Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Ziraat Fakültesi > Böceklerde Birlik İçi Avcılık

Ziraat Fakültesi hakkinda Böceklerde Birlik İçi Avcılık ile ilgili bilgiler


Böceklerde Birlik İçi Avcılık-Intraguild Predation in Insects Böcekler arasındaki birlik içi avcılık etkileşimleri üç başlık altında incelenmektedir. Bunlardan predatör-predatör etkileşimleri genellikle büyük olan bireyin lehine gerçekleşmektedir. Bununla birlikte bireylerin hareketliliği

Like Tree1Likes
  • 1 Post By ziraat.müh.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 14:49
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Böceklerde Birlik İçi Avcılık

Böceklerde Birlik İçi Avcılık-Intraguild Predation in Insects
Böcekler arasındaki birlik içi avcılık etkileşimleri üç başlık altında incelenmektedir. Bunlardan predatör-predatör etkileşimleri genellikle büyük olan bireyin lehine gerçekleşmektedir. Bununla birlikte bireylerin hareketliliği de birlik içi avcılığın sonucunu belirleyen etkenlerden birisidir. Hareketsiz veya az hareketli evreler daha savunmasızdırlar. Parazitoit-parazitoit etkileşimleri genellikle asimetriktir ve etkileşimlerde parazitoitlerin türleri, parazitleme şekilleri, parazitoit larvasının yaşı ve morfolojik özellikleri gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Predatör-parazitoit etkileşimlerinin neredeyse tamamı dolaylıdır. Predatörler konukçusu ile beslenirken konukçu içerisindeki parazitoit yumurta ya da larvasını da tüketirler. Ayrıca predatör-parazitoit etkileşimleri de genellikle predatörler lehine asimetriktir. Bu çalışmada, hemen hemen bütün besin ağı çalışmalarında görülen birlik içi avcılığın (BİA) açıklanması hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca, birlik içi avcılığın böcekler üzerindeki etkisi ve biyolojik mücadele uygulamalarındaki önemi anlatılmıştır.

Intraguild predation interactions among the insects can be examined in three stages. Predator-predator interactions usually come out in favour of the largest individual. However, activity of individuals is also one of the determining factors in the results of intraguild predation. Active and inactive stages are more vulnerable. Their parasitoid-parasitoid intreractions are generally asimetrical and species of parasitoids, parasitism forms, age of larvae and morphological characters play an active part in these interactions. Almost all of predator-parasitoid interactions are indirect. The predators are nourished with the host and they also consume egg or larvae of parasitoid inside the host. Additionally, predator-parasitoid interactions, in favour of the predators, are generally asymetrical. In this rewiew, information about the explanation of Intraguild Predation (IGP), which is in almost all food web, is given. Furthermore, the effect of Intraguild Predation on insects and their importance in biological control is depicted.
Giriş
Türler arası etkileşimler genellikle ikili rekabet (***8212;), avcılık /parazitleme (+ -), mutualizm (+ +), kommensalizm (+ 0) ya da amensalizm (- 0) olarak sınıflandırılmaktadır. Birlik içi avcılık ilk ikisinin karışımı olup, çoğunlukla sınırlı ve benzer olan ortak bir kaynağı, öldürerek veya yiyerek kullanan türler birbirlerinin olası rakipleridir. Birlik içi avcılığın popülasyon dinamikleri üzerindeki etkisi, ikili rekabetten ya da klasik av-avcı ilişkisinden daha karmaşıktır (Polis ve ark. 1989).
Birlik içi avcılık aynı birlik üyeleri arasında meydana gelmektedir ve birçok türün dağılımını, miktarını ve evrimini önemli şekilde etkilemektedir. Root (1967) bir birliği 'çevresel kaynakların aynı sınıfını aynı yollarla kullanan türlerin bir grubu' olarak tanımlamıştır. Yani birlik, ortak konukçuyu kullanan doğal düşmanların oluşturduğu bir gruptur. Polis ve ark. (1989) bu terimi aynı kaynakları kullanan bir topluluktaki bütün taksaları içine alacak şekilde genişletmişlerdir ve birlik içi avcılığı 'benzer ve çoğu zaman sınırlı kaynakları kullanan rakip türlerin birbirini öldürme ve beslenmesi' olarak tanımlamışlardır. Birlik içi avcılık en basit haliyle tarif edilecek olursa, bir avcı tür, birlik içindeki bir başka doğal düşman tür ile beslendiği ya da onu öldürdüğü zaman meydana gelmektedir. Saldırgan: Birlik içi avcı, kurban: Birlik içi av ve yaygın kaynak: Birlik dışı avdır (Polis ve ark., 1989; Lucas ve ark., 1998) (Şekil 1). Örneğin bir yaprakbiti kolonisinde beslenen Harmonia axyridis Pallas (Col.: Coccinellidae) birlik içi avcı, Coccinella septempunctata L. (Col.: Coccinellidae) birlik içi av ve yaprak bitleri de birlik dışı avdır.
1.JPG
Şekil 1. Basit birlik içi avcılık (BİA) sistemi. B (en üst predatör), A (orta predatör), K (esas av) (Oklar enerji akışını göstermektedir).
Figure 1. The simple intraguild prédation (IGP) system. B (top predators), A (intermediate predators), K (basai prey). (The direction of the arrows indicates the energy flow).

Birlik içi avcılığın sıklığını ve biçimini etkileyen en önemli iki faktör vücut büyüklüğü ve besine özelleşmenin derecesidir. Çoğu birlik içi avcılık, birlik içi avdan genellikle daha büyük olan genel predatörler tarafından yapılmaktadır. Birlik içi avcıların çoğu, kendi türünün daha erken dönemleriyle de beslenmektedirler. Çünkü bireylerin büyüklüğü bu ilişkide belirleyici rol oynamaktadır. Birlik içi avcılık iki şekilde ya aktif olarak davranışsal değişikliklerle, ya da pasif olarak birlik dışı avın azalması ile artmaktadır. Aç avcıların besinleri, birlik içerisindeki diğer doğal düşmanları da kapsayacak şekilde genişleyebilmektedir. Aç tüketiciler daha fazla hareket etmekte ve böylece avcılar birbirleri ile daha sık temas edebilmektedirler. Bunun yanında, birlik içi avcılık bazen birlik içi avın yoğunluğundaki artışla da artmaktadır.
Birlik içi avcılık basit bir şekilde, simetri (simetrik ya da asimetrik) ve yaş yapısı (nispeten önemli ve önemsiz) olarak sınıflandırılabilinir. Asimetrik birlik içi avcılık A türü B türü üzerinde daima avcı olduğu zaman meydana gelmektedir. Simetrik birlik içi avcılık ise A ve B arasında karşılıklı avcılık olduğu zaman meydana gelmektedir. Yaş yapısı birlik içi avcılık, vücut büyüklüğünden ya da korunabilirlikteki ontogenetik değişikliklerden etkilendiği zaman önemlidir (Polis ve ark., 1989).
Bu çalışmada, hemen hemen bütün besin ağlarında görülen birlik içi avcılığın temel karakterlerinin açıklanması ve özellikle böceklerde görülen birlik içi avcılık etkileşimlerinin genel çerçevesinin çizilmesi ile doğal düşmanlar arasında meydana gelen bu ilişkilerin öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca birlik içi avcılığın biyolojik mücadele uygulamaları üzerine etkisi vurgulanmaya çalışılmıştır.

Murat MUŞTU, Neşet KILINÇER
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, ANKARA
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 3-11.pdf (289,7 KB (Kilobyte), 12x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
avcılık, birlik, böceklerde, ıçi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:58 .