Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Sağlık > Göz > Lazeri, kalp ameliyatı kadar önemseyin

Göz hakkinda Lazeri, kalp ameliyatı kadar önemseyin ile ilgili bilgiler


Lazeri, kalp ameliyatı kadar önemseyin 16 yıl önce tanıştığımız lazer cerrahisi sayesinde dünyada 1 milyondan fazla insan gözlüklerinden kurtuldu. Lazer ameliyatlarında öyle başarılı sonuçlar alındı ki Türkiye Avrupa***8217;nın lazer cerrahi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.03.08, 22:42
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Lazeri, kalp ameliyatı kadar önemseyin

Lazeri, kalp ameliyatı kadar önemseyin16 yıl önce tanıştığımız lazer cerrahisi sayesinde dünyada 1 milyondan fazla insan gözlüklerinden kurtuldu. Lazer ameliyatlarında öyle başarılı sonuçlar alındı ki Türkiye Avrupa***8217;nın lazer cerrahi merkezi haline geldi. Konusunda uzman olmayan birçok doktorun lazer ameliyatı yaptığını söyleyen Doç. Dr. Bozkurt Şener, göz ameliyatlarının hafife alınmaması, kalp ameliyatları kadar önemsenmesi gerektiğini belirtiyor

Lazer cerrahisi 1992 yılında ilk kez Türkiye***8217;ye geldiğinde yıllardır gözlükleriyle yaşamak zorunda kalan milyonlarca insan için büyük bir umut olmuştu. Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener, Türkiye***8217;de lazer cerrahisini ilk kullanan doktorlardan bir tanesi oldu. Son 15 yılda 1 milyondan fazla kişinin gözlüklerinden kurtulduğunu söyleyen Şener, piyasada konusunda uzman olmayan doktorların da cerrahi operasyon yaptığına dikkat çekiyor. Bu kişilere kimsenin kendini teslim etmemesi gerektiğini vurgulayan Şener 15 yılda 50 binin üzerinde göz ameliyat yaptığını belirtiyor.

Doç. Dr. Bozkurt Şener, Türkiye***8217;nin son dönemde ucuz sağlık hizmeti veren bir ülke haline geldiğini ancak, bunun da birçok sorunu beraberinde getirdiğinin altını çiziyor: ***8220;Lazer cerrahisi Türkiye***8217;de ucuz yapılıyor diye lanse edilince birçok doktor muayenehanesini kapatmak zorunda kaldı. Doktor isimleri ortadan kalktı, kurumlar ortaya çıktı. İnsanlar çok ucuz diye göz ameliyatları yaptırmak için yurt dışından Türkiye***8217;ye geldi. Ucuz sağlık hizmeti veren ülke haline geldik. Ama bu beraberinde bazı olumsuzlukları da getirdi. Yabancılar Tükiye***8217;yi Hindistan gibi bir ülke zannetti. ***8216;Niye ucuz, hijyeni mi yok, aletler mi eski, doktorlar mı hatalı?***8217; demeye başladı. Gerçek cerrahi ortadan kalktı. Oysa Türkiye lazer cerrahisinde çok önemli bir güce sahip. Avrupa***8217;nın cerrahi merkezi durumunda.***8221;

8-9 derecenin üzerinde sağlıklı sonuçlar vermiyor
Yüksek teknolojilerin Türkiye***8217;ye gelmesiyle komplikasyonların da azaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Şener lazer ameliyatı olacakların iyi bir muayeneden geçmesi gerektiğini belirtiyor: ***8220;Yüksek teknoloji ile ameliyat olabilirsiniz ama optik fizik olarak ve tıp bilimi olarak gözünüzün iyi değerlendirilmesi gerekir. Lazer deyip hafife almamak lazım. Kozmetik cerrahi olabilir ama sonuçta sözkonusu olan gözünüz. Gözünüzü iyi değerlendirecek göz hekimleri olmalıdır. Ameliyat öncesi korneanın, sinirlerin yapısının tek tek incelenmesi gerekir. Beyin ya da kalp ameliyatı olacağınız zaman nasıl hassas bir araştırma yapıyorsanız, gözünüz için de aynısını yapmalısınız. 21 yaşın altında, 60-65 yaşın üzerinde ya da göz derecesi 8***8217;in üzerinde olanları ameliyat yapmıyorum. Ameliyat sonrası küçük bir numara kalma riski var. Örneğin, gözü 7-8 derece olan birinin 1.25, gözü 3 numara olan birinin de 0.25 numarası kalabilir. Ben 8-9 derecenin üzerindeki gözleri ameliyat etmiyorum. Lazerle miyop ameliyatlarında daha yüksek nuramalarda yapılabiliyor, ancak ben çok iyi sonuçlar alındığını düşünmüyorum***8221;.

TV ve bilgisayar gözümüzü bozdu
Dr. Bozkurt Şener, gününün büyük bir bölümünü bilgisayar ya da TV karşısında geçirenlerin gözlerinin ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığı konusunda uyarıyor. Bütün gün yaşanan göz yorgunluğunun üzerine akşam da evde televizyon izleyince çoğu kez gözlerde batma, yanma veya ağrı şikayetiyle soluğu doktorun kapısında alıyoruz. Gözümüzü olması gerekenden daha az kırpmamıza yol açan bilgisayar ekranı ve televizyon, son yıllarda ***8220;kuru göz***8221; diye tabir edilen sorunun daha fazla görülmesine yol açtı. Hatta 10 yıl öncesine kadar çok görülmeyen ve fazla bilinmeyen bu sorun, ***8220;bilgisayar görüş sendromu***8221; (CVS) diye anılarak modern çağ hastalıkları arasında yerini aldı.
Dr. Bozkurt Şener, özellikle gününün ciddi bir bölümünü (yaklaşık 10 saat) bilgisayar ekranı karşısında geçiren bankacı, borsacı ve çocukların gözyaşının azalmasına neden olan bu sorunla karşı karşıya olduğunu söylüyor: ***8220;Artık CVS dediğimiz özel bir hastalık var. Gözde yorgunluk oluşturup ondan sonra birtakım sıkıntılara yol açan bir sendrom. Teknolojinin ortaya çıkardığı hastalıklardan biri.
Bu sendrom göz yorgunluğu, gözyaşı kuruması gibi belirtileri ortaya çıkartıyor. Gözyaşının eksikliği vücudun yapısına bağlı da görülebildiği gibi dış etkenler nedeniyle de ortaya çıkıyor. En çok tetikleyenler bilgisayar ekranı ve televizyon.
Normal şartlarda gözümüzü 8-10 saniyede bir kırpıyoruz. Özellikle TV seyretme, ekran karşısında olma, bir şey okuma süresinde kırpma azalıyor. Azaldıkça da gözde kurumuş alanlar ortaya çıkıyor.***8221;


MİYOP AMELİYATLARI DİYABETLİ HASTADA İŞE YARAMIYOR
Doç. Dr. Bozkurt Şener, göz numarası operasyona uygun bile olsa, hamile, metabolizması aşırı bozuk, kontrolsüz diyabeti olan ve yara iyileşmesi uzun süren kişilerde yapılan ameliyatlarda eski numaralarına geri dönüş olabileceğini söylüyor. Bu nedenle ameliyattan önce hastalarına ayrıntılı bir sorgu formu doldurttuğunu belirten Şener, kataraktı olan, retinasında sorun bulunan, psikolojik problem yaşayan kişilere bu yöntemin uygulanmadığını anlatıyor.


6 SORU 6 CEVAP

Lazer tedavisi hangi yaşta yapılır?
En erken 18 yaşında yapılabilir. 18-21 yaş arası hastanın göz numarasının değişmediği doktoru tarafından tespit edilmelidir.

Ameliyat sırasında gözü oynatmanın veya kırpmanın bir sakıncası var mı?
Tedavi sırasında gözün küçük oynamalar yapması doğaldır. Lazer aleti bu oynamaları kendi içindeki özel bir sistem ile takip edecek şekilde yapılmıştır. Büyük hareketlerde lazer gözü takip edemediğinde işlem durur. Ameliyat sırasında gözü kırpmak olanaksızdır çünkü özel bir alet yardımıyla göz kırpılamayacak şekilde hazırlanır. Hasta bu aletin varlığını hissetmez

Ameliyat sonrası ağrı var mıdır ve ne kadar sürer?
Lazer ameliyatı sonrası 2-3 saat süren hafif batma ve sulanma şikayeti olabilir. Hasta gözünü 2-3 saat kapatarak istirahat ederse bu sürenin sonunda artık rahatsızlık duymaz.

Kaç dereceye kadar miyop düzelebilir?
1 dereceden 12 dereceye kadar olan miyoplar ve 5 dereceye kadar astigmat ve hipermetroplar düzeltilebilir.

Sonuç için garanti verilebilir mi?
Tıpta böyle bir garanti söz konusu değildir. Her tedavinin başarı oranları vardır. Lazer tedavisi başarı oranı çok yüksek bir tedavi sistemidir. Lazerde başarısızlık daha çok istenilen numaranın tam değil yaklaşık elde edilmesi şeklinde görülür.

Lazer ameliyatı her göze ve kişiye uygulanabilir mi?
Tedavi 1 derece miyop ve yukarısına uygulanabilir, ancak göze zarar vermiş şeker hastalığı, göz tansiyonu hastalığı, keratokonus (bir kornea hastalığı) gibi birçok göz hastalığında lazer uygulanmaz. Bazı sistemik hastalıklarda da lazer yapmaktan kaçınmalıdır: Kontrolsüz romatizmal hastalıklar, kontrolsüz şeker hastalığı, hamilelik vb.


02.03.2008
Haber: AYLA ÖZCAN

GAZETEVATAN.COM
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ameliyatı, kadar, kalp, lazeri, önemseyin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:43 .