Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Lise > Kimya > Çöp Patlaması,çöplerin yaşamı, çöplerimize ne oluyor

Kimya hakkinda Çöp Patlaması,çöplerin yaşamı, çöplerimize ne oluyor ile ilgili bilgiler


ÇÖPLERİMİZE NE OLUYOR? Her gün evlerimizden poşet poşet çöp çıkıyor. Haftanın belli günlerinde toplanan çöplerimizden kurtulmuş oluyoruz. Peki çöplerimize ne oluyor? İstanbul`da günde yaklaşık 10 000ton çöp çıkmaktadır.Görevlilerin her gün

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.10.08, 22:05
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Çöp Patlaması,çöplerin yaşamı, çöplerimize ne oluyor

ÇÖPLERİMİZE NE OLUYOR?

Her gün evlerimizden poşet poşet çöp çıkıyor. Haftanın belli günlerinde toplanan çöplerimizden kurtulmuş oluyoruz. Peki çöplerimize ne oluyor?
İstanbul`da günde yaklaşık 10 000ton çöp çıkmaktadır.Görevlilerin her gün
değişik semtlerden topladıkları çöpler "katı atık aktarma istasyonlarına"
götürülür. (İstanbulda üçü avrupa üçüde anadolu yakasında bulunan altı adet aktarma istasyonu vardır.Avrupa yakasında:Şişli, halkalı, Yeni Bosna,
Halkalı.Anadolu yakasında:Aydınlı, Hekimbaşı, Küçükbakkalköy. )Aktarma
istasyonlarına getirilen her üç çöp kamyonunun çöpü bir siloya sığacak şekilde preslenerek "katı atık düzenli depolama alanlarına" götürülür.Günde yaklaşık ilçe belediyelerinden aktarma istasyonlarına 1500 sefer yapılmaktadır.Aktarma istasyonlarından depolama alanlarına dagünde yaklaşık 380 sefer yapılmaktadır.
Düzenli depolama alanlarında özel yöntemler kullanılarak çöpler hem
ayrıştırılmakta hem de hijenik şartlara uygun olarak depolanmaktadır.
Peki ya yararı nedir?İstanbul`;da çöpler 1995e kadar "Vahşi döküm" ile
depolanıyordu.Bu uygulama çevre ve hava kirliliğine neden oluyor, kontrolsüzlük dolayısıyla patlama ve yangınlar meydana geliyor, her türlü zararlının barınma ve üremesine uygun ortam hazırlanıyor, çevreye ağır kokular yayıyor, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını kirletiyor, dolayısıyla insan sağlığını tehdit ediyordu.
Yeni uygulanan metodla çöpler çevreye zarar vermeden bertaraf edilmektedir.

ÇÖPLERİN YAŞAMI

İnsanoğlu günümüzde tam bir tüketici. Geçmişte de de tüketici
idi, ama şimdi kullanılıp atılan maddelerin fazlalaşması ile dünyamız yavaş
yavaş çöplüğe dönmekte. Atılan maddelerin bizim için fonksiyonu bitiyor. Ama onlar için yeni bir süreç başlıyor. Zaman içerisinde ısı, nem, bakteriler, ışık, yağmur, soğuk, sıcak gibi faktörlerin yardımıyla çöplerimiz bir takım kimyasal reaksiyon sonucu çürüyerek yeniden doğaya dönmektedirler. Atılan çöplerin hepsinin dayanıklılıkları farklı farklıdır. Kimisi üç beş gün içerisinde doğaya karışırken kimi de asırlarca hiç bozunmadan kalıyor. Kullanıp ta attığımız maddelerin çürüme süreçleri hakkında bir fikir sahibi olursak, çevre sağlığımızı daha fazla düşünür ve çok uzun zaman bozunmadan kalan maddeleri belki kullanmayı azaltarak çevre kirliliğini azaltmaya bir katkı sağlayabiliriz.
Bu dünya yalnız bize ait değil, aynı zamanda çocuklarımız ve torunlarımıza da ait. Bunu en güzel ifade eden şu atasözünü aslında hepimizin unutmaması gerekli "Biz dünyayı dedelerimizden miras değil, torunlarımızdan ödünç aldık".

Cam Şişe (Yaşam süresi: yaklaşık 4000 yıl) Camın bileşiminde kum (SiO2), soda (Na2CO3), kireç taşı (CaCO3), dolomit (CaCO3.MgCO3), sodyum sülfat (Na2SO4) gibi maddeler vardır. Cam zaman içerisinde çözünen ve fazla problem oluşturmayan bir maddedir. Camın ısıdan ve asitlerden etkilenmemesi, çözünerek doğaya karışması sürecinin çok uzun olmasına yol açar.

İzmarit (Yaşam süresi: yaklaşık 3 ay) Sigara, tütün ve selülozdan oluşmaktadır.
Selüloz ve tütün doğal maddelerdir. Onun için çürüme süresi kısadır. Bilinçsizce sokağa atılan bir izmarit ışık, yağmur ve mikroorganizmaların etkisi ile en geç üç ay içerisinde doğaya karışır. Ancak sigaranın filtresi ise selüloz asetattan yapıldığı için çürüme süresi daha uzundur. Yaklaşık 1-2 yıl gibi.

Kağıt parçaları (Yaşam süresi: yaklaşık 3 ay) Kağıt parçalarının ana maddesi
selülozdur. Bunlar yaklaşık üç ay gibi bir zamanda doğaya karışır. Kağıdın
yapısında nem miktarı fazla ise süreç biraz daha uzamaktadır. Nem ve ışık
kağıdın doğaya karışma sürecini geciktirmektedir. Işık ve nem olmayan toprağa kağıt gömülse daha kısa sürede toprağa karışır.

Ciklet (Yaşam süresi: yaklaşık 5 yıl) Ciklet, doğal kauçuk sentetik reçine,
şeker, tatlandırıcı ve renklendirici maddelerden meydana gelir. Cikleti çiğneme sırasında şeker ve tatlandırıcı maddeler ağızdan besin olarak alınır. Atılan cikletin yapısındaki doğal kauçuk havanın oksijeni ile kısa sürede bozunurken, sentetik reçinenin bozunması uzun zaman alır. Mikroorganizmaların dahi bunları bozması uzun zaman alır.

Tahta parçaları (Yaşam süresi: 15 yıl) Ağaçtan elde edilen tahta parçalarının ana maddesi selülozdur. Tahta boyalıysa, boyanın çözünmesinin uzunluğundan dolayı tahtanın doğaya karışma sürecide uzuyor. Büyük parçalara nazaran küçük tahta parçaları, daha kısa sürede doğaya karışıyor. Kibrit çöpleri ise yaklaşık 6 ay gibi bir zamanda doğaya karışmaktadır.

Alüminyum kutu (Yaşam süresi: 10-100 yıl) Yaklaşık 200 mikron kalınlığında olan alüminyum kutuların üstleri teneke ve vernikle kapatılmaktadır. Teneke
paslanarak yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede doğaya karışmaktadır. Alüminyum ise oksijen ve yağmurun etkisi ile yaklaşık 100 yıl içerisinde doğaya karışmaktadır.
Alüminyum kutuların doğaya karışma sürecinin uzunluğundan dolayı alüminyum kutuları atmak yerine yeniden alüminyum üretimi için kullanılması doğaya atmaktan çok daha uygun olur.

Plastik şişe (Yaşam süresi: 100-1000 yıl) Plastik şişelerin yapısında
polivinilklorür (halk arasında PVC olarak bilinmektedir) ve polietilen (halk
arasında pet olarak bilinmektedir) vardır. Bu plastik türleri kolay üretildiği
ve uzun süre bozunmadan kaldıkları için günümüzde çok fazla kullanılmaktadır.
Çevreye atılan plastikler ise havadan ısı ve nemden etkilenmedikleri için
yüzyıllarca doğada bozunmadan kalabiliyorlar. Çoğu zaman onları yakmak bile çözüm olmuyor. Günümüzde plastiklerin kolay çürümesi için yapılarına
mikroorganizmaların çürütebilecekleri nişasta gibi mddelerin katılması
çalışmaları devam etmekle birlikte kısa sürede bozunan çevreci plastiklerde
üretilmiştir ve kullanıma geçilmiştir.

Plastik kartlar (Yaşam süresi 1000 yıl) Plastik kartlar genellikle PVC'den
üretilir. Bunlar günlük hayatta telefon kartları, master ve kredi kartları vb.
olarak kullanılmaktadır. Yüzyıllarca doğada kalabilmesi belki ilerde arkeologlar için iyi bir belge olma özelliğini belirtebilir.

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çöp, çöplerimize, çöplerin, oluyor, patlaması, yaşamı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:42 .