Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Kültür ve Sanat > Müzecilik > İzmir'de Kadının Müzesi Olacak

Müzecilik hakkinda İzmir'de Kadının Müzesi Olacak ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] İzmir'de, Amazon kadınlarından günümüze kadar, bilimde, sanatta, eğitimde önce olan, topluma yön veren kadınlar, resim, heykel, rölyef ve belgelerle, İzmir Kadın Tarihi Müzesi'nde sergilenecek. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan

Like Tree1Likes
  • 1 Post By diyesi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.11.10, 21:14
diyesi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 4.666
Blog Başlıkları: 2
diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İzmir'de Kadının Müzesi Olacak

[coverattach=1]
İzmir'de, Amazon kadınlarından günümüze kadar, bilimde, sanatta, eğitimde önce olan, topluma yön veren kadınlar, resim, heykel, rölyef ve belgelerle, İzmir Kadın Tarihi Müzesi'nde sergilenecek.


Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, oyuncak ve mask müzesinden sonra butik müzeler zincirinin üçüncü halkası olan İzmir Kadın Tarihi Müzesi konseptini uzmanlarla yaptıkları uzun soluklu ve titiz bir çalışma sonucunda belirlediklerini söyledi.
İzmir'in Basmane semtinde tarihi bir binada kurulacak olan müzede, ''Kütüphane'', ''El Sanatları Satış'', ''Dünya'da Kadın'', ''Amazonlardan Bugüne Kadın'', ''Çağlar Boyu Kadın'', ''Kurtuluş Savaşı'nda kadın'', ''Cumhuriyet Döneminde Kadın'' ve ''İzmir ve İzmir'in Yetiştirdiği Öncü Kadınlar''a ait bölümlerin yer alacağını belirten Tartan, ''Kadınların, resim, heykel, karikatür gibi eserlerinin sergileneceği Kadın Tarihi Müzesi'ni, 'Türkü, Şiir ve Şarkılarda Kadın', 'Halı, Kilim ve Oyalarda Kadının Dili' bölümleriyle yaşayan bir müze haline getireceğiz'' dedi.
Konak Belediyesi görevlileri ve konunun uzmanlarının bir süre önce Almanya'nın Bonn kentindeki Kadın Müzesi'nde incelemelerde bulunduğunu, konsept çalışmalarında buradan fikir alındığını ifade eden Tartan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Kadın müzesi konseptini uzmanlarla yaptığımız uzun soluklu ve titiz bir çalışma sonucunda belirledik. Müze, Türkiye'nin ilk kadın müzesi kimliğini taşımasından dolayı büyük önem taşıyor. Müze'nin hemen girişinde, Türkiye'de kadın konusunda yapılmış araştırmalar, kadın romancıların eserleri, gazete kupürleri, dergiler, kadın örgütlenmeleri koleksiyonu ve kadına yönelik araştırmaların bulunacağı 'Kütüphane' bölümü yer alacak. 'El Sanatları Satış' bölümünde, kadınların ürettiği el ürünleri satılacak. Dört ünlü yazarla sohbet eden kadınları canlandıran heykellerin bulunacağı 'Söyleşi' bölümü yer alacak. 'Dünya'da kadınlar' bölümünde, dünya kadın müzelerinden getirilen kadın objeleri sergilenecek. 'Amazonlardan bugüne kadın' başlığı altında, kadının tarihsel süreç içerisindeki konumu, resim, heykel ve rölyeflerle dijital ortamda canlandırılacak. 'Çağlar boyu kadın' bölümündeyse bilgi panosu, figürlü örnekler ve heykel kopyaları sergilenecek.''
Tartan, müzede Kurtuluş Savaşı ve sonrasında kadın hareketine yön veren tarih yazan kadınların, ''Kurtuluş Savaşı'nda Kadın Manzaraları'' başlığı altında geniş yer bulacağını dile getirerek, ''Cumhuriyet Döneminde İlkler'' ve ''İzmir'in yetiştirdiği öncü kadınlar'' bölümlerindeyse, bilimde, sanatta, siyasette ilk'leri içinde yer alan kadınların yaşam öyküleri, resim, heykel ve belgelerinin sunulacağını kaydetti.
Müze binasının restorasyon çalışmalarının sürdüğünü anlatan Tartan, müzeyi 2011 yılının ikinci yarısında açmayı planladıklarını bildirdi.

Amozonlar kimdir?
Amazonlarla ilgili anlatılan efsaneler, bir çok eski çağ toplumları arasında değişik şekillerde kendini göstermiştir. Yunanlıların kolonize ettiği Karadeniz kıyıları, yani Küçük Asya'nın kuzey-doğusu, daha önceleri Amazonlar Ülkesi olarak biliniyordu. Ancak, Amazonların bir kısmının Afrika'da, bir kısmının Asya'da yaşadığı anlaşılmaktadır. Troya savaşından önce yaşadıkları, Kraliçeleri Myrina'nın, İsisoğlu Horus'un dostu olduğu anlatılmaktadır.
Amazonlar, Smyrna (İzmir), Sinope, Myrina, Kyme (Nemrut, Ege Bölgesinde), Paphos şehirlerinin ve Efes'teki Artemis kültürünün kurucuları sayılırlar. Efesos'u zapteden Amazon'un adının Smyrna olduğu ve bundan dolayı İzmir'in bu adı aldığına dair kayıtlar bulunmaktadır. Efesos, Kyme, Myrina ve hatta İzmir şehirlerinin kurucuları Amazonlar olduğu rivayet edilir.
Bu topluluk, Artemis ile Ares'e tapar. Büyük İskender'in görkemini belirtmek amacıyla anlatılan hikayelerde de yer alırlar. Anadolu'da hemen her yerde adlarına rastlanmaktadır. Homeros, ''erkek gibi'' tasvir ettiği Amazonların, eski Yunan'ın efsane kahramanlarından Belerophondes'e yenildiklerinden bahsetmektedir ki, amazon tabiri, tarihte ilk olarak rastlanan bir kayıt olarak kabul görmektedir.


Kaynak
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýzmir'de Kadýnýn Müzesi Olacak-battle-of-amazons-a.jpg  
__________________
Bilmek; en ağır yüküdür insanın.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadının, müzesi, olacak, ızmir'de

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:50 .