Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Kültür ve Sanat > Mitoloji > mumyanın sırrı çözüldü-galeri

Mitoloji hakkinda mumyanın sırrı çözüldü-galeri ile ilgili bilgiler


Mumyanın sırrı DNA***8217;yla çözüldü Mısır***8217;da 104 yıl önce bulunan 3500 yıllık kadın mumyasının Kraliçe Hatşepsut olduğu, 1.80 cm büyüklüğündeki dişine yapılan DNA testiyle belirlendi. Dişleri çürük ve 50 yaşlarındaki şişman

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.06.07, 11:20
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart mumyanın sırrı çözüldü-galeri

Mumyanın sırrı DNA***8217;yla çözüldü

Mısır***8217;da 104 yıl önce bulunan 3500 yıllık kadın mumyasının Kraliçe Hatşepsut olduğu, 1.80 cm büyüklüğündeki dişine yapılan DNA testiyle belirlendi. Dişleri çürük ve 50 yaşlarındaki şişman kadın mumyası, arkeologların uzun yıllardır çözmeye çalıştığı bir bilmeceydi. Mısır***8217;ın başarkeoloğu Zahi Havas, "Dişler tıpkı parmak izleri gibidir" dedi.


MISIR***8217;ın başarkeoloğu Zahi Havas, 104 yıl önce bulunan ve üst soylu sınıftan şişman bir kadına ait mumyanın dişinden alınan DNA örneğiyle diğer bilimsel testler sayesinde, kimliğinin belirlendiğini açıkladı. Zahi Havas, mumyayı gazetecilere tanıttığı basın toplantısında, "Bundan yüzde yüz eminiz. Mumya, 3500 yıl önce ülkeyi yöneten Kraliçe Hatşepsut***8217;a ait" dedi. Firavunlar Vadisi***8217;nde Tutankamun***8217;un da gömülü olduğu mezarda 1903 yılında bulunan mumya üzerinde yapılan incelemelerde, kadının kemik kanserinden öldüğü belirlenmişti.

Havas, Kahire Müzesi***8217;ne kaldırılan bu mumyanın, mezarın sahibi olan Hatşepsut***8217;un "Sitre In" adlı nedimesine ait olduğunu sanıyordu. Ancak yıllar sonra sürpriz bir gelişmeyle mumyanın Hatşepsut***8217;a ait olduğunu ortaya çıkardı. Firavunların vücut parçaları, ayrı kutulara konularak başka bir yerde muhafaza ediliyordu. Üzerinde Kraliçe Hatşepsut***8217;un adının yazılı olduğu kutunun içinde bulunan azı dişi incelenince, mumyanınkine tıpatıp uyduğu görüldü. Havas, "Dişler tıpkı parmak izleri gibidir. 1.80 cm genişliğindeki bu dişi, bir dişçi ölçtü ve yüzde yüz mumyanınkine uyduğunu gördü" dedi.

Hatşepsut***8217;un mumyası, aynı yerde bulunduğu Tutankamun mumyasından bu yana Mısır***8217;daki en önemli arkeolojik bulgu oluyor.Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 28.06.07, 11:21
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: mumyanın sırrı çözüldü-galerikaynakhaber
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 28.06.07, 11:22
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: mumyanın sırrı çözüldü-galeriAlıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 28.06.07, 11:22
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: mumyanın sırrı çözüldü-galeriAlıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 08.07.07, 21:01
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: mumyanın sırrı çözüldü-galeri

Hatşepsut'un mumyası

Mahfi Eğilmez
08/07/2007 (909 kişi okudu) Mısır'da devam eden arkeolojik kazılar sonucunda her geçen yıl yeni bir mezar ortaya çıkarılıyor ve Mısır tarihinin gizemleri tek tek açılıyor. Yakın geçmişin en önemli iddiası 1922'de mezarı bulunmuş olan Tutenkamon'un mumyası üzerinde yapılan yeni bir incelemenin genç kralın, daha önceki inanışın tersine, bir cinayete kurban gitmediğine yönelik olanıydı. Bu incelemede Tutenkamon'un bacağının kırıldığı ve bu kırık çevresinde oluşan irinin ölüme neden olduğu öne sürülüyor.
Mısır firavunları arasında ikisi çok ilginç. Biri tek tanrılı dinlere öderlik etmiş olan IV. Amenhotep (ya da sonradan aldığı adla Akenaton), öteki de ilk kadın firavun olan Hatşepsut.
Hatşepsut, Mısır'da 18. hanedanın üyelerinden Firavun I. Tutmose ile kraliçe Ahmose'nin kızları olarak dünyaya geldi. Baba bir ana ayrı erkek kardeşi II. Tutmose ile evlendi. II. Tutmose'nin harem kadınlarından birinden III. Tutmose adını taşıyan bir oğlu vardı. II. Tutmose M.Ö. 1479'da öldü. Oğlu III. Tutmose'nin yaşı küçük olduğu için tahta üvey annesi Hatşepsut'un yönetiminde oturdu. Üvey anne ve oğul Mısır'ı birlikte yönetmeye başladılar. M.Ö. 1473'te Hatşepsut kendisini firavun ilan ederek ortak yönetime son verdi ve yönetimi eline aldı. Erkek gibi giyinmeye ve firavunlar gibi takma sakal takmaya başladı. M.Ö. 1458'de üvey oğlu III. Tutmose bir darbe yaparak Hatşepsut'u tahttan indirdi ve kendi firavunluğunu ilan etti. O tarihten sonra Hatşepsut'un adı ve resimleri tapınaklardan silinmeye, heykelleri yok edilmeye başladı.
Ne var ki adının silindiği kayıtlar şimdi okunabiliyor ve gizem çözülmüş bulunuyor. Demek ki zamanın Mısır bürokrasisi kadın olduğu için firavunlar dizisine uygun bulmadığı Hatşepsut'a ilişkin kayıtları tarihten silmeye çalışmış ama tam olarak başaramamış.
Geçenlerde 1903 yılında Krallar vadisinde bulunan ve Kahire müzesinde sergilenen bir mumyanın Hatşepsut'a ait olduğu yapılan DNA testleriyle belirlendi. Krallar vadisinde uzun yıllardır turistlerin ziyaretine açık bulunan görkemli anıt kabirinin varlığına karşın Hatşepsut'un mumyasının nerede olduğu sorunu da çözülmüş oldu.
Akenaton M.Ö. 1367 ile 1350 yılları arasında hüküm sürdü. Mısır'ın çok tanrılı dinini terk ederek tek tanrı olarak gördüğü Aton'a tapmağa başladı. Böylece tek tanrılı dinlerin ilk resmi kurucusu oldu. Onun döneminde Amon rahiplerinin etkisi kalktı. Akenaton'un heykelleri ve tapınak duvarlarındaki betimlemelerinden yüzünün, kulaklarının normalden uzun, gözlerinin de çekik olduğu görülüyor. Henüz mezarı bulunamadığı için bu değişik görünümünün Amarna dönemi adı verilen o dönemin sanat eğiliminden mi kaynaklandığı yoksa marfan sendromu gibi bir hastalığın sonucu mu olduğu bilinmiyor. Ölümünden sonra oğlu Smenkare'nin kısa süreli firavunluğunu çocuk yaşta tahta geçen Tutenkamon'un firavunluğu izliyor. Tutenkamon tahta geçtikten sonra Aton dinini terk ediyor
ve yeniden çok tanrılı Amon dinine dönüyor. Bir süre sonra Akenaton'un adı kayıtlardan siliniyor. Tapınaklarda Akenaton adı yazılı olan bölümlerin kazındığını görmek mümkün. Yine de bazı yerlerde adı ve resimleri kalmış. Yani o zamanki Mısır bürokrasisi din değiştirdiği için adı sapkın firavuna çıkmış olan Akenaton'u, geleneklere uymadığı için tarihten silmeye çalışmış ama başaramamış.
Akenaton'un mumyası henüz bulunamadı.
Ya da bulunanlardan birisi ona ait ama henüz teşhis edilemedi.
İki Mısır firavunu. Birisi dinde reform yapmaya çalışmış bir yenilikçi, öteki tahta çıkmış ilk kadın firavun. İkisi de çizgi dışı. Bürokrasi ikisinin de yöneticiliğine engel olamamış ama sonradan tarihten silmeye çalışmış.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çözüldü-galeri, mumyanın, sırrı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:33 .