Nüve Forum


Mitoloji hakkinda Odin Türk'müş ile ilgili bilgiler


İddia, İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan bir bilim adamına ait. Prof. Sven Lagerbring, yaklaşık 250 yıl önce yazdığı kitapta, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin

Like Tree7Likes
  • 4 Post By diyesi
  • 2 Post By Türkan Ünalay
  • 1 Post By wakan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.08.08, 13:33
diyesi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 4.666
Blog Başlıkları: 2
diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Odin Türk'müş

İddia, İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan bir bilim adamına ait.

Prof. Sven Lagerbring, yaklaşık 250 yıl önce yazdığı kitapta, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odin***8217;in "Türkland"dan geldiği anlatılıyor.

İSVEÇ tarihinin kurucuları arasında yer alan Prof. Sven Lagerbring***8217;in 1764***8217;te yazdığı 58 sayfalık bir kitap, İsveçlilerin Türk kökenli olduğunu ve İsveççe***8217;de yer alan Türkçe kelimelerin bunu ortaya koyduğunu söylüyor. Söz konusu kitabı ilk kez Türk kamuoyunun dikkatine sunan ve fakat herhangi bir karşılık bulamayan ise Ali Nuri Dilmeç. Ali Nuri Dilmeç kim mi? Asıl adı Gustaf Nuring. 1861***8217;de İsveç***8217;in Malmö kentinde doğan ve 17 yaşında İstanbul***8217;a gelip yerleşen, Türk ve Müslüman olarak Ali Nuri ismini alan bir İsveçli kendisi.

Fraklı Osmanlı Vikingi

Siyonizmin kurucusu Teodor Hertzl***8217;in ifadesiyle, "Fraklı Osmanlı Vikingi!" Ali Nuri Bey, kitabı bir müzayededen alıyor, bir arkadaşına ödünç veriyor ve neredeyse 20 yıl sonra yeniden görebiliyor. Sonra da, "Değerli bir kitabın tuhaf yazgısı" diye bir yazı yazıyor. Böylece, Prof. Sven Lagerbring***8217;in Türkçe ile İsveççe arasında kurduğu paralellikler ve İsveçlilerin Türk kökenli olduklarına dair tezleri gündeme geliyor. Ne var ki, dönem Türk Tarih Tezi dönemi olduğu halde pek fazla üzerinde durulmuyor bunun. Üstelik kitapta, İsveç***8217;in en önemli Tanrıları arasında yer alan Odin***8217;in de Türk asıllı olduğu da apaçık ifade ediliyor ve "Bizim atalarımız Odin***8217;in yoldaşları Türklerdir. Bu konuda yeterli belge var" deniliyor. Odin***8217;in iki kurtla birlikte gezdiğini söyleyelim de gerisini siz düşünün artık.

Türkçe***8217;yle benzer kelimeler

Benzer kelimeler arasında ise aş / asch, burç / borg, emek / omak, göl / gidl, yurt / jord, kab / kabbe, pusu / puss, krigpuss, su / siö, sulu / sölig hemen dikkat çekiyor. Kitabı yıllar sonra binbir zorlukla Türkçe***8217;ye çeviren gazeteci Abdullah Gürgün, neden bu kadar zahmete katlandığını ise şöyle ifade ediyor:

Amaç ayrı gayrılık değil ortaklık

"...Açıkçası beni kimin ne olduğu hiç ilgilendirmiyor. Amaç ayrı gayrılarımızı değil, ortak yönlerimizi ortaya çıkarmak, göz önüne sermektir. Aralarına nifak tohumları saçılan, birbirine kırdırılan, bölünüp parçalanıp yönetilen insanlar arasına köprüler kurma çabalarına omuz vermektir."

* (İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleri, İsveçlilerin Türk Ataları, Prof. Sven Lagerbring, Hazırlayan: Abdullah Gürgün, Kaynak Yayınları)

Bilge ve adaletli kral

İsveç Tanrısı Odin, Herwarar Masalı***8217;nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar, Asyalı adamlar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi. Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin***8217;in çok mülkünün bulunduğu ***8217;Türkland***8217;dan (Türkiye) İsveç***8217;e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir. Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir.

İsveç tarihinin kurucusu

1707 doğumlu olan Sven Lagerbring, 35***8217;inde tarih profesörü oldu. 41***8217;inde Lund Üniversitesi***8217;nin rektörlüğünü üstlendi ve bu görevini 1769***8217;a kadar sürdürdü. 1764 yılında birçok bilimsel eserin yanı sıra, Türklerle akrabalık tezini kaleme aldı. Çalışmalarından dolayı 1769 yılında asalet ünvanı verildi. Lund Üniversitesi***8217;nin logosunda Lagerbring***8217;in resmi var. İsveç***8217;in modern tarih biliminin kurucusu olarak da anılan Lagerbring***8217;in en önemli eseriyse dört ciltlik İsveç İmparatorluğu Tarihi***8217;dir.


Nüve Forum
Kaynak
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Odin Türk'müþ-70316-byk.jpg  
__________________
Bilmek; en ağır yüküdür insanın.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 19.08.08, 23:22
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 578
Blog Başlıkları: 56
Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Cevap: Odin Türk'müş

Sadece İsveçliler değil Finlilerde Ural-Altay dil grubundan. Bu nedenle ortak sözcük hatta benzer isimler var. Bir Finli arkadaşıma Türk soyundan gelmiş olabileceklerini söylemiştim o da Macar soyundan olabileceklerini söylemişti..
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 20.08.08, 09:38
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: Odin Türk'müş

Irk,dil,din ayrımı olmadan....bütün dünayanın insanları akraba olsa(ki ademle havvadan geldiğimiz düşünülürse öyledir)...
sınırlar kalksa...yalnızca insan olmanın erdemliliği ön planda olsa...
bir gün insanlık bu düzeye gelirmi acaba arkadaşlar...siz ne dersiniz?
sabah sabah hayal kurma dediğinizi duyar gibiyim gerçi
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
odin, türk'müş

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:44 .