Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > Siyasal Bilimler > Bilime Ve Universiteye Karsi Kuresel Saldiri

Siyasal Bilimler hakkinda Bilime Ve Universiteye Karsi Kuresel Saldiri ile ilgili bilgiler


Bilime Ve Universiteye Karsi Kuresel Saldiri 70li yıllarda patlak veren evrensel krizi arkasına almayı başaran yeniliberal saldırı, küresel tırmanışını sürdürmekte. Sosyal devlet, bu saldırının öncelikli hedefi olarak seçilmiştir. Sosyal devleti

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.05.08, 16:29
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Bilime Ve Universiteye Karsi Kuresel Saldiri

Bilime Ve Universiteye Karsi Kuresel Saldiri

70li yıllarda patlak veren evrensel krizi arkasına almayı başaran yeniliberal saldırı, küresel tırmanışını sürdürmekte. Sosyal devlet, bu saldırının öncelikli hedefi olarak seçilmiştir.

Sosyal devleti hedef tahtası olarak gösteren yeniliberaller, hemen her ülkede, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek anlamında bir yol izlemektedirler.

Yeniliberalizmin en başta gelen kuramcısı Von Hayek, 2. Dünya Savaşının hemen ardından yayınladığı ünlü kitabının adını, Esarete Giden Yol koymuştu. Bununla, devletin ekonomik ve toplumsal yaşamdaki ağırlığının artmasının, zorunlu olarak demokrasinin ortadan kalkması ve özgürlüklerin sınırlarının daralması sonucunu doğuracağı görüşünü savunmaktaydı. Bu görüşünün başlıca kanıtı olarak gösterdiği örnek, Hitler Almanyasının durumu olmuştur.

Bizdeki yeniliberaller ise genellikle 12 Eylül örneğinden yola çıkarlar. Bu yolla, demokrasinin gerçeklik kazanabilmesinden yana olanların safında yaygın ve tereddütsüz bir kabul görmesi doğal olan 12 Eylül karşıtı eğilimleri, devletin küçültülmesi doğrultusundaki stratejilerinin dayanağı yapmayı başarabilmişlerdir. Bunu sağlarken, çoğu zaman sivilleşme, sivil toplum gibi kavramları, dillerinden düşürmedikleri görülür.

Oysa, devlet denilince akla yalnızca Hitlerin devletinin veya 12 Eylül uygulamalarının gelmesinin, hiçbir haklı nedeni yoktur. Batıda asla unutulmaması gereken bir sosyal devlet olgusu her şeye rağmen varlığını belli ölçüde sürdürmektedir. Bizde de Batıdaki sosyal devlet deneyiminden önce ve bizim tarihsel koşullarımıza özgü bir sosyal devlet uygulaması olarak Kemalist dönem yaşanmıştır. Ama nedense bunlar unutulur veya unutturulmak istenir.

Gerçekte, Von Hayekin de, yeniliberalizmin bir diğer ünlü kuramcısı olan Friedmanın da gizlemediği bir durum ortadadır. Yeniliberallerin asıl amacı, devleti küçültmek değildir; sosyal devleti ortadan kaldırmaktır. Örneğin, Şilide halkın yararına olan hemen her türlü kamusal kuruma ve faaliyete son verilirken, devletin hapishaneleri büyümüş; hapishanelerin yetmediği durumlarda da stadyumlar hapishaneye dönüştürülmüştür. Buna karşılık, yeniliberalizmin bu iki kuramcısı, Pinochet yönetimindeki Şilide olup bitenler karşısındaki hayranlıklarını dile getirmekten ve demokrasileri ekonomik gelişme önünde bir ayak bağı gibi gördüklerini itiraftan geri kalmamışlardır.

Devamı KaynakPDF
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg academic.jpg (10,1 KB (Kilobyte), 42x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Busra tarafından (14.05.08 saat 16:32 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilime, karsi, kuresel, saldiri, universiteye

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:28 .