Nüve Forum


Toplum ve Yaşam hakkinda savaşta kadınlara tecavüz ile ilgili bilgiler


ozgurgundem.net Kısbes Aydın Şimdiye kadar, savaşlar en önce ve daha fazla kadınları vurmuştur. Savaşları ilan edenler, hiçbir zaman kadınlar değilken bedelini kat be kat ödeyen kadınlar olmuştur. Söyle bir tarihe

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.11.07, 14:45
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart savaşta kadınlara tecavüz

ozgurgundem.net
Kısbes Aydın

Şimdiye kadar, savaşlar en önce ve daha fazla kadınları vurmuştur. Savaşları ilan edenler, hiçbir zaman kadınlar değilken bedelini kat be kat ödeyen kadınlar olmuştur. Söyle bir tarihe göz attığımızda çok korkunç bir utanç tablosuyla karsılaşırız. Savaşlardan kaynaklı utanç tablosuna kabaca bir gözatalım:

1. Emperyalist paylaşım savaşında, Almanlar, Belçika ve Fransa'yı işgal ettiklerinde binlerce kadına tecavüz ettiler.

2. Emperyalist paylaşım savaşında Almanlar Rus kadınlarının, Yahudi kadınlarının ırzına geçtiler. Japonlar, Çinli kadınların ırzına geçtiler.

2. Paylaşım savaşında işgal edilen topraklarda açlık işsizlik, dehşet verici boyutlarda olduğundan kadınların bir kısmı bedenlerini satmak durumunda kaldı.

1937-1945 yıllarında Japon ordusu, Kore işgali sırasında 300 bin Koreli kadını kaçırarak zorla askeri genelevlerinde çalıştırdı. Herbir kadın günde en az 30-40 askerin tecavüzüne uğruyordu.

1970'te Pakistan-Bangaldeş savaşında Pakistan askerleri yaklaşık 200 bin Bangaldeşli kadına tecavüz etti. 25 bin kadın bu nedenle gebe kaldı.

ABD'liler, Vietnamı işgali döneminde 1965-1970 yılları arasında My Layi köyünde 450 Vietnamlı çoğu çocuk ve kadına tecavüz edip sonra öldürdüler.

Bosna-Hersek'te Sırp ırkçı faşistler, 50 bin Boşnak kadına toplu tecavüz ettiler.

Vietnam iç savaşında 1962-1963 yıllarında 31 bin kadına hükümet askerleri tecavüz etti.

12 Eylül'ün karanlık günlerinde, işkencede, 'taş gibi delikanlı' görevlilerce tecavüze uğrayan, copla tecavüze uğrayan, cinsel organlarından göğüs uçlarından elektrik verilerek cinsel işkenceye maruz bırakılan, solcu devrimci, kızlar, kadınlar, karakollarda işkence tezgahlarında korucu ve özel timlerin tecavüzlerine uğrayan, kayıp birçok Kürt kadınları... Liste uzadıkça uzuyor.

Bu tabloda bize gösteriyor ki

Savaşlarda ve çatışmalarda kadın ve kızlara tecavüz, işgal edilmişlik duygusu yaratan, kitleyi terörize eden, kadın bedenini işgalle moral bozukluğu ve yenilgi psikolojisi yerleştirilmesinin bir aracı olarak yaygın bir biçimde kullanılabilmektedir.

Dünyanın her yerinde her zaman olduğu gibi bütün haksız kirli emperyalist yağma savaşlarında olduğu gibi çocuklarımızın sürüklenmeye çalışıldığı Lübnan'da Filistin'de, Ortadoğu bataklığında kadınların payına düşen yine acı-kan, gözyaşı-esaret ve ölüm olacaktır. Şimdiye kadar şahit olduğumuz üzere, yaşanan Ortadoğu savaşında da daha çok açlık, yoksulluk, işgal, ölüm ve kadınlara tecavüz, bebelerin, çocukların acımasızca katledilmesi, Mayınlarda parçalanan canlar, evlere, okullara, hastanelere düşen bombalar, deprem misali moloz yığınına dönmüş yerlebir edilen kentler, ilaçsızlık, doktorsuzluk, işsizlik, ekmeksizlik, yaşama doyamama, ana sütü ememeyen yetim bebekler, yan yana tabutlar, toplu mezarlar ve daha neler, neler olacağını adımız gibi biliyoruz, yaşadık, yaşıyoruz.

Savaştan karlı çıkanların, rant elde edenlerin; başta ABD, İngiltere ve onların Ortadoğu'daki kirli sopası İsrail ve diğer emperyalist haydutlar olduğunu biliyoruz.

Ve biz kadınlar olarak diyoruz ki; İster dünyada, ister bölgede, isterse ülkemizde, ister 'düşük yoğunluklu' densin, 'ister yüksek yoğunluklu'... İster 'çatışma', ister 'savaş' densin. Adı ne olursa olsun, hiç önemli değil. Artık emperyalist çıkarlar uğruna akıtılacak bir damla kardeş kanı, evlat kanı dökülsün istemiyoruz. Biz analar, diyoruz ki; Mehmetçik de, Memo da, Hrant da bizim evladımız. Biz evlatlarımızın boğazlaşmasını değil kucaklaşmasını, omuz omuza halaya durmasını istiyoruz. Biz analar evlatlarımızın kefenlerine değil birbirimize sarılmak istiyoruz. Biz analar; ortak vatanda kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz. Barış istiyoruz. İstediğimizi söze, sözümüzü ortaklaştırarak örgütlenmeye dönüştürmek; biz kadınların ve Türkiye kadın hareketinin önünde tarihsel bir görev olarak durmaktadır.

Kadınlar savaş istemiyor-K.Aydın
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadınlara, savaşta, tecavüz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:55 .