Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Jeofizik Mühendisliği Bölümü > Yer Bilimleri > Ölçülen zemin parametrelerinden kayma dalga hız (Vs) hesabında bulanık mantık yaklaşımı

Yer Bilimleri hakkinda Ölçülen zemin parametrelerinden kayma dalga hız (Vs) hesabında bulanık mantık yaklaşımı ile ilgili bilgiler


Yerleşim alanlarında, geoteknik zemin özelliklerinin ve zemin problemlerinden kaynaklı risklerin belirlenmesi, depreme dayanıklı yapı tasarımında önemli bir aşamadır. Yaşanan depremlerde özellikle alüvyon zeminler üzerinde, taşıma gücü kaybı ve sıvılaşma problemleri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.04.15, 19:48
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Ölçülen zemin parametrelerinden kayma dalga hız (Vs) hesabında bulanık mantık yaklaşımı

Yerleşim alanlarında, geoteknik zemin özelliklerinin ve zemin problemlerinden kaynaklı risklerin belirlenmesi, depreme dayanıklı yapı tasarımında önemli bir aşamadır. Yaşanan depremlerde özellikle alüvyon zeminler üzerinde, taşıma gücü kaybı ve sıvılaşma problemleri nedeniyle, birçok yapısal hasarlar meydana gelmiştir. Zemin özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan ölçüm yöntemlerinden biri Sismik Konik Penetrasyon Test (SCPT) yöntemidir. SCPT, tek bir sondajda iki veya daha fazla tekniğin birleştirilmesiyle optimize edilmiş veri toplamayı sağlayan geoteknik testlerden biridir. Bu çalışma kapsamında Eskişehir yerleşim alanındaki alüvyon zeminin 40 farklı noktasında uygulanan SCPT verileri kullanılmıştır. CPT***8223;den ölçülen zemin parametrelerinin, uç direnç “qc” (MPa) ve yanal sürtünme “fs” (MPa), kayma dalgası hız (Vs) büyüklüğü ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Bu ilişkinin belirlenmesinde, klasik karşılaştırma yöntemlerinin yanında belirsizliğin var olduğu durumlarda kullanılan “bulanık mantık” yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Zemin özellikleri bakımından bilinen gerçekler, karşılaştırmalı analizlerde kullanılmış ve oluşturulan model üzerindeki belirsizlikler mümkün olduğunca giderilmiş veya belirsizliğin varlığı kabul edilerek analizlerin bu kurallara göre uyarlanması sağlanmıştır. Sonuç olarak, CPT yöntemiyle elde edilen zemin parametreleri kullanılarak, kayma dalgası hız hesabı yapılmıştır.
1. GİRİŞ
Yerleşim alanlarını etkileyen depremler sonucunda meydana gelen kuvvetli yer hareketleri miktarları, bölgenin jeolojik yapısı ve yerel zemin koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yerel zemin etkisi olarak tanımlanan bu etkinin belirlenmesi, depreme güvenli yerleşim alanlarının seçilmesi ve depreme dayanıklı yapı tasarımı çalışmalarında önemli bir veri kaynağıdır. Bu etkiyi belirleyebilmek amacıyla farklı mühendislik ölçüm yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu ölçüm yöntemleri, son yıllardaki teknolojik gelişmelere pararlel olarak hızla gelişmekte, daha ekonomik, hızlı ve güvenilir sonuçlar elde edilebilmektedir.
Çalışma alanı olarak seçilen Eskişehir kent merkezinde, 20 Şubat 1956***8223;da, 6.4 büyüklüğünde, meydana gelen depremde 2819 yapı hasar görmüştür. 17 Ağustos 1999 Kocaeli (Mw:7.4) depreminde, Eskişehir kent merkezinde 86 kişi hayatını kaybetmiş ve 95 kişi yaralanmıştır. 70 konut-işyeri ağır hasar görmüş, 1 bina deprem anında, 4 bina depremden sonra yıkılmıştır. Dolayısıyla bu bölgedeki yerel zemin koşullarının belirlenmesi ve deprem kaynaklı karşılaşılabilecek risklerin önceden ortaya konulması, olası can ve mal kayıplarını en aza indirmeye yönelik tedbirlerin alınmasına imkan tanıyacaktır.
Yerel zemin etkisinin belirlenmesinde kullanılan en önemli parametrelerden birisi de kayma dalga hızı (Vs)***8223;dir. Kayma dalga hızının “Vs (m/s)” belirlenmesi amacıyla birçok ölçüm yöntemi kullanılmaktadır (Hunter J.A. et al., 2002). Bu çalışmada, yeni alüvyon üzerinde zemin özelliklerinin belirlenmesi ve Vs hızının ölçülmesi amacıyla SCPT verileri kullanılmıştır. Çalışma alanında daha önceki çalışmalarda yapılan SCPT***8223;den elde edilen sonuçlar, Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak coğrafi konumlarıyla ilişkilendirilmiş ve haritalanmıştır (Nefeslioğlu, 2001, Tün 2003, Tün ve diğ. 2004). SCPT, tek bir sondajda iki veya daha fazla tekniğin birleştirilmesiyle optimize edilmiş veri toplamayı sağlayan geoteknik testlerden biridir (Robertson, 1984, Campanella, 1986).
Yerküre üzerinde karşılaşılan ve anlam kazandırmaya çalıştığımız birçok durumu veya olayı belirgin denklemlerle tanımlanarak kesin bir şekilde ifade edilmesi mümkün olamayabilmektedir. Bundan dolayı, kesin olmasa bile yaklaşık fakat çözülebilirliği olan yöntemlere başvurulur (Şen, 2001). Bu çalışmada, SCPT***8223;den elde edilen zemin özelliklerinin, birbirleri arasındaki ilişkilerin yorumlanması amacıyla klasik karşılaştırma yöntemlerinin yanında belirsizliğin var olduğu durumlarda kullanılan “bulanık mantık” yaklaşımlarından yararlanılmıştır.

Araştırma Görevlisi, Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir
2. Türkiye Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı
25-27 Eylül 2013 – MKÜ – HATAY
M. Tün
Devamı PDF
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf TDMSK2013_141.pdf (1,25 MB (Megabyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(vs), bulanık, dalga, hesabında, hız, kayma, mantık, ölçülen, parametrelerinden, yaklaşımı, zemin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:05 .