Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Kitap Özetleri > Cezmi - Özet - Namık Kemal

Kitap Özetleri hakkinda Cezmi - Özet - Namık Kemal ile ilgili bilgiler


Cezmi - Özet - Namık Kemal Kitabın Özeti Olay Sokullu Mehmet Paşa döneminde, İstanbul***8217; da başlar, Azerbaycan***8217; da, İran***8217; da sürüp gider ve Tebriz Sarayında sona erer. Cezmi çok iyi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.06.07, 22:16
nazlıkız - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 2.432
nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Arrow Cezmi - Özet - Namık Kemal

Cezmi - Özet - Namık Kemal
Kitabın Özeti

Olay Sokullu Mehmet Paşa döneminde, İstanbul***8217; da başlar, Azerbaycan***8217; da, İran***8217; da sürüp gider ve Tebriz Sarayında sona erer.

Cezmi çok iyi bir atlı spor ustasıdır. Bu ustalığı sayesinde Ahmet Paşa ile tanışır. Ahmet Paşanın verdiği bir yemekte Cezmi***8217;nin atlı sporda olduğu kadar şairlikte de usta olduğu anlaşılır. Şairliğinin ünüyle Nevi ile tanışır.

1570 yılında İran seferi başlar. Cezmi bu sefere gönüllü olarak katılır. Bu sefer sırasında çok ustaca ve zekice davranışlarda bulunur ve ünü bir kat daha artar. Hatta sefer sırasında düşman olduğu halde canı pahasına da olsa Pertev isminde bir İran askerini de nehirde boğulmaktan kurtarır. Bu sayede Pertev***8217;lede çok iyi dost olurlar. Bir başka İran seferinde Cezmi, Adil Giray***8217;la tanışır. Cezmi bu savaşlarda gösterdiği kahramanlık sayesinde Adil Giray***8217;ın teveccühünü kazanır.

Kötü şans eseri Adil Giray ve kardeşi Gazi Giray savaş sırasında İranlılara esir düşer. Savaşta Adil Giray***8217; ı esir eden Hamza Mirza İran şahının oğlu ve komutan, Cengiz oğullarından öyle iki kahraman şehzadeyi esir alarak başkente götürüp şöhret kazanmak ister.

Adil Giray ve Gazi Giray, Şehriyar tarafından ayrı yerlere hapsedilirler. Adil Giray sarayda ağırlanırken Gazi Giray bir adada ***8220;Kahkaha Zindanı***8221; denilen yerde hapsedilir. Bunun sebebi ise Şehriyar***8217;ın Adil Giray***8217;I ilk anda görüp aşık olması ve Gazi***8217;nin bu durumu anlayıp sorun çıkarmaması içindir.

Şehriyar, Adil ile görüşebilmek için türlü entrikalar çevirir. Onunla buluşup konuşmasını ise Adil***8217;den bilgi alıp, onunda yardımıyla Kırım Hanlığı***8217;nı ele geçirecek planlar yapmak olarak yorumlar.

Adil***8217;in esirliği zamanında İran devletini kör bir şah, onun karısı Şehriyar ve kardeşi Perihan idare ediyorlardı. Şehriyar***8217;ın oğlu Hamza Mirza ise sadece savaşlarla ilgileniyordu.
Şehriyarın Adil Giray***8217;la yaptığı ikili müzakereler Perihan***8217;I şüphelendirir. Perihan***8217;da müzakerelere devletin bir idarecisi olarak katılmak ister ve katılır.
Şehriyar bir şekilde aşkını Adil Giray***8217; a yalnız oldukları zaman açıklar. Fakat Şehriyar çok kıskanç kişiliğe sahip olduğundan Perihan***8217;dan gelebilecek tehlikeler için Adil Giray***8217;a Perihan***8217;ı olduğundan çok zıt bir şekilde tanıtır. Adil***8217; de inanıyormuş gibi davranarak Şehriyar***8217; a bir şey sezdirmeyip, onu kullanıp, kardeşini de serbest bıraktırıp anavatanına dönmek istemektedir.

Perihan, Adil Giray***8217;ı ilk gördüğünde aşık olmuştur. Fakat Adil, Perihan***8217;nın o tatlı güzelliğini üstündeki peçe sayesinde görememiştir. Fakat ilk görüşmelerde Adil Perihan***8217;nın ne kadar zengin kalpli olduğunu, Şehriyar***8217;ın anlattığından çok farklı olduğunu anlamıştır. Perihan***8217;ın yüzünü de göstermesiyle ona ilk görüşte aşıl olmuştur.
Şehriyar***8217;ın delice şehveti Perihan***8217;ın masumca aşkı her ikisini de birbirine düşürmeye yeter. Şehriyar ve Perihan aynı kişiye aşık olduklarını, anlayınca artık aralarında bir kıskançlık yarışı başlar. Ayrıca Adil***8217;inde Perihan***8217;ı sevdiğini anlayan Şehriyar her ikisini de öldürmek için planlar yapar.

Adil Giray esir düştükten sonra Cezmi bu haberi alır ve Adil***8217;in yardımına koşar. Cezmi, bir şekilde Adil***8217;in bulunduğu odaya girmeyi başarır. Bundan sonra kaçış ve İran devleti hükümetini yıkıp yerine kendilerini getirmek için planlar yapmaya başlarlar. Cezmi bu planları uygulamak için bir İran askeri olan Abbas***8217;ı kullanır.
Şehriyar***8217;ın yaptığı planlar yanlış zamanda uygulandığı için suya düşer. Hatta planın istediği gibi gitmemesi kendisinin ölümüne sebep olur.

Şehriyar***8217;ın askerleri Perihan ve Adil Giray***8217; ı da öldürürler, fakat aşklarını yok edemezler. Her ikisi de aynı mezara Cezmi tarafından defnedilir.
Cezmi kılık değiştirerek vatanına geri döner.
__________________
TÜRKSEN ÖVÜN, DEĞİLSEN DÖVÜN...


Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
cezmi, kemal, namık, özet

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:24 .