Nüve Forum


Sahne ve Gösteri Sanatları hakkinda Garo Mafyan ile ilgili bilgiler


Mafyan çiftinin evinde evlendikleri günden beri, bir duvarda Meryem Ana öteki duvarda Kuran-ı Kerim***8217;den bir ayet duruyor. Ülke olarak aile olmayı bilmemiz lazım Bahçe içinde şirin bir ev. Sıcak renklerle

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.11.07, 16:16
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Garo MafyanMafyan çiftinin evinde evlendikleri günden beri, bir duvarda Meryem Ana öteki duvarda Kuran-ı Kerim***8217;den bir ayet duruyor.

Ülke olarak aile olmayı bilmemiz lazım
Bahçe içinde şirin bir ev. Sıcak renklerle döşenmiş ışıl ışıl bir salon. Bir duvar baştan aşağı gümüş aynalarla kaplı. "Parıltıyı, süsü seven bir kadının evi başka türlü nasıl olabilirdi ki!" diyen, Gülyüz Mafyan'ın evindeyiz. Eski manken ve balerin Gülyüz Hanım, parıltılı her şeye düşkün olduğunu söylese de evlenir evlenmez, mesleğini bırakıvermiş. Âşık olduğu müzisyen adamla hayatı boyunca evcilik oyunu oynayacağını söyleyerek hem de... "Hiç flört etmeden, el ele bile tutuşmadan evleniverdik," diyor. Ünlü müzisyen, besteci Garo Mafyan, aradan 31 sene geçmesine rağmen, bu evcilik oyunundan son derece memnun görünüyor. Evlerinin kış bahçesinde sıcak bir sohbete dalıyoruz. Renkli giyinmeyi sevdiğini söyleyen Gülyüz Hanım bir haftadır siyahlar içinde gezdiğini anlatıyor. "Üzgünüm çok. Toplumsal barışı bozmaya çalışıyorlar. Teröre tepkinin insanların kalbinde ötekine karşı kötülük tohumları ekmesinden korkuyorum," diyor. 70'li yıllarda Türk halkının birbirine karşı daha hoşgörülü olduğunu anlatıyor... İzmir'in tanınan ailelerinden birinin kızıymış Gülyüz Bayraktaroğlu. Sevdiği adam Ermeni diye evlenmesine karşı çıkmamış ailesi. Garo Mafyan, son saray doktorunun torunu. Osmanlı aristokratı yani. Gülyüz Hanım'ı ailesine tanıştırdığında, Müslüman gelini mutlulukla bağırlarına basmışlar. Abisinin ise sevdiği kızla evlenebilmek için Müslümanlığı seçmesini, yine sevgiyle kabul etmişler. 31 yıllık ortak hayatları boyunca, farklı dinden olmaları Garo ve Gülyüz Mafyan'ın evliliğine zenginlik getirmiş. Her Ramazan'da evde oruç tutuluyor ama Paskalya'da da çörek yapılıp yumurta boyanıyor. Yılbaşında Mafyan Ailesi hem yeni yılı hem de Surp Znunt'u (Ermenilerin yılbaşısı) bir hafta arayla kutlayacaklar. Evlerinin ikinci katında çok özel bir dua odaları var. Bir duvarı Meryem Ana'nın ikonası süslerken, diğer duvarda Kuran-ı Kerim duruyor. Evlerine gelen Musevi misafirleri için de Tevrat'ın olduğu bir köşe yer alıyor. Bu evde şehit Mehmetler de, öldürülen Hrant Dink'ler de aynı kederi yaratıyor. Mafyan çiftinin röportaj boyunca bana hissettirdiği 'biz bir aileyiz duygusu', bin yıllık tarihimizin gücü ve enerjisi adeta... Bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey de bu değil mi?

- Ayrı dinlerden olmak evliliğinizi nasıl etkiledi?
- Gülyüz Mafyan: Evimizde Mevlana felsefesini uyguluyoruz. Allah birdir. Biz dört peygamberi de kabul etmiş bir dinin mensuplarıyız. Peygamberlerimiz ayrı diye neden hoşgörüsüz olalım ki... Evimizde bir tarafta Kuran-ı Kerim'imiz durur, bir tarafta İncil'imiz. Kocamın dinine son derece saygım var. Kayınvalidem Yıldız Sarayı'nda büyümüş, son Osmanlı doktorunun kızıdır. Fransızca ve ilk piyano derslerini Yıldız Sarayı'nda almış. Aşiyan Köşkü'nde yaşadılar uzun yıllar. Garo'nun dedesi Levon Aşçiyan'dır. Son saray doktoru. Aynı zamanda da İstiklal Savaşı gazisi. İstiklal Madalyası vardır. Sonradan soyadı Aşçıyan Eren olmuş. Bu saray kültürünü, Osmanlı kültürünü evimizde de sürdürüyoruz. Benim ailem ise Girit'ten gelme. Girit eşrafından Alemdarzadelerin torunuyum. Girit'te ilk bayrağı çeken ailedir. Sonradan İzmir'e yerleşip ticaret yapıyorlar. Soyadları Bayraktaroğlu oluyor.

HER BAYRAMA AYRI KUTLAMA
- Garo Mafyan: Gregoryenim. Koyu Hıristiyan ahlakıyla büyütülmedim. Ayrı dinlerden olmak büyük zenginlik getiriyor. Yeğenlerimden her bayramda ve her kutlamada sık sık telefon alırım. "Kurban Bayramın kutlu olsun, Pascalya kutlu olsun, Şeker Bayramın kutlu olsun, iyi Surp Znunt'lar diye... Benim için bu mutluluk vericidir. Evladımızı da hoşgörüyle yetiştiriyoruz. Hayatta en çok onur duyduğum akrabam Agop Dilaçar'dır. Türk Dil Kurumu'nun kurucularından biridir. Soyadını Atatürk vermiştir. Ülkenin en büyük zenginliği insan ve tarih kaynağıdır. Hiçbir toplumda olmayan bir zenginliğe sahibiz aslında. Bunlara hep birlikte sahip çıkmalıyız... Ülke olarak aile olmayı bilmemiz lazım. Bunu korumak lazım. Hayatım boyunca bir yastığa baş koyulacak bir kadınla evlendim. Dini önemli değildi. Dini doğru öğrenerek yetiştirildik. Ailem, Gülyüz'le evlenirken, "Seviyorsan başımızın üstünde yeri var," dediler. Benim ağabeyim ise yengemle evlenince Müslüman oldu. Bir insanı sevmekle başlar her şey...

- Nasıl tanıştınız?
- Garo M: Unutamadığım bir kare var gözümde. Yeniköy'de Ayla'yı (Algan) ziyarete gitmiştim. Uzaktan bana bakan çok güzel bir kız. Beline kadar uzun sapsarı saçları rüzgârdan dağılmış. Beni o karşıladı. Aslında uzun zamandır arkadaştık Gülyüz'le. Ama o an âşık oldum. O sahne beni olduğum yere çakıverdi. Bir hafta sonra Ayla'ya gittim. "Yarın İzmir'e gidip Gülyüz'ü istiyorsun," dedim. Ayla hemen gitti. Merakla bekliyorum. Aradı, "Senin gelmen gerek," dedi. O zaman İstanbul Gelişim Orkestrası'yla her akşam çalıyoruz. Pazartesi sabahı atladım, İzmir'e gittim. Kızı istedim, akşam İstanbul'a döndüm. Evlendiğim gece sahnede ben çaldım, Gülyüz dans etti. Karımı kucağımda odaya çıkaramayacak kadar yorgundum.

- Gülyüz M: Flört etmeden evleniverdik. Garo'ya çok âşık oldum. Çok kibardı, asildi. İzmir'de ailemi bırakıp, İstanbul'a gelin geldim. Balerindim. O zamanlar cazip bir meslek olarak görülen mankenliği de yapıyordum. Evlendikten sonra, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde balerinliğe devam edebilirdim ama baktım, Garo gece çalışıyor, ben gündüz. Yepyeni bir hayatın içinde bulum kendimi. Evcilik oynamak istedim. Eşimi işime tercih ettim.
- Garo M: "Bir mesleğin var, sakın bırakma," dedim. "Bunun acısını sonradan yaşamanı istemem," dedim. Ama dinlemedi.

HAYATTA KISKANMAM
- Garo Mafyan pek çok yıldıza besteler yaptı, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Emel Sayın'la birlikte çalıştı. Gece hayatının içinde, hep aranan birinin karısı olma duygusunu içinizde nasıl yaşadınız? Kıskançlıklar oldu mu?
- Gülyüz M
: Ben çok güzel bir kadınım. Hayatta kıskanmam. Kocam beni aldatmaz. Güzellik anlayışım farklı. Akıllı ve zeki insanlardan hoşlanırım. Bir kadının öyle güzel olduğuna inanırım... Fikret Şeneş'e bayılırım. Garo'ya en güzel sözleri yazmıştır. Her yaşın başka bir güzelliği var. Her yaşta aynaya bakar, derinleşen çizgilerimi sevmeyi öğrenirim. Onlar benim yaşadıklarımın güzelliği. Mesela Aysel Gürel, Garo'ya hayrandır. 'Clarkçığım' der ona...

- Ajda Pekkan'ı, Nilüfer'i, Sezen Aksu'yu yakından tanıyorsunuz. Türkiye'nin starları. Ünlü, büyük kadınlar hepsi. Ama evlilikleri sürekli olmuyor... Nedeni erkek kıskançlığı mı sizce?
- Garo M:
Bu büyük kadınların hepsi kardeşim... Onlarla konuşurken hep şunu söylerim: "Tanrı size bu mükafatı verdi, bunun bedelini ödeyeceksiniz. Sahnenin pırıltısı, ışıltısı çok farklıdır. Aynı meslekte iki insanın mutluluğu çok zor olur." Çünkü bir yarış vardır hep. En güzel beraberlik baktığınızda Sezen-Onno beraberliğidir. O aşk hiç bitmedi. İki insanın, birisi yok artık, Allah rahmet eylesin. Sezen'e de uzun ömürler versin. Sezen'in son nefesinde bile Onno gözünün önüne gelecektir. Onların yaşadığı başka bir aşktı.

GARO MAFYAN
* Ben ne kadar sakinsem, Gülyüz o kadar hareketli, hayat doludur.
* Ayrı dinlerden olmak ailemize büyük zenginlik getiriyor.
* Az konuşurum, o çok konuşur.
* 31 senedir alyansımızı bir kez bile parmağımızdan çıkarmadık.
* 'Güllü' diye çağırırım Gülyüz'ü.
* Sarımsağa tahammülü yoktur. Gitsin diye bekler, kızımla 'sarımsak patlama' yaparız!
* Kızımın müzisyen olmasını hiç istemedim. Her zaman altımda ezerlerdi * Damla'yı. İngiliz-Amerikan Dili Edebiyatı'nı bitirdi. Şimdi hayvan çiftliğinde çalışıyor.

GÜLYÜZ MAFYAN
* Yedi aylık hamileydim. Garo beni bigudilerimle görmesin diye evin içinde aceleyle koşarken, halıya takıldım, yüzü koyun yere düştüm, çocuğumu kaybettim. Ne o? Kocam beni bigudiyle görmesin.
* Garo'nun sezgileri kuvvetlidir. Ona hep malum olur.
* Garo, yaratma aşamasında gergindir. Kuzu gibi hali bir anda kayboluverir. İnatçıdır.
* Küsmek kadın olarak hoşuma gider, haksızsam özür dilerim.
* Bir kez bile kocamın cep telefonuna bakmadım, kim arıyor diye.
* Onu 'Garocuk' diye çağırırım.

Haberin fotoğraflarıHer evlilikte, bir taraf diğerinden daha fedakâr oluyor mutlaka. Sizin beraberliğinizde fedakârlıkları en çok kim yaptı?
- Garo M:
Eşimin hakkını hayatım boyunca ödeyemem. Çocuğumu eşim büyüttü. Cumartesipazar dahi çalışıyordum. Damla'yı çok az gördüm.
- Gülyüz M: Bir gün Garo geldi, "Damla bugün kolej sınavlarına girdi," dedim. Çocuğuyla ilgili pek çok şeyi göremedi, çok çalıştığı için. Kuralları olan bir anneyim. Kızım bizimle aynı evde yaşıyor. "Kapıdan çıkana kadar evde benim sözüm geçer," derim.

ÇEKMECEDEKİ PARA
- "Bütün mutlu aileler birbirine benzer. Her mutsuz aile ise kendine has bir şekilde mutsuzdur," der Tolstoy. Bazen sizin mutsuzluğunuz neler olabiliyor?
- Gülyüz M
: Ayrılık üzücü oluyor.
- Garo M: Ayrılık var ya, "Allah'ım," diyorum, "Gülyüz gitti, kaldın bekârlığınla." Sıkılıyorum. Ev boş oluyor. Bağrışsanız da, tartışsanız da bir nefes, bir koku var. Onu duymamak kötü oluyor. Bazen kızımla Gülyüz'ün gitmesini isteriz. O da şunun için: Sarımsak kokusuna tahammülü yoktur. Gülyüz gidince, kızımla birlikte 'sarımsak patlaması' yaparız. Gülyüz rahatsız olmasın diye, erken saatte gideceksem, eşyalarımı alır diğer odada giyinirim.

- Evin bütçesi, mutfak masrafı vb. işleri aranızda nasıl organize edersiniz?
- Gülyüz M:
O kadar kibardır ki, ben asla para isteyemem. Oğlak burcu olduğum için belki. Kayınvalidem de öyle görmüş. Garo, evlendiğimiz zaman, "Senin çekmecene evle ilgili bir miktar para bırakmak istiyorum, lazım olursa oradan al," dedi. 31 senedir bu devam ediyor. Ben istemem. O miktar bittikçe Garo doldurur. 31 senedir alışkanlıklarımız var. Mesela kızıma hamileyken zor bir dönem geçirdim. Kangren olacaktım, ama alyansımı buna rağmen çıkarmadım.

- Sizin için hangisi önce gelir? Kızınız mı, eşiniz mi?
- Gülyüz M:
Garo önce gelir. Kızım Damla bir gün evimizden kanatlanıp uçup gidecek. Biz hep Garo'yla baş başa kalacağız.

ARABADA KAVGA
- Yeni kuşakta evlilikler neden çabuk bitiyor?
- Gülyüz M:
Ego çatışmaları oluyor. Çocuklar Duymasın dizisinde Garo'yla çok güldük. Çünkü biz tartışacağımız zaman mutfağa değil, Garo'nun eski arabasına binip kavga ederdik. Çocuğumuz etkilenmesin diye...
- Garo M: Tatminsizlik bence. Oysa toplumun sığınağı ailedir. Bundan güzel bir şey var mı? Ancak aile mutluluğunu sürprizlerle, birtakım katkılarla beslemek gerekir. Biz çok sürprizli, kafadan balayılar yaptık. Gülyüz de sürprizlerimi mutlulukla karşılar. Bana fevkalade iyi ayak uydurur. Ailemden, arkadaşlarımdan, İstanbul Gelişim'den asla vazgeçmem. Bir de Boğaz, balık ve rakıdan...
'Garo için içim titrer'Bir sanatçıyla yaşamak, bazen saatlerce beste yapmak için odadan dışarıya çıkmayan bir müzisyenle evli olmak sıkıntılar yaşatıyor mu?
- Gülyüz M
: Sinirli olur, sataşmaya başlar. O zaman anlarım ki bir bebek doğuyor. Sessiz oluruz kızımla, bazen onu yalnız bırakır dışarı çıkarım. Odasında çalışırken bazen bir hışımla aşağıya iner, "Telefon çok çaldı, kapıya bakmıyor musunuz," gibi sözlerle gerginliğini belli eder.
- Garo M: Beste yaparken sıkıntılı olmam. Ama çalışırken, aranjman yaparken aman kimse yanıma yaklaşmasın, affedersiniz. İşim hata kaldırmıyor. Mükemmeliyetçi olmak zorundasınız. Rahmetli Melih Kibar için konser yapılmıştı. Bütün orkestranın çalacaklarını yazıyorsunuz. 15 gün eve hiç kimseyi sokmadım. Bir tek üzüntüm bir enstrüman için yanlış nota yazmışım. Çok üzüldüm.

- Fedakârlıklar Gülyüz Hanım'a mı düşüyor her zaman?
- Gülyüz M:
Kararlarımızı birlikte alırız ama son sözü ailenin reisi Garo söyler. Kocam için içim titrer. "Garo, Garo," diye... Bir gün böyle çocuğumu kaybettim. Garo'nun eve geldiğini sandım, yedi aylık hamileyim. Garo'nun bir korna çalma stili vardır. Duyar duymaz, "Aman Garo geliyor, beni kafamda bigudilerle görmesin," diye mutfaktan salona koşturarak giderken, terliğimin püskülleri halıya takıldı ve ben yüzü koyun düştüm. Bebeğimi kaybettim. 1986 yılıydı.
- Garo M: İki sene önce de önemli bir hastalık atlattı. Hastane mikrobu kaptı Gülyüz. Başında bir şey çıkmıştı. Doktor, MR çekmeden yanlış tanı koymuş, temizlemiş, oysa yüzeydeki bir tümörmüş. Bu işlemden hastane mikrobu kaptı. Yüksek ateş, menenjit. Zor zamanlar yaşadık. Espiriyle üstesinden geldik. Doğum yaparken de çok riskli bir durumla karşılaştık. Güle oynaya doğuma giderken, bir anda anneyi kurtarma telaşına düştük. Bana sordular. Ya çocuğumu kaybedecektim, ya Gülyüz'ü ya da ikisini. Anneyi kurtarın dedim. Bana çocuğumu veren eşimdir. Ama çocuk anneyi veremez. Neyse ki kurtuldu, kızım sağlıklı bir şekilde doğdu. Son olayda da aynı duyguyu yaşadım. Gülyüz de kuvvetli davrandı. En büyük kazancım hep gerçeklerle yaşamaktır. Bir şeyi bitirdikten sonra "Tanrım hamdolsun," derim. Bir şeye başlamadan "Bana yardım et," demem.
- Gülyüz M: Çok zor bir tedavi başarıyla sonuçlandı, çok şükür. Garo her aşamasında yanımdaydı. Sevginin yapamadığı hiçbir şey yok.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 25.10.10, 16:21
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
İletiler: 1
merveyapar doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Garo Mafyan

merhabalar.
ben çanakkale 18 mart üniversitesi güzel sanatlar fakültesi son sınıf öğrencisiyim.
Öncelikle size mail atmamın nedeni sevgili Garo Mafyana ulaşabilmektir. Sitenizdeki röportajı okuduğum için size yazıyorum ,yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm.Kendisine ulaşmayı isteme nedenim 90 lar türkçe pop konulu bir belgesel çekmeyi düşünüyorum ancak bu konuda kimlere danışabilirim bilmiyorum ve Garo Mafyana danışmak en akıllıca fikir gibi geliyor.
Kendisine nasıl ulaşabilirm ?
Bir iletişim adresi verebilirmisiniz ?
bu konuyla ilgilenirseniz size minnettar kalırım
saygılarımla
merve yapar
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
garo, mafyan

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:34 .