Nüve Forum


Arkeoloji hakkinda Şarabın İsim Babası Anadolu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Hitit metinlerinden ''Viyana'' adıyla bilinen şarabın, batı dillerindeki ''vino, vin, wine'' gibi karşılıklarının Anadolu topraklarından köken aldığı belirtilirken, bugüne kadar varlığı bilinen, ancak rastlanmayan şaraphanelerden biri, İzmir'in Çeşme ilçesinde

Like Tree3Likes
  • 1 Post By diyesi
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By samed27

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.05.09, 12:05
diyesi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 4.666
Blog Başlıkları: 2
diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Şarabın İsim Babası Anadolu

[coverattach=1]Hitit metinlerinden ''Viyana'' adıyla bilinen şarabın, batı dillerindeki ''vino, vin, wine'' gibi karşılıklarının Anadolu topraklarından köken aldığı belirtilirken, bugüne kadar varlığı bilinen, ancak rastlanmayan şaraphanelerden biri, İzmir'in Çeşme ilçesinde gün yüzüne çıkarıldı.

ÇEŞME - Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, başkanlığında sürdürülen Çeşme Liman kazılarına ilişkin buluntuları anlattı.

Çeşme Limanı'nın yaklaşık 100 metre güneyindeki Bağlararası mevkisinde narenciye bahçesi içindeki inşaat sırasında seramik parçalarının tesadüfen ortaya çıkarılmasıyla çalışmalara başladıklarını bildiren Prof. Dr. Erkanal, burada bulunan şaraphanenin, Anadolu'da bugüne kadar bilinen tek örnek olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Erkanal, Orta Tunç Çağı'nda bölgenin en büyük limanının burası olduğunu ifade ederek, liman tarihini ortaya çıkarmaya başladıklarını, buluntuların 4 bin yıl önceye dayandığını söyledi.

Denizin doldurulmasıyla tarihi liman kentinin 100-120 metre geride kaldığını ifade eden Prof. Dr. Erkanal, çalışmalarda gördükleri en önemli olaylardan birinin, MÖ ikinci, üçüncü bin yıldaki liman kentlerinde üretim merkezlerinin bulunması olduğunu belirtti. Çevreden elde edilen hammaddelerin, burada mamul eşya veya gıda maddeleri haline getirilerek, deniz aşırı ülkelere sevk edildiklerini bildiren Prof. Dr. Erkanal, şöyle devam etti:

''Çeşme Liman kazılarında da bu amaçla yapılan bazı tesisler var, ama en önemlisi şaraphane. Hititlerin en etkili olduğu dönemde Hitit metinlerinden anladığımız kadarıyla şarap, Anadolu'da çok kullanılan bir içki. Sedat Alp hocamızın yaptığı çalışmalara göre, Hitit döneminde aşağı yukarı bu dönemde 8 çeşit şarap üretiliyormuş. Metinlerden bunu biliyorduk, ama bugüne kadar hiçbir şaraphaneyle karşı karşıya kalmamıştık. Anadolu'nun başka kesimlerinde de görmemiştik. Burada ortaya çıktı. Şaraphanenin içinde üzüm ezme hazneleri, üzümlerin bekletildiği depolar, posaların atıldığı yerler ki buralarda çok miktarda üzüm çekirdeği tespit edildi, bol miktarda şarap testisi ve kasesi ele geçti. Bu, Anadolu kültür tarihi açısından çok önemli bir olay.''


''ŞARAP HİTİTLERDEN ÖNCE ANADOLU'DAYMIŞ''
Hitit metinlerinde şarabın adının ''Viyana'' olarak geçtiğini, ancak bunun Hititçe bir kelime olmadığını ifade eden Prof. Dr. Erkanal, şunları kaydetti:
''Hititlerin Anadolu'da buldukları bir kelime. Anlaşılıyor ki Hititler gelmeden önce şarap, Anadolu'da çok eski bir geleneğe sahipti ve adı da Viyana'ydı. Batı dillerine baktığınız zaman şarabın karşılığı vin, vino, wine'dır. Hep Viyana'dan türetilmiş kelimelerdir. Yani Anadolu'nun şarap konusunda bir geçmişi, geleneği var. Hatta batılılar, şarapla birlikte ismini de Hititler'den veya Anadolu topraklarından almış oluyorlar. Burada açığa çıkarılan, en eski şaraphane olması bakımından çok önemli. Bunun gibi başka şaraphaneler de var, çok az bir kesimde çalışabildik şimdiye kadar. Bu çalışmalar yaygınlaştırılabilirse başka üretim merkezlerini de bulacağız.''


Çeşme liman kazısında buluntuların, normal liman kentlerinde olduğu gibi dar ve çıkmaz sokakları, imalathane olarak kullanılan evleri içerdiğini bildiren Prof. Dr. Erkanal, buluntuların MÖ 2 bin - 1500 yıllarına ait olduğunu, başka alanlarda 3. bin yıla ait liman kent olabilecek kalıntılara rastladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Erkanal, ''Şunu söyleyebiliriz, burasının en az 5 bin yıllık bir tarihi var. Günümüzden 5 bin yıl önce bu limanın kullanıldığını ve bölgede bu tesislerin büyük önem taşıdığını açık şekilde görebiliyoruz'' dedi.

Buradan Anadolu'da üretilen mamul eşyalar veya gıda maddelerinin, deniz üzerinden çok uzak ülkelere gönderildiğini bildiren Prof. Dr. Erkanal, denizlerin bu ulaşımla kültürleri başka ülkelere, başka ülkelerin kültürlerini de Anadolu'ya taşıdığını söyledi.

Prof. Dr. Erkanal, ''Burada yaptığımız çalışmalar gerçekten arkeolojiye, Anadolu kültür tarihine çok yeni boyutlar kazandırdı'' dedi. (AA)

Kaynak

Nüve Forum
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Þarabýn Ýsim Babasý Anadolu-gp_452941.jpg  
__________________
Bilmek; en ağır yüküdür insanın.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08.05.09, 19:05
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Şarabın İsim Babası Anadolu

demekki tarihimizde bir çok ilkler bizden çıkıyor...
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 09.05.09, 01:35
samed27 - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Nereden: gaziantep & avusturya
İletiler: 1.727
samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!samed27 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Şarabın İsim Babası Anadolu

hertürlü seyler anadoluda cikiyor ama avrupalilar elimizden alip sahipleniyolar
__________________
sevgiler saygilar.


Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anadolu, babası, ısim, şarabın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:35 .