Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Ziraat Fakültesi > İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi

Ziraat Fakültesi hakkinda İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi-The Importance of Internet In HortIculture Günümüzde bilginin hızlı bir şekilde iletilmesinde ve güncelleştirilmesinde bilişim teknolojisinin rolü giderek artmaktadır. Internet kullanımının yaygın olduğu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.09, 11:50
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi

[coverattach=1] İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi-The Importance of Internet In HortIculture

Günümüzde bilginin hızlı bir şekilde iletilmesinde ve güncelleştirilmesinde bilişim teknolojisinin rolü giderek artmaktadır. Internet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde günlük yaşamın pek çok alanında olduğu gibi tarımsal alanlarda da bu teknolojiden yararlanılmaktadır. Ülkemizde de, tarımın içinde önemli bir yeri olan bahçe bitkileri konularındaki gelişmelerin hızlandırılmasında Internetin önemli bir rol oynayacağı şüphesizdir.
Bu araştırmada, bahçe bitkileri kapsamına giren meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, süs bitkileri gibi konularda ülkemizde faaliyet gösteren sektörlerin Internetten yararlanma durumları incelenmiştir. Bu amaçla bahçe bitkileri ile ilgili çeşitli web siteleri değişik Internet arama motorları ile anahtar kelimeler kullanılarak gezilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır.

[coverattach=2] Information technologies has been increasingly playing an important role in the distribution and updating of information. In developed countries Internet is widely used not only in every aspects of the daily life but also in agricultural activities. In Turkey, it is also expected that Internet will accelerate the new developments achieved on the fields of horticulture which has an established place in the Turkish agricultural production .
In this research, the use of Internet on the fields of horticultural sectors dealing mainly with fruits, vegetables, grapes and ornamentals in Turkey was evaluated. Several horticultural web sites were surveyed by means of several local and international search engines using key words, and the results were discussed.

Kaynak
Doç. Dr. Semih ÇAĞLAR(1)
Doç. Dr. Gülat ÇAĞLAR(1)

(1) KSÜ Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, KAHRAMANMARAŞ

Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Horticulture_Plants1.jpg (22,9 KB (Kilobyte), 3281x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg horticulture1.jpg (47,6 KB (Kilobyte), 51x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 18.01.09, 11:51
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi

Bilişim teknolojisinde ileri olan ülkeler günlük yaşamlarının pek çok alanında olduğu gibi, tarımın da çeşitli alanlarında Internet***8217;ten yararlanmaktadır. Bu ülkelerdeki meyve, sebze, bağ ve süs bitkisi üreticileri, yetiştirmek istedikleri çeşitler hakkında Internet üzerinden bilgi edinmekte, fidan, fide ve tohum siparişlerini gerçekleştirmekte; yetiştirme teknikleri hakkında bilgilerini artırmak, özel konularda bahçecilik uzmanlarının görüşlerini öğrenmek ve araştırma sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili web sitelerine ulaşabilmekte; hatta ürünlerini internet üzerinden pazarlayabilmektedirler.
Aynı şekilde, bahçe bitkileri üzerinde çalışan akademisyenler ve araştırıcılar çalışmalarının sonuçlarını, yayım uzmanları da yetiştiricilikle ilgili teknik bilgileri yine web sayfaları aracılığı ile hemen üreticilere duyurmaktadırlar. Bahçecilikle ilgili on-line eğitimin de klasik eğitimle aynı başarıyı verdiği bildirilmektedir (Jeanette ve Meyer, 2001). Hatta, web temelli uzaktan eğitim kursu ile bitkilerde aşılama yöntemlerinin bile yeterli bir düzeyde öğretilebildiği belirtilmektedir. (Mudge ve Hennigan, 2001). Internet***8217;in sağladığı bilgi ulaşımının konvansiyonel yoldan çok daha hızlı, ucuz ve sürekli olmasının, bu ülkelerdeki üretici, pazarlayıcı ve tüketici üçlüsü için büyük avantajlar sağladığı dikkat çekmektedir.
Tarımsal faaliyetler içerisinde geniş bir spektruma sahip olan bahçe bitkileriyle ilgili bilgi ve gelişmelerin ülkemiz genelinde hızlı bir şekilde yayılması için Internet, öteki ülkelerde olduğu gibi, büyük olanaklar sunmaktadır. Ülkemizde 1993 yılında toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu ülkemizin Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları Stratejisi içinde öncelikli bilim alanları olarak Biyoteknoloji ve Bilişim Teknolojilerine en başta yer vermiştir. Bu iki alandan, Biyoteknolojinin tarımın yeniden bir sıçrama yapmasında, Bilişim Teknolojilerinin de ulaşılan gelişmelerin çok kısa sürede bilginin kaynağından en uzak yere kolayca ulaştırılmasında büyük rol oynaması beklenmektedir (Anonymous, 1993).
TÜBİTAK tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırmada hanelerde bilgisayar sahiplik oranı 1997 yılına oranla 2 kat artarak % 12.3***8217;e ulaşmış olup, bilgisayarı olan hanelerin de % 37***8217;si bilgisayarlarını öncelikli olarak Internet erişimi için kullanmaktadırlar (Anonymous, 2000). Elbette, ülkemizin bilgi toplumuna dönüşmesi için bu gelişmelerin daha da hızlanması gerekmektedir. Ancak, bilişimle ilgili mevcut yapı ve kapasitenin henüz tüm sektörler tarafından çok başarılı bir şekilde kullanılamadığı da görülmektedir.
Bu araştırmada, ülkemiz tarımı içinde önemli bir yeri olan bahçe bitkileri ile ilgili çeşitli alanlarda Internet***8217;in günümüzdeki yeri ve ulaşılabilen konuyla ilgili Türkçe web sitelerinin mevcut durumu incelenerek kritize edilmeye çalışılmıştır.

Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 18.01.09, 11:54
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi

MATERYAL VE YÖNTEM

Bahçe bitkileri ile ilgili Türkçe web sayfalarına ulaşmak için ***8220;bahçe bitkileri***8221; ***8220;meyve***8221;, ***8220;sebze***8221;, ***8220;bağ***8221;, ***8220;çiçek***8221;, ***8220;süs bitkileri***8221;,***8220;tohum***8221;, ***8220;fide***8221;, ***8220;fidan***8221;, ***8220;sera***8221; gibi bahçecilik kelimeleri ve bunların türevleri (örneğin, meyve ile birlikte meyvecilik-meyve yetiştiriciliği-meyve üretimi, vd.) anahtar kelimeler olarak kullanılmıştır. Yerel internet arama motorları olarak Arabul Türkiye'nin kategorik indeksi, (0)Ana Sayfa>, www nerede.com***8221;, ***8220;www tumturkiye.com***8221;, ***8220;www netbul.com***8221;, www superonline.com***8221;, ***8221;www turkindex.com***8221;, ***8220;www evreka-online.com***8221; dan yararlanılmıştır. Ayrıca, yine Türkçe anahtar kelimeler yardımıyla Yahoo! ve Google gibi uluslararası arama motorları kullanılarak bahçe bitkileriyle ilgili Türkçe web sayfaları incelenerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.

Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 18.01.09, 11:57
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi

BULGULAR

Çoğunlukla, yerel Internet arama motorlarının bahçe bitkileriyle ilgili dökümanları yeterince kategorize etmeden sunduğu görülmüştür. Kullanılan Türkçe anahtar kelimelerle konu ile doğrudan ilgisi olmayan web sitelerine ulaşılmıştır. Ayrıca, yerel Internet arama motorlarının çok az sayıda web sitesine ulaşabildiği dikkat çekmiştir. Ülkemizde bahçe bitkileriyle ilgili web sitelerinin sayısının çok fazla olmamasına karşın (<10.000 adet ) yerel Internet arama motorlarının bunların tümünü indekslemediği belirlenmiştir. Örneğin ***8220;bahçe bitkileri***8221; anahtar kelimeleri kullanılarak, yerel bir internet arama motoru aracılığıyla ülkemizdeki üniversitelerin ziraat fakültelerinin bahçe bitkileri bölümlerinden bazılarının web sitelerine ulaşılabilirken, öteki yerel arama motorlarıyla hiçbir şekilde ulaşılamamıştır. Benzer duruma diğer anahtar kelimelerle de sıkça rastlanmıştır. Bu sorun, yerel arama motorlarının hem veri tabanlarının (database) dar olduğunu, hem de bunları yeterince sık bir şekilde güncelleştirmediklerini ortaya koymuştur.
Buna karşılık, bahçe bitkileriyle ilgili İngilizce anahtar kelimelerle tarama yapıldığında, uluslararası arama motorlarının binlerce dökümanı kategorize ederek, çok fazla sayıda web sitesini kapsadığı ve güncelleştirmelerini daha kısa aralıklarla gerçekleştirdikleri dikkat çekmiştir. Bu durum bahçecilikle ilgili Türkçe web sitelerinin sayısının artması için özel bir çaba harcanması gerektiğini göstermektedir.
Yerel ya da uluslararası arama motorlarıyla ulaşılabilen ve Internette yer alan Türkçe web sitelerinin büyük çoğunlukla süs bitkileri yetiştiriciliği, çiçekçilik ve peyzaj üzerine yoğunlaştıkları görülmüştür. Bunlardan bazıları ürün ve hizmetlerini de Internet üzerinden pazarlamaktadırlar. Bazı web sitelerinde çiçek yetiştiriciliği ve bakımıyla ilgili olarak çeşitli bilgilere de yer verilmiştir. Ancak, genellikle bu bilgilerin doğru derlenmediği, ciddi teknik hatalar içerdiği, hatta kimilerinin de yararsız olduğu dikkat çekmiştir. Bazı sitelerde Türkçe ve Latince bitki ismi yanlışlıklarının yanı sıra, sunulan bitki resimlerinden bazılarının resmin altında yazılı olan tanıtıcı isimlerle uyuşmadığı saptanmıştır.
Peyzajla ilgili bazı ticari web sitelerinin, Internetten derledikleri resimleri kendi yaptıkları bahçe düzenlemeleri için referans olarak gösterdiği de belirlenmiştir. Genel olarak, süs bitkileriyle ilgili yurt içi web sitelerinde, satılan bitki ya da ürünlerin fiyatlarına ya da verdikleri hizmetlerin ücretlerine ilişkin bilgiler bulunmamaktadır. Bu durum şüphesiz ülkemizdeki e-ticaretin gelişme hızıyla yakından ilgilidir.
Internette yapılan aramalarda çiçekçilik sektörüyle ilgili web sitelerinden hemen sonra, ticari sebze tohumculuğu firmalarının sahip olduğu web sitelerinin yer aldığı belirlenmiştir. Özellikle, sebze tohumluğu üreten bazı büyük firmaların web siteleri ürünleri başarıyla tanıtabilmektedir (örneğin www may.com.tr; www sapeksa.com.tr). Ancak bunların çoğunluğu henüz Internet üzerinden pazarlama servislerini yeterince geliştirmemişlerdir. Sadece bir firmanın Internet üzerinden sebze fidesi siparişi aldığı görülmüştür (örneğin Setar A.S.). Sebzecilikle ilgili web sitelerinin bazılarının yanlış ya da eksik bilgi verdiği dikkat çekmiştir. Kimi durumlarda web sitelerinde kullanılan bilimsel ve teknik terminolojide de ciddi hatalar belirlenmiştir.
***8220;Meyve***8221; kelimesi ve türevlerinin anahtar kelime olarak kullanıldığı aramalarda az sayıda web sitesine rastlanmış olup, ulaşılan sayı 1000 adedin altında kalmıştır. Bunların bir çoğunun da gıda işleyen ve pazarlayan kuruluşlara ait olduğu görülmüştür. Bağcılık kelimesi ve türevleri (üzüm, şarap) anahtar kelime olarak kullanıldığı zaman ise ancak bir kaç adet web sitesine ulaşılabilmiştir.
Bahçe bitkileriyle ilgili alanlarda görev yapan resmi kurumlara ait çeşitli web siteleri bulunmaktadır. Ancak, bunların bir kısmının web sitelerine, Internet arama motorlarıyla ilgili anahtar kelimeler kullanılmasına rağmen doğrudan ulaşılamamıştır.
Ülkemizde bahçe bitkileri ile ilgili faaliyetlerde bulunan kamu kuruluşları iki grupta toplanmaktadır. Bunlardan biri üniversitelerimizin ziraat fakültelerinin bahçe bitkileri Bölümleridir. Bu bölümlerin çoğunun web siteleri genel olarak akademik yapının, okutulan derslerin ve araştırma projelerinin kısa tanıtımlarını yapmaktadır. Yapılan aramalar sırasında sözkonusu tanıtımlar dışında, bahçe bitkilerinin tarımıyla ilgili olarak üreticiler, akademisyenler ya da amatör bahçeciler için temel ya da uygulamaya yönelik bilgi içeren web sayfalarına rastlanıldığını söylemek zordur.
Bahçe bitkileri alanında faaliyet gösteren öteki kamu kuruluşları Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı çeşitli araştırma enstitüleri ile üretme istasyonlarıdır. Bu kuruluşlardan biri olan Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün resmi web sitesi meyvecilikle ilgili konularda çok ciddi bir çaba içindedir (Home). Bu sayfada Enstitünün faaliyetleri, fidan üretimi ve ürünleri hakkında üreticilere çok yardımı olacak bilgiler yer almaktadır. Ancak, sunulan bazı teknik bilgilerin kaynaklarının belirtilmemesi bir eksiklik olarak dikkat çekmektedir.
Yapılan taramalarda çok az sayıda da olsa, özel meyve isimlerini taşıyan web sitelerinin varlığı saptanmıştır. Ceviz, muz ve fındık anahtar kelimeleriyle bu meyve türleri konularında uzman birkaç web sitesine ulaşılmıştır (örneğin www ceviz.gen.tr; www ceviz.com.tr; www muz.gen.tr; www fındık.gen.tr). Bu gibi ürün bazında uzmanlaşan sitelerin meyvecilikle ilgili konuları bilimsel yaklaşım içinde ele aldıkları dikkat çekmiştir.
Çalışmada saptanan web sitelerinin bir başka eksikliği de genel olarak bahçecilikle ilgili tüm sitelerde gerek ulusal gerekse uluslararası linklere yeterince yer verilmemesidir.

Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 18.01.09, 12:01
Meraklı
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 182
ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!ziraat.müh. olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart İnternetin Bahçe Bitkileri Tarımındaki Yeri ve Önemi

SONUÇ VE ÖNERİLER

Dünyada ve Türkiye***8217;de bilgisayar ve Internet kullanımı giderek artmakta (Akyüz ve ark.,1998) ve buna bağlı olarak hemen her konuda sayısız web sitesi de Internet üzerinde yer almaktadır. Ancak, bahçe bitkileriyle ilgili ülkemizdeki web sitelerinin incelendiği bu araştırmada Türk Dilinde hazırlanan az sayıda web sitesine ulaşılmıştır. Internet aracılığı ile bilgiden yararlanmak için öncelikle web sitelerinde nitelik ve nicelik açısından yeterli bilginin yer alması gerektiği ortadadır. TÜBİTAK tarafından yayınlanan bir raporda ***8220;sayısal uçurum***8221; kavramından söz edilerek, şu ifadelere yer verilmektedir: ***8220;Küresel olarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farklar ya da kuzey-güney ayrımı bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte yeni bir boyuta taşınmıştır. Öte yandan bireyler arasında mevcut fakir-zengin, eğitimli-eğitimsiz, kadın-erkek, yaşlı-genç, evli-bekar gibi farklılıklar, bilgi teknolojilerine sahip olma ve bu teknolojilerin kullanımıyla birlikte daha da çarpıcı hale gelebilmektedir***8221;(Özcivelek, R. ve ark, 2000). Ülkemizin bilgi toplumu kavramı içinde, bilgi ve iletişim zemininin geliştirilmesi için öncelikle akademisyenlere büyük görevler düşmektedir.
Bu araştırmadan elde edilen bulguların ışığı altında bazı öneriler aşağıda sunulmuştur:
1. Ülkemizde, bahçe bitkileriyle ilgili özel ya da resmi web sitelerinin önemli bir kısmına hızlı bir şekilde ulaşılamadığı ve bu nedenle de bu sitelerin kendilerinden beklenen tanıtım fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremedikleri kanısına varılmıştır. Bu durum, web sitelerinin tasarımı sırasında, çalışma konusuyla ilgili arama (anahtar) kelimelerinin çok dikkatli bir şekilde seçilmesi zorunluluğunu ortaya koymaktadır.
2. Web sitelerinin/sayfalarının üretimi ile ilgili uzman görüşüne göre, aşağıda belirtilen noktaların da dikkate alınması gerekmektedir*:
Dökümanı üreten yazar çoğunlukla html kodlamasını yapan kişi ile aynı olmamaktadır. Bu nedenle html kodlamasını yapan kişinin anahtar kelimeler konusunda çok iyi bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, web dökümanının tarayıcı açılırken görülen başlığı, gezgini bilgilendirmelidir. Anahtar kelimelerin yeteri kadar çeşitlilikte seçilmesi, farklı kategorilerden kişilerin web sitelerine kolayca ulaşmasını kolaylaştıracaktır (Örneğin meyvecilikle ilgili bir arama için meyve, meyvecilik, meyve yetiştiriciliği, meyve üretimi gibi). Uluslararası arama motorlarında Türkçe dil seçeneği ne yazık ki yer almamaktadır. Türkiye***8217;de döküman üretenler ürettikleri dökümanın dil atamasını Türkçe yapmaları halinde gezginler de Türkçe dil seçeneğini kullanarak arama yapabilirler. Bu durum Internet üzerinde Türkçe kullanım açısından prestij olarak ele alınmalıdır.
3. Gerek günlük yaşamımızda gerekse ülkemiz ekonomisinde önemli bir yeri olan bahçe bitkileri yetiştiriciliğinin çalışma konularının zenginliği dikkate alınırsa, her bir özel konuda elde edilen yeni bilgilerin ve ürünlerin tanıtımında ve hatta pazarlanmasında bilgiye çok hızlı ulaşım sağlayan Internet***8217;ten daha fazla yararlanılmalı, bir başka deyişle mevcut alt yapı ve kapasite en iyi şekilde değerlendirilmelidir.
4. Web sitelerinin tanıtım, bilgi sunma, haberleşme ve e-ticaret gibi çeşitli fonksiyonları bulunmaktadır. Bu fonksiyonların ülkemizdeki internet kullanımının artmasına paralel olarak giderek artması beklenmelidir. Bununla birlikte, bahçe bitkileri tarımı konusunda eğitim ve araştırma faaliyeti yapan resmi kurumlar (ziraat fakülteleri, tarımsal araştırma kurumları vb.) bilgi sunma konusunda örnek olmalıdır. Özellikle akademisyenlerin öncülük görevi yaparak bu gelişmeyi hızlandırması yerinde olacaktır. Bu konuda gerekli destek, teşvik ve kaynaklar da yöneticiler tarafından sağlanmalıdır.
5. Web sitelerinde sunulan teknik bilgiler bahçecilikle ilgili uzmanların/akademisyenlerin danışmanlığı altında ve bilgi kaynakları belirtilerek verilmelidir.
Türk tarımında bahçe bitkileri yetiştiriciliği son on yıldır, küçük alanlarda az sermaye ile yapılan geleneksel aile işletmeciliği şeklindeki üretim tarzından, önemli bir başlangıç yatırımı ile geniş alanlarda yapılan ticari üretim işletmeciliğine dönüşmektedir. Bu yapısal değişim daha ileri tekniklerle birlikte daha yoğun bilgi kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bütün bu nedenlerle, günümüzde çok hızlı bir gelişme gösteren bilim ve teknolojide en son bilgilere en kısa zamanda ulaşabilmek üretimin kârlılığı açısından son derecede önemlidir.
Kaynak
Doç. Dr. Semih ÇAĞLAR(1)
Doç. Dr. Gülat ÇAĞLAR(1)
(1) KSÜ Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, KAHRAMANMARAŞ

Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: doc poster7.doc (147,0 KB (Kilobyte), 225x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bahçe, bitkileri, önemi, tarımındaki, yeri, ınternetin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:39 .