Nüve Forum


Arkeoloji hakkinda Urartu kraliçesinin yelpazesi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Kraliçe Kakuli'ye ait 2 bin 700 yıllık yelpaze sapı bulundu Urartulara başkentlik eden ve Urartular döneminden birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Van'da, yapılan kazılarla o döneme ışık tutan eserler de

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.10.09, 11:13
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Urartu kraliçesinin yelpazesi

[coverattach=1]Kraliçe Kakuli'ye ait 2 bin 700 yıllık yelpaze sapı bulundu
Urartulara başkentlik eden ve Urartular döneminden birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Van'da, yapılan kazılarla o döneme ışık tutan eserler de tek tek ortaya çıkarılıyor. Van Ayanis Kalesi'nde yapılan kazı çalışmalarında 2 bin 700 yıllık altın yelpaze sapı bulundu. Bu yelpaze sapı sayesinde de ilk kez bir Urartu Kraliçesi'nin ismine ulaşıldı.
Urartu kraliçesinin yelpazesi-urartumini.jpg
Tarihi geçmişi milattan öncesine dayanan Van'ın bünyesinde barındırdığı Urartu yapıları geçmişe ışık tutuyor. Tarihi kalelerde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler, geçmişe ait bilinmeyen bilgileri de ortaya çıkarıyor.
Urartular dönemine ait Ayanis Kalesi'nde devam eden kazı çalışmalarında 2 bin 700 yıllık tarihi eserlerde ortaya çıkarıldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Belli kontrolünde ve Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında 2 bin 700 yıllık altın yelpaze sapı bulundu.

Van Ayanis Kalesi'nde yapılan kazılar esnasında bulunan yaklaşık 2 bin 700 yıllık altın yelpaze sapı sayesinde ilk kez bir Urartu kraliçesinin ismine ulaşıldı.
Ayanis Kalesi'nde Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan altın yelpazenin sapı tarihe ışık tuttu. Üzerinde Urartu dilinde ?Bu eşya Kraliçe Kakuli'ye aittir' yazısı bulunan 2 bin 700 yıllık altın yelpaze sapı sayesinde ilk kez bir Urartu kraliçesinin ismine ulaşıldı.
Van Müzesi'nde teşhir edilmeye başlanan tarihi eser hakkında bilgi veren Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, yelpaze sapının içerisinde ahşap bir parçanın bulunduğunu ifade etti. Altın yelpazenin ucunda bulunan yazı sayesinde eşyanın kime ait olduğunun bilindiğini belirten Çilingiroğlu "Kraliçe Kakuli, Ayanıs Kalesi ve Toprakkale'yi yaptıran Urartu Kralı II Rusa'nın eşidir. Yelpaze içerisine kuşkanatları bırakılarak serinleme amaçlı kullanılmış. Tabi içerisindeki kuşkanatları yok olup gitmiş fakat yelpaze sapının içerisindeki ahşap parçaları duruyor. Yelpazenin özelliği, üzerinde Urartular dönemine ait kraliçe ismi bulunan tek eşya olmasıdır. Şimdiye kadar bulunan eserlerin hiç birisinde bir kraliçe ismine rastlanmamıştı. Tahminimce eser M.Ö. 670-650 yılları arasına ait. Ayrıca kazılarda bir adet bronz el de bulunmuştur" dedi.
Cemal AŞAN - VAN (AHT)
haberturk.com
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Urartu kraliçesinin yelpazesi-urartumini2.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kraliçesinin, urartu, yelpazesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:07 .