Nüve Forum


Arhavili Parpali hakkinda Modenleşme ve kimlik bulanımız. ile ilgili bilgiler


Modenleşme ve kimlik bulanımız. İnanç ve kültür insan hayatının her şeyini kapsar. İnsan yaşadığı, soluduğu ve hayatını sürdürdüğü kavramları bunlar üzerinden oluşturur. Bulunduğumuz çağ yeni olanı iyi olan diye görmeye

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.04.14, 12:18
parpali08 - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 1.580
Blog Başlıkları: 3
parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Modenleşme ve kimlik bulanımız.

Modenleşme ve kimlik bulanımız.


İnanç ve kültür insan hayatının her şeyini kapsar. İnsan yaşadığı, soluduğu ve hayatını sürdürdüğü kavramları bunlar üzerinden oluşturur.


Bulunduğumuz çağ yeni olanı iyi olan diye görmeye başlamıştır. Eskiyi at yeniye bak, yeni olan iyidir diyerek; insan hayatında ***8216;Modernleşme***8217; ile tanıştırır. Modernleşme kelime anlamıyla yenileşmek demektir. Yani modern, ***8216;yeni olan***8217; anlamındadır.


Modernlik pratik yaşam içerisinde bir anlam dünyası oluşturarak buna da ***8216;Modernizm***8217; demektedir. Modernizm insanlara ***8216;sizi ben daha mutlu edeceğim***8217; iddiası ile ortalığa çıkarak insan hayatını kapsamaya başladı.


Modernleşme dediğimizde üretim, geçim, savaş ve yaşam biçimlerine bakıldığında her alanda sürekli hızlanarak sonuçlar doğuran bir değişim vardır. Komünist Manifestos***8217;yu kaleme alan Marks, ***8216;***8217;Katı olan her şey buharlaşıyor, daha miladını doldurmadan eskiyor***8217;***8217; diyerek modernliğin temel karakteristiğini, eskime diye bir şey olmadığını, süreçlerin daha başlarken bile sona erdiği tuhaf döneme girildiğini anlatır.


Modernizm dünya görüşü oluştururken ötekileştirdiklerine sizi barbarlıktan kurtarmaya veya aydınlatmaya çabaladıkları söz konusu olunca onlara direk olarak önerilerini sunmaz. Bunu bir alam dünyası oluşturarak zihin dünyamızda algılar meydana getirmek suretiyle hissettirmeden ve farkına vardırmadan yapar. Onların içerisinde olduğu vasati durumlarını dikkate alarak küçük nüanslarla zihinleri bulandırır. Sonra bulanık zihinler üzerinde çalışmaya başlar. Onlar üzerinde özentiyi sağlayıp kışkırtıcı ortamlar sunarak kişilerin küçük adımlarını atmasıyla çemberin içine alır. Bu çemberin içine alınanın belli bir süre sonra kurtuluş ümidi kalmaz. Bugün yaşadığımız bocalama ve değer yozlaşmasının bu kadar yaygınlaşmasının kaynağını teşkil etmektedir. Modernizmin bu tuzağını iyi anlamalıyız.


Modernizmin kurallarına uymayan kişiler üzerinde dostlarını ve arkadaşlarını ondan kopartarak, yalnızlaştırarak çevresini boşaltıp savunmasız kalmasını sağlayarak yapar. Yalnızlaştıkça yabancılaşan insan kendisine yeni savunma araçları bulma adına yeni dünyaya düşmektedir. Bu durumu en iyi ifade eden Rilke***8217;nin tespiti şudur: ***8216;***8217;Yanlızlaşan kimse için bütün uzaklıklar, bütün ölçüler değişir; bu değişmelerden aniden birçok şey çıkar ve dağın tepesindeki adamda olduğu gibi, alışılmadık sanılar, hayaller ve tuhaf duyarlıklar oluşur***8217;***8217;, işte bu psikolojisi bu hale gelen insanı ikna etme kolaylaştığı gibi; kendisinden farklı bir dünya görüsüne ve değerler sistemine transfer olması da kolaylaşır.(Abdulaziz Tantik ; İslamcılığın Arayışı s:86)


Yaşadığımız bu dünya Batılı kodlar üzerinden inşa edilmiştir. Bu ruhu anlamadan yaşanılanların tam olarak anlamlandırma ve algılama noktasında sıkıntılar yaşanır.


Nietzsche***8217;nin dediği gibi: ***8216;***8217;Sen, ben, o; hepimiz birlikte tanrıyı öldürdük! Tanrı öldü, yaşasın yeni tanrı insan!***8217;***8217; Modernizm ile insan kendisini tanrı konumuna yerleştirmiştir. Ve hayatı bütün kapsayıcılığı ile kuşatmak istemekte, asla başka gücü istememektedir. Rakip olarak gördüğü hemen hayattan uzaklaştırmak için hayatı sulandırmakta, anlamı yaşamdan kovarak hiçliği bir yaşam olarak dayatmaktadır. Eğer hala teslim olmamış ve bir anlam arayışı içine girmişseniz; iste o zaman sizi bulma imkanı olmayacak anlam arayışına sürüklemek istemekte, bunu da aşma çabasına girdiğinizde sizin meşruiyetinizi zedelemek için olmadık şeylere sürüklemektedir. Kimlik bulanımızın temelinde bu yatmaktadır.Ali Fikri Feyizoğlu
__________________
... mezarcılar öldüğünde kazmalarını gömmezler.

...ruhum kokuşacağına ağzım koksun

Ne verirseniz alırım,
Ben bir DİLENCİYİM

Konu parpali08 tarafından (02.04.14 saat 12:21 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 02.04.14, 19:14
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Cevap: Modenleşme ve kimlik bulanımız.

Modern olmak demenin hükümran özne olarak sömürgeleştirmeye konumlanmış olmak anlamına geldiğini ve modernleşme tarihinin aynı zamanda bir emperyalizm ve sömürgecilik tarihi olduğunu kabul ederim.

Modernizm veya ben ve öteki kavramları bana şu iki öykülemeyi hatırlatır.

Bizden bir öykü,
Nasrettin Hocaya bir gün “Hoca bak kuş” diye leyleği gösteriyorlar. Hoca kuşun ne olduğunu biliyor ama leyleği bilmiyor. Gösterenler “kuş” diye ısrar edince eline makası alıp leyleğin kendi bildiği “kuş”a denk gelmeyip öteki kalan upuzun gagasını, upuzun bacaklarını vb, keserek “Hah, şimdi kuşa benzedi” diyor.

Klasik Yunan mitolojisinden...
Prokrustes tutsak edip soyduklarını, yatağına yatırdığında yatağa uysunlar diye yatağın dışına taşan kısımlarını örneğin, ayaklarını, başlarını kesermiş ya da yatağa kısa geliyorlarsa onları yatağın boyutlarına uyana kadar “uzatırmış”.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bulanımız., kimlik, modenleşme

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:36 .