Nüve Forum


Toplum ve Yaşam hakkinda 32 Yıl Sonra Taksim ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Taksim meydanı 32 yıl sonra tarihi bir gün yaşadı. Yüzbinler Taksim Meydanı'na akın etti, meydandan 1 Mayıs Marşı yankılandı. Kutlamaların ardından 1 Mayıs Komitesi,Taksim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs İşçi

Like Tree3Likes
  • 2 Post By diyesi
  • 1 Post By wakan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.05.10, 19:21
diyesi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 4.666
Blog Başlıkları: 2
diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart 32 Yıl Sonra Taksim

[coverattach=1]
Taksim meydanı 32 yıl sonra tarihi bir gün yaşadı. Yüzbinler Taksim Meydanı'na akın etti, meydandan 1 Mayıs Marşı yankılandı. Kutlamaların ardından 1 Mayıs Komitesi,Taksim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamalarınınsona erdiği anonsunu yaptı. Katılımcılar olaysız bir şekilde dağıldı.

Taksim Meydanı'nda 6 işçi ve memur konfederasyonunun düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarına katılacak katılımcılar, Taksim Meydanı'nda yapılacak kutlamalar için daha önce belirlenen noktalarda toplanmaya başladı.
DİSK ve KESK bağlı sendika üyeleri Şişli Meydanı'nda, Türk-İş ve Kamu-Sen bağlı sendika üyeleri 10.00'da Şişhane'da, Hak-İş ve Memur-Sen bağlı sendika üyeleri de Dolmabahçe Gümüşsuyu'nda toplanmaya başladı.
Coşkulu kalabalıkların oluştuğu buluşma noktalarında sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler de yer aldı.Gruplar, üç buluşma noktasında toplandıktan sonra Kazancı Yokuşu'unda bir araya geldi.

Kazancı Yokuşu'nda anma
Kutlamlar kapsamında ilk olarak DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Başkanı Sami Evren, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu 1977 yılında ölenler için Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı.
Kumlu, Kazancı Yokuşu'nda yaşamını yitirenlerin anıldığı törende yaptığı konuşmada 1 Mayıs 1977'de kaybettikleri arkadaşlarını en içten duygularıyla andıklarını belirterek "Bu anmanın geçtiğimiz yıllardan büyük farkı var. Bu yıl emekçilere Taksim alanın açılmasının sevincini ve onurunu yaşıyoruz. Bu uğurda mücadele veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Kumlu, 1977'de 34 kişinin yaşamlarını yitirmesine neden olanların bir an önce adalete teslim edilmesini istedi.

Taksim Meydanı doldu taştı
Kutlamalara katılan yüzbinlerce kişi sabah saatlerinden itibaren geldikleri Taksim Meydanı'nı öğleye doğru tamamen doldurdu. Meydan'ın kapasitesini doldurması dolayısıyla 1 Mayıs Tertip Komitesi, gelenleri Gezi Parkı'na yönlendirdi.
Yurttaşlar şarkılar ve sloganlar eşliğinde 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler. Kutlamaların ilk bölümünde, "Yaşasın 1 Mayıs", "Yaşasın Halkların Kardeşliği" gibi sloganlar ağırlıklı olarak atıldı.

"1 Mayıs Marşı" yankılandı

Konfederasyonların kortejlerinin alana girmesinin ardından AKM önüne kurulan platformda sanatçı Timur Selçuk ve Ruhi Su Korosu, "İşçi sınıfına selam" ve "1 Mayıs Marşı"nı seslendirdi. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, çalınan marşların ardından Timur Selçuk ve Ruhi Su Korosu'nu kutladı.
TEKEL işçisi, Kumlu'ya kürsüden tepki gösterdi

Kutlamalar kapsamında DİSK Başkanı'ndan sonra kürsüye çıkan ve ismi anons edilmeyen bir TEKEL işçisi de Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'ya tepki gösterdi. Kumlu'yu hükümet yanlısı politika izlediğini savunan TEKEL işçisi, 2-3 Haziran'da Ankara'da olacaklarını söyledi.
Bu arada Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Kaçar'ın kolu kırıldıktan sonra Şişli Etfal Hastanesi'ne götürüldü.
Evren ve Çelebi dışında kimse konuşmadı
Taksim Meydanı'nda 32 yıl aradan sonra izinli olarak 6 memur ve işçi konfederasyonu tarafından düzenlenen, 1 Mayıs kutlamaları sona erdi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren dışında diğer konfederasyon başkanları, programda öngörülmesine rağmen kürsüden konuşma yapmadı.
Meydandaki kutlamaların saat 15.00 itibariyle sona erdiğinin duyurulmasının ardından, alan boşaltılmaya başladı.

Gezmiş, Dink, Türkler anıldı

Taksim Alanı'nda gerçekleşen etkinlik sırasında kürsüye çıkan KESK Başkanı Sami Evren, konuşmasına işçileri, emekçileri, yoksulları selamladığını söyleyerek sözlerine başladı. Evren konuşmasında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Ahmet Kaya, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Musa Anter ve Kemal Türkler'i andı. Irkçı, asimilasyoncu, ayrımcı, şovenist bir hükümet istemediklerini bir kez daha milyonların önünde yinelediklerini dile getiren Evren, "Güvencesiz sözleşmeli, çalışmak istemiyoruz. Parasız eğitim ve sağlık hakkı istiyoruz. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.
Konuşmasında genel grevden de bahseden Evren, üretenlerin yönetenlere hesap sormak için 26 Mayıs tarihinde alanlarda olacaklarını söyledi.

Dünyadan 80 sendikacı Taksim'deydi

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de Başbakan Erdoğan'ın "Kriz teğet geçti" sözlerine değinerek, meydanda bulunan kalabalığa "Kriz sizi de teğet geçti mi?" diye sordu. Kalabalıktan "Hayır" yanıtını alan Çelebi, Taksim alanında kutlanan 1 Mayıs etkinliklerine Almanya'dan ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki sendikalardan 80 kişinin de katıldığını söyledi.

Alana ilk ulaşan TEKEL işçileri oldu
1977 kanlı 1 Mayıs olarından sonra, 1 Mayıs kutlamalarına açılan Taksim'de bugün sabah saatlerinde ilk gelen İzmirli TEKEL işçileri oldu.

Yaklaşık 50 TEKEL işçisi, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. "Hamdullah Uysal ölümsüzdür. Tekel işçileri" yazılı pankart açan yaklaşık işçiler anıta karanfiller bıraktıktan sonra işçiler Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'ne hareket etti.

İşçilerin "Direnişimizin 138'inci günü" yazılı dövizler taşıdığı ve slogan attığı görüldü.
Bu arada, İstanbul dışından otobüslerle gelen sendika üyeleri saat 05.00'den itibaren, DİSK Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı.

Mecidiyeköy'de kısa süreli arbede
İşçi ve memur konfedarasyonlarının bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla, Taksim Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılacak bir grup arasında kısa süreli arbede çıktı.
Alınan bilgiye göre, DİSK ve KESK kortejinin ilerleyişini sürdürdüğü Şişli ile Taksim Meydanı arasındaki korteje katılmak için Mecidiyeköy'den Şişli'ye doğru ilerleyen ve kendilerini ''Halk Cephesi'' olarak nitelendiren grup arasında yaşanan tartışma, daha sonra yumruklaşmaya dönüştü.Olay, aynı grupta bulunan bazı kişilerin araya girmesiyle büyümeden yatıştı.

Emniyete göre 150 bin kişi katıldı

33 yıl sonra davullu-zurnalı, şarkılı-türkülü-halaylı bir şekilde kutlanan 1 Mayıs etkinliklerine Emniyet'in verdiği rakamlara göre 150 bin kişi katıldı.

Taksim araç trafiğine açıldı
Sabahın erken saatlerinden itibaren Taksim Meydanı'nda kutlamalar için toplananların alandan ayrılmasının ardından Beyoğlu Belediyesi temizlik işçileri, atıkları toplamaya ve yolları araçlarla temizlemeye başladı.
Kutlamalar dolayısıyla sabah saatlerinden itibaren yapılamayan Taksim-Kabataş füniküler hattı ve Taksim Metrosu seferleri, saat 16.00'dan itibaren normale döndü.Taksim Meydanı çevresi araç trafiğine açıldı.

Emniyet Müdürü Çapkın incelemelerde bulundu

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1 Mayıs dolayısıyla alınan güvenlik önlemleri konusunda, ''Bu sıkı güvenliğin hepsi, işçilerimizin bu 1 Mayıs'ı barış ve kardeşlik içinde kutlamalarına dönük'' dedi.
Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı Taksim Meydanı'nda denetimlerde bulunan Çapkın, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, amaçlarının, işçilerin huzur içinde 1 Mayıs'ı kutlamalarını sağlamak olduğunu söyledi.
Çapkın, ''1 Mayıs'ı hep birlikte şölen havasında kutlayacağız. Biz de emekçi sayılırız, işçi sayılırız. Barış içinde, kardeşlik içinde 1 Mayıs'ı kutlayacağız. 1 Mayıs'ın kutlu olmasını, mutluluklar getirmesini diliyorum. Bundan sonraki yıllarda da Türkiye'ye barış ve huzur getirmesini diliyorum'' dedi.
Bir gazetecinin, ''Herhangi bir ihbar geldi mi?'' sorusuna Çapkın, ''Yok gayet sakin. Hiçbir gerilim yok'' diye cevap verdi.
Çapkın, bir gazetecinin, ''kortejlerin giriş yapacağı ana kontrol noktalarının dışında ara sokaklardan alana arama olmadan giriş yapıldığı yönünde bilgiler bulunduğunu belirterek, bunun güvenlik zafiyeti yaratıp yaratmayacağı'' yönündeki sorusu üzerine de ara sokakların hepsinde güvenlik önlemlerinin bulunduğunu, hepsinin bariyerlerle kapatıldığını, bu noktalarda hem sendikaların güvenlik görevlileri hem de polisin bulunduğunu belirti.
''Tüm meydana açılan her ara sokakta mutlaka varız. Bu sıkı güvenliğin hepsi, işçilerimizin bu 1 Mayıs'ı barış ve kardeşlik içinde kutlamalarına dönük'' diyen Çapkın, hep birlikte 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını söyledi.
Çapkın, ''kutlama etkinliğini nereden izleyeceği'' yönündeki soru üzerine de müdüriyet, komuta merkezi, Taksim ve helikopter gibi çeşitli yerlerden izleyeceğini belirtti.
Bu arada, Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulunan Çapkın'a, Gümüşsuyu'ndaki arama noktasının girişinde bir kadın tarafından sevgi gösterisi yapıldı. Adının Zekiye Yücesan Kaboğlu olduğunu söyleyen kadın, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasından mutluluk duyduğunu belirterek, Çapkın'a sarıldı.
Öte yandan, meydana kurulan platformdan 1 Mayıs Marşı'nın da aralarında bulunduğu günün anlamına uygun müzik yayını yapılıyor.

Kriz merkezi kuruldu
Öte yandan emniyet müdürlüğünde de kriz merkezi oluşturuldu. İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında oluşturulan kriz merkezinde, emniyet, jandarma, MİT, belediye, sağlık ve ilgili diğer kuruluşlardan yetkililer yer alıyor.
Merkezde, kutlamaların yapılacağı Taksim Meydanı'na çıkan yollar ve güzergahlar ile diğer bazı bölgelerdeki katılım noktaları "MOBESE" ve gezici emniyet araçlarından elde edilen kamera görüntüleri izleniyor. Ayrıca, uçuş yapan bir polis helikopteri de elde ettiği bilgileri bu merkeze iletiyor.

Çanta boş çıktı
Kutlamaların yapıldığı Taksim Meydanı yakınındaki polis bariyerinin önünde bulunan sırt çantası, bomba uzmanlarınca yapılan inceleme sonucu boş çıktı. Alınan bilgiye göre, Harbiye Cumhuriyet Caddesi'ndeki polis bariyerinin önünde sahipsiz bir sırt çantası olduğunu fark eden emniyet görevlileri, çantanın çevresini güvenlik çemberine aldı. Önce bomba imha robotu kullanılarak incelenen çanta, daha sonra özel kıyafetli bir bomba uzmanı tarafından da kontrol edildi. Bu incelemeler sonucu içinde herhangi bir patlayıcı madde olmadığı tespit edilen çanta, görevliler tarafından açılarak içi tekrar kontrol edildikten sonra alandan uzaklaştırıldı.

Kaynak
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
32 Yýl Sonra Taksim-taksimanit.jpg  
__________________
Bilmek; en ağır yüküdür insanın.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 04.05.10, 14:37
wakan - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
İletiler: 602
Blog Başlıkları: 3
wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!wakan çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: 32 Yıl Sonra Taksim

tarihi bir günü kaçırmamak için ordaydım..
binlerce insan kalabalığı umudumu tazelememe yardımcı oldu...
yaşasın emekçilerin dayanışması..çok yaşasın..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
sonra, taksim, yıl

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:37 .