Nüve Forum


Arhavili Parpali hakkinda Dünde enerji idi bugünde enerji ile ilgili bilgiler


DÜNDE ENERJİ İDİ BUGÜNDE ENERJİ Son zamanlarda yaşanan olayları bizler değerlendirirken Gezi için; Laikler, bir kısım muhafazakâr, faizciler ve militarist sol, - AK Parti tarafları olarak baktık. Başka nedenler aramadık.

Like Tree2Likes
  • 2 Post By parpali08

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.03.14, 14:40
parpali08 - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 1.580
Blog Başlıkları: 3
parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Dünde enerji idi bugünde enerji

DÜNDE ENERJİ İDİ BUGÜNDE ENERJİ

Son zamanlarda yaşanan olayları bizler değerlendirirken Gezi için; Laikler, bir kısım muhafazakâr, faizciler ve militarist sol, - AK Parti tarafları olarak baktık. Başka nedenler aramadık. Bugün yaşadıklarımıza Gülen camiası ***8211;AK Parti tarafı olarak görünüyor. Merkez sol yani laik kesimin simgesi olan CHP ise bu kavganın taraflara zarar vermesine odaklanarak buradan bir iktidar çıkartabilir miyiz gayreti içine düşmüştür. Zihinlerinden geçirdikleri ***8216;***8217;AK Parti yok ise bizden başka büyük parti de yok***8217;***8217; ve ***8216;***8217;bize küsseler bile onların istediği gibi olan tek parti biz olduğumuzdan küskünler mecburiyetten bize oy verecekler***8217;***8217; hevesine kapılmışlardır.
Bizler sanıyoruz ki kimileri faizler, dolar ve altın üzerinde spekülasyon/vurgunculuk yapanlar militarist sol, iktidara susamış bir CHP ve başı dışarıda gövdesi Türkiye***8217;de faaliyet gösteren Gülen camiası ve Gülen camiasının etkinliğinin teorisyenliğini yapan ABD ve İsrail lobileri vardır. İş aslından bunlardan daha büyüktür.

Eskiden beri hükümran devletler senaryoyu yazarlar, küçük piyon devletlerde bu senaryo içinde figüranlar olurlar derdik. Yani bir bilardo masası var birilerin elinde ıstaka, birileri de top halini almış, ıstakya sahip olanlar topları birbirlerine vurdurarak deliğe sokmaya çalışıyorlar. Deliğe girene sorsanız bana 11ci top çarptı da ben deliğe düştüm der oysa 11ci topa çarpan 5ci top, ona da çarpan 7ci top var olduğunu görmezler. Herkes kendine çarpanı görür, zaten amaçlananda odur.
Bugünün yaşadıklarımız dünün yansımalarıdır. Derler ki: ***8216;***8217;Hiç bir şeyin sonucu olduğu anda görülmez.***8217;***8217;

Dünya ekonomi çarkları sanayinin işleyişlerine göre düzenlenmiştir. Sanayi yoksa ekonomiden bahsedilmez, sanayisiz yaşama komin yaşam diyebiliriz. Herkesin yiyeceğini paylaştıkları veya herkesin birlikte mücadele ettiği yaşam şeklidir. Bu yaşam şekli tarihin derinliklerinde kaldı; iyi ki de kaldı. Bunu bugün ki yaşama uygulamak isteyenler olabilir ancak istekleri ütopyadan başka bir şey değildir.
Dünya ekonomisinin bir kesimin de ABD ve İngiltere, bir kısmında Avrupa Birliği, Rusya, Çin, vb gibi başını çektiği devletlerden oluşan çark vardır. Bu devletlerin etkilediği veya ilişkileri olduğu birçok devletlerde içerisinde barındırılır.

Dün başımıza PKK terör örgütü sarılmıştı. Denir ki: ***8217;***8217;Hiçbir örgüt bir istihbarattan destek almadığı takdirde başarılı olamaz. Başarılı olması için ya iç yâda dış istihbarat ve yataklık edecek zayıf bir devletin olması gerekir.***8217;***8217; Hepimizin bildiği gibi PKK terör örgütüne Avrupa Birliği devletleri üstü kapalı olarak destekler vermeleridir.
Avrupa Birliği neden terör örgütüne destek veriyordu sorusu akılları kurcalayabilir. Bunun nedeni ZAYIF BİR Türkiye teşekkül ettirerek kendisinin piyonu veya bilardo topu olmamızı devam ettirmek istemesidir. AB***8217;nin lokomotif devleti olan Almanya ve Fransa sanayisini geliştirmiş ancak enerji için dışa bağımlı devletlerdir. Bu da Allah***8217;ın bir hikmeti olsa gerek***8230; Zamanında düşündükleri Türkiye***8217;yi zayıflatarak kendilerine bağımlı kıldıklarında İran petrollerini ve Irak petrollerini boru hattıyla Avrupa***8217;nın içlerine ulaştırabileceklerdi. Bunu istemelerinin en büyük sebebi enerjide Rusya***8217;ya bağımlı kalmamaktı. Avrupa***8217;nın enerjisinin büyük bir çoğunluğu Rusya, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya akmaktadır. Yani Rusları kızdırmaya gelmez bir de bakarlar ki vanalar kapatılmış, enerjileri olmadığından sanayileri durmuş, elleri kolları bağlanmış olurlar. Bu yüzden Türkiye de kendilerinin sözünden çıkmayan hükümetler olsun isterler. Bu boru hattı projesi ABD***8217;nin Irak***8217;ı işgal etmesiyle suya düştü.

Daha sonra Bakü-Ceyhan hattı öne sürüldü Azerbaycan petrol ve doğal gazı bu hat üzerinden taşınabilecekti. Bu hattın işlevleşmesi için iki alternatif yol vardı. 1. Azerbaycan, Ermenistan üzerinden Türkiye gelip oradan da balkanlardan Avrupa içlerine taşınması.
2. Azerbaycan, Gürcistan üzerinden Türkiye ve balkanlardan Avrupa içlerine taşınması.

Birincisinin pek olacağı gözükmemekteydi. Çünkü Ermenistan, Azerbaycan toprağı olan Karabağ***8217;ı işgal etmiş, bu yüzden Türkiye sınır kapılarını Ermenistan***8217;a kapatarak bir nevi ambargo uygulamıştır. Zaten Azerbaycan***8217;la kavgalılar***8230;
Rusya dağılma sürecine girdiğinde ve Sovyetler Birliğine bağlı devletler bağımsızlıklarını ilan etmeye başladıklarında Rusya Ermenistan***8217;a yerleşti zaten Ermenistan varlığını Ruslara borçludur. Amiyane olarak Ermenistan***8217;ın tabusu Rusların elinde denir.
Ruslar Avrupa***8217;nın enerji ihtiyacına alternatif arayışları içerisinde olduğunu görmüştür. Ermenistan da bir kukla devlet kurarak Azeri enerjisinin Avrupa***8217;ya ulaşmasında engel teşkil etmiştir.

Bunun üzerine yeni bir proje ortaya çıktı. Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı. Ruslar burada da engel olmak için Gürcistan***8217;da ki yaraları kaşıyarak oraları da kontrol altına aldı. Bu projede yattı.

Sonra Avrupa yeni bir proje geliştirdi. Bu daha çok Bakü-Tiflis-Ceyhan hattının revize edilmiş şekliydi. Hatırlarsak Avrupa Türkiye***8217;nin Ermenistan ile yakınlaşmasına ön ayak oluşturdu. Türkiye ile Ermenistan***8217;ın arası düzeltilirse bu proje uygulama sahasına konabilirdi. Bunun üzerine çalıştılar ve halen çalışılmaktadır.
Avrupa bu beklemedeyken başka projeler de yapabilir miyiz diye bakmaya başladı. Avrupa Ukrayna da kendilerine ait bir hükümet kurdurulabilir mi diyerek Ukrayna da Turuncu Devrim gerçekleştirdiler. Rusya gelirlerinin çoğunu oluşturan kalemlerin başında Doğalgaz gelmektedir. Ve bu gazı da Avrupa***8217;ya satmaktadır. Ruslar gelirlerini kaybetmemek için Avrupa da bağımlı olmamak için mücadeleye girişmişlerdir. Ve ilk kazanan Avrupa olmuş Ukrayna üzerinden Rusya***8217;yı sıkıştırmışlardır. Bu arada alternatif hatlar üzerinde çalışmalara da devam etmişlerdir.

Bugün Kırım Ruslar tarafından gayri resmi olarak işgal edilmiş, Rus ordusu Ukrayna ordusunu abluka altına almış durumdadır.
Kırım Osmanlı içinde önemliydi. Çünkü Kuzeyin kontrolünü yapacaksan en stratejik noktada Kırım yer almaktadır. Kırım yarım adası kuzeyde Karadeniz***8217;i kontrol eden en iyi limandır. Kırım Osmanlının nüfus alanından çıkartıldığında Kuzey saldırılarına açık hale gelmiştir. Karadeniz***8217;in kontrol alanından doğal liman olan en iyi yerlerden birisi de Batum olmaktadır. Bu iki stratejik alanı kaybeden Osmanlı Birinci Cihan Harbin den yenik çıkmıştır.
Bugün de Türkiye***8217;yi Karadeniz üzerinden kontrol etmek isteyen birileri bu iki doğal limana sahip olmalıdır. Bu yüzdendir ki Kırım***8217;ın işgali Türkiye***8217;nin kuzey Karadeniz kapısını kapatmak demektir.
Rusya Ukrayna üzerinde sıkıştırılmaya başlandığında Avrupa***8217;yı besleyecek yeni bir proje geliştirerek Karadeniz den Bulgaristan üzerinden Avrupa***8217;ya ulaşacak hat için Türkiye ile görüşmeye başladı.

Bu arada Güneyimiz de konjonktür değişmiş, Türkiye Kuzey Irak hükümetiyle anlaşarak, Kuzey Irak petrollerini Ceyhan***8217;a taşıma projesi ile ortaya çıktı.
Eskiden birileri proje yapar onlara uyulurdu. Bu sefer proje yapmaya girişenler kendileri olmadığı gibi başka bir bağımlılığı da kaldıramazlardı. Kendilerinin oluşturmadığı projede bağımlısın demek olduğunu bildiklerinden***8230;

Alışılmış her şey altüst oldu. Kendisine bağımlı bir Türkiye kendisinden bağımsız proje üretmesi kaldırılır şey değildir. Derhal durdurulmalıydı.

İste her şeye sebep olan şey ENERJİ.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Dünde enerji idi bugünde enerji-dogalgaz-uretim-dagitim-yerleri.jpg  
__________________
... mezarcılar öldüğünde kazmalarını gömmezler.

...ruhum kokuşacağına ağzım koksun

Ne verirseniz alırım,
Ben bir DİLENCİYİM

Konu parpali08 tarafından (24.03.14 saat 14:43 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bugünde, dünde, enerji, enerjı, idi, ıdı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:40 .