Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Hayvanlar Alemi > Veteriner Hekimliğin Türkiye İçin Önemi

Hayvanlar Alemi hakkinda Veteriner Hekimliğin Türkiye İçin Önemi ile ilgili bilgiler


Bugün ortada veteriner hizmetlerinden mahrum bir Türkiye hayvancılığı vardır. Türkiye'nin küçükbaş hayvanları, büyükbaş hayvanları, hayvan varlığı en önemli ekonomik zenginliklerinden birisidir. Milyonlarca insanımız bu ekonomik zenginlikle doğrudan ilişkilidir. Türkiye'deki hayvan-insan,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.02.10, 11:02
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Veteriner Hekimliğin Türkiye İçin Önemi

Bugün ortada veteriner hizmetlerinden mahrum bir Türkiye hayvancılığı vardır. Türkiye'nin küçükbaş hayvanları, büyükbaş hayvanları, hayvan varlığı en önemli ekonomik zenginliklerinden birisidir. Milyonlarca insanımız bu ekonomik zenginlikle doğrudan ilişkilidir. Türkiye'deki hayvan-insan, hayvan-doğa ilişkileri çok özel bir ilgiyi gerektiriyor; çok ciddî riskleri ve tehlikeleri de beraberinde taşıyor. Bunun için de özel bir sahiplenmeye ihtiyaç duymaktadır.
Veteriner Hekimliðin Türkiye Ýçin Önemi-800px-picture_468.jpg
Tedavi sanatı, insanlığın kendisi kadar eskidir. Tedavi sanatını da içine alan Veteriner Hekimlik mesleği de dolayısıyla insanlık tarihinin en eski mesleklerinden biridir. Veteriner Hekimlik, aldığı multidisipliner eğitim gereği hayvan hastalıklarının sağaltımından, zoonoz hastalıklar yönüyle halk sağlığından, hayvan neslinin ıslah ve üretiminden, hayvansal ürünlerin üretiminden tüketimine kadar olan aşamalarından ve kontrolünden, su ürünlerinin üretiminden, hastalıklarının sağaltımından, kontrolünden sorumlu ve yetkili meslek erbabı olarak tanımlanır.
Her geçen gün gelişen ve değişen dünyada bu gün yaşanan ve gelecekte de hissedilecek en önemli sorun yeterli ve dengeli beslenmedir. Bu sorun söz konusu olduğunda da hayvansal ürünler çözümün vazgeçilemez bir unsuru olarak ortaya çıkmaktadır. Zira ülkelerin gelişmişliğinin en önemli kriterlerinden birisi de kişi başına düşen protein tüketimidir. Bu nedenle ulusal kalkınma programında, hayvancılık sektörünün ve dolayısıyla da Veteriner Hekimlik mesleğinin stratejik önemi bulunmaktadır. Özellikle AB Ortak Tarım Politikası ile ilgili mevzuatın %40'a yakın bir kısmının Veteriner Hekimlik mesleğinin görev ve sorumlulukları kapsamında olduğu göz önüne alındığında mesleğimizin taşıdığı bu önem ortaya çıkmaktadır.
Ancak buna rağmen, üstelik AB ile müzakere sürecine girmiş olan Türkiye'de veteriner hizmetleri, kamu yönetiminin bir temel sorumluluğu olmaktan çıkarılmıştır. Buna gerekçe olarak da kadro tasarrufu, bütçe tasarrufu gibi sebepler gösterilmiştir.
Bugün ortada veteriner hizmetlerinden mahrum bir Türkiye hayvancılığı vardır. Türkiye'nin küçükbaş hayvanları, büyükbaş hayvanları, hayvan varlığı en önemli ekonomik zenginliklerinden birisidir. Milyonlarca insanımız bu ekonomik zenginlikle doğrudan ilişkilidir. Türkiye'deki hayvan-insan, hayvan-doğa ilişkileri çok özel bir ilgiyi gerektiriyor; çok ciddî riskleri ve tehli-
keleri de beraberinde taşıyor. Bunun için de özel bir sahiplenmeye ihtiyaç duymaktadır.
Bütün bunların her açıdan çok ciddî bir hayvancılık ve veteriner hekimlik bilinci içinde ele alınıp değerlendirilmesi gerekiyor; ama ne yazık ki iktidarlar bunlarla meşgul değil; bu konu kendi kaderine terk edilmiştir. Bunu hiçbir şekilde anlamak, kabul etmek mümkün değildir.
Türkiye için olağanüstü önemli bir alana karşı kayıtsız kalınmıştır. Araştırma merkezleri kapatılmıştır, laboratuarlar kapatılmıştır, aşı üretme merkezleri kapatılmıştır. Veteriner hizmetleri, hayvan sağlığı konusu, aşılama ihtiyacı, bütün bunların gerektirdiği çalışmaların yapılması, standartların konulması, kontrollerin yapılması, hayvansal ürünlerle ilgili ithalatın, ihracatın denetim altına alınması, hijyenik koşulların gerçekleştirilmesi, önemli konulardır.
Hayvancılığın gelişmesi için öncelikle hayvan sayılarında düzenli bir artışın sağlanması zorunluluğuna rağmen ülkemizde hayvan sayıları bırakın artmayı her geçen yıl azalmaktadır. Mera alanları daralmaktadır. Yetiştiricinin, çiftçinin durumu her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. Ülke ekonomisindeki çarpıklık yetiştiriciyi çok fazla etkilemiştir.
Ülkemiz genelinde sayıları her geçen gün azalmakla birlikte halen 10.6 milyon sığır, 25 milyon koyun, 6 milyon keçi, 250 milyon broiler, 45 milyonu entegrelerde ve 18-20 milyonu ise köy tavuğu olmak üzere 65 milyon civarında yumurta tavuğu mevcuttur. Buna karşılık ülkemiz genelinde, üniversitelerde dâhil olmak üzere resmi kurumlarda 4500, serbest çalışan 7000 ve işletme ve kurumlarda görevli 1500 civarında Veteriner Hekim meslektaşımız görev yapmaktadır.
Bu denli çalışan olmasına rağmen ardı ardına açılan veteriner fakültelerinden mezun olan meslektaşlarımız geniş çapta bir işsizler ordusu yaratmış bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılık ülkesi konumunda olan ülkemizde bir gün veteriner hekimlerin de işsiz kalacakları söylenseydi buna kimse inanmak istemezdi. Ancak gerçek olan o ki bu gün ülkemizde binlerce meslektaşımız tamamen işsiz, binlercesi ise zorunluluktan mesleğiyle tamamen alakasız işlerde çalışmaktadır. Kamu veya özel sektörde çalışan veteriner hekimler ise bu gün özlük haklarının birçoğundan yoksun olarak görevlerini sürdürmektedir. Bu gün kamuda çalışan bir veteriner hekimin aylık maaşı ortalama 1050 YTL civarındadır. Bu gün 4 yıllık her hangi bir üniversiteden mezun olan bir memurun maaşı bile uzman veteriner hekimden fazladır. Aynı iş yerinde çalışan ziraat mühendisleriyle aramızdaki maaş farkı 160-200 YTL arasında olup her maaş zammı ile bu makas daha da açılmaktadır. Veteriner Hekimlik mesleği bu sorunlar yumağı ile başa çıkmak durumundadır. Tüm bunlar üzülerek belirtmek isterim ki başlangıcında sevinç ve gururla karşıladığımız bir Veteriner Hekim Sayın Bakanımızın döneminde gerçekleşmektedir. Tüm bu olanlar gerçekten son derece üzücüdür. Meslektaşlarımız haklı bir infial içerisindedirler; zaman zaman haklı serzenişlerini bizlere iletmektedirler.
Bunun en yakın örneği halen 05.09.2006 tarihinden itibaren Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nda bekleyen 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanun Tasarısı'dır. Bu tasarı komisyonda görüşülürken yapılacak tekliflerle veteriner hekimlerin özlük haklarında bir iyileştirme yapılması tarafımızdan planlanmasına karşılık bu tasarı halen komisyonda bekletilmekte ve gündeme alınmamaktadır. Tüm bunlara karşılık meslek camiamızla ilgili olarak çalışmalarımız sürmektedir. Tüm meslek kurum ve kuruluşlarımızın görüş, öneri ve isteklerine elimden geldiğince yardımcı olmaya çabalıyorum ve her zaman da sizlerin parlamentodaki sesi olmaya devam edeceğim.
Halkımızın yeterli ve dengeli beslenmesi ancak tarım ve hayvancılıkta yapılacak köklü değişikliklerle ve üreticinin layık olduğu refah seviyesine ulaştırılması ile mümkündür. Bunun için de yetiştiricinin, üreticinin ve onlara hizmet götüren veteriner hekimlerin sorunlarını bir an önce gidermek ve huzur içinde olmalarını sağlamak gerekmektedir.
Üreticiye, yetiştiriciye yapılan yatırımlar bize bol ve sağlıklı gıdalar olarak geri dönecektir. Sağlıklı ve yeterli beslenen bireyler de geleceğin sağlıklı Türkiye'sinin oluşturulmasında en büyük silahımız olacaktır.
Sağlıklı hayvanlara ve sağlıklı hayvancılık politikalarına, toplumun her bireyinin dengeli ve yeterli beslenebildiği sağlıklı gıdalara, her şeyden önemlisi sağlıklı insanlara ve geleceğin güçlü Türkiye'sine kavuşmak dileğiyle hepinize en içten selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Ramazan Kerim ÖZKAN
Veteriner Hekimler Derneği Dergisi
Cilt: 78 Sayı: 3 Yıl: 2007
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf a13-14.pdf (111,8 KB (Kilobyte), 224x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hekimliğin, önemi, türkiye, veteriner, ıçin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:43 .