Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Ziraat Fakültesi > Modern Dünyanın Vazgeçilmez Bitkisi Mısır:Genetiği Değiştirilmiş (Transgenik) Mısırın Tarımsal Üretime Katkısı

Ziraat Fakültesi hakkinda Modern Dünyanın Vazgeçilmez Bitkisi Mısır:Genetiği Değiştirilmiş (Transgenik) Mısırın Tarımsal Üretime Katkısı ile ilgili bilgiler


Modern Dünyanın Vazgeçilmez Bitkisi Mısır:Genetiği Değiştirilmiş (Transgenik) Mısırın Tarımsal Üretime Katkısı-Corn, Indispensable Crop of the Modern World: Contribution of Genetically Modified (Transgenic) Corn on Agricultural Production Dünyada en fazla üretilen

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.05.10, 11:09
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Modern Dünyanın Vazgeçilmez Bitkisi Mısır:Genetiği Değiştirilmiş (Transgenik) Mısırın Tarımsal Üretime Katkısı

Modern Dünyanın Vazgeçilmez Bitkisi Mısır:Genetiği Değiştirilmiş (Transgenik) Mısırın Tarımsal Üretime Katkısı-Corn, Indispensable Crop of the Modern World: Contribution of Genetically Modified (Transgenic) Corn on Agricultural Production
Dünyada en fazla üretilen (785 milyon ton) tahıl olan mısırın birim alan verimi buğday ve arpanın iki katıdır. Türkiye'de yıllık ortalama 550 bin hektarlık alanda 3,5 milyon ton mısır üretilmekte olup, bu üretimin yaklaşık yarısı Akdeniz Bölgesinde yapılmaktadır. Akdeniz Bölgesindeki üretimde ise ikinci ürün mısırın payı oldukça yüksektir. Çukurova bölgesinde 2005 yılında %65 oranında ikinci ürün mısır üretimi yapılırken, bu gün bu oranın büyük ölçüde mısır kurdu (Ostrinia nubilalis) ve koçan kurdu (Sesamia nonagrioides) zararı nedeniyle önemli miktarda düştüğü ifade edilmektedir. Akdeniz Bölgesinde mısır kurdu 2-3 döl verirken, mısır koçan kurdu 4-5 döl verebilmekte ve kimyasal ilaçlama yapılmadığı takdirde ürün kaybı geç ekim ve ikinci üründe %100'e çıkabilmektedir. Bu zararlılara karşı 2-3 defa koruyucu ilaç uygulaması önerilirken, yoğun böcek salgınlarının yaşandığı yıllarda ilaçlama sayısı 4-5'e çıkabilmekte ve ilaçlamaya rağmen yine de %30'a varan verim kayıpları yaşanabilmektedir. Öte yandan, biyoteknolojik yöntemlerle elde edilen böceklere dayanıklı genetiği değiştirilmiş (GD) mısır çeşitleri sayesinde bu böceklere karşı kimyasal ilaçlama yapılmaksızın, ürün elde edilebilmekte ve verimde de %30 oranında artışlar sağlanabilmektedir. Böceklere dayanıklı GD mısır çeşitleri günümüzde 7'si AB ülkesi olmak üzere toplam 17 ülkede yaklaşık 37 milyon hektarlık bir alanda üretilmekte ve 54 ülkede de gıda ve yem amaçlı kullanılmaktadır.
Yapılan yoğun risk analizleri ve dünya genelinde 13 yıllık üretim sonuçları GD mısır çeşitlerinin insan ve hayvan sağlığı ile çevre üzerine önemli bir risk oluşturmadığını ortaya koymuştur. Çevre ve tarım sistemine olası etkileri konusunda iyi bir risk yönetimi uygulayan ülkeler bu bitkileri üretmekte ve çiftçiler gelir artışı başta olmak üzere önemli kazanımlar elde edebilmektedirler. Ülkemizde GD mısır çeşitlerinin Akdeniz ve GAP bölgesinde ikinci ürün olarak üretilmesi bölge çiftçisine önemli katkılar sağlayabileceği gibi mısır üretimimizde de önemli artışlara yol açabilecektir. Bu sayede ABD başta olmak üzere büyük oranda GD mısır çeşitlerinin üretiminin yapıldığı ülkelerden yıllık ortalama bir milyon ton mısır ithal eden ülkemiz kendi ihtiyacını kendisi karşılamış olacak ve yurtdışına ödenen döviz kendi çiftçimize gelir olarak dönebilecektir.
Transgenic maize production.jpeg
Corn is the largest grown (785 million tons) cereal in the world with doubled grain yield per unit area compared to wheat and barley. In Turkey, corn is produced on approximately 550 thousand hectares with annual production of 3,5 million tons, of which nearly half is produced in the Mediterranean region. The share of corn production as second crop in the Mediterranean region is very high. Although, corn as second crop had 65% share in production during 2005 in Çukurova region, today this ratio has sharp drop due to infestation of European corn borer (Ostrinia nubilalis) and Mediterranean corn borer (Sesamia nonagrioides). European corn borer fertilise 2-3 times per year in the Mediterranean region and Mediterranean corn borer fertilise 4-5 times a year and if insecticides are not applied the losses could rise to 100% in late and second crop production. Application of chemicals against these harmful insects is recommended 2-3 times. However, yield losses could rise up to 30% during years with severe insect outbreaks even after 4-5 application of these insecticides. On the other hand, without using insecticides it is possible to get 30% increase in yield by production of insect-resistant genetically modified (GM) corn varieties using biotechnological approaches. Insect-resistant GM corn varieties are currently grown in 17 countries including 7 EU countries on approximately 37 million hectares and are used as food and feed in 54 countries.
Intensive risk analysis and the results of 13 years global production of GM corn cultivars showed no significant risks on environment, human and animal health. The countries who apply a good risk management for the unpredictable effects on environmental and agricultural systems produce GM crops and farmers can achieve important gains in their agricultural practices and in their income. Production of GM corn cultivars as second crop in Mediterranean and GAP regions of Turkey will lead to important contributions to the farmers' income and result in significant increase in corn production. Moreover, the foreign currency that is paid to purchase on the average one million tons of corn every year from GM corn producing countries such as USA will return to our own farmers as their income.

GİRİŞ
Son yıllarda mısır modern dünyanın gıda bitkisi ve çok yönlü kullanılan en önemli dane ürünü haline gelmiştir. İnsan beslenmesinde buğday ve çeltikten sonra en fazla kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. En yüksek enerji stokuna sahip olan mısırın birim alan veriminde hibrit çeşitlerin ve modern tarım teknolojilerinin kullanılmasıyla da çok önemli artışlar olmuştur. Gelişme hızı ve verimi buğdaydan oldukça yüksektir.
Dört ay gibi kısa bir süre içerisinde 2,5-4,5 metre boya ulaşabilmekte ve tek bir bitkiden 600-1000 tohum elde edilebilmektedir. Buğday ise 7-8 ayalık bir zaman diliminde 70-120 cm boya sahip olurken, bitki başına 50-100 tohum üretebilmektedir [1]. Bu yüksek dane ve yeşil aksam veriminden dolayı mısır bitkisinin önemi insan gıdası ve hayvan yemi olarak kullanımının yanında biyo-yakıt olarak ta bütün gözleri kendisine çevirmiştir.
Buğdaygiller (Poaceae=Gramineae) familyasının bir üyesi olan Mısır (Zea mays L.)'ın kökeni yıllar boyunca tartışma konusu olmakla birlikte, yabani teosinteden (Zea mays ssp. parviglumis) köken aldığı görüşü geniş ölçüde kabul görmektedir. Günümüzde kültür mısır çeşitleri, Meksika'da ve Orta Amerika'da doğal olarak yetişen yıllık teosinte türleri ile aynı tür adı altında sınıflandırılmaktadır. Yerli Amerikan halkları mısır üzerinde 7000 yılı aşkın bir süre boyunca seleksiyon yaparak, yabani bir bitkiyi kendileri için hayati önem taşıyan bir kültür bitkisine dönüştürmüşlerdir. Amerika kıtasının keşfinden sonra (1493) mısır önce İspanya'ya getirilmiş, daha sonra da Afrika ve Asya'ya yayılmıştır. Mısırın ülkemize Mısır ve Suriye yoluyla girdiği görüşü hâkimdir.
Mısır Dünyada tahıllar içinde ekiliş alanı bakımından üçüncü, üretim açısından ilk sırada alan önemli bir tahıl cinsidir (Çizelge 1). Birim alan verimi buğday ve arpanın yaklaşık iki katıdır. Gelişmekte olan Asya ülkelerinde buğday ve çeltikten sonra yer alırken, özellikle Latin Amerika ve Afrika'da birinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde hayvan yemi ve insan gıdası olarak çok farklı alanlarda kullanılan mısır, ekim alanı ve üretim miktarı ile buğday ve arpadan sonra en fazla üretilen önemli bir bitkidir.

Sebahattin ÖZCAN
Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Ankara, TÜRKİYE
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 1281_1264005387.pdf (808,1 KB (Kilobyte), 41x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(transgenik), bitkisi, değiştirilmiş, dünyanın, katkısı, modern, mısır:genetiği, mısırın, tarımsal, üretime, vazgeçilmez

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:39 .