Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Elektrik > Aydınlatma > Fotosel, Fotoelektrik etki, Fotosalım öğeleri,Fotovoltaik öğeler,fotogerilim

Aydınlatma hakkinda Fotosel, Fotoelektrik etki, Fotosalım öğeleri,Fotovoltaik öğeler,fotogerilim ile ilgili bilgiler


Fotosel, yalın sayımlardan, SOKAK AYDINLATMA sistemlerinin ışığın şiddetine göre denetlenmesine kadar, çeşitli yerlerde kullanılan yararlı bir öğedir. En yalın sayma aracı, hareketli bir cismin yolu üstünde bulunan bir ışık demeti

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.11.08, 13:39
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Fotosel, Fotoelektrik etki, Fotosalım öğeleri,Fotovoltaik öğeler,fotogerilim

Fotosel, yalın sayımlardan, SOKAK AYDINLATMA sistemlerinin ışığın şiddetine göre denetlenmesine kadar, çeşitli yerlerde kullanılan yararlı bir öğedir. En yalın sayma aracı, hareketli bir cismin yolu üstünde bulunan bir ışık demeti ile elektromagnetik sayıcıya bağlı bir fotoselden oluşur. Işık kesildiğinde fotosel etkilenerek, sayıcıyı harekete geçirir. Yüksek hız gerektiren durumlarda, elektromagnetik aygıtların yerine, transistörler kullanılır. Fotosellerin öteki kullanım alanları kapı otomatikleri, matbaacılık (renkli baskılarda doğru renk ayrımı), baca dumanlarının yoğunluğunun ya da sıvıların bulanıklılığının ölçülmesini sağlayan işlemler ve asansörleri doğru yükseklikte durduran sistemlerdir.

Fotoelektrik etki: Belirli koşullar altında, bir elektrik devresindeki akım, devrenin uygun bir kesimine düşen IŞIK'tan etkilenebilir. Işık ışınlarının elektrik olayları oluşturma etkisi, «fotoelektrik etki ler, ilkelerine göre üç bölüme ayrılır: Fotosalım ya da fotoemisyon (normal fotoelektrik olay) öğeleri; fotoiletken (fotokondüktif) öğeler; fotovoltaik öğeler.

Fotosel, Fotoelektrik etki, Fotosalým öðeleri,Fotovoltaik öðeler,fotogerilim-fotosel.jpg

Fotosalım öğeleri: Fotosalım, bir madde yüzeyine düşen ışık ya da başka bir ELEKTROMAGNETİK IŞINIM sonucunda, eksi yüklü taneciklerin, yani ELEKTRON'ların salınması olayıdır.
Fotosalım, ilk kez Alman fizikçi Hertz tarafından 1887'de gözlemlendi; ama EİNSTEİN'ın 1905'te, Max PLANCK'ın öne sürmüş olduğu KUVANTUM KURAMl'nı geliştirmesine kadar, nedeni açıklanamadı. Planck, ışık ışınımlarının «kuvanta Salman elektronlar bir elektrik akımına dönüştürüiürse, bu akım, ışık şiddetinin ölçümünde kullanılabilir. Elektron şahmını en yükseğe çıkarmak için, fotosalım öğelerinde küçük iş fonksiyonlu maddeler kullanılır.
Tipik bir öğe, içinde iki elektrot bulunan boş bir cam ampulden oluşur. Bunlardan biri, fotosalım özelliğini taşıyan bir maddeyle kaplanmış, yarım silindir biçiminde bir metal levhadan oluşan katottur. Madde, ölçülecek ışınımın türüne göre seçilir. Gün ışığı için antimon ve sezyum alaşımı elverişlidir; ama yapay aydınlatmada, gümüş oksit üstüne kaplanmış sezyum tabakası kullanılır. İkinci elektrot, yani anot, düz bir telden oluşur.
Işığa duyarlı katoda çarpan ışınlar, elektronların salınmasını sağlar. Anoda + 1 gerilim uygulandığında, elektronlar anoda doğru çekilir ve bir akım oluşur. Öğenin duyarlığı, düşük basınçta, argon gibi bir ASAL GAZ doldurularak artırılabilir. Katottan ayrılan elektronlar, gazın atomlarıyla çarpışarak, daha çok elektronu serbest duruma getirir ve akımı artırır. Böyle bir öğenin en üst çıkışı bile, doğrudan kullanılamayacak kadar düşüktür. Bu nedenle, elektronik yollarla güçlendirilmesi gerekir.
Bu tür öğelerin kullanım alanları arasında film ses kayıtlarının okunması ve optik sinyallerin TELEVİZYON kameralarında elektrik sinyallerine dönüşmesi sayılabilir.
Fotoiletken öğeler: Bazı maddelerin elektrik iletme gücü, üstlerine düşen ışığın şiddetindeki değişikliklere bağlı olarak değişir. Bu olaya «fotoiletkenlik Elektrik iletebilen maddelerin bu özelliği, maddenin atomlarına bağlı belli sayıda elektronun, bir atomdan komşu bir atoma, «elektromotor kuvvet Selenyumlu öğe, bir üreteç ve akım gösterecek bir ölçü aygıtı içeren elektrik devresine bağlanırsa, ışık, selenyumlu öğeye çarptığında, akım artar (ya da elektriksel DİRENÇ düşer). Işığın bulunmadığı durumda öğenin direncine, «karanlık direnç Yüzeye ışığın çarpması ile, dirençte ortaya çıkan değişiklik arasında, bir zaman gecikmesi ya da bir yanıt süresi vardır. Yanıt süresi, azalan ışık düzeyin arasında talyum suırur, germanyum, kurşun sül ve kadmiyum sülfür sayılabilir. Günümüz gereçlerinde selenyumun yerini almaya başlamış olan bu maddelere, bazen «fotodiyot
Fotovoltaik öğeler: Bazı maddelerin birleşme yerlerinde, ışık alınca, küçük bir gerilim ya da elektromotor kuvvet oluşur. Buna «fotovoltaik (fotogerilim) olay Bu ilkeyle çalışan bir öğe, ince bir selenyum tabakasıyla kaplı bir demir levhadan oluşur. Selenyumun ön yüzünde, elektriksel bağlantıyı sağlamak için, ince ve saydam bir altın tabakası bulunmaktadır. Altından geçen ışık, selenyuma çarpar; elektronların enerjisini yükselterek, harekete geçmelerine yolaçar. Altın tabakasına da geçen elektronlar, öğe duyarlı bir dirençölçere bağlıysa, ölçü aygıtından geçip, demir taban levhasına akarlar.
Öğe, kendi elektromotor kuvvetini sağlayarak, devrede bir elektron akımı oluşturur. Ölçü aygıtı tarafından okunan akım, öğe üstündeki aydınlanma miktarıyla orantılıdır. Bu tür aygıtlar çok kullanışlıdır ve dış güç kaynağı gerektirmediklerinden ötekilerden üstündür.
Fotovoltaik öğeler, POZOMETRB'lerde ve RÖLE' lerde kullanılmaktadır, ama duyarlı ölçüm öğeleri olarak, fotosalım öğeleri kadar kullanışlı değillerdir.

Kaynak:4
3.cilt / s.841-843

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
etki, fotoelektrik, fotogerilim, fotosalım, fotosel, fotovoltaik, öğeler, öğeleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:51 .