Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Telekomünikasyon Araçları > Haberleşme uyduları nasıl çalışır-Uydu çeşitleri- Uydu teknolojisi- Yörüngeler

Telekomünikasyon Araçları hakkinda Haberleşme uyduları nasıl çalışır-Uydu çeşitleri- Uydu teknolojisi- Yörüngeler ile ilgili bilgiler


1960 yıllarına kadar uzak yerlerle haberleşme, ya kabloyla ya da atmosferin iyonlaşmış (elektrik yüklü) tabakalarından RADYO dalgalarının yansımasıyla gerçekleştirilebiliyordu. Kablolarda hat sayısı sınırlıydı: iyonosferden yansımalarla sağlanan haberleşmeyse. düşük nitelikli olmakta

Telekomünikasyon Araçları Duyum, yazı, resim, simge ya da her çeşit bilginin tel, radyo, optik ile başka elektromanyetik dizgelerle iletilmesi, bunların yayımı ya da alınması.

Like Tree4Likes
  • 2 Post By remşit
  • 2 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.11.08, 13:50
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Haberleşme uyduları nasıl çalışır-Uydu çeşitleri- Uydu teknolojisi- Yörüngeler

1960 yıllarına kadar uzak yerlerle haberleşme, ya kabloyla ya da atmosferin iyonlaşmış (elektrik yüklü) tabakalarından RADYO dalgalarının yansımasıyla gerçekleştirilebiliyordu. Kablolarda hat sayısı sınırlıydı: iyonosferden yansımalarla sağlanan haberleşmeyse. düşük nitelikli olmakta ve sık sık kesilmekteydi.
Dünya çevresinde yörüngeye oturtulacak uydulardan haberleşmede yararlanma düşüncesi, ilk olarak 1945 yılında ortaya atıldı. Bu tür bir uydu, herhangi bir zamanda, dünyanın büyük bir bölümünden görülebilir (uydu ne kadar yüksekteyse onu gören alan o kadar genişler) ve kablolar gibi iki istasyon yerine, pek çok istasyon arasında bağlantı sağlar. Haberleşme uydularını yörüngeye yerleştirme teknikleri, öteki türlerde (Bk. UYDU, YAPAY) kullanılanların aynıdır. Uydu önce alçak bir dairesel yörüngeye ateşlenir, sonra daha yüksek, elips biçimli ikinci yörüngeye sokulur. Dikkatle seçilen bir anda, Dünya'dan en uzak olduğu noktada yeröte (apoje) motoru ateşlenerek, ikinci yörünge, daire biçimine sokulur.

Uydu çeşitleri: Yörüngeye sokulan ilk büyük haberleşme uydusu. 1960'da fırlatılan Echo l'dir. Echo 1 yalnızca sinyal yansıtan pasif bir uyduydu, üstünde elektronik aygıtlar yoktu. Araç (ve 1964'te fırlatılan Echo 2), Dünya'dan 1 600 km yüksekteki bir yörüngede dolaşan, alüminyum kaplı, 30 m çaplı bil Mylar balonuydu. Tıpkı çelik ya da cam bir kürenin çevresinde geniş açılı bir yansıma oluşturması gibi, Echo da, üstüne yollanan herhangi bir sinyali, zayıf da olsa yansıtmaktaydı. Yalınlıklarının sağladığı üstünlüğe karşılık, güç kaynağı sorunu ve uzay cisimcikleri tarafından zamanla bozulup zedelenmeleri, pasif uyduların değerini sınırladığından, bunlar artık kullanılmamaktadır.
Aktif uydular ise, kuvvetlendirici ya da yinele-yici istasyonlardır. Bunlar yer istasyonlarından gelen sinyalleri alır, kuvvetlendirir, sonra yeniden yer istasyonlarına gönderirler. Bu sistem çok kullanışlıdır. Televizyon yayınları, ancak bu tür uydularla gerçekleştirilebilmektedir.
[coverattach=1]
Yörüngeler: Uydular, KEPLER yasalarına göre hareket ederler. Uydu ne kadar yüksekteyse, o kadar yavaş hareket eder. Echo 1 gibi alçak yörüngeli bir uydu, gökyüzünde oldukça hızlı hareket eder ve bir turunu iki saatte tamamlar. Uyduların hızlı olması, onları izleyen antenlerin de hareket etmesini gerektirir. Oysa 36 000 km'lik yükseklikte, bir tur süresi 23 saat 56 dakikadır. Uydu ekvator üstündeyse, Dünya'y-la aynı hızda dönecektir (4 dakikalık eksiklik, Dünya'nın Güneş çevresinde dönüşü nedeniyle yıldızlara göre geri kalmasından kaynaklanır).
Bu yere göre değişmeyen ya da eşzamanlı yörünge, birçok üstünlüğü olduğu için, haberleşme uydularının çoğunda kullanılır: Yer istasyonları, gökyüzünde hep aynı noktaya yöneltilebilir; uydudaki antenlerin doğrultusu, duyarlı biçimde ayarlanabilir. Ekvator üstünde yeralan yörünge, Dünya'nın, insanların yaşadığı pek çok bölgesini içine alan 60° kuzey ve güney enlemleri arasındaki kuşağı kapsar. Yüksek yörüngedeki uydu, Dünya'nın gölgesine, alçak yörüngeli bir uydudan daha seyrek girer; böylece, güç sağlayan güneş pilleri, aşağı yukarı kesintisiz çalışabilir. Ayrıca, alçak yörüngeler hızla bozulur. 1 600 km yükseklikte dünya atmosferinin oluşturduğu sürtünme, uydunun yörünge enerjisini yitirmesine ve sonunda yanmasına neden olmaktadır.
Eşzamanlı yörüngelerin de sakıncalı yanları vardır: Sinyaller daha uzağa taşınacağı için, hem daha fazla güç gerektirir, hem de gecikir. Radyo dalgaları saniyede ' 300 000 km/san hızla hareket ettiklerinden. Dünya ile uydu arasında, her sinyalde 120 milisaniye kadar bir gecikme olmaktadır. Bu, bir mesaj ile yanıtı arasında, yarım saniyelik bir gecikme verir. Söz konusu gecikmenin, uydu yoluyla telefon haberleşmelerini engelleyeceği sanılmış, ama uygulamada bunun önemli olmadığı görülmüştür.
Günümüzde kullanılan uyduların aşağı yukarı tümü, eşzamanlıdır. Yalnızca Sovyetler Birliği, elips biçiminde yörüngelere oturtulan Molniya (Şimşek) uydu ağından yararlanır. Molniya'ların, Dünya'ya en yakın noktalan (yerberi) 500 km, en uzak noktaları (yeröte) ise 40 000 km'dir. Bu, tam 12 saatlik bir yörünge demektir. .Uydular ekvator üstünde bir yörünge yerine hafifçe eğik bir yörünge izlediklerinden, yeröte noktası S.S.C.B. üstünde yeralmakta ve uydular Sibirya üstünde 8 saat kalmaktadır (eşzamanlı yörünge için olanaksız bir durum). Büyük Okyanus' un güneyinde Dünya'ya yaklaşan (yerberi) uydular hızlanmaktadır.

Kaynak:4
3.cilt / s.990-994

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Haberleþme uydularý nasýl çalýþýr-Uydu çeþitleri- Uydu teknolojisi- Yörüngeler-haberlesme.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 15.11.08, 13:50
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Haberleşme uyduları nasıl çalışır-Uydu çeşitleri- Uydu teknolojisi- Yörüngeler

Uydu teknolojisi: Antenlerin doğru biçimde Dünya'ya yöneltilmesi için, uydunun kararlı hale getirilmesi gerekir. Bunun bir yolu, dönme kararlılığını sağlamaktır. Uydunun ana gövdesi, saniyede bir devir yapar. Böylece cayroskop gibi, uzayda hep aynı yönde, yani Dünya'nın eksenine paralel kalır. Haberleşme donanımı ve antenler, Dünya'yla sürekli ilişkide kalmaları için, tepeye yerleştirilir ve bir motorla tersine döndürülür.
Yeni kullanılmaya başlanan başka bir yöntem de, üç eksenli dengelemedir. Bu sistemde, uydunun ana gövdesi (antenler ve kuvvetlendiricilerle birlikte), aracın bir ekseni Dünya'nınkine paralel olarak, Dünya'ya çevrili durumunu korur. Bu durum, yıllarca (uydunun ömrü kadar) tükenmeyen yakıt ve jet sistemleriyle sağlanır. Dönen platform sorununu ortadan kaldıran bu yöntem, daha elverişli yönetim olanakları sağlamaktadır. Piller, sürekli Güneş'e dönük tutulan geniş kanatlara yerleştirilir.
İçinde duyarlı elektronik aygıtlar ve hareketli parçalar bulunan uyduların, iç sıcaklıklarının da değişmez tutulması gerekir. Bazı durumlarda özel ısıtıcılar kullanılır; ama genellikle, pasif denetimden yararlanılır. Aracın dışı, özel bir boyayla boyanıp, güneş sıcaklığını belirli oranda soğurması sağlanır.
Normal olarak, uyduların haber alma ve yollama antenleri ayrıdır. İletici antenler, 20°'lik bir demet açısı verebilen geniş açılı antenler biçiminde ya da bir istasyona yüksek güçlü yayım yapabilen birkaç derecelik dar demetler oluşturan parabolsü çanaklar biçiminde olabilir. Antenlere, yerdeki bir noktadan da komuta edilebilir.
Uydunun gelen sinyali yeniden yayımlayabilme-si için, 10 000 000 000 kez kuvvetlendirmesi gerekir. Gelen ve çıkan yayınların frekansları farklı olduğundan, karışma olasılıkları yoktur. Sinyallerde MİKRODALGA'lar kullanılır. Mikrodalgalar, atmosferin başka türden sinyalleri yansıtabilen iyonlaşmış tabakalarından etkilenmezler. Uyduların çoğunda.
gelen frekans 6 GHz, çıkan frekans 4 GHz kadardır. 7-8 GHz ve 11-14 GHz'lik yayınlar da kullanılmaya başlanmıştır.
Bu yüksek frekanslar, transistörlerin (ya da yarıiletken devrelerin) çalışma alanlarının dışında kalır; bu yüzden, frekansın tam bir kesri alınır ve yeniden yayımlanması için çoğaltılır. Kullanılan yayın-layıcı, «gezici dalga tüpü Bu tür uydular, FOTOSEL'lerden aldıkları güneş enerjisiyle çalışırlar ve 350 watt lık bir doğru akım gücü üretirler. Güneş tutulmaları sırasında, akümü-latörler devreye girer.

Yer istasyonları: Yer istasyonlarının sayısı günden güne artmaktadır (1974 te 90). Bunların çoğu 30 m çaplı çanak antenlerdir. Bazılarıysa, «boynuz Antenler, RADYOTELESKOP'un tersine çalışır, yani radyo sinyali yollarlar. Sinyal demetinin genişliği bir dereceden daha küçüktür; böylece, güç dağıtılmamış olur.
Antenlerin çoğu hareketlidir; ama bir uyduyla çalışma söz konusuysa, 'birkaç derecelik oynamalarla, bütünüyle hareketsiz de tutulabilirler.
Alınan ve yanımlanan sinyaller değişik frekanslarda olduklarından, aynı anten, iki sinyal için aynı anda kullanılabilir. İletilen güç, telefon konuşmalarında kullanılan küçük ileticilerde olduğu gibi. yüz watfın altında olabilir. Renkli televizyon kanallarında ve binlerce telefon hattını yöneten büyük istasyonlardaysa, kilowatt düzeyinde güç kullanılır.

Kullanımları: Haberleşme uyduları, uluslararası olayları yansıtan TV yayınlarının yanı sıra, telefon konuşmalarının ve bilgi iletiminin gerçekleştirilmesini de sağlarlar. Ana merkezler arasında haberleşmeyi sağlamak için, hâlâ okyanus yataklarına kablo hatları çekilmektedir; ama uydular, bir hat çekimi için yıllar geçmesi gereken kent ve ülkeleri kısa sürede birbirine bağlamaktadır. Bu, özellikle, küçük ve gelişmekte olan ülkeler için önemlidir. Tek bir yer istasyonunun kurulmasıyla, birçok Afrika ülkesinin, dünyanın her yanıyla bağlantı kurması sağlanmıştır.
Uydular, kıtalararası hizmetler dışında, kıta içi bölgesel hizmetlerde de kullanılmaya başlanmıştır. A.B.D., Kanada ve Avrupa için, ayrı uydular planlanmaktadır.
Uydulardan, doğrudan doğruya evlerde yeralan antenlere yayın yapma konusu tartışılmaktadır. Bunun, özellikle azgelişmiş ülkelere getireceği TV hizmetleri büyüktür. Yüksek güçlü uydular henüz kurulmamıştır, ama deney aşamasındadır.

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çalışır-uydu, çeşitleri-, haberleşme, teknolojisi-, uydu, uyduları, yörüngeler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:56 .