Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Sağlık > Deri-Dermatoloji > akne sivilce siyah nokta nedenleri tedavisi

Deri-Dermatoloji hakkinda akne sivilce siyah nokta nedenleri tedavisi ile ilgili bilgiler


Akne Vulgaris Toplumda sık görülmesi ve son derece rahatsız edici bir kozmetik problem olan sivilce (akne vulgaris) tedavi edilebilen bir hastalıktır. Özellikle ergenliğin başlaması ile ciltte yağlanma artmakta ve yağ

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.07.07, 17:50
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart akne sivilce siyah nokta nedenleri tedavisi

Akne Vulgaris
Toplumda sık görülmesi ve son derece rahatsız edici bir kozmetik problem olan sivilce (akne vulgaris) tedavi edilebilen bir hastalıktır. Özellikle ergenliğin başlaması ile ciltte yağlanma artmakta ve yağ bezlerinin faaliyeti bozulmaktadır. Bunun derideki görüntüsüde istenmeyen yağ birikimleri, şişlikler, iltihaplanmalar, deri altı kistleri olabilmektedir.

Oniki yaşından başlayarak onsekiz yaşına dek akne gençleri etkileyebilir.Ancak unutulmamalıdırki her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun elişebilir. Kadınların %70'i, erkeklerin ise %80'inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Ne yazık ki kendi kendine geçebileceği gibi yanlış bilgilendirmeler tedavide geç kalınmalara , kalıcı izlerin oluşumuna ve hatta şikayetin artmasına neden olabilmektedir.

Cılt altındaki yağ bezlerinin fonksiyonun bozulması, porların kapanması ve birtakım bakterilerin iltihaplanmaya neden olması ile klasik sivilce görüntüsü cilt üzerinde belirir.

Akne oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:

1-Genetik:Annede veya babada akne olması,
çocuklarda görülme sıklığını artırır.

2-Ultraviyole:Güneş ışınları sivilce
oluşumunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

3-Terleme:Terleme ile sivilceler yoğunlaşır.

4-Diyet:Gıdaların sivilce oluşumunda
artırıcı hiçbir etkisi yoktur.

5-Hormonlar:Adet düzensizliği ve hormonal
bozukluklar sivilceleri yoğunlaştırır.

6-Kozmetik ürünler:Yanlış birçok kozmetik
kullanımı, kozmetilk salonlarındaki uygulamalar cildin bozulmasında önemli bir pay oluşturmaktadır.

Akne klinik görüntüsüne göre çok farklı tiplerde gözlenebilir. En hafif formu olan komodojenik akne siyah noktalar veya beyaz butonlar şeklinde görünürken, iltihaplı formda olanlara püstül denir. En şiddetli formunu ise nodül ve kistler oluşturur; bunlar deri altında ağrılı büyük sertlikler olarak gözlemlenir ve ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

Akne sadece yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler ağrılı kaşıntılı olabilir.
Fiziksel görüntünün bozulması psikolojik stres ve gerginliklere yol açabilir. Toplumdan uzaklaşma, mutsuzluk, hatta depresyon gelişimi bile gözlenebilir.

Akneli kişilerin birtakım kozmetik kremlerden, losyonlardan ve güzellik salonlarından çare arayışları ise hastalığın büsbütün kötüleşmesine,
tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu merkezlerdeki uygulamalar kalıcı izlere dahi yol açabilir ve hasta iyileşmediğini düşünerek yanlış bir inanışa kapılabilir.

Akne düzenli, ısrarcı ve uzun süreli tedavilere mutlak cevap verir. Hastanın doktoruna güvenmesi ve takiplerini devam ettirmesi gerekir. Öncelikle hafif
formlarda sadece lokal tedaviler yeterli olabilir. Bu tedavi iyi bir temizleyici jel ile kombine edilir.Daha yoğun sivilcelerde ise antibiotik kullanımı gerekebilir ve bu genelde 3-5 aylık uzun bir dönemi gerektirir. İnatçı, şiddetli hastalarda ise A vitamini türevleri oldukça başarılı sonuçlar verir.Hastaları psikolojik olarak da yıkan bu hastalık başarılı bir şekilde doğru bir takiple düzeltilebilir.

Dr. Ayşe Özboya Nacak
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 04.10.07, 17:02
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: akne

Giriş olarak söylemek gerekirse bu yazı dizisinde akne (sivilce)nin tam bir açılımı yapılacak, nedenleri üzerinde durulacak, yalnış tedavilere yer verilecek ve gerçek tedaviler ile destek tedavilerden bahsedilerek en sonunda sorularla konu kapatılacaktır...


Öncelikle tam bir tanım yapıp bunu açıklamak şarttır.
-------------------------------------------------------------
Akne genel olarak cildin aşırı sebum salınımı ile tetiklenen, enflamatuar bir ortamda oluşan, patolojik keratinizasyon ve bakteriyel proliferasyonun oluşturduğu bir tablodur.
---------------------------------------------------------------------

SEBUM
: Cilt tarafından salgılanan yağdır, elle hissedilir ve yüz çevresinde yoğun olarak salınımı ile görülebilir.

ENFLAMASYON
: Bağışıklık sistemi, dış etmenler (mikrop, kimyasal ajan v.s.) ve özel biyokimyasal maddelerin rol oynadığı ve halk tabiri ile, vücutta (konumuz deri) kızarma, ağrı, uyarım alınımında artış, ödem, bölgeye göre sıcak şişlikler şeklinde bir tablonun anlatımının genel bir ifadesidir. Özetle enfeksiyon sonucu vücut ve bakterilerin verdiği tepkimenin dışa vurumunun adlandırılmasıdır.

Patolojik Keratinizasyon - Hiperkeratinizasyon
: Derinin en üst tabakası epidermis olarak adlandırılır ve hava ile temas halindeki kısım ölü hücre tabakasından oluşur. Alt deri katmanlarında sürekli bölünmeler ile yüzeye bir hücre gönderimi ve deri yenilenmesi vardır. İşte alttan yeni deri hücreleri üste doğru çıktıkça ölürler ve epidermisi oluştururlar. Daha sonraki safhada dökülerek atılırlar ve yerlerini yeni hücrelere bırakırlar. İşte bu hücre yapımı - ölümü - atılması olayları keratinizasyon olarak adlandırılır. Aşırı olduğunda gözle görülür olur. güneşte elinizi ovaladığınızda tebeşir tozu benzeri bir dökülme olur. İşte bu hiperkeratinizasyondur (aşırı keratinizasyon).

Proliferasyon
: Çoağlma manasında bir kelime olmakla beraber esas anlamı hücrelerin çoğalarak sayılarının artması anlamına gelir. Bu hücreler bakteri, epitel vs. olabilir.

(((NOT: Tıbbi dilde anlatımların neden latince ve neden halk tarafından anlaşılmaz olduklarını burada görebilirsiniz. 4 latince kelime kullandık ve bu kelimeler yukarıda yazdığım paragraflardaki toplam 166 kelimenin yerini tuttular. Yani zamanın çok önemli olduğu böyle bir bilim dalındaki laf kalabalığının nasıl önlendiğini de anlatmış olduk böylece. )))

Bu tanımı ve anatomisini yaptıktan sonra. Bu tanımdaki etken olarak gösterilen kısımları baskılamak akne (sivilce) tedavisinde birinci amaçtır.

"sivilcelerin geçmez..." , "evlenince geçer..." , "büyüyünce geçer..." , "sıkarsan geçer..."

----- gibi hurafelerden kurtulmakla başlayın . . .

"bilmem kim piling yaptırmış - lazerle soydurmuş geçmiş"

----- gibi 3 günlük uygulamalra sosyetik olmak amacınız yoksa para yatırmayarak başlayın . . .

Akne derinin belirli katman ve oluşumlarının katıldığı enflamatuar klinik bir hastalıktır . . .

Yukarıdada bahsedildiği gibi

1-) sebum salınımını baskılarsak

2-) keratinizasyonu düzenlersek

3-) bakterileri ortamdan uzak tutar ve üremelerini önlersek

akne oluşumu için gereken ortamı bozmuş oluruz, akneli ciltlerde ise aknenin papülopüstüler evreye geçişini baskılarız ve gerileterek tedavi ye yardımcı oluruz.

(((NOT: İleri akne safhalı ciltlerde dermatolog hekim mutlaka bir antibiyotik tedavisi uygulayacaktır, Düzenli bir antibiyotik devisi sonucunda akneli cilt üzerinde yüksek oranlarda bir iyileşme olur burada evde kişisel bir bakım ile akne oluşumunu engellemenin yollarını açıklamaktayım. Bu açıklamalar dermatolojik olarak çok ilerlemiş bir aknenin tedavisini amaçlamaz sadece yardımcı olur ve iyileşme sonrasında yeniden oluşumunu engeller. İleri düzey eritemli ve akıntılı akneler için mutlaka bir dermatoloğa giderek tedavi isteyiniz.)))Piyasada bulunan bazı akne kremlerinin sebumu baskılayıcı özellikleri vardır.

1-Sebum salınımının kontrolünden sorumlu olan testesteronun bir türevi olan dihidrotestesteron, 5-alfa-reduktaz enzimi sayesinde oluşur. İşte bu 5-alfa-redüktazsı inhibe ederek sebum salınımını baskı altına alabiliriz.

2-Bunun dışında bazı emici monomerler ile de ortam yağını uzaklaştırarak yağsız bir cilt elde edilebilir.

5-alfa-reduktazı capryloylglycine , methilglycine ve cinneman extrakt kullanılarak baskılanabilir.
Hidrated silika , çinkooksit ve kaolon kullanılarak ta yüksek oranda yağ emilimi yapılabilir.

3-Tabi bu durumda cilt nemini arttırmak gerekir, bunu ise glycerine, allontoin, tokopheryl acetat, pantenol gibi etkenler ile nemlendirmek gerekir.

Böylece sebum salınımı baskılanmış oldu, bu aşırı yağ üretimini engelleyerek kıl fölikülleri (keseleri) nden salınan sebumu azalttı ve yağ çıkış gözeneği tıkanmadı ve sivilce oluşum ortamı bir nebze azaldı.

4-Mikropların uzaklaştırılması için ise irritasyona yol açmayan yumşak etkili antimikrobiyal ajanlar kullanılmalıdır (cocoamidopropy betain, propilen glikol, camphre v.s. bu amaçla kullanılır).

5-Keratolitik ve Komedolitik ajanlar kullanılarak keratinizasyonu düzenlemek gereklidir. Bunun için soyucu ve arındırıcı etkisi olan asitler gerekir. Bu asitler doğal menşeyli olmalı ve ciltle uyumlu olmalıdır. Ayrıca hem suda çözünen hem yağda çözünen asitler bir arada kullanılmalıdır ki hem suda çözünen fazlalıklar hem yağda çözünen fazlalıklar ortamdan atılsın. ((((BHA (yağda çözünen) : salicilic acid , AHA (suda çözünen) : laktik asit, malik asit, meyve asitleri, tartarik asit gibi. Ayrıca retinil palmitat ın da soyucu ve keratinizasyonu düzenleyici etkisi vardır.))))

Keratin :
bir proteğindir ve saç, tırnak, deri gibi oluşumların temel yapı taşıdır. Keratolitik keratin soyucu (eritici) anlamındadır. Dış ölü hücreleri soyarak alttaki canlı hücrelerin üremesini uyarır ve üst tabakayı yeniler manasında kullanılmıştır.

Komedon : Sebum kıl kökünün içinde bulunuğu bir kıl kesesinin çeperlerinden salınır ve bu kese içinde birikir. Kıl dibinde yer alan bir delikten bu yağ dışarı çıkar. Aşırı keratinizasyon (daha önce değindik), fazla sebum yapımı, bakterilerin deri özeliğini bozması v.s. etmenler yüzünden bu delik tıkanır veya daralır bu durumda yağ (sebum) kıl kesesi içinde birikir ve şişer. İşte bu tıkanmış yapıya komedon denir. Açık komedonlar beyaz nokta, Kapalı komedonlar siyah nokta
olarak adlandırılır. Komedolitik demek bu komedonları çözen, aşındıran, eriten, açan anlamındadır.

6- Antienflamatuar maddeler ile derri üzerinde oluşan eritem, şişlik, kaşıntı ve lekeler düzeltilmelidir. Bunun için yine yan etken olarak sülfür ve salicilic acid kullanılabilir.

(bu kısım etik gereği tam destek tedavinin bilimsel olarak nasıl olması gerektiğini açıklamak zorunluluğundan yola çıkarak yayına verilmiştir ve genel kitleye hitap etmez.)

.


Şimdi.....

İyide bu ne böyle biz eczacımıyız ki bu maddeleri üretelim vaya bulalım da oramıza buramıza sürelim diyebilirsiniz . . .

Eczanelerde satılan bazı bakım ürünleri bunların hepsini yapmaktadır. Buradaki esas amaç adamların ürünlerine para vermeden kendi başımıza bazı doğal yollarla ve doğal yollardan elde edilebilecek maddelerle bu bakımı yapmak ve sonuca ulaşmaktır.

Aranızda uğraşamam ne ise parası veirir alırız diyenler olabilir... saygı duyarım.
İsteyenlerede tavsiye olarak ara kozmetik ürünler önerebilirim (tıbbi kozmetikler)

Ama daha az maliyete bu işi keyifli bir şekilde kendisi halletmek isteyenler olabilir. İşte bu gibi kimseleri düşünerek,Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde sivilce ve siyah nokta oluşur. Uzmanlar, hem görünüm hem de sağlık açısından bu yağ birikintilerinden kurtulmayı öneriyor..İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor.

Uzmanlara göre hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktanın oluşmasını engellemek gerekiyor. Yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi yaşayıp tedavi amaçlı ağır ilaçların kullanılmasıyla da cildin yağlanabildiğini kaydetti.

Cildin yağlandığı zaman gözeneklerin açıldığını ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda ultraviyole ışınlarının da gözenekleri genişlettiğinin belirlendiğini vurguladılar. İşte uzmanlara göre sivilceyle başa çıkmanın yolları:

"Gözenekleri Daraltmak İçin: Gözeneklerin açılması için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, yağ ifrazatını durdurmak ya da dengelemek lazım. Yağlı ciltler daima su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır.

Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağ ifrazatının yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır.

Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmanızda fayda var. 35 yaş altı ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanır.

Dengeli bir cildin gözenekleri kendiliğinden kapanır. 35 yaşın altındaki genç ciltlerde gözeneklerin kapanması kolaydır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35'in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür.

Gözenekleri Temizleyen Bantlar İşe Yarıyor mu?

Siyah noktaları azaltmak için uygulanan yöntemlerden biri de bantlardır. Siyah noktaları kimi zaman tümüyle ortadan kaldıran bu bantların kullanımı çok kolaydır. Bantları yapıştırmadan önce uygulayacağınız alanı ıslatıyorsunuz, suyla birlikte yapışkan bir özelliğe kavuşan bandı yapıştırıp kuruyunca çıkartıyorsunuz. Ancak siyah noktaları alan bu bantlar, gözenekteki yağları boşaltamıyor. Oksitlenen bölümü alabilen bantların, dokunun içindeki kanalı kapatan yağ kütlesini alması mümkün değil.

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulursunuz?

Siyah noktalar oluştuktan hemen sonra bir uzmana başvurup temizletilerek, uygun ürünle tekrar oluşmamasını sağlamak gerekir. Oluşmaması için de cildi, sabah akşam temizlemek gerekir. Ancak bunu sabunla yapmamak uygundur.

Cildi Nasıl Temizlemeli?

Cildi, türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizlemek en doğrusudur. Ardından sürülecek bir nemlendirici kremle bakım tamamlanabilir. Makyaj yapılmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekir.

Siyah Noktalarınızı Siz Temizlemeyin

Yapılan yanlışlardan biri de siyah noktaları bilinçsizce sıkmak. Böylece kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde tahribat meydana gelebiliyor. En iyisi bir cilt uzmanına gidip siyah noktaları temizletmek".
dr.nazım turkay
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 18.12.07, 16:04
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: akne sivilce siyah nokta nedenleri tedavisi

Sivilcesiz bir hayat mümkün!

Farklı türdeki sivilcelerin tedavisi için pek çok seçenek var. Uygun tedaviyle başarılı sonuç alabilmek mümkün.

Ergenlik çağına giren gençlerin ortak sorunu sivilcelerdir. Ergenliğin doğal sonuçlarından biri olan sivilcelerin önüne geçebilmek için doğru bakımı uygulamak ve akneleri sıkmamak gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi***8217;nden cilt hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, ergenlik sivilceleri ve korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.
Sivilce nedir? Nasıl oluşur?

'Sivilce' adıyla bildiğimiz akne, en sık rastlanan cilt problemlerindendir. Tüm populasyonun yüzde 60***8217;ının hayatının bir döneminde akne görülebilir. Bunların yüzde 5***8217;i ise tedaviye dirençli ya da zor tedavi edilebilen akne olabilir. Akne, derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Normalde, bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekir. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar. Bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal da yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanır.
Neden bazı ciltlerde daha fazla olur?

Yağlı ciltlerde ve kalıtımsal olarak bazı bireylerde akne eğilimi artar.
Ergenlikte sivilcelerin ne kadarını normal saymalı, hangi koşullarda bir uzmana başvurmalı?
Akne, ister hafif ister ciddi olsun mutlaka hekimin vereceği bilgiler doğrultusunda kontrollü biçimde tedavi edilmelidir. Unutmayın ki tedavi edilemeyecek akne yoktur. Ancak farklı türde ve şiddette aknenin tedavisi için farklı seçenekler vardır ve tedavinin başarılı olabilmesi için uygun olanının seçilmesi esastır. Bu nedenle hekiminizin önerilerine sıkı sıkıya uymak gerekir.
Sivilceleri engellemek için ergenlerin yapabilecekleri bir şeyler var mı?
Cilt temizliği başta gelen unsurdur. Hatalı kozmetik ürünlerden kaçınmak, deri tipine uygun kozmetik seçimi önemlidir.
Sivilceyi koparmayın
Sivilceler bir kere çıktıktan sonra gençler nelere dikkat etmeli?
Günde iki kez su ve uygun ürünle yüz yıkamaya dikkat etmek, yüz kozmetiklerinin seçimine dikkat etmek, sivilceyi koparmaktan kaçınmak, uygun güneş ürünlerini kullanmak gerekir.
Depresyona yol açabilir
Aileye düşen görevler nelerdir?
Çocuklarının tedavi protokollerine uyumunu sağlamak, şiddetli akne olgularında yüzde 10 depresyon eğilimi gözlenebildiğinden psikolojik destek vermek, sivilcelerle oynamanın engellenmesi ailelere düşen görevlerdir

Sivilcesiz bir hayat mümkün! - Hürriyet
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 11.01.08, 23:45
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: akne sivilce siyah nokta nedenleri tedavisi

SİVİLCELERLE BAŞINIZ DERTTE Mİ? Hormonlar, derinin yağ salgısı ve derideki bakteriler arasındaki bir etkileşimden dolayı, daha çok gençlerde görülür.
Gençlerin yüzde 80***8217;inde en azından hafif derecede akne vardır, çünkü ergenlik çağında derideki yağ bezleri daha aktiftir ve daha fazla yağ üretilir. Haber Aktuel'de yer alan habere göre, onlu yaşlardan sonra, çoğunlukla düzelme olur ama birçok erişkin kadında, adet dönemlerinden önceki günlerde akneler yine ortaya çıkar.
Çikolata akneyi artırır mı?
Genellikle deri gözeneklerinde kurumuş yağ, deri döküntüleri ve bakteriler birikerek, tüy köklerinden çıkan cilt yağının gözeneklerden çıkmasını engelleyen tıkaçların oluşumuna yol açar. Yağ ve ölü deri, cildin gözeneklerini tıkadığında akne başlar. Akneler çeşitli şekillerde görülür. Siyah veya beyaz başlı, kırmızı ve uçsuz, ağrılı, kist şeklinde olabilirler.
Tıkalı gözeneklerde bakteriler gelişir ve yağların bir kısmını parçalayarak, deride daha fazla tahrişe neden olurlar. Tahriş akne olarak bilinen lezyonları oluşturur. Aknedeki enfeksiyon ve tahriş artarsa, apse oluşabilir.
Çikolata veya yağlı yiyecekler akneye neden olmaz. Genel olarak besinlerin akne oluşumu üzerinde etkisi yoktur, sadece kişisel hassasiyetler görülebilir. Kuşkulanılan yiyeceklerin birkaç hafta yenilmemesi ve daha sonra tekrardan diyete eklenmeleri, yiyeceklerin gerçekten akne oluşumunda etkili olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olabilir.
Sıkmak sivilceyi kötüleştirir
Akneler hamilelik sırasında geçebilir veya kötüleşebilir. Stres akneye yol açmaz, ama mevcut olan akneyi şiddetlendirebilir. Akne genellikle kış aylarında kötüleşir, yaz mevsiminde deniz ve güneşin olumlu etkisi ile hafifler. Gözenekleri tıkamaya sebep olabilen yağlı kozmetik ürünler, akneli ciltlerde tablonun ağırlaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla akneli ciltlere uygun kozmetikler kullanmanız çok önemlidir. Eğer ailenizde yağlı cildi olan varsa, sizde de akne olabilir.
Akneler yüzeysel olabilir. Bazen de, iltihaplı sivilceler derinin altına uzanarak ve yırtılarak daha büyük apseler oluşturup, irin dolu kistlere sebep olarak, derin akneleri meydana getirirler. Bu derin akneler ciltte iz bırakabilirler. Sivilceleri sıkmak veya açmaya çalışmak, yüzeysel akneyi kötüleştirerek, enfeksiyon ve iltihabı artırabilir.
Akneyi kontrol altına almak için öncelikle cilt temiz tutulmalıdır. Cilt günde bir ya da iki defa, tahrişe neden olmayan bir sabunla ya da özel akne solüsyonu ile yıkanmalıdır. Sivilceler fırçalanmamalı ve sıkılmamalıdır. Bu onları kötüleştirebilir ve izlere yol açabilir. Anti-bakteriyel sabunların ek bir yararı yoktur. Deriyi soyan sabunlar ise derinin kuruluğunu artırabilir. Sıcak su kompresleri yağ tıkaçlarının yumuşamasına yardımcı olur. Aknesi olan kişiye doktoru, haftada bir veya iki kez, tercihen steril bir iğne veya bir özel spiral çıkarıcı ile yağ tıkaçlarının nasıl dikkatli bir şekilde temizlenebileceğini gösterebilir. Sivilce, ancak irin topladıktan sonra, uzmanı tarafından steril iğne ile açılmalıdır.
Akne izleri nasıl giderilir?
Aknelerin sebep olduğu skarların, yani ciltteki izlerin azaltılması için, çeşitli cilt tedavileri vardır. En iyi tedavinin ne olduğu ve nasıl uygulanacağı skarların şiddetine bağlıdır. Bazen skar dokusunun alınması veya kollajen uygulanması gerekebilir. Kollajen maddeler, altındaki deriyi dolgunlaştırarak, çukurlu bir skarı düzleştirebilir. Peeling veya özel lazer cihazları ile de scar tedavisi uygulanabilir. Özellikle son yıllarda bu konuda ciddi ilerlemeler oldu, neyin size yararlı olup olmayacağını doktorunuza danışın, bilinçli bir şekilde bu gelişmelerden yararlanın.
H2
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akne, nedenleri, nokta, sivilce, siyah, tedavisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:03 .