Nüve Forum


Hayvanlar Alemi hakkinda Penguen ile ilgili bilgiler


Penguen, beyaz kafa anlamına gelen iki eski Gal kelimesinden oluşmuştur. Başlangıçta bu adla Kuzey Atlas Okyanusunun soyu tükenmiş olan Büyük Ustura Gagalı Martısı kastedilirdi. 150 yıl önce bu ad denizcilerce,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By buzulkusu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.09.14, 14:07
Acemi
 
Üyelik tarihi: Sep 2014
İletiler: 1
buzulkusu doğru yolda ilerliyor.
Post Penguen

Penguen, beyaz kafa anlamına gelen iki eski Gal kelimesinden oluşmuştur. Başlangıçta bu adla Kuzey Atlas Okyanusunun soyu tükenmiş olan Büyük Ustura Gagalı Martısı kastedilirdi. 150 yıl önce bu ad denizcilerce, martıya biraz benzeyen güney kuşlarına verildi.

== Kelimenin Kökeni ==
Penguenlerin bilimsel adı [[Spheniscidae]]’dir Eski Yunanca Spheniskos kelimesinden türemiştir. ve penguenin yüzgece benzeyen dar kanatlarını anlatan “küçük kama” anlamına gelir. [[Buzulkuşu]] ise yabancı kökenli penguen sözüne Türkçe karşılığı olarak önerilmektedir, türetilmiştir. Buzulkuşu kanatları uçmaya yaramazlar ama buzulkuşunun çok iyi bir şekilde yüzmesini sağlarlar.

== Biyolojik Sınıflandırmaları ==
Buzulkuşları, buzulkuşugiller (Spheniscidae) familyasını oluşturur aittir. Buzulkuşları uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı deniz kuşlarıdır. Buzulkuşları Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika ve Galapagos kıyılarında yaşarlar. Buzulkuşları Kuzey Kutbunda bulunmazlar. Buzulkuşlarının Antarktika dışında yaşayanlarının, su akıntıları ve yüzen buzlarla Güney Kutbu’ndan geldikleri sanılmaktadır.
2010 yılında bulunan 36 milyon yıl öncesine ait buzulkuşu fosili ile de buzulkuşların geçmişinde yeni bir dönem açılmıştır. Bu buzulkuşu buzlar arasında çok iyi korunmuş ve iyi durumdadır. İncelemeler sonucu bu buzulkuşunun melanozomları fırtına kuşu ve albatrosa benzediği tespit edilmiştir. Bu buzulkuşu ile tespit edilen en ilginç veri ise eskiden buzulkuşlarının renklerinin kahvrengi ve kırmızı olmasıdır. Buzulkuşları eski ve ilkel bir gruptur. Buzulkuşları deniz yaşamıyla üstün bir uyum sağlayacak şekilde gelişim göstermişlerdir. Diğer kuşlarla olan akrabalıkları hala tartışılmaktadır.

== Türleri ==
Buzulkuşlarının büyüklük bakımından 30 – 105 cm. arasında değişik 17 kadar türü bilinmektedir. En iri buzulkuşları 45 kg ağırlığa kadar ulaşabilen ile İmparator buzulkuşudur. Buzulkuşlarının sıcak bölgelere doğru gidildikçe boyları küçülür. Sarı gözlü buzulkuşları 20 yıl ya da daha uzun bir süre, İmparator buzulkuşları ise 30 yıl kadar yaşarlar.

== Beslenme ==
Buzulkuşu denizlerdeki kabuklular, balık ve mürekkepbalıkları ile beslenir. Buzulkuşunun temel besini balık, supya ve karidestir. Buzulkuşları bunların hepsini de suyun altında yakalar. Buzulkuşları karada besini nasıl yiyeceklerini bilmezler. Hayvanat bahçelerinde yeni gelen buzulkuşları, kendilerine atılan balıkları yerden almasını öğreninceye kadar haftalarca bakıcılar yardımı ile beslenirler. Buzulkuşu tüyleri kuş tüylerine hiç benzemez. Buzulkuşlarının sırtları siyah veya gri, karın kısımları beyaz ince ve pulsu tüylerle örtülüdür. Buzulkuşu türleri birbirinden, başlarındaki renkli tüyleriyle ayrılır. Buzulkuşları, kuyrukları kısa ve ayakları vücutlarının gerisinde olduğundan rahatlıkla dimdik ayakta durabilirler.

== Vücut Yapıları ==
Buzulkuşları denizde, saatte 10 deniz mili ile yüzebilirler. Hatta gerektiğinde buzulkuşları bu hızlarını iki katına çıkarabilirler.
Buzulkuşlarının kanatları uzun telek tüylerinden yoksun olup, kırılmadığı için uçmaya yaramaz. Buna karşılık buzulkuşları yüzerken çok kuvvetli yüzgeç vazifesi görür. Buzulkuşları, buz üzerinde sıçrar ve çok iyi kayar. Buzulkuşları göğüslerinin üzerinde yatarak yüzgeç kanatlarının yardımıyla kızak gibi kayarak, karada birkaç yüz kilometre içeriye kadar girebilirler. Buzulkuşları yalnız üreme mevsimlerinde yumurtlamak için karaya çıkarlar. Buzulkuşları vücutlarını örten sık tüyler ve deri altlarındaki kalın yağ tabakaları ile Antarktika ‘nın 0***8242;ın altındaki dondurucu soğuklarından korunurlar.
Buzulkuşları vücut ısılarını ayarlayan otomatik bir mekanizmaya sahiptirler. Buzulkuşları gerektiğinde kan damarlarıyla deriye giden kanı azaltarak, yükselterek ve tüylerini dikleştirerek vücut sıcaklıklarını kontrol ederler.
Güney Kutbu buzulkuşları 40 °C’lik vücut ısılarıyla -40 °C’lik Antarktika soğuğuna dayanabilirler. Buzulkuşlarının vücutlarındaki tüy, yağ ve besinlerden elde ettikleri enerji ve kontrol mekanizmalarıyla 80 °C’lik (40°C / -40°C) ısı farkına dayanırlar.

== Dünya Üzerindeki Dağılımları ==
Buzulkuşları içinde en bilinenlerden Antarktika’nın kral buzulkuşları günde ortalama 140 defa suya dalarlar. Buzulkuşları bunun ancak yüzde onunda av yakalayabilirler. Buzulkuşlarının tüy dipleri deriye yakın kısımda ısıya karşı izole bir iç tabaka meydana getirerek soğuktan emniyetle korur.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 09.09.14, 10:56
Acemi
 
Üyelik tarihi: Sep 2014
İletiler: 1
Karabat doğru yolda ilerliyor.
Standart Buzulkuşu

TurEng sözlükte buzulkuşu: Diuca speculiefa, white-winged Diuca finch
Avibase (The world bird database) sitesinde buzulkuşu: Diuca speculifera


Buzulkuşu (Latince adı Diuca speculifera), Thraupidae ailesinde yer alan bir kuş türüdür. Arjantin, Şili, Bolivya ve Peru’da bulunur. Doğal yaşam alanları subtropikal ve tropikal yüksek irtifalı otlaklardır. Bu kuş türünün iki alt türü vardır:

Diuca speculifera magnirostris
Diuca speculifera speculifera

İngilizce:
White-winged Diuca-Finch
Çekoslavakca:
dijuka b***283;lok***345;ídlá
Almanca:
Spiegelammer
Danca:
Hvidvinget Diucafinke
İspanyolca:
Diuca Aliblanca
Fince:
punansirkku
Fransızca:
Diuca leucoptère
İtalyanca:
Diuca alibianche
Japonca:
hajirojuukachou
***12495;***12472;***12525;***12472;***12517;***12454;***12459;***12481;***12519;***12454;
Hollandaca:
Witvleugeldiucagors
Norveçce:
Hvitvingespurv
Lehçe:
diuka bialoskrzydla
Portekizce:
Diuca-comum
Rusça:
***1063;***1080;***1083;***1080;***1081;***1089;***1082;***1080;***1081; ***1073;***1077;***1083;***1086;***1082;***1088;***1099;***1083;***1099;***1081; ***1074;***1100;***1102;***1088;***1086;***1082;
Slovakça:
tangara bielokrídla
İsveçce:
Vitvingad diukafink
Çince:
***30333;***32709;***36842;***21345;***38592;
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
buzulkuslari, buzulkusu, buzulkuşları, buzulkuşu, buzulkuşu penguen, penguen, penguenler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:39 .