Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > Kimya > Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?

Kimya hakkinda Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek? ile ilgili bilgiler


Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek? ne yazik ki kumlama ile taslama birbirine karistiriliyor. Bendeniz ABD. de ihtisas yapmis 35 yillik deneyimli bir tekstil kimya mühendisiyim ve halen Kimya Mühendisleri

Like Tree13Likes
  • 3 Post By Nicomedia
  • 2 Post By oguzgolcik
  • 3 Post By Selim Hoytur
  • 2 Post By wakan
  • 1 Post By Nicomedia
  • 2 Post By Nicomedia

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.09.08, 00:38
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?


Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?
ne yazik ki kumlama ile taslama birbirine karistiriliyor. Bendeniz ABD. de ihtisas yapmis 35 yillik deneyimli bir tekstil kimya mühendisiyim ve halen Kimya Mühendisleri Odasi Istanbul Subesinde Tekstil Terbiyesi Komisyonu baskaniyim. Ayni zamanda gerek Kadikoy ve gerekse Corlu Adliyelerinde bilirkisilik görevimi yürütmekteyim. Konu medyada ve internette anlatildigi gibi degildir.

Herseyden önce adi üzerindedir. Kum... Kum ile kumlama işlemi ve tas ile taslama islemi yapilir. Bunlar kot üretiminde uygulanan tamamen farkli iki ayri tekniktir. Kumlama mekanik, ve taslama ise kimyasal mekanik karisimi olup her iki teknik de birbirinden tamamen farkli islemlerdir. Öncelikle bunlari birbiriyle karistirmadan ele alirsak konuyu daha iyi kavramis oluruz.

Taslama islemi söyle yapilir: Yatik silindirik ve perfore sactan iç çeperli mekinelere (yani bildigimiz çamasir makinelerinin baska bir çesidi), pomza tasi diye bilinen tavuk yumurtasi büyüklügünde poröz yüzeyli ve sudan hafif taslardan uygun bir miktar makinenin içerisine alinir. Uzerine agartici etkisi olan bir kimyasal dökülür ve taslara emdirilir. Daha sonra 5-6 adet mamulk kot pantalon atilir ve makine çalistirilir. Uygun süre sonunda durdurularak, kotlar çikarilir ve nötralizasyon banyosunda yikanarak kurutulur kalite kontrolden sonra ütülenir paketlenerek satisa hazir hale getirilir. Burada amaç kot pantalonun komple yüzeysel agartilmasidir.

Kumlama ise evet su anda ne yaziktir ki sizin anlattiginiz biçimde yapiliyor. Rodeo denilen modellere uygulaniyor. Yani bel ile diz arasi bölgeye ve bazen de bunun arka kismina gelen bölgelerde uygulaniyor. Basincli makinelerle hortumla koyun bu bölgelerine kum püskürtülüyor. Böylece fiziksel sürtünme etkisiyle yüzeysel agartma yapiliyor. Yerel bir uygulama oldugu için bu islem ancak kumlama teknigiyle yapilabiliyor. Bu teknikte olmasi gereken sudur: Operatör dalgic giysilerine benzer bir giysi içerisinde olup basi ve gövdesi tamamen içeride kalmak ve hortum yardimiyla disaridan temiz hava vermek kosuluyla is ve isci sagligi acisindan en güvenli ortamda calistirilarak bu islem yapilabilir.

Günümüzde ayni islem tersanelerde gemi ambarlarinin iç yüzeylerindeki korozyona ugrayan bölgeleri temizlemek amaciyla, ama yukarida belirttigim güvenli ve saglikli önlemler alindiktan sonra yapmaktadir. Tersanelerde bu islem nedeniyle herhangi ölüm olayi kaydedilmemistir. Çünkü tamamen güvenli bir ortamda çalisilmaktadir.

Ama ne yazik ki kot atelyelerinde, bu tür is güvenlik önlemlerine en basta isverenler tarafindan yeterli önem gösterilmediginden, bu genclerimiz önce sagliklarini ve sonra yasamlarini yitirmektedirler. Hastaliklarinin tiptaki adi silikosistir.

Yani gerekli is güvenlik önlemleri alinarak ve operatöre koruyucu is giysisi temşn edilerek bu is pekala yapilabilir. Kot almayalim giymeyelim düsüncesi buna çözüm degildir. Amma ille de kot pantalon giyilmeyecek ve alinmayacak ise taslanmis degil fakat kumlanmis olan rodeo modeli kotlari almayin derim ama dedigim gibi bu net bir çözüm degildir.

Bu konuda Kimya Mühendisleri Odasi' nin politikasi sudur: Yeterli koruyucu güvenli önlemleri alindiktan sonra bu is pekala yapilir. Güvenlik önlemleri almayan atelyeleri derhal Bölge Calisma müdürlüklerine bildiriniz. Bu konuda isveren caydirici cezalar korkusuyla bu önlemleri alma yoluna gidebilir.

Tesekkür ederim.

Mustafa Cuneyt Gezen

*Mail kutumdan...

Nüve Forum
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 03.09.08, 13:35
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?

Müfetttişler gitti, kot taşlama atölyeleri buharlaştı

Basından
Müfettişler, kot taşlama işinde çalışan işçilerin meslek hastalıklarına yakalanmalarının basında yer almasının ardından ***8220;merdiven altı***8221; olarak bilinen kayıt dışı atölyeleri adreslerinde bulamadı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kot taşlama işinde çalışan işçilerin meslek hastalıklarına yakalanmalarına ilişkin haberleri ihbar kabul ederek, kaydı olmayan iş yerleriyle ilgili denetim yapmak üzere müfettiş görevlendirdi. Continue reading ***8594;Silikoz Hastası Kot İşçileri İşsizken de Sağlık Güvencesinden Yoksun

Basından
Kot kumlama yapan silikoz hastası işçiler, hem çalışamaz durumda hem de sigortasız çalıştırıldıkları için sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. KTİD, işveren ve taşeronlara suç duyurusunda bulunuyor, işçilere maddi-manevi tazminat talep ediyor.
İstanbul***8217;da başta Kağıthane, Gaziosmanpaşa, İkitelli, Halkalı semtlerinde bulunan kot kumlama atölyelerinde kotlar, yüzeylerine kum savrularak aşındırılıyor ve eski bir görüntü kazanıyor.
Continue reading ***8594;Kot Taşlama İşçisinden Veda Gibi Mektup

Basından
Son aylarda işçi sağlığı konusunda Tuzla Tersane İşçilerinin yaşamaya devam ettiği soykırımın bir benzerine maruz kalan kot taşlama işçilerinden artık umudun tükenişine dair duyurular geliyor. Kapitalizmin kanlarını içerek beslendiği işçiler, üç kuruş uğruna daha gencecik yaşlarında hayata veda ediyorlar. Durumun en trajik yanı, bu kader daha en başından belirli olsa da çaresizce boyun eğiyorlar; yoksulluğun tüm ülkeyi kasıp kavurduğu günümüzde, insanlar 2-3 yıl çalışıp ardından öleceklerini bildikleri halde her türlü işi yapmak zorunda kalıyorlar. Kapitalizm yıkılmadıkça bu soykırımın ve efendi-köle düzeninin yıkılması mümkün görünmüyor.
Continue reading ***8594;Kumlama hastalığından ölenler

Basından
***8220;Kot kumlamaya gelirsin, sonra askere gidersin, çürüğe çıkarılınca öğrenirsin hastalığını, köyüne döner, ölürsün. Buna kumlama hastalığı derler.***8221;
Dünyada ve tabii Türkiye***8217;de her zaman moda olan blue-jeans ya da kotu beyazlatmak-eskitmek için çalışanların, bu iş yüzünden öldüklerini biliyor musunuz? Dünyada makinelerle yapılan bu iş, Türkiye***8217;de ucuz diye elle yapılıyor.Taşradan 15-25 yaş arasındaki gençler, bu iş için İstanbul***8217;a geliyorlar. Bir işçinin anlatımıyla işin ***8220;geleceği***8221; şöyle: ***8220;Kot kumlamaya gelirsin, sonra askere gidersin, çürüğe çıkarılınca öğrenirsin hastalığını, köyüne döner, ölürsün. Buna kumlama hastalığı derler.***8221; Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, kot taşlama ya da kumlama işinin neden olduğu hastalığın ve ölümlerin tesadüfen teşhis edildiğini, fason çalışan atölyelerde çalışan onlarca gencin öldüğünü anlattı.
Continue reading ***8594;Kot uğruna ölenler

Basından
Türkiye***8217;de kot üretiminde çalışanların yüzde 40***8242;ına yakını ***8220;Silikozis***8221; hastası.
Ali ÖZTUNÇ***8220;Kumlama***8221; yöntemi yüzünden çalışanların akciğerlerinin koruma mekanizmasının zayıf düştüğünü belirten Çelik, buralarda yaşanan ölümlerin nedeninin de bu hastalık olduğunu açıkladı.
Continue reading ***8594;KOT TAŞLAMA CİNAYETLERİNE ORTAK OLMAYALIM!

Ahali'den
Bacaklarımıza giydiğimiz kotların onları üretenler için bir ölüm nedeni olduğunu unutmayalım..
Kapitalizm öldürür!
Bu sözün altını doldurmak için çok laf etmeye, dil dökmeye gerek yok. Kapitalizm tarafından kaçınılmaz ölümlerin her gün yaşandığını görüyoruz.Tuzla da, Kağıthane de, Ümraniye de yada ölüme yakın hayatların sürdüğü bu yerlerde***8230;
Tekstil sektöründe çalışan kot işçileri de buna bir örnek. Üzerinize giydiğiniz kotu beyazlatmak-eskitmek, için çalışan işçilerin, bu iş yüzünden öldüklerini biliyor muydunuz? Avrupa***8217;da bir süre önce uygulama zararları nedeniyle üretimi yasaklanan bu iş kolunun Türkiye***8217;ye geçişiyle kaç işçinin öldüğünü biliyor musunuz? Bu öldüren iş kolunda çalışan işçilerin hayatlarının bu ülkede kaç para ettiğini kim biliyor? Kapitalizm öldürüyor, peki kim kazanıyor?
Continue reading ***8594;Whitened jeans, Darkened lives. Capitalism kills!

English
Whitened jeans, Darkened lives. Capitalism kills!
Sandblasting jeans kills young people
At 2006***8217;s annual congress of the Turkish Thoracic Society (TTS), a mini-symposium was devoted to the occurrence of silicosis in the textile sector in Turkey. Clinicians from four cities reported on a total of 35 subjects with silicosis: 20, 10, four and one cases from Erzurum, Izmir, Tokat and Diyarbakir, respectively. Nearly all patients were young males in their early twenties or even younger. They had been employed, often as undeclared workers, for only a few years in small workshops where denim jeans undergo jet sandblasting to give them a ***8220;worn-in***8221; appearance. This job involved working long hours under very poor hygiene conditions, without any serious respiratory protection, and often far away from home, e.g. in Istanbul.
Continue reading ***8594;KOT PANTOLONLAR BEYAZLARKEN HAYATLAR KARARIYOR!..

Basından
KOT PANTOLONLAR BEYAZLARKEN HAYATLAR KARARIYOR!..
İstanbul***8217;da kot taşlama işi yapan merdivenaltı atölyelerde çalışan gençler ya ölüyor ya da sakat kalıyor. İşte inanılmaz insanlık ayıbı
Günümüzde zengin fakir, kadın erkek, 7 den 70***8217;e hemen herkesin giyim tercihi olan blucinlerin beyazlatılmasında kullanılan kum püskürtme yöntemi, gencecik insanların hayatına mal oluyor. İstanbul***8217;da kot taşlama işi yapan merdivenaltı atölyelerde çalışan gençler ya ölüyor ya da sakat kalıyor. Bu atölyelerde ***8220;denetim***8221;in D***8217;si bile bilinmiyor. Uğur Dündar yönetimindeki Arena ekibi, 21***8217;inci yüzyıl Türkiyesi***8217;ndeki bu insanlık dışı olayı araştırdı.
Continue reading ***8594;NTV***8217;nin konu ile ilgili haberi ve röportajları

Basından
Öldüren işkolu: Kot taşlama


Köyden ***8220;iş***8221; için gurbete çıkıyor, birkaç yıl kot taşlıyor, askere gittiklerinde ***8220;çürük***8221; raporu verilince hastalıklarını öğreniyorlar ve köylerine ölmek için dönmek zorunda kalıyorlar.


Türkiye yıllardır bir yanda mevsimlik işçiler dramı yaşıyor, Güneydoğu***8217;dan kamyonetlere tıkabasa doldurularak pamuk ya da fındık toplamaya götürülen kadın-erkek-çocuk işçiler daha ***8220;işyerine***8221; varamadan yolda ölüyorlar. Diğer yanda ardarda ***8220;kaza***8221; ile ölen işçiler nedeniyle, artık ***8220;Kaza geliyorum diyor***8221; durumunun çoktan aşıldığı Tuzla tersaneleri var. Her cenazede avaz avaz sesler yükseliyor ama, inanılamaz nedenlerle sorun çözülemiyor. Ve son günlerde ***8220;Burası Türkiye***8221; dedirten bir başka ***8220;öldüren işkolu***8221; yansıdı basına: Kot taşlama***8230;
Continue reading ***8594;Kot taşlama işçilerinin durumu C. TAYLAN ACAR

Kot Taşlama
Türkiye***8217;de son 12 ayda 100 işçiden üçü iş kazasına, dördü meslek hastalığına maruz kaldı
Son birkaç ay içerisinde, Türkiye***8217;de çok tartışılan, ancak bir türlü gerekli önlemleri alınmayan iş güvenliği konusunda iki önemli çalışma yayımlandı. Bunlardan birincisi Türkiye İstatistik Kurumu***8217;nun (TÜİK) 2007 yılı Bahar Hane Halkı İşgücü Anketi***8217;yle birlikte gerçekleştirdiği ***8220;İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri***8221; konulu araştırmaydı. İkincisiyse, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası***8217;nın hazırladığı ***8220;İş Sağlığı ve Güvenliği***8221; raporuydu.


kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 04.09.08, 09:21
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?

Yani vebali lüks kot giyenlere mi oluyor.
yırtık, taşlanmış, salaş görünümlü kotlar hiç lüks görüntü teşkil etmiyor oysa.

Aslında lüks kot terimi yerine "kot imalatında çalışanların mesleki hastalıkları öldürücü boyutta" denmeli.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 04.09.08, 10:37
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?

Türkiye***8217;de kot üretiminde çalışanların yüzde 40***8242;ına yakını ***8220;Silikozis***8221; hastası.
ne kadar büyük bir oran...
severek giydiğimiz kotları..taşlaşmış olanları almamalı demek...
bunu okuduktan sonra nasıl giyeceğiz onları bilmem...

kapitalizm insanlığın başına bela olmaya devam ediyor...
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 04.09.08, 21:51
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?

Ben bir kısmı ağartılmış yani taşlanmış kotları oldum olası sevemedim sanki giyilmiş tekrar satılıyor gibi geliyor bana onun için bu kotları almak giymek bana çokta hoş gelmiyor açıkcası..

ama zamane gençliğinde bazen görüyorumda bunlara nasıl para verdiklerine hayret ediyorum düşük bel bir kısmı beyazlatılmış bir kısmı yırtık her ne kadar zevk meselesi de olsa benim için çok itici bir durum
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 04.09.08, 21:57
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Lüks kotlar bazilari icin ölüm demek?

Alıntı:
Selim Hoytur´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Yani vebali lüks kot giyenlere mi oluyor.
yırtık, taşlanmış, salaş görünümlü kotlar hiç lüks görüntü teşkil etmiyor oysa.

Aslında lüks kot terimi yerine "kot imalatında çalışanların mesleki hastalıkları öldürücü boyutta" denmeli.
sevgili selimcim sen ne kadar hiç te lüks görüntü teşkil etmiyor desende arz talep meselesi olunca normal kotlarla senin tabirinle yırtık, taşlanmış, salaş görünümlü kotlar arasındaki fiyat farkını bi araştırırsan gayet lüks bir fiyatla karşılaşacağından eminim
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bazilari, demek?, icin, kotlar, lüks, ölüm

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:39 .