Nüve Forum


Edebiyat hakkinda nejla ateş - Türk Lokumu ile ilgili bilgiler


İşte huzurlarınızda gerçek "Türk Lokumu"nun acıklı öyküsü (1) Kitabın kapağında fotoğrafını görür görmez çarpıldım: Hokka burunlu, dolgun dudaklı, çekik gözlü, kıvrak, farklı güzellikte bir kadın Nejla Ateş. Beyrut, Bağdat, Mısır,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.09.07, 22:07
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart nejla ateş - Türk Lokumu

İşte huzurlarınızda gerçek "Türk Lokumu"nun acıklı öyküsü (1)
Kitabın kapağında fotoğrafını görür görmez çarpıldım: Hokka burunlu, dolgun dudaklı, çekik gözlü, kıvrak, farklı güzellikte bir kadın Nejla Ateş.

Beyrut, Bağdat, Mısır, Roma, Paris ve sonunda Amerika'da dans eden, Türkiye'ye döndüğünde kayıp giden bir yıldız o. Eşi Özer Baysaling, 10 yıl önce kaybettiği Nejla Ateş'in hayatını ve yaşadıkları büyük aşkı, Yeniyaz Yayınları'ndan çıkan "Ateş Dansı" adlı bir kitapta anlatıyor. Özer Bey, 1966'da tanıştığı, kendinden 14 yaş büyük Nejla Hanım'ı büyük bir aşkla sevmiş belli ki. Hem de ne aşk! Bu kitabı kadınlara ithaf eden Özer Bey'le aşkını ve Nejla Ateş'in inanılmaz dramatik öyküsünü konuştuk.

Virüs gibi kanıma işlemişti
* 24 yaşındayken kendinizden 14 yaş büyük bir dansçı kadınla karşılaştığınızda büyülendiniz mi? 1966'ya sizi geri götürsem, sahneler, aşk, kıskançlık, ihanet, tutku... Neler söylerdiniz?
Gerçekten de büyülenmiştim. Nejla bir virüs gibi kanıma girmişti. Ben kenar mahalle çocuğuyum, babam kaptandı ama o kültürle büyümüştüm. Erkekliğine bağlı, komşu kızına bakmayan, önünde istikbali olan bir gençtim. Cep harçlığı kazanmak için arkadaşlarımla akrobasi grubu kurmuştuk, adımız Olimpikler'di. Pavyona düşmeden, iyi gazinolarda çalışırdık. Nejla'yı o gazinolardan birinde tanıdım. Amerika'da dansıyla ün salmıştı, Türkiye'ye bir yıldız olarak gelmişti, sonra çabuk kaydı... Ama beni okyanuslara götürdü.

* 17 yaşında sahneye çıkan, Ortadoğu dahil, Avrupa ve Amerika'da dans eden, birçok ünlünün arkadaşı olan Nejla Ateş'i, kitabınızda arılattınız... Turkish Delight tanımlaması ilk kez Ateş için kullanılmış...
Küçücük yaşında iplik fabrikasında çalışmış ailesine bakmak için. Sonra dans etmeye başlamış. Düşünün 1940'lı yıllar, alıp başını Kıbrıs'a gitmiş, sonra Beyrut, Bağdat, Mısır'a gitmiş. Daha sonra Avrupa ve Amerika... Ortadoğu'da şeyhler, emirler aşık olmuş ona...

* Irak'ta hareme girme teklifi aldığını yazmışsınız...
Evet kabul etmediği için Bağdat'ı terk etmiş. İtalya'dan sonra Paris'e geçmiş. Aç kalmış. "Parasız deneyin beni" diye yalvarmış bir lokalde ve kendini kabul ettirmiş. "Gay Paris" adlı o dönemin en ünlü lokalinde göğsü açık sahneye çıkmış. Bir Türk kızı, düşünün. Çok büyük bir medeni cesaret bu.

* Sanırım hayatı boyunca da dansöz olarak anılmaktan çekmiş...
Kesinlikle. Herkes "dans ediyorum" dediğinde dansöz olduğunu sanıyordu, Gay Paris'te 32 kişilik orkestra eşliğinde sahneye çıkıyormuş, bir şov bu. Göbek atmayı bilmezdi, erkekler bile ondan daha güzel göbek atardı, sanatı Türkiye'de hiç anlaşılmadı.

* Paris'ten sonra New York'a gidiyor ve hayatı orada değişiyor Nejla Ateş'in...
Paris'te bir menajer onu alıp New York'a götürüyor, orada star oluyor. O zamanlar operet devri Broadway'de. Funny Opereti'nde rol alıyor. "Aslan Yürekli Richard", "Sinbad'ın Oğlu" filmlerinde rol alıyor. Metin Toker o zaman onun için "Turkish Delight" adını veriyor. Amerika'daki Türk diplomatlar o dönemde sahip çıkıyorlar Nejla'ya. Çok hayranı var, devlet büyüklerinden mektuplar alıyor. Açıklamam adlarını, çok büyük ayıp olur.

* Ama Amerika'da her şeyini kaybediyor.
Güvendiği menajeri Las Vegas'ta kumarda Nejla'nın 1 milyon dolarını kaybediyor.

* Hiç mi sahip çıkmamış birikimlerine? Herşeyini menajerine mi teslim etmiş?
O zamanlar musluklar açık, çalışıyor, kazanıyor, Türkiye'deki ailesine gönderiyor. Menajeri her şeyi, daha sonra intihar ediyor adam. Gerçekten çok acı. Zaten bu olaydan sonra hayatı kayıyor Nejla'nın. Necati Zincirkıran ve Altemur Kılıç sahip çıkıyor. Hürriyet Gazetesi'nde 14 gün süren röportajı yayınlanıyor. "Büyük yıldız Türkiye'ye döndü" manşetleriyle Türkiye'ye geliyor.

* O dönem siz Olimpikler Grubu'nda akrobasi yapıyorsunuz, Nejla Ateş de sahnede dans ediyor... Ve birbirinize aşık oluyorsunuz. O dönemde en çok ne sorun oldu, Nejla Ateş'in dansı mı, yaşı mı?
Aldığım kültürün etkisiyle rahmetliyi ilk başlarda nasıl yargılayıp aşağıladığımı, geçici bir macera olarak bakarken sevginin gücünü nasıl anladığımı kitabımda anlattım. Yaş farkı büyük problemdi, ailem duyunca benimle görüşmedi. Ben o dönemde sürekli aynı rüyayı görürdüm, bir denizkızı çıkardı karşıma. Kazablanka filmi o zaman çok meşhurdu. Bizim gazinonun adı da Kazablanka'ydı. İşte o sahneye deniz feneri gibi çıktığında bakışlarımız birleşti. Kıvılcım, o ilk bakışmadan koptu. İnanın Kamelyalı Kadın'dan çok daha acı bir hayatımız oldu. Bu acılar beni olgunlaştırdı, asla ulaşamayacağımı bildiğim tevekkül yolunda bana büyük adımlar attırdı.
Devamı

İşte huzurlarınızda gerçek "Türk Lokumu"nun acıklı öyküsü (2)
Erkekler beni anlamayabilir
* Sanırım ilişkinin başında, hiç onaylamadan yapıyorum bu tanımlamayı, "yatılacak kadın, evlenilecek kadın" ayırımı yapmışsınız...
Evet. Şarkımız As Time Goes By (Zaman Geçtikçe)... Zaman geçtikçe şunu gördüm, kadıncağız kendini satmamış, vücudunu kullanmamış. Bu başka bir şey. Evet, o tarz bir yaşamı olmuş, ama dürüst kalarak onursuz yaşamamış, bu önemli değil mi?

* Ağır gelmedi mi bunları kaleme almak? Hem sevişmeleriniz, aşkınız var kitapta, hem bir kadının, bir yıldızın gördüğü ilgi, kıskançlıklar, hem de aldatmalar...
Gençlik görgüme uymazdı böyle bir kitap. Ancak dediğim gibi zaman geçtikten, hayat yaşanıp, bir insan ölüm denilen ebedi yolculuğa çıktıktan sonra bazı şeyler çok değişiyor. Nejla hayatta kimseden göremeyeceğimi düşündüğüm sevgi ve sadakati verdi bana. Bir dönem "Nejla'ya bakarım ama bir başkasıyla evlenir çocuklarım olur" diye düşünürdüm. Zaman, toplumun bize yüklediği bazı değerleri farklı algılamamı sağladı. Nejla'yı bırakamadım. Bu kitabı kadınlar daha iyi anlar diye düşünüyorum. Bu yüzden de kadınlara ithaf ettim. Erkekler beni anlamayabilir.

* Neden böyle düşünüyorsunuz?
O önyargılardan dolayı... Sandık dolusu mektubu vardı, ona hayran olanların yazdığı, hepsini benim için yaktı. Fotoğraflar da gitti. Şimdi düşünüyorum da, gençlik işte... Sonradan çok üzüldüm.

* Aileniz sizinle bu birliktelik yüzünden iletişimi koparmış, tam 15 yıl evlenmemişsiniz...
Evet, birlikte yaşadık. Askere Uzunköprü'ye gittim, onu da oraya götürdüm. "Beni bırakırsan ölürüm" derdi, daha önce birkaç kez intiharı denemiş. Sahne hayatında sahne öncesi cesaret almak için içilen içki, sahnelerden kopunca teselli olarak sanatçıların sığınağı oluyor. Bunları da yaşadık

İyi kulüplerden gecekonduya
* Türkiye'de çalışma ortamı bulamaması, daha önce arkadaşlık ettiği kişiler, hepsi sanki bir anda ortadan kaybolmuş...
Bir yıldızın kayışı böyle oluyor. Benden başka kimsesi kalmadı. Para kazandığında hep saçmıştı. Çok güzel mobilyalarımız vardı, hepsini Feriköy'deki bir gecekonduya koyduk. Orada, tuvaleti dışarıda olan bir gecekonduda yaşadık. Sonra ben toparlandım, hem aileme ispatlamam gerekenler vardı, hem de Nejla'ya sahip çıkmalıydım. Hukuk fakültesini bitirdim. Çalışmaya başladım.

* Aileniz ilişkiniz bu kadar uzun sürünce fikrini değiştirmedi mi?
Belki dışarıdan baksalar "büyük şöhret" diyeceklerdi ama akla ilk gelen benden yaşı büyük bir dansçı olmasıydı Nejla'nın. Hatta ailem dansöz diyordu. Nejla'nın bana tutkusu bana çok yük getirdi. O yıllarda zaten sahneden uzaklaştı, kilo aldı. Kimselere görünmek istemiyordu. O dönemde ben hem avukatlık yapmaya başladım, hem de sporda ilerledim. Spor camiasında iyi bir yerim oldu. Vücut çalışıyordum, Türkiye'nin ilk merkezlerinden biridir, Herkül'ü herkes bilir. İşleri toparladım.

* O dönemde Nejla Ateş ne yapıyordu? Klasik bir ev kadını mı oldu?
Hayvanları çok severdi, kazak işliyordu, onları satıyordu. Pullu kazaklar işlerdi. Stendhal'ın bir sözü vardır, "kristalize olan sevgiler" diye, bizim sevgimiz de öyle oldu.

* 15 yıllık bir birliktelikten sonra evlenmişsiniz. O dönemde kendinize neyi ispatladınız?
Annem vefat edince, babam sudan çıkmış balığa döndü. Babam Nejla'dan özür dilemeye geldi. Ağlaştılar. Babamın da rızasıyla evlendik.

Aşkımız hastalığa dönüştü
* Kitabınızda "hak mı ihanet mi?" diye bir bölüm var. Aranızdaki yaş farkı sorun olmuş, sizin başka kadınlara ilginiz, ilişkileriniz... İlişki nereden nereye geldi?
Benim de arayışlarım vardı Elif Hanım. Onu bırakamıyorum ama birşeyler de yetmiyordu. Acı itiraflarım var kitapta. Bir erkeğin, 40'lı yaşlarında kendini arama dürtüleriyle neler yaşadığını açık açık anlattım. Bir kadından bir kadına korkunç bir devre geçirdim. Nejla'yla büyük çatışmalarımız oldu ama kopamadık. 1988 yılında kansere yakalandı. Ona hiç söylemedim, ona çok iyi baktım. "Bir yıl yaşar" dediler, yedi yıl yaşadı. Sporcuların kullandığı vitaminler, iyi beslenme sayesinde oldu bu.

* Cesur, tuttuğunu koparan, özgüveni yüksek bir kadının nasıl yenik düştüğünü, bir yandan da aşkına sahip çıkışındaki naifliğini, yalnızlığını, çabalarını okuyunca üzüldüm... Sanki sizi kurtarıcı olarak görmüş. Bu mudur aşk?
Aşkın içinde hastalıklar da var. Aşkın hastalığa dönüşmüş biçimiydi bizimki, acıların çocuğu olmuştuk belki de, arabesk bir tanımlama oldu ama öyleydi. İnternete girip kendi adımı yazdığımda sporla ilgili yazdığım kitaplar çıkıyor karşıma, Nejla Ateş'le ilgili tek bir satır yok... Oysa Nejla Ateş bir dönem Avrupa ve Amerika'da adını duyurmuş bir Türk kızı, bu yüzden bu kitabı yazdım.

Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 13.12.11, 14:49
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2011
İletiler: 1
aylinelf doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: nejla ateş - Türk Lokumu

çok etkileyici bir okadarda hazin bir hikaye gerçektende.insana pes dedirtecek kladar hem hikaye,hemde yaşanan aşk..ben acaba çocukları olmamışmı hiç bunu çok merak ettim.yada nejla ateşin hayatta yaşayan yakını varmı hiç çocuğu olmamışmı?Metin Toker le bağlantısı nedir?bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ateş, lokumu, nejla, türk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:21 .