Nüve Forum


Nükleer Teknoloji hakkinda Yüzyılın Deneyi Durduruldu ile ilgili bilgiler


Hızlandırıcıdaki elektrik arızası deney çalışmalarını aksattı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki elektrik arızası nedeniyle parçacık hızlandırıcısı bir süreliğine kapatıldı. CERN sözcüsü, yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik dairevi tünelin soğutma

Like Tree14Likes
  • 4 Post By İlhan Hoca
  • 2 Post By wakan
  • 3 Post By oguzgolcik
  • 3 Post By Nicomedia
  • 2 Post By İlhan Hoca

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.09.08, 01:13
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 5.648
İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Yüzyılın Deneyi Durduruldu

Hızlandırıcıdaki elektrik arızası deney çalışmalarını aksattı.
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki elektrik arızası nedeniyle parçacık hızlandırıcısı bir süreliğine kapatıldı.

CERN sözcüsü, yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik dairevi tünelin soğutma sisteminin, elektrik arızasından etkilendiğini bildirdi.

Sözcü, aygıtın çok karmaşık olduğunu, arızanın giderilmesinin ardından sistemin tekrar çalıştırılacağını belirtti.Bir hafta önce çalıştırılan "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" adlı dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısında, proton huzmeleri ışık hızına yaklaştırılarak çarpıştırılacak.

Çarpışma sonucu mikrosaniyeler içinde ortaya çıkıp kaybolacak parçacıklar incelenerek madde ve kainatın sırrı aydınlatılmaya çalışılacak.Kaynak TRT
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Yüzyýlýn Deneyi Durduruldu-cern.jpg  
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 19.09.08, 12:21
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: Yüzyılın Deneyi Durduruldu

deney durduruldu...
bilimadamları:elektrikler kesikti çalışamadık hocam
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 19.09.08, 17:42
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Yüzyılın Deneyi Durduruldu

CERN'deki arıza giderildiCENEVRE (A.A)
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezindeki (CERN) parçacık hızlandırıcısında meydana gelen arıza giderildi. CERN yetkilileri, 27 km'lik dairevi yeraltı tünelinin soğutma sistemini etkileyen ve bu yüzden hızlandırıcının durdurulması sonucunu doğuran elektrik arızasının giderildiğini ve sistemin tekrar çalıştırıldığını açıkladı.CERN sözcüsü, arızayı dün açıklamış ve "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" adlı parçacık hızlandırıcısının "henüz deneme aşamasında olduğunu, bu çok karmaşık sistemde arıza ortaya çıkmasının normal sayıldığını" söylemişti. Hızlandırıcı, 10 eylülde çalıştırılmıştı. Bilim adamları, yerin 100 metrealtındaki tünelde proton huzmelerini neredeyse ışık hızında çarpıştırarak ortaya çıkacağını düşündükleri parçacıkları inceleyerek madde ve kainatın başlangıç şartları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı tasarlıyor.19.09.2008


kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 20.09.08, 00:42
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Yüzyılın Deneyinden resimler


BUYUK HADRON CARPISTIRICISI


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yapımı yıllar süren ve evrenin oluşum sırlarını ortaya çıkarması beklenen dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı ''Büyük Hadron Çarpıştırıcısı''

View of the LHC cryo-magnet inside the tunnel. (Maximilien Brice, © CERN)Insertion of the tracker in the heart of the CMS detector. (Maximilien Brice, © CERN)The Z+ end of the CMS Tracker with Tracker Outer Barrel completed. (Maximilien Brice, © CERN)View from the surface during lowering of the first ATLAS small wheel into the tunnel on side C of the cavern. (Claudia Marcelloni, © CERN)Lowering of one of the two ATLAS muon small wheels into the cavern. (Claudia Marcelloni, © CERN)View of the ATLAS detector during July 2007 (Claudia Marcelloni, © CERN)A welder works on the interconnection between two of the LHC's superconducting magnet systems, in the LHC tunnel. (Maximilien Brice, © CERN)View of the CMS detector at the end of 2007. (Maximilien Brice, © CERN)


Transporting the ATLAS Magnet Toroid End-Cap A between building 180 to ATLAS point 1. (Claudia Marcelloni, © CERN)View of the ATLAS cavern side A beginning of February 2008, before lowering of the Muon Small Wheels (Maximilien Brice; Claudia Marcelloni, © CERN)The L3 magnet in the ALICE cavern, with one door almost closed. (Mona Schweizer, © CERN)Lowering of the last element (YE-1) of the CMS detector into its underground experimental cavern. (Mona Schweizer, © CERN)The first ATLAS Inner Detector End-Cap after complete insertion within the Liquid Argon Cryostat. (Claudia Marcelloni; Max Brice, © CERN)Installation of the ATLAS pixel detector into the cavern (Claudia Marcelloni, © CERN)Installation of the Beam Pipe in the ATLAS cavern (Maximilien Brice, © CERN)View of the Computer Center during the installation of servers. (Maximilien Brice; Claudia Marcelloni, © CERN)Installation of the world's largest silicon tracking detector in the CMS experiment. (Michael Hoch, © CERN)Aerial view of CERN and the surrounding region of Switzerland and France. Three rings are visible, the smaller (at lower right) shows the underground position of the Proton Synchrotron, the middle ring is the Super Proton Synchrotron (SPS) with a circumference of 7 km and the largest ring (27 km) is that of the former Large Electron and Positron collider (LEP) accelerator with part of Lake Geneva in the background. (© CERN)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 20.09.08, 17:36
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 5.648
İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Yüzyılın Deneyi Durduruldu

Yüzyılın Deneyi Sekteye Uğradı Hızlandırıcıda meydana gelen arıza nedeniyle deneye 2 ay ara verildi.

Yüzyılın deneyi bir kez daha sekteye uğradı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki parçacık hızlandırıcısında meydana gelen arızanın sanılandan daha büyük olduğu anlaşıldı. Deneye 2 ay ara verildi.
Protonların ışık hızına yaklaştırılarak çarpıştırılacağı deney için sistemin -271,3 santigrat dereceye soğutulması gerekiyordu.
Bu yüzden soğutma sisteminin sorunsuz çalışması büyük önem taşıyor. Ancak, yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik dairevi tünelin soğutma sisteminde 2 gün önce elektrik arızası meydana geldi.
CERN Sözcüsü, parçacık hızlandırıcısında iki mıknatıs arasındaki hatalı elektrik bağlantısı nedeniyle aşırı soğutulmuş helyumun sızdığını bildirdi.
kayanak TRT
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
deneyi, durduruldu, yüzyılın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:06 .