Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Enerji > Enerji Santralleri > Güneş enerjisi rezervleri, Güneş enerjisiyle su ısıtma, Güneş evleri,Elektrik üretimi

Enerji Santralleri hakkinda Güneş enerjisi rezervleri, Güneş enerjisiyle su ısıtma, Güneş evleri,Elektrik üretimi ile ilgili bilgiler


Dünya, Güneş'ten büyük miktarda enerji alır. Yeryüzündeki canlıların tümü yaşamlarını, güneşten doğrudan ya da dolaylı yoldan aldıkları enerjiyle sürdürürler. Fosil yakıt kaynaklarının azalması, nükleer enerji santrallarının da çeşitli sorunlara yolaç-ması

Like Tree2Likes
  • 1 Post By remşit
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.11.08, 11:52
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Güneş enerjisi rezervleri, Güneş enerjisiyle su ısıtma, Güneş evleri,Elektrik üretimi

Dünya, Güneş'ten büyük miktarda enerji alır. Yeryüzündeki canlıların tümü yaşamlarını, güneşten doğrudan ya da dolaylı yoldan aldıkları enerjiyle sürdürürler. Fosil yakıt kaynaklarının azalması, nükleer enerji santrallarının da çeşitli sorunlara yolaç-ması (Bk. ENERJİ KAYNAKLARI), insanları, güneş enerjisinden doğrudan yararlanma yollarını arıştır-maya itmektedir.

Güneş enerjisi rezervleri: Güneş, içindeki nükleer füzyon olayı nedeniyle, değişmez bir oranla 3,8 x l020MW'lık (380 milyon x milyon x milyon me-gawatt) bir enerji yayar. Bu da Güneş kütlesinden, saniyede 4 milyon tonun eksilip enerjiye dönüşmesine yolaçar. Dünya'nın Güneş çevresindeki yörüngesi, elips biçimindedir. Bu yüzden atmosferin hemen dışında, km2'ye, güneşin yakın olduğu zamanlarda (3 Ocak) 1399 MW'lık, uzak olduğu zamanlarda ise (4 Temmuz) 1309 MW'lık enerji düşer. Dünya atmosferinin dışından bakıldığında, güneş ışığındaki enerji dağılımı, 6 000°K'deki bir karacisminkine (karacisim, enerjiyi yetkin biçimde soğurup salabi-len bir kütledir) çok yakındır; ama bu ışınlar Dünya atmosferinden geçerken değişir. Güneş ışığı tayfındaki morötesi bileşen, 50 km yüksekteki ozon tabakasında, kızılaltı bileşenin bir bölümü de, su buharı ve karbon dioksit tabakasında soğurulur. Ayrıca, ışık demetinin bir miktarını, hava molekülleri ve toz parçacıkları dağıtır. Dağıtılmış ışığın büyük bir bölümü, yayınmiş biçimde yeryüzüne ulaşır ve dal-gaboyu kısa olan en çok saçılmaya uğrayacağından, gökyüzü genellikle mavi renkte görülür. Bütün bu etkilerin ortaya çıkış derecesi, Güneş'in yüksekliğine ve yerel atmosfer koşullarına bağlıdır. Bu yüzden, yeryüzünün herhangi bir noktasında güneş şiddeti ya da güneşlenme, mevsimlere ve günün saatlerine bağlı olarak düzenli biçimde, bulut örtüsüne bağlı olarak da düzensiz biçimde değişmektedir. Açık havada, Güneş tam tepede olduğu zaman en büyük şiddet değeri 1 000 MW/km2'dir, ama genellikle, ortalama sayılar bunun altında kalır. Yıllık en yüksek güneşlenme, tropikal bölgelerdeki çöllerde oluşur (Ekvator çevresinde, havadaki yüksek nem, güneşlenmeyi bir ölçüde düşürmektedir).
Dünya'ya düşen güneş enerjisi, kara ve denizlerin yüzeylerini ısıtır, sularda buharlaşmaya neden olur. Güneş'ten gelen bu enerjinin yalnızca çok küçük bir oranı (% 2'den az), ya rüzgar ve dalga gibi mekanik enerjiye dönüşür ya da kimyasal enerji deposu olarak, fotosentez (ışılbireşim) yoluyla bitkilerde toplanır. YEL DEĞİRMENİ ve benzeri KORUNUM TEKNOLOJİSİ araçlarıyla bu enerjinin bir bölümü kullanılabilirse de, güneş enerjisinin bu türünden şimdilik tam anlamıyla yararlanıldığı söylenemez. Yeryüzüne on beş gün içinde, dünyadaki kömür, gaz ve petrol kaynaklarının toplamı değerinde güneş enerjisi düşer. Ancak, önemli oranda enerji toplayabilmek için, çok büyük alanları kapsayan toplayıcılara gerek vardır.

Kaynak:4
3.cilt / s.979-983

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (15.11.08 saat 11:56 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 15.11.08, 11:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Güneş enerjisi rezervleri, Güneş enerjisiyle su ısıtma, Güneş evleri,Elektrik

Güneş enerjisiyle su ısıtma: Güneş enerjisi, ışığı soğuran siyah bir cisme düştüğü zaman, ışınım enerjisi, düşük sıcaklıktaki ısıya dönüşerek cismi ısıtır. Güneş ısısından, çok kullanılan yalın bir yöntemle yararlanma olanaklarından biri de, düzlemsel toplayıcılar kullanarak evlerin sıcak su gereksinimini karşılamaktır. Günümüzde, başlıcaları Japonya, İsrail ve Avustralya olan birçok ülkede, milyonlarca toplayıcı kullanılmaktadır. Toplayıcı birimler genellikle metal plakalardan oluşur ve birer yüzleri siyaha boyalıdır. Suyun akması için, plaka yüzeyine ya da arasına boru döşenir. İletim yoluyla ısı yitimini önlemek için, plakanın arkası yalıtılır. Taşınımdan doğacak ısı kaçaklarının engellenmesi amacıyla da, plakanın ön yüzü, birkaç cm'lik hava boşluğu bırakıldıktan sonra, cam plaka kapatılarak yalıtılır. Toplayıcılar, Kuzey yarıkürede güneye, Güney yarıkürede de kuzeye bakacak biçimde, yerin enlemine eşit bir açıyla eğimli olarak yerleştirilir. Böylece toplayıcı yüzeyi, ortalama güneş ışığı doğrultusuna dik tutulmuş olur.
Doğrudan ya da yayınma yoluyla gelip cam plakayı geçen güneş ışını, metal yüzeyi ve suyu ısıtmaya başlar. Güneşlenmenin çok zayıf olduğu zamanlarda sistemi devre dışı bırakmaya yarayacak uygun bir TERMOSTAT kullanılır. Bu tür bir sistemle, dünyanın güneşli bölgelerinde evler için yeterli sıcak su sağlanabilir. Bununla birlikte, uzun süren bulutlu havalarda da sıcak su verebilmek için, su tankı içine genellikle ısıtıcılar yerleştirilir.
Toplayıcıların ortalama ısıl verimi, yani üstlerine düşen ısı miktarının elde edilen ısı miktarına oranı, % 45 ***8212; % 65 arasındadır. Sistemin bütün parçaları iyi yalıtılmış olsa bile, en önemli ısı yitimi, toplayıcının ön yüzünde ortaya çıkar. Cam, görünür ışığı geçirmesine karşılık, kızılaltı ışınlara karşı geçirimsizdir. Bu nedenle, toplayıcıdaki ısı kaçağını azaltmaya yardımcı olur. Yani, güneş ışını camdan içeri girebilir; ama sıcak toplayıcıdan çıkan uzun dalgalı ısıl ışınım, dışarı kaçamaz. Sistemi daha verimli hale getirmek için, cam örtü ile metal plaka arasındaki hava boşaltılır; böylece (tıpkı TERMOS' larda olduğu gibi), iletim ve taşınım yitimleri önlenir. Ayrıca metal yüzey, seçici' yüzey haline getirilir. Seçici yüzeylerin özellikleri, camın özelliklerine ters yapıdadır: Görünür ışını yeterli oranda soğurup, uzun dalgaboylu kızılaltı ışınların büyük bir bölümünü soğurmaz ve salmazlar. Bu nedenle seçici yüzey, normal bir siyah cisimden daha çok ısınır. Günümüzde, güneş enerjisiyle su ısıtan sistemlerde kullanılan, galvanize saçtan yapılmış, üstün karacisim niteliğinde toplayıcılar üretilmektedir. Bunlar, görünür ışığın % 93'ünü soğurup, kızılaltı ışının ancak % 10'unu yansıtırlar.

Güneş evleri: Çatı ya da duvarlar üstüne düşen güneş enerjisiyle, konutların ısıtılması ve soğutulması sağlanabilir. 1974'ten sonra A.B.D'nde güneş enerjisiyle ilgili uygulamalar hızla gelişmiştir. Günümüzde, dünyanın çeşitli yerlerinde (özellikle A.B.D'nde), farklı yapılarda yüzlerce güneş evi, deneysel amaçlarla kullanılmaktadır. Bu tür yatırımlar, hükümetlerce de desteklenmektedir.
Güneş enerjisi, ya yapı malzemesini ısıtarak ya da pencerelerden içeri girerek, bütün yapılarda bir ölçüde varlığını duyurur. İyi yalıtılmış evlerde, bu ısınmayı yararlı kılacak bir plan seçilir. Ama bunlar, güneş evi kapsamına girmez. İngiltere'de, bir okulun güneye bakan duvarı bütünüyle camdan yapılmış ve öteki üç duvara oranla çok iyi yalıtıcı malzeme kullanılmıştır. Yapı, içerdeki ışık ve insanların katkısı sayılmazsa, aşağı yukarı bütünüyle güneş enerjisiyle ısınmaktadır. Ne var ki, söz konusu deneyde, ısı yitimine yolaçmaksızın okulu havalandırma sorunu çözülememiştir.
Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi, güneş enerjisiyle çalışan ve gerektiğinde bir yapıyı hem ısıtan, hem de soğutan ilginç bir sistem geliştirmiştir. Fransız hükümetinin parasal desteği ve kuruluşun işbirliğiyle, Güney Fransa'da bu türden 36 ev yapılmıştır. Evlerin güneye bakan duvarı, gelen ışınları soğurması için, bütünüyle siyaha boyanmışve dışardan üstlerine ikinci bir cam duvar daha yerleştirilmiştir. Camdan geçen güneş ışını duvarı ısıtmakta, böylece cam ile duvar arasında bir sıcak hava sütunu yükseltmektedir. Uygun havalandırma borularıyla, sıcak hava (yazın serin temiz hava), oradan evin içine gönderilmektedir. Duvar, sıcaklığını birkaç saat koruduğundan, sistem, güneş battıktan sonra da çalışmasını sürdürmektedir.
Yapıların ısıtılmasında ya da soğutulmasında, doğrudan güneş enerjisiyle ısınmış su da kullanılabilir. Gerekli sıcak suyu elde etmek için, geniş yüzeyli toplayıcılar kullanılır. Isınan su, büyük depolarda toplanıp radyatörlere gönderilir. Sıcak iklimlerde, özellikle de geceleri havanın açık bulunduğu yerlerde, aynı toplayıcılar, soğutma amacıyla da kullanılabilir: Geceleri radyatörlerden toplayıcıya geri pompalanan su, sıcaklığını orada bırakır. Böylece ev içi sıcaklığı giderek düşer. Uygun bir ısı değiştirgeciyim ertesi gün yapıyı serin tutmak olanaklıdır.
Evlerin çatı altlarına yerleştirilen sığ su depolarından yararlanan bir sistem de Kaliforniya'da geliştirilmiştir. Kışın, ısıtma amacıyla deponun üstü siyah bir örtüyle kapatılır. Böylece gün boyu güneş enerjisi soğurulacağından, depodaki su ısınır. Gece, depo yalıtkan örtüyle kapatılarak, ısı kaçağı büyük ölçüde önlenir. Yazın da, su deposunun beyaz bir örtüyle kapatılmasıyla, güneş ışınlarının suyu ısıtması engellenir. Gece bu örtü kaldırılır; çevre ısısından ötürü depodaki su buharlaşmaya başlayacağından, ev içindeki sıcak hava, giderek serinleyen depoya aktarılır.
Bu tür yapıların yapım giderleri, normal evlere göre biraz pahalıdır; ama yakıt fiyatlarının günden güne artması, güneş enerjisinden yararlanan sistemleri çekici kılmaya başlamıştır.

öteki kullanım alanları: Avustralya'da, S.S.C. B'nde ve birçok başka ülkede, güneş ışınıyla arıtılan su (Bk. TUZ GİDERME) çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Gene bu ülkelerde, buğdayın ve kerestelerin kurutulması için, güneş enerjili ısıtma sistemlerinden yararlanılmaktadır. Çok yüksek sıcaklıklar elde etmek için, mercekler ya da içbükey aynalar yardımıyla, güneş ışınları bir noktada odaklanır. Ama odaklama, yalnızca doğrudan alınan güneş ışığıyla yapılabilir. Dünyanın sürekli güneş alan bölgelerinde, ışınları odaklayarak suyu buharlaştıran toplayıcılar da yararlı olabilir. Bu yoldan elde edilen buhar, bilinen yöntemlerle elektrik enerjisi üretmek için ya da herhangi bir pompayı çalıştırmak için kullanılabilir.

Elektrik üretimi: Yapay uyduların (Bk. UYDU, YAPAY), sürekli elektrik enerjisine gereksinim duymaları, 1950'lerde A.B.D'nde, Bell Telephone laboratuvarlarında güneş pillerinin geliştirilmesine yolaçtı. Genellikle çok arı tek bir silis billurundan yapılan bu piller, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Dalgaboyu 400 ile 1 100 nm (nano-metre) düzeyinde bulunan ışınımlar, bu alanda en etkili olanlardır ve güneş tayfının aşağı yukarı yarısı bu aralıkta yeralır. Ne var ki, çeşitli iç yitimlerden ötürü,silis billurlarının gerçek verimi % 50'nin çok altındadır. Günümüzde en iyi güneş pilleri, aldıkları ışınımın ancak % 18'ini elektrik enerjisine dönüştürebilmededirler. Geri kalan enerji, billurda, ısı biçiminde açığa çıkmaktadır.
Güneş pillerinde, n türü yarıiletken bölge ile p türü YARIİLETKEN bölge arasında bağlantı sağlayabilmek için, billurun içinde çok az miktarda yabancı madde (bor ve arsenik) bulundurulur. Böylece, billurun içinde bir potansiyel farkı ortaya çıkar. Güneş ışını, elektronları uyararak, elektron deliklerinin oluşmasını sağlar; katkı maddeli ara bölge, elektronlar ile elektron deliklerini ayırır ve billur üstünden bir DC akımının geçmesine neden olur. Piller elektriği depolayamadıklarından, yeryüzünde kullanıldıklarında bir akümülatöre bağlanmaları gerekir. Maliyetlerinin yüksek olması, yaygın olarak kullanılmalarını engellemektedir. Ancak, A.B.D'ndeki çalışmaların, daha ucuz pillerin yapımını sağlayacağı sanılmaktadır.
Ne var ki, fiyatlarının düşmesi sağlansa da, söz konusu pillerin verimlerinin düşük olması, önemli bir olumsuz özelliktir. 500 W'lık bir elektrik sobasını çalıştırmak için, üstüne doğrudan güneş ışını düşen 2,5 m2'lik bir alanın güneş pilleriyle 'kaplanması gerekir. Ayrıca, geniş ölçekli bir ENERJİ DEPOLAMA ya da dönüştürme sistemi kullanılmadıkça, bu gücün hemen, elde edildiği yerde tüketilmesi gerekir. Sorun gelecekte, üstüne güneş pilleri yerleştirilen geniş kanatlı uyduların uzaya fırlatılmasıyla çözülebilir. Uydularda üretilen güç, MİKRODALGA'larla dünyaya ulaştırılabilir. Bu dalgalar, bulutlu havalarda bile yüksek enlemlerdeki istasyonların antenleriyle alınır.

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
elektrik, enerjisi, enerjisiyle, evleri, güneş, rezervleri, üretimi, ısıtma

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:33 .