geçildiğinde reaktör gerekli insan kaynağının oluşturulmasında önemli rol oynayacak. Şimdiden bu alanla ilgilenen öğrenci sayısı ve niteliğinin arttığına dikkat çeken üç akademisyen, açıklanan santral planlarına bakıldığında sektörün doğrudan nükleer alanında istihdam edilmesi gereken çalışan sayısının 4 bin ile 4 bin 500 arasında olması gerektiğine dikkat çekiyor. Karadoğan, Satman ve Bayülken, "Burada öğrenim gören öğrenciler, nükleer santral simülatöründe eğitim alabilecek düzeye gelecekler. Bu sayede bir simülatörde eğitim gördükten sonra Türkiye'de kurulacak santralde çalışabilecek, TAEK'ten lisans alabilecek durumda olacaklar" değerlendirmesinde bulundu. Kurulacak santralin tipine göre ileride İTÜ'de simülatör kurulmasının düşünüldüğü bildirildi.


"Deney için Karadeniz'de orman istiyoruz"

Önem verdikleri çalışmalardan birinin de Enerji Ormanı kurmak olduğunu İTÜ Rektörü Karadoğan, "Karadeniz'de deniz kıyısında 200 dönümlük bir orman arazisi belirledik. Kendini çok hızlı yenileyebilen bir orman olduğu için hem bunun artıklarından, hem rüzgardan hem de denizden elektrik üretimi için deneyler yapmak istiyoruz. Orman Bakanlığı şu an için tahsiste bazı çekinceleri olduğunu belirtiyor. Enerji araştırmalarının ilerlemesi için gerekli bir yer" diye konuştu.Nükleer santral için yapılacak başvuruda, santral işletmeciliği konusunda deneyim şartı getirildi.

Nükleerde talipler fiyat ve üretim için yarışacak


Olcay AYDİLEK - ANKARA


Nükleer Santral ihalesine ilişkin yönetmelik yayımlanırken Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, santral için bu ay ihaleye çıkabileceklerini söyledi. İhaleyi yapacak olan TETAŞ'ın Genel Müdürü Gökkaya, Sayıştay'ın da görüşü alınarak hazırlanan yönetmeliğin, Resmi Gazete'de dün yayımlandığını anımsattı. Gökkaya, ihale için, en kısa sürede duyuruya çıkabileceklerini, bu ay içinde de duyuru olabileceğini belirtti. Gökkaya, şartnamenin 5 bin YTL'ye yatırımcılara sunulacağını belirterek "Yatırımcılardan, en az 35 milyon YTL teminat almayı düşünüyoruz. İlke olarak yalnızca teklif sahiplerine yanıt verilecek" dedi. İhalede şirketlerin, elektrik üretim miktarı ve satış fiyatlarının yarıştırılacağını belirten Gökkaya, "Aranan şartları sağlayıp en düşük fiyatı veren kazanacak" diye konuştu.

1- TEŞVİKLER:
Santralin kurulacağı taşınmaz, kamunun kontrolündeyse Maliye Bakanlığı ihaleyi kazanana, buranın (bedelsiz ve süresi belirtilmemiş) kullanma izni ve irtifak hakkını verecek.ÇED raporu ilgili kamu kurumunca üstlenilecek.

2- YARIŞMA: Yatırımcılar 31 Aralık 2020'ye kadar işletmeye alınacak 4 bin megavatlık (artı-eksi yüzde 25) santral için teklif verecek. Santral işletmeciliği deneyimi şartı olacak. Yoksa böyle bir şirketle anlaşılacağına ilişkin niyet mektubu verilecek.

3- ELEKTRİK ALIM GARANTİSİ: Devlet, 31 Aralık 2020'den önce işletmeye girecek santralin elektriğini satın alacak. Elektriğin alınmasında alıma esas yıllara sari üretim miktarları ve kilovatsaat başına birim satış fiyatları dikkate alınacak.

4- İHALE NASIL YAPILACAK: Kapalı teklif usulü ile yapılacak. Teklifler 3 ayrı zarfta olacak. İlk zarf; geçici teminat mektubu ve bilgi ve belgeler, ikinci zarf; TAEK ölçütlerine uygunluk, son zarf, yıllara göre elektrik üretim miktarı ve fiyatı olacak.

5- YAKIT: Yakıt ve diğer girdilerin temininde sorumluluk şirkete ait. Şirket, santrali devreden çıkaracak ve sökümünü yapacak.

6- TAHKİM HAKKI: Sözleşmeden doğan ihtilafların çözümünde uluslararası tahkim kurulları uygulanabilecek.

SABAH - 20 Mart 2008, Perşembe - Nükleerde talipler fiyat ve üretim için yarışacak
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çekmece'den, ikinci, kavuşuyor, nükleer, reaktörüne, sonra, türkiye

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:25 .