Nüve Forum


İlköğretim 2. Kademe hakkinda Sanat Eğitimi Proje Tasarım Olimpiyatı ile ilgili bilgiler


SANAT EĞİTİMİ ÜZERİNE Her toplumda, her alanda, özellikle doğada söylenmemiş güzellikler vardır. Her insan kendini çevreleyen bu değerlere bakar, fakat kaç kişi gerçek anlamı ile görebilir? Gözlerimizi çeşitli olaylar için

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.03.07, 16:13
fatihmath - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Meraklı
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 112
fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.fatihmath karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Sanat Eğitimi Proje Tasarım Olimpiyatı

SANAT EĞİTİMİ ÜZERİNEHer toplumda, her alanda, özellikle doğada söylenmemiş güzellikler vardır. Her insan kendini çevreleyen bu değerlere bakar, fakat kaç kişi gerçek anlamı ile görebilir?

Gözlerimizi çeşitli olaylar için bütün gün kullanırız. Okumak, görmek, yazmak, rutin işlerimizi yerine getirmek gibi. Fakat biz gözlerimizle değil, deneylerimizle görürüz. Sanat eğitimi süreci de bir denemeler ve araştırmalar ortamıdır.

Doğada, sanat yararına kullandığımız ritm gibi, renk gibi temel güçler, temel elementler de vardır. Onları eğitim ve sanat yararına kullanıp kişiliğimize maletmek, deneylerimizin sonucu olacaktır.

Tüm sanatların eğitim amaçlı kullanıldığı sanat eğitiminin temel ilkesi tasarımcılıktır. Sanat eğitimi sürecinin bütününde; yeni, özgün, ilginç düşünsel arayışlar, sanatlar yoluyla somutlaşır; görülür, duyulur, eleştirilebilir ve geliştirilebilir duruma dönüşür. Bu dönüşümde sanatın estetik yasaları etkin olduğundan, düşünme ve düşündüğünü dışa vurma estetik bir bütünlük içinde gerçekleşmektedir.

Sanat eğitiminin hedefine ulaşması için özellikle okul öncesi ve ilköğretim okullarında resim, şiir, müzik, drama, pandomim, öykü ve güzel yazı gibi tüm sanatların, öğrencilerimizin yetenek ve eğilimleri doğrultusunda eğitime girmesi gerekir. Çünkü sanat, insani özelliklerin geliştirilmesinde ve erdemli bireylerin yetiştirilmesinde en temel etkinlik alanlarından biridir. Sanat ve sanatsal eylem insanın hem kendi iç dünyasını hem de çevresini tanımasının, onunla iletişim kurmasının ve ilişkilerini geliştirmesinin, -bilimin yanı sıra- bir diğer biçimi, yöntemi ve sürecidir.

Yeterli sanat eğitimi almış bireyler; yaşadığı dünyaya eleştirel bir gözle bakabilir, yeni çözüm yolları önerebilir ve insanlığa daha güzel bir yaşama ulaşması için katkıda bulunabilir.

www.septo.org

__________________
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
eğitimi, olimpiyatı, proje, sanat, tasarım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:02 .