Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Türkiye'nin En Gelişmiş İller Sıralaması..

Toplum ve Yaşam hakkinda Türkiye'nin En Gelişmiş İller Sıralaması.. ile ilgili bilgiler


Türkiye'nin Sorunlarına Çözüm Konferansı'nın 2 yıl süren çalışmaları sonucunda 81 il içinde en gelişmiş iller arasında Eskişehir üçüncü sırada yer aldı. Beşincisi gerçekleştirilen ve iki yılda tamamlanan araştırma sonucuna göre,

Like Tree5Likes
  • 5 Post By tropikal

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.09.07, 23:07
tropikal - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: May 2007
Nereden: bursa
İletiler: 2.503
Blog Başlıkları: 4
tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!tropikal öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Arrow Türkiye'nin En Gelişmiş İller Sıralaması..


Türkiye'nin Sorunlarına Çözüm Konferansı'nın 2 yıl süren çalışmaları sonucunda 81 il içinde en gelişmiş iller arasında Eskişehir üçüncü sırada yer aldı.

Beşincisi gerçekleştirilen ve iki yılda tamamlanan araştırma sonucuna göre, en gelişmiş ilin İzmir olduğu tespit edildi. İzmir'i Ankara ve Eskişehir takip etti. İstanbul ise 81 il arasında ancak 6'ncı sırada yer alabildi.
Araştırmada, Hakkari en geri kalmış il olarak tespit edildi.
Araştırmaya göre illerin gelişmişlik sıralaması şöyle:

1. İzmir,
2. Ankara.
3. Eskişehir,
4. Bursa,
5. Kocaeli,
6. İstanbul,
7. Çanakkale,
8. Denizli,
9 .Isparta,
10. Muğla,
11. Edirne,
12. Manisa,
13. Antalya,
14. Bolu,
15. Tekirdağ,
16. Balıkesir,
17. Kayseri,
18. Trabzon,
19 Yalova,
20. Kırklareli,
21. Samsun,
22. Bilecik,
23. Sakarya,
24. Zonguldak,
25. Adana,
26. Kırıkkale,
27. Aydın,
28. Burdur,
29. Kütahya,
30. Malatya,
31. Konya,
32. Elazığ,
33. İçel,
34. Karabük,
35. Afyonkarahisar,
36 Tunceli,
37. Kastamonu,
38. Rize,
39. Sivas,
40. Düzce,
41. Gaziantep,
42. Karaman,
43. Erzurum,
44. Uşak,
45. Artvin,
46. Kahramanmaraş,
47. Kırşehir,
48. Çankırı,
49. Erzincan,
50. Nevşehir,
51. Amasya,
52. Hatay,
53. Bartın,
54. Çorum,
55. Ordu.
56. Giresun,
57. Niğde,
58. Aksaray,
59. Tokat,
60. Osmaniye,
61. Kilis,
62. Gümüşhane,
63. Yozgat,
64. Sinop,
65. Diyarbakır,
66. Ardahan,
67. Şanlıurfa,
68. Kars,
69. Bayburt,
70. Van,
71. Batman,
72. Siirt,
73. Mardin,
74. Şırnak,
75. Adıyaman,
76. Bitlis,
77. Muş,
78. Bingöl,
79. Iğdır,
80. Ağrı,
81. Hakkari.

Araştırma sonuçlarına göre okuma-yazma oranı açısından en üst sırada İstanbul gelirken, İstanbul'u Ankara ve Tekirdağ izliyor
En az okuma-yazma oranına sahip il ise Şırnak.

Kişi başına düşen gayri safi yurt-içi hasıla (GSYİH) açısından, en üst sırada Kocaeli yer alırken, Kocaeli'ni, Bolu ve Kırklareli izliyor.

En az kişi başına GSYİH'ye sahip il ise Ağrı olarak tespit edildi.

En yüksek kentleşme oranında, İstanbul birinci sırada yer alırken, Ankara ikinci, İzmir ise üçüncü sırada bulunuyor.

En az kentleşme oranına sahip il ise Bartın.

Toplam suç sayısının nüfusa oranı açısından yapılan sıralamaya göre ise suç oranı en yüksek il Gaziantep olurken, ikinci Antalya, üçüncü İstanbul, dördüncü sırada ise Ankara yer aldı.

Suç oranı en az olan il ise Erzincan olarak belirlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Gür'ün genel koordinatörlüğünde, 81 ilin valileri, belediye başkanları, ünivesite rektörleri, sanayi ve ticaret odaları başkanları ile uzman kişi ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen ve iki yıl süren çalışma sonucu elde edilen verilerle hazırlanan Türkiye'nin Sorunlarına Çözüm Konferansı'nda Türkiye'nin sorunlarına çözüm önerileri de getirildi. Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet İstatistik Enstitüsü gibi kuruluşların verileri başta olmak üzere bir çok ekonomik ve sosyal istatistiki bilginin kullanıldığı çalışmada illerin gelişmişlik ortalamalarının belirlenmesi için şu veriler kullanıldı.

Nüfusu yüzölçümü, okur-yazar oranı, okullaşma oranı, kişi başına düşen GSYİH, kentleşme oranı, il doğumlu olanlar/il nüfusu, ortalama hane halkı büyüklüğü, nüfus yoğunluğu, doğurganlık hızı, bebek ölüm hızı, kadın başına düşen çocuk oranı, öğretmen başına düşen öğrenci oranı,yüksek öğretimdeki öğrenci sayısı, yatak başına düşen hasta sayısı, doktor başına düşen hasta sayısı, işsizlerin işgücüne oranı, toplam suç sayısının nüfusa oranı, sanayi sektöründe çalışan nüfus, kişi başına yıllık elektrik tüketimi, kişi başına yıllık su tüketimi, GSYİH gelişme hızı, merkez ilçelerin gelişmişlik sıralaması.

Konferansta ele alınan çözüm önerileri içinde, istihdamın artırılması, herkese sağlık ve sosyal güvenlik hakkının sağlanması, zorunlu temel eğitimin 12 yıla çıkarılması, AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılması, AB'nin yanında, Kafkaslar'da Balkanlar'da ve Ortadoğu'da yeni işbirliği ve güç birliğinin hızlandırılması, bölgesel dengesizliklerin giderilmesi, demiryolu ağının genişletilmesi, tarımda arazinin ve suyun etkili kullanımının sağlanması bulunuyor.

Kalkınma çabalarında insan odaklı olunması, çevre, yoksulluğun azaltılması, adalet, fırsat eşitliği, eğitim kalitesi, araştırma-geliştirme, sağlık, çağdaş sosyal güvenlik alanlarına öncelik verilmesi, güneş, rüzgar, su gibi yenilenebilir biyokütlenin enerji amaçlı kullanımına önem verilmesi, doğalgazın yaygınlaştırılması, yatırımcının önündeki bürokratik engellerin kaldırılması, yatırımla ilgili işlemlerin azaltılması ve etkili bir şekilde koordine edilmesi, yatırımlardaki teşviklerin kademeli olarak ve ürüne veya temel çıktıya göre verilmesi de Türkiye'nin Sorunlarına Çözüm Konferansı'nda gündeme getirilen diğer öneriler oldu.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11.09.07, 11:56
nazlıkız - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 2.432
nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: Türkiye'nin En Gelişmiş İller Sıralaması..

teşekkürler paylaşım için..
__________________
TÜRKSEN ÖVÜN, DEĞİLSEN DÖVÜN...


Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11.09.07, 20:10
Profesör
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
İletiler: 6.398
Blog Başlıkları: 9
darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Türkiye'nin En Gelişmiş İller Sıralaması..

emegine sağlık...
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gelişmiş, sıralaması.., türkiye'nin, ıller

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:17 .