Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Kültür ve Sanat > Mitoloji > Dünyanın en güzel kadınına ...

Mitoloji hakkinda Dünyanın en güzel kadınına ... ile ilgili bilgiler


DÜNYANIN EN GÜZEL KADININA Temel***8217;e sormuşlar, güzel mi olmak istersin yoksa aptal mı? Aptal olmak isterim demiş temel. Neden peki, demişler. Çünkü güzellik gelip geçici, aptallık ise kalıcıdır demiş. Geçtiğimiz

Like Tree1Likes
  • 1 Post By nuvekolik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.01.08, 01:30
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Dünyanın en güzel kadınına ...

DÜNYANIN EN GÜZEL KADININA
Temel***8217;e sormuşlar, güzel mi olmak istersin yoksa aptal mı?
Aptal olmak isterim demiş temel.
Neden peki, demişler. Çünkü güzellik gelip geçici, aptallık ise kalıcıdır demiş.
Geçtiğimiz günlerinde yapılan 2008 Dünya Güzellik yarışmasında Dünya Güzeli bu yıl Çin***8217;den çıktı.
Güzellik yarışmalarının kökeni taa Antik Yunan mitlerine dayanıyor ve çok bilenen Troya savaşı da bu ilk güzellik yarışmasından sonra çıkmış.
Tanrılar toplanmış, ziyafet yapıyorlarken, nifak Tanrısı Eres, üzerinde ***8220;Dünyanın En Güzel Kadınına***8221; yazılı altın elmayı salonun ortasına atıverir. Hera, Atena ve Afrodit elmayı kapmak için üzerine atılırlar ama bir türlü paylaşamazlar.
Zeus araya girer ve en güzeli kim olduğuna Paris karar versin der ve Paris***8217;e haber göndermek üzere elçisi Hermes***8217;i görevlendirir.
Hermes dağda çobanlık yapmakta olan Paris***8217;i bulur ve Zeus***8217;un emrini iletir.
Paris; Ben sıradan bir ölümlüyüm, tanrıların işine nasıl karışırım ve verdiğim karardan dolayı kaybedenlerin gazabından nasıl korunurum, der. Hem Zeus, hem de üç tanrıça, ona kesin garanti verince Paris görevi kabul eder.
Paris, isabetli karar verebilmek için yarışmacıların özel bir odada her birinin ayrı ayrı ve çıplak olarak yanına gelmelerini ister. Önce Hera çıplak olarak Paris***8217;in yanına gelir ve muhteşem vücudunu salına salına göstererek; eğer beni seçersen seni tüm Asya***8217;nın hükümdarı ve dünyanın en zengini yaparım, der.
Paris ise hiçbir şekilde rüşvet kabul etmeyeceğini söyleyerek teşekkür eder.
Sonra Atena gelir odaya, kendini beğendirecek tüm figürleri sergiledikten sonra Paris***8217;e; eğer beni seçersen seni bütün savaşların muzaffer komutanı ve dünyanın en yakışıklısı ve bilge insanı yaparım der.
Paris ona da saygılı bir şekilde hiçbir rüşvet kabul etmeyeceğini ama vereceği kararda adil olacağını iletir.
Sonra Afrodit içeri gelir ve Paris***8217;e; lütfen beni iyi dinle. Seni görür görmez dedim ki, Frigya***8217;nın en yakışıklı adamı bu, nasıl olur de onun gibi biri bu ıssız yerde çobanlık yapar. Bir şehirde medeniyet içinde yaşamak varken neden bu işi yapıyorsun Paris. Eminim ki en az benim kadar güzel olan Helen seni görse, evini, ailesini her şeyini terk ederek seninle gelir ve senin aşığın olmak için her şeyi yapar. Hem o kuğu yumurtasından çıktığı için Zeus***8217;un kızı da sayılır.
Paris şaşkınlıkla; eğer o evliyse böyle bir şey nasıl olabilir, diye sorar.
Afrodit fetbaz bir tavırla, çok safsın, böyle çıkmaz ilişkileri düzenlemenin benim tanrısal görevim olduğunu hiç duymadın mı? Onu istiyorsan hemen şimdi onun yaşadığı Sparta***8217;ya, onun sarayına git ve olacakları gör.
Paris bunu duyar duymaz altın elmayı Afrodit***8217;e verir ve onu yarışmanın galibi ilan eder.
*
Paris daha doğmadan önce Troya kralı Priamos***8217;un eşi Hakabe gördüğü bir rüyadan çığlık çığlığa uyanmıştır. Rüyasında, içinde yılanların sarmalandığı bir çalı demeti dünyaya getirdiğini, Troya ve İda dağındaki ormanların alev alev yandığını söyler.
Priamos derhal bir kahin olan oğlu Aisakos***8217;a rüyanın yorumunu sorar. Oğlu da, bu gün doğacak bir çocuğun çok büyük savaşlara neden olacağını, bu yüzden bu gün gece yarısından önce doğacak tüm bebeklerin öldürülmesi gerektiğini söyler.
Kral emir hemen emir vererek o gün doğan tüm bebekleri katlettirir. Karısı Hakabe de oğlunu gece yarısından önce doğurur ama krala onu öldürmemesi için yalvarır. Kral bunu karısının yanında yapamayacağını anlayınca, baş çobana görev verir ve onu bir dağın tepesinde öldürmesini ister. Çoban bu işi yapmayacak kadar merhametlidir. Onu dişi bir ayının emzirmesi için ayının yuvasına bırakır. Birkaç gün sonra da onu bıraktığı ayının yanından alarak kendisi bakmaya başlar ve adını Paris koyar.
İşte Zeus***8217;un gönül işlerinde adaletine güvenerek kendisini yarışmada hakem tayin ettiği Paris bu Paris***8217;tir.
Hera ve Atena yarışı kaybetmelerinin acısını çıkarmak için kolkola verip Troya***8217;yı nasıl yerle bir edeceklerinin planlarını yaparken, Afrodit de Paris***8217;e verdiği sözü nasıl yerine getireceğinin planlarını yapar.
Troya kralı Priamos her yıl yarışlar düzenlemektedir. O yılki yarışlara Paris de katılır ve Afrodit***8217;in yardımıyla tüm yarışlardan galip çıkar. Kralın çocukları bunu hazmedemez ve tam onu öldürmek için kıstırdıklarında, kralın baş çobanı krala her şeyi anlatır ve onun yıllar önce öldürülmek üzere kendisine teslim ettiği öz oğlu olduğunu söyler. Kral derhal çocuklarından onu rahat bırakmalarını söyleyerek yanına alır ve yıllar önce kaybettiği oğluna yeniden kavuşmanın mutluluğu içindedir artık.
Paris bir süre sonra Sparta***8217;ya seyahat etmek istediğini söyler ve kral babasından bir gemi ister. İstediği gemiyi alan Paris Sparta***8217;ya vardığında Kral Menelaos tarafından içtenlikle karşılanır ve misafir edilir. Helen ile Paris birbirlerini gördüklerinde de Afrodit görevini yapar ve birbirlerine delicesine aşık olurlar.
Menelaos birkaç günlük bir seyahat için Sparta***8217;dan ayrıldığı sırada Helen ile Paris birlikte gemilerine atlayarak Troya***8217;nın yolunu tutarlar.
Sarayına döndüğünde olan biteni öğrenen Menelaos deliye döner ve karısını geri almak üzere büyük bir donanma toplayarak Troya surlarının önüne varır.
On yıl süren bir savaştan sonra Spartalılar Truva atı olarak bilinen savaş hilesi ile Troya***8217;yı ele geçirir ve şehri yağmalayıp yerle bir ederler.
Troya kralının karısı Hakabe***8217;nin yıllar önce gördüğü rüya üzerine yapılan kehanet de böylelikle gerçekleşir.
Evet, ilk güzellik yarışmasının ve arkasından meydana gelen Troya felaketinin hikayesi böyle.
Galiba en iyisi insanları güzel çirkin diye ayırmayı bir kenara bırakıp, bütün kadınlar güzeldir deyip bu işten sıyrılmak. Yoksa görüldüğü gibi sonu fena oluyor.
Öner ÖZBEK
12.1.2008
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
..., dünyanın, güzel, kadınına

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:40 .