Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Ziraat Fakültesi > Üzümlerde Çekirdeksizlik ve Islah Amaçlı Kullanımı

Ziraat Fakültesi hakkinda Üzümlerde Çekirdeksizlik ve Islah Amaçlı Kullanımı ile ilgili bilgiler


Üzümlerde Çekirdeksizlik ve Islah Amaçlı Kullanımı-Seedlessness in Grapes and Its Use for Breeding Sofralık ve kurutmalık üzümlerde çekirdeksizlik öncelikli aranan özelliklerden birisidir. Dünya pazarlarında tüketilen kuru üzümün tamamına yakını çekirdeksiz

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.08.10, 12:10
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
Nereden: Hollanda
İletiler: 195
Haşim Uzun olağanüstü bir gizeme sahip!Haşim Uzun olağanüstü bir gizeme sahip!Haşim Uzun olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Üzümlerde Çekirdeksizlik ve Islah Amaçlı Kullanımı

Üzümlerde Çekirdeksizlik ve Islah Amaçlı Kullanımı-Seedlessness in Grapes and Its Use for Breeding
Sofralık ve kurutmalık üzümlerde çekirdeksizlik öncelikli aranan özelliklerden birisidir. Dünya pazarlarında tüketilen kuru üzümün tamamına yakını çekirdeksiz kuru üzüme ait olup, özellikle sofralık üzüm ticaretinde çekirdeksiz çeşitlere olan talep yıldan yıla artış göstermektedir. Bu nedenle, sofralık tüketimine uygun çekirdeksiz ve iri taneli üzüm çeşitlerinin elde edilmesi bağcılıkta ıslah çalışmalarının önemli amaçlarından birisini oluşturmaktadır. Sofralık üzüm ıslahının esasını oluşturan stenospermokarpik çekirdeksiz üzümlerin elde edilmesinde izlenilen geleneksel metot çekirdekli x çekirdeksiz melezlemeleridir. Ancak izlenen bu klasik ıslah yöntemleri ile döllerde düşük oranda çekirdeksizliğin görülmesi nedeniyle embriyo kültürü tekniklerinin uygulamada başarı ile kullanılması sonucu çekirdeksiz x çekirdeksiz melezlemeleri ile döllerde elde edilen çekirdeksizlik oranı artmıştır. Islah programlarında, yeni çekirdeksiz çeşitlerin geliştirilmesine yönelik son yıllarda embriyo kültürü çalışmaları ile beraber in vivo büyümeyi düzenleyici maddelerin kullanımı sonucu abortif tohum taslaklarının yaşatılması yönünde önemli bir gelişme sağlanmıştır.

Seedlessness in table and raisin grapes is one of the most desired properties. Almost the entire amount of raisin grapes consumed in the world are seedless and demand for seedless cultivars particularly among table grapes is increasing. Therefore, one of the most important aspects of grapevine breeding is to develop seedless and large berries table grape cultivars. The conventional way of generating stenospermocarpic seedless grapes, basics of table grape breeding, is hybridisation between seededxseedless. However, rate of seedlessness among these hybrids is low, using this conventional breeding technique therefore, the rate of seedlessness among these hybrids is increased by using embryo culture techniques in vitro. Recently, together with embryo culture techniques, the use of growth regulators in vivo has also been successful for the rescue of abortive integuments in breeding programs associated with the development of new seedless cultivars.
Seedlessness.JPG
Giriş
Üzümlerde çekirdeksizlik, pazarlama şansını arttıran ve tüketici tarafından arzu edilen önemli bir özelliktir. Buna rağmen dünya ticaretine konu olmuş oldukça az çekirdeksiz çeşit bulunmaktadır. Yeni çekirdeksiz çeşitler elde etmek amacıyla ıslah çalışmaları yapmak bugün bağcılıkta çalışan araştırıcıların en fazla üzerinde çalıştıkları konu olmaktadır. Çekirdeksizlik kavramı ilk olarak Pearson (1932) ve Stout (1936) tarafından tanımlanmıştır. Üzümlerde çekirdeksizlik, stenospermokarpik ve partenokarpik olarak iki grupta sınıflandırılmaktadır.
Çekirdeksizlik ıslahına yönelik melezleme çalışmalarında; klasik melezleme ıslah çalışmaları sonucu döllerde ulaşılan çekirdeksizlik oranının sınırlı olması nedeniyle stenospermokarpik asma çeşitlerinin abortif olmuş embriyolarının ilk kez başarılı bir şekilde kültüre alınması sonucunda çekirdeksiz x çekirdeksiz melezleme çalışmalarında F1 generasyonunda çekirdeksizlik oranının artmasına olanak sağlanmıştır (Cain ve ark., 1983; Emershad ve Ramming, 1984; Perl ve ark., 2000). Ayrıca son yıllarda çekirdeksizlik ıslahında büyümeyi düzenleyici maddelerin kullanımı ile çekirdeksizliğin önemli düzeyde uyarıldığına yönelik araştırma sonuçları bulunmaktadır (Shiozaki, 1998; Widodo ve ark., 1999; Ikeda ve ark., 2004; Tao ve ark., 2005; Ohara ve ark., 2006). Üzümlerde çekirdeksizliğin oluşum mekanizmasının ortaya koyulması ve melezleme çalışmalarında erken seleksiyon amacıyla DNA***8217;ya dayalı markörlerden yararlanılması yönünde çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır (Adam-Blondon, ve ark., 2001; Mejia ve Hinrichsen, 2003; Fatahi ve ark., 2004).

Dilek DEĞİRMENCİ, Birhan MARASALI KUNTER
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Ankara
Sorumlu Yazar: D. Değirmenci
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled2.pdf (228,3 KB (Kilobyte), 79x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/logooson.jpg[/IMG][/URL][/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amaçlı, çekirdeksizlik, islah, kullanımı, üzümlerde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:45 .