Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Kitap Özetleri > Reşat Nuri Güntekin - Acımak [Kitap Özeti]

Kitap Özetleri hakkinda Reşat Nuri Güntekin - Acımak [Kitap Özeti] ile ilgili bilgiler


Reşat Nuri Güntekin - Acımak [Kitap Özeti] 1)KİTABIN KONUSU: Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor. 2)KİTABIN ÖZETİ: Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir

Like Tree1Likes
  • 1 Post By yabangülü

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.03.08, 00:37
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Reşat Nuri Güntekin - Acımak [Kitap Özeti]

Reşat Nuri Güntekin - Acımak [Kitap Özeti]

1)KİTABIN KONUSU:

Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor.


2)KİTABIN ÖZETİ:

Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının evine gitti.Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının hatıra defterini buldu.Bu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı.Acıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı.Büyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper. Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir süre sonra orada evlenir.


3)KİTABIN ANA FİKRİ:

Geçmişte yaşanan acı olaylar insan yaşamının diğer bölümlerinde sürekli etkili olur.

4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN ÖZELLİKLERİ:

Zehra Hanım : Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır.
Tevfik Bey : Zehra Hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır.
Mürşit Efendi : Zehra Hanım***8217;ın babası. İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır.
Müşerref : Mürşit Efendi***8217;nin karısı. Oldukça bencil ve para düşkünüdür.
Feriha : Mürşit Efendi***8217;nin kızıdır.Veremden öldü.
Kayınvalide : Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.

5) KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap klasik bir Türk romanıdır; fakat bu romanda anlatılan olay oldukça akıcı ve gerçekçi dille anlatılmıştır. Dili sadedir, anlaşılması kolaydır ve tasvirler çok yerinde kullanılmıştır.

6) KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

Reşat Nuri GÜNTEKİN;
25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul***8217;da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi(1912). Bursa***8217;da başladığı (1913) öğretmenlik hayatına çeşitli okulllarda devam etti. Mili Eğitim müfettişi (1931), Çanakkale milletvekili (1933-43), Pais Kültür Ataşesi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi için gittiği Londra***8217;da öldü. İstanbul***8217;da Karacaahmet mezarlığına gömüldü. Çalıkuşu, Yaprak dökümü, Dudaktan Kalbe ve Kavak Yelleri adlı eserleri bulunmaktadır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 18.06.09, 16:03
yabangülü - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Nereden: Türkiye
İletiler: 231
yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.
Standart Acımak - Reşat Nuri Güntekin

Reþat Nuri Güntekin - Acýmak [Kitap Özeti]-150px-acimak.jpgBir öğretmenin ,babasının günlüğünü okuyarak geçmişi ile ilgili doğruları bulması.
KİTABIN ÖZETİ
Zehra kasabanın en tanınan kişisidir. Çok iyi bir öğretmen olup sevilen birisidir. Fakat geçmişte yaşadıklarından dolayı acıma duygusundan yoksundur. Bir gün Maarif Bey gelip bir mektup verir. İstanbul***8217;dan çağrıldığını ve babasının çok hasta olduğunu söyler. Ama o bunu kabul etmez .Çünkü küçükken annesinin, ablasının ve kendisinin başına gelen bütün olaylar hep onun yüzündendir. Belli bir süre sonra baskıya dayanamaz. İstanbul***8217;a gitmek üzere trene biner. Trende hep babasının annesine, ablasına bağırmasını, sarhoş sarhoş eve gelmesini düşündükçe ona nefreti artar. Üstelik komşuları olan Necip Bey ve ablasının o kadar iyiliğine karşın onlarla da kavga etmiştir. İstanbul***8217;a gelip te verilen adrese gittiğinde yaşlı bir adam ve kadın onu bekler. Onlar babasının öldüğünü söylerler. Ondan kalan birkaç eşya ve sandık verirler. Akşam uykusu gelmeyince kutuyu açar. Birkaç eşya ve bir günlük bulur. Günlüğü okumaya başlar. Günlük babasının ilk memur olduğu yıldan başlar. Birkaç yerden sonra tayini Diyarbakır***8217;a çıkar. Burda annesiyle tanışır. Herkes onun kötü biri olduğunu söylemesine rağmen onla evlenir va kaynanasıyla İstanbul***8217;a gelir. Burda karısının ve kaynanasının kötülüklerini yavaş yavaş öğrenir. Kavga etmeye başlarlar. Üstelik dolapları karıştırınca aşk mektupları bulur. Bu mektuplar komşusu Necip Bey***8217;den gelmiştir. Bu olaya cok üzülür ve eve gelmemeye başlar. Necip Beyle kavga eder; işten atılır. Sadece iki kızı için yaşamaktadır artık. Fakat annesi onu kızlarına karşı kötülemektedir. Ablası annesinin tutarsızlığından dolayı ölür. Diğer kızının da aynı duruma düşmemesi için evden kaçırır. Bir yurda yerleştirir. Belli bir süre sonra da karısı ve kaynanası ölür. Günlük burada biter. Bu olaydan sonra Zehra çok pişman olur. Artık bütün gerçekleri öğrenmiştir. Ayrıca acımayı da öğrenmiştir.
Reþat Nuri Güntekin - Acýmak [Kitap Özeti]-277.jpg
KİTABIN ANAFİKRİ : Hayatımızda eş şeçimini çok iyi yapmalıyız. Eğer iyi seçim yapamazsak ileriki hayatımızda başarılı olamayız.
KARAKTERLER :
Zehra : Çok iyi bir öğretmendir. Çok sevilmektedir. Fakat acıma duygusundan yoksundur. Babasına karşı olan nefreti daha sonra acıya dönüşmüştür.
Mürşit Efendi : Çok iyi birisi olup dürüsttür. Herkese yardım etmeyi seven birisidir. Memurluk mesleğine çok düşkün birisidir. Fakat yanlış eş seçiminden dolayı mahvolmuştur. Kendini içkiye vermiş her şeyini kaybetmiştir.
Annesi : Çok kötü birisi olup evlendikten sonrada kötülüklerine devam etmiştir. Üstelik kocasını aldatmıştır.
Anneannesi : O da kızının kurbanı olmuştur. Fakat ister istemez bir süre sonra kızının yanında yer almıştır. Damadına kötülükler yapmıştır.
Reþat Nuri Güntekin - Acýmak [Kitap Özeti]-acimakresatnu123.jpg
ROMAN HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER : Kitap bize hayat dersi vermekle birlikte o zamanki durumu da göz önüne sermektedir. Kitap oldukça sürükleyici olup sıkmamaktadır. Dili ağır değildir.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ :
REŞAT NURİ GÜNTEKİN
1889 Yılında İstanbul***8217;da doğmuştur ve 1956 yılında Londra***8217;da ölmüştür. Ünlü roman, hikaye ve tiyatro yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat bölümü mezunudur. Öğretmenlik, müfettişlik, milletvekilliği ve Paris Kültür Ateşeliği gibi görevlerde bulunmuştur.
Hikaye ve tiyatro türlerinde eser vermiş, olan Reşat Nuri Güntekin, asıl şöhretini romanlarıyla ve bilhassa Çalıkuşu romanıyla yapmıştır. Bu romanda ülkücü aydın bir genç kız tipi olan İstanbullu Feride, kültürlü, ahlaklı, fazileti ve şefkatiyle, önceleri kendisine birazda şüpheyle bakan bu insanlarla kaynaşmayı başarmıştır. Bu bakımdan Çalıkuşu romanı, yazarını gölgede bırakan bir şöhret kazanmıştır. Feride Anadolu***8217;ya ışık götürecek genç öğretmen hanımlarının örnek tipi haline gelmiştir.
Reşat Nuri, realist(gerçekçi) bir romancımızdır. Batı***8217;dan aldığı teknikle yerli olay ve şahısları anlatmıştır. Memleketimizin çeşitli yerlerinde, toplumun çeşitli zümre ve tabakalarına mensup insanlar arasında geçen acı-tatlı hayat sahnelerini eserlerinde canlandırmıştır. Canlı, renkli ve tesirli bir üslubu vardır. Dili akıcı, temiz bir İstanbul Türkçesidir. Eserleri görgü ve tecrübeye dayanmaktadır.
Bütün büyük ve hakiki romancılar gibi, Reşat Nuri Güntekin de gerek Anadolu gerçeklerine, gerekse üzerinde durduğu diğer mesleklere gerçekleri saptıran peşin hükümlü bir gözle bakmamıştır. İnsanı insan olarak ele almış, objektif bir gözlem ve değerlendirmeye tabi tutmuştur.

ESERLERİ: Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Acımak, Damga, Kızılcık Dalları, Eski Hastalık, Miskinler Tekkesi, Anadolu Notları 1-2, Yaprak Dökümü, Ateş Gecesi, Bir Kadın Düşmanı, Gökyüzü, Değirmen, Yeşil Gece, Olağan İşler, Gizli El, Haberlerin Çiçeği, Sönmüş Yıldızlar, Tanrı Misafiri, Kan Davası, Kavak Yelleri, Leyla İle Mecnun, Son Sığınak, Hançer, Hülleci, Bir Köy Öğretmeni, Balıkesir Muhasebecisi, Tanrı Dağı Ziyafeti, Eski Şarkı, Hz. Muhammed***8217;in Hayatı, Kahramanlar, Don Kişot, Yabancı, Atlı Adam, Bir Fakir Delikanlı, La Dam O Kamelya, Evham, Hakikat, İtiraf.

Konu yabangülü tarafından (18.06.09 saat 17:27 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11.02.10, 22:57
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Reşat Nuri Güntekin - Acımak [Kitap Özeti]

"Dibi görünmeyen kuyulara atılan taş nasıl çıkardığı sesle onların derinliğini gösterirse başkalarının elemi de bizim yüreklerimize düştüğü zaman çıkardığı sesle bize kendimizi ,insanlığımızın derecesini öğretir."
Reşat Nuri Güntekin'in Acımak adlı romanı dili ve sürükleyici etkisiyle bir nefeste okunacak kitaplardan.
Hiç bir şey göründüğü gibi değildir.Şartları oluşturan sebepelerin neler olduğunu düşünmmeden
sadece olaylara bakara hüküm vermemeliyiz.Esasen olayları anlamak değil sebepleri anlamak mühimdir.Bence kitabın ana fikri bu.
İkinci husus kitapta geçen Zehra karakterinin davnanışlarında etkili olan sebep geçmişte yaşadıkları değil,karakteri, mizacıdır. Yoksa kitapta babasının herşeyini kaybetmesine rağmen ona(kızına) olan sevgisini asla yitirmediği ve ona hiçte acıma duygusunu kaybettirecek şekilde davranmadığı ortadadır.Ailevi yapı şüphesiz onun üzerinde etkili olmuş olabilir fakat Zehra babasının notlarını okurken onun göreve ilk başladığı yıllarda ne kadar idealist olduğunu ve gelecekten beklentilerini görüyor.Ve şaşırıyor.Ama bunlar benim fikirlerim diyor.Acıma duygusunu kaybetmesi diye bişey kitapta söz konusu değil.( öğrencilerine karşı) Kitap dikkatli tetkik edilirse görülecek ki Zehra babasını yanlış anlamaktan dolayı sonunda pişman olmuştur ve acınacak durumda olan biri varsa o da yıllarca zehra tarafından yanlış anlaşılmış olan Mürşit beydir yani babasıdır.Yani kitap babasina karşı yanlış anlamaktan dolayı acıma duygusunu vurguluyor.Ve zaten sonundada o pişmanlıkla zehra babasının cesedine sarılıp affet beni diye feryat ediyor.Bizim aynen Reşat Nuri'nin bu romanında anlatmak istediğini yanlış anladığımız gibi.Kitabın tamamına bakalım.Sadece başlangış bölümündeki ifadelerden öğrencilerine karşı takındığı tutuma göre değerlendirip öğrencilere karşı acıma duygusunu yitirğini düşünmek hata olur fakat bu durumda söz konusudur fakat kitabın omurgası yukarıda ifade ettiğim husustur.Kitaptaki en çarpıcı ifadede başlangıçta kitaptan iktibas ettiğim alıntıdır.Gerçekten bir muhtaç, dilenci,aç ve sefil bir insanı gördüğümüzde içimizde bir sızı hissetmiyorsak insanlığımızdan şüphe edelim. Teşekkürler.(mustafaauslu@hotmail.com)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
[kitap, acımak, güntekin, nuri, özeti], reşat

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:49 .