Nüve Forum


Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarisi hakkinda Yunanistan'da Türk Mimari Eserleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Bazı tahminlere göre ilk defa 1397 de Yıldırım Bayezid zamanında fethedilen Atina, bir müddet daha Korint dükası Nedo Acciajuoli'nin oğlu Antonio ve onun haleti II. Nedo tarafından idare edildikten sonra,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.06.12, 16:54
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Yunanistan'da Türk Mimari Eserleri

[coverattach=1]Bazı tahminlere göre ilk defa 1397 de Yıldırım Bayezid zamanında fethedilen Atina, bir müddet daha Korint dükası Nedo Acciajuoli'nin oğlu Antonio ve onun haleti II. Nedo tarafından idare edildikten sonra, 1451 de ıı. Nerio'nun ölümü üzerine. oğlu Franco'ya geçmiş, fakat· şehrin idaresi 1456 da Fatih Mehmed tarafından Ömer Bey'e verilince, Akropolis'e kapanan Franco iki sene kadar mukavemeltenb sonra, Tbebai'e çekilmek zorunda kalmıştır. Osmanlı hakimiyetine giren şehri bizzat ziyaret eden Fatih'in, uzun zamandanberi LatinJer tarafından ezilen yerli Ortodoks ahaliye yakın bir alaka gösterdiği de bilinir. Türkler Ati na'yı aldıklarında 8, kuvvetli bir kal'e haline getirilmiş olan Akropolis'i süsleyen ve M. Ö. 447 - 438 de yapılan büyük ve muhteşem Partlıenan mabedini ', bir latin kilisesi halinde buldular.
Hıristiyanhtm daha ilk asırlarında bir apsis ilavesi ile kilise haline getirilmiş bulunan ve 1208 denberi latin ibadetine tahsis edilen bu antik mabed, Atina'nın fethi ile derhal cami'e çevrildi, ve bir köşesine bir minare inşa edildi. Stilobat seviyesinde eni 31 m., boyu ise 70 m. ye yakın olan, dor nizamında 8 X 17 sütunla çevrili bu cami, Iç kal'eyi teşkil eden Akropolis'in ortasında bulunduğundan bir Içkal'e camii idi. Nitekim, Partlıenan'un yanındaki Erektheian da kal'e dizdarının ikametine tahsis edilmişti. Atina'ya 1669 da gelen Robertde Dreux'nün seyahatnamesinden anlaşıldı ki gibi yabancılar tarafından içine girilmesine pek kolaylıkla izin verilmeyen Akropolis'in, bu cami'inin uzaktan yapılmış gravürlerinden başka , Evliya Çelebi'nin Segahainamesi'nde de hayli uzun ve etraf lı bir tarifi bulunmaktadır o.
Gerek Bonn san'at müzesindeki (Sonner Akademisehen Kunstmusem) 1670 tarihine ftid akuarel gerek CaroneUi'nin 1686 da yaptığı gravür, Iç kal'e eami'inin Evliya Çelebi za manındaki halini aksettirmektedir.
Fakat Venedik'li Francesco Morasini 21 Eyıaı 1687 de Atina'yı muhasara ettiğinde Isveçli Kont Koenigsmark idaresindeki bir topun attığı bir mermi, kaçak bir Osmanlı askerin in cebhane dolu olduğu nu haber verdiği Içkal'e camii ne isabet etmiş ve bu asırlık sanat eseri havaya uçmuştur. Müdifil er, 27 Eylülde teslim olmuşlar, ve aralarında beş yüz kadarı asker olan şehrin üç bin kadar müslüman ahalisi Anadolu'ya geçmişlerdir.
Semavi Eyice
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg yunanistanda_turk_mimari_eserleri.jpg (13,3 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
eserleri, mimari, türk, yunanistan'da

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:42 .