Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Matematik > Mantık > Mantık, akıl yürütme,doğru düşünme yöntemleri

Mantık hakkinda Mantık, akıl yürütme,doğru düşünme yöntemleri ile ilgili bilgiler


Felsefenin bir dalı olan mantık, akıl yürütme ya da doğru düşünme yöntemlerini inceleyen bir bilimdir. Belirli verilerden, kanıtlardan ya da gözlemlerden nasıl sonuca varıldığını inceler. Bilim, felsefe, hukuk ve tarih

Mantık Bilginin yapısını inceleyen, doğru ile yanlış akıl yürütmenin ayrımını yapan disiplin. Doğru düşüncenin aletidir. Önceleri bir felsefe dalıyken daha sonra Matematik ve Bilgisayar Biliminin de parçası haline gelmiştir. Mantığa en büyük katkıları Aristoteles ve Gottlob Frege yapmıştır.

Like Tree4Likes
  • 2 Post By Şebnem
  • 2 Post By mathfire

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.07.08, 15:15
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Mantık, akıl yürütme,doğru düşünme yöntemleri

Felsefenin bir dalı olan mantık, akıl yürütme ya da doğru düşünme yöntemlerini inceleyen bir bilimdir. Belirli verilerden, kanıtlardan ya da gözlemlerden nasıl sonuca varıldığını inceler.
Bilim, felsefe, hukuk ve tarih alanında ya da sıradan günlük olaylarda bu verilerin gerçekte neyi kanıtladığını bilmek çok önemlidir. Mantığın doğru kullanımıyla bu konuda doğru sonuçlara varılır.

Mantıkta geçerli kanıtlamaların iki temel biçimi vardır. Bazen genel bir kural bilinir ve bundan özel durumlara ilişkin sonuçlar çıkartılır. Örneğin, kömürün her zaman sert ve siyah olduğunu bildiğimiz için, biri avcunda bir kömür parçası bulunduğunu söylerse, onun avcundaki maddenin sert ve siyah olduğunu biliriz. Tümdengelim adı verilen bu kanıtlama yöntemi matematikte çok kullanılır.

Bazen de farklı nesnelerin gözleminden elde edilen verilere dayanarak genel bir kural oluşturulur. Örneğin, uçan her şeyin kanatları olduğunu gözlemlersek, uçmak için kanatların gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Tümevarım adı verilen bu yöntem genellikle bilimsel araştırmalarda kullanılır.

Kaynak:1
12.cilt / s.54-55
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 22.11.09, 15:59
Acemi
 
Üyelik tarihi: Nov 2009
İletiler: 2
mathfire doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Mantık, akıl yürütme,doğru düşünme yöntemleri

Mantığın temel prensipleri dokuzuncu sınıflarımzda anlatılmakta ve daha çok sembolik mantık üstüne çalışılmaktadır. Aynı konular 12. sınıf felsefe dersinde de işlenilmektedir. Günümüz bilgisayar algoritmalarının pek çoğunda yer alan mantığın temel ilkelerinin daha günümze uygulunabilir hali olan fuzzy mantık adı altında -ki bu da ayrı bir başlık açar- yapay zekanın ilk adımlarıdır. Mantıkta temel amaç bileşik önermelerin doğruluğunu sistemli bir şekilde araştırmaktır.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akıl, doğru, düşünme, mantık, yöntemleri, yürütme

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:43 .