Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Gaita Kültürlerinden İzole Edilen Salmonella ve Shigella Suşlarının Çeşitli Antibiyotiklere Duyarlılıkları

Tıp Fakültesi hakkinda Gaita Kültürlerinden İzole Edilen Salmonella ve Shigella Suşlarının Çeşitli Antibiyotiklere Duyarlılıkları ile ilgili bilgiler


Gaita Kültürlerinden İzole Edilen Salmonella ve Shigella Suşlarının Çeşitli Antibiyotiklere Duyarlılıkları-Susceptibility of Salmonella and Shigella Strains Isolated from Stool to Various Antibiotics Bu çalışmada 1992-1993 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.04.10, 07:08
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Gaita Kültürlerinden İzole Edilen Salmonella ve Shigella Suşlarının Çeşitli Antibiyotiklere Duyarlılıkları

Gaita Kültürlerinden İzole Edilen Salmonella ve Shigella Suşlarının Çeşitli Antibiyotiklere Duyarlılıkları-Susceptibility of Salmonella and Shigella Strains Isolated from Stool to Various Antibiotics
Bu çalışmada 1992-1993 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuarı'na gelen 5874 gaita kültüründen alınan sonuçlar incelenmiştir. Bu kültürlerde üreyen Salmonella ve Shigella suşlarının çeşitli antimikrobiklere duyarlılıkları Kirby-Bauer disk diffüzyon yöntemi ile incelenmiştir.
Toplam 57 Salmonella ve 95 Shigella suşu izole edilmiştir. Salmonella'ların % 60'ı ampisilin'e, % 31'i kloramfenikol'e, % 33'ü trimetoprim-sulfametoksazol' e (TMP-SMX); Shigella suşlarının % 58'i ampisilin'e, % 40'ı kloramfenikol'e, % 63'ü tetrasiklin'e, % 57'si TMP-SMX'e karşı dirençli bulunmuştur. Salmonella'ların norfloksasin'e duyarlılığı % 98, ofloksasin'e duyarlılığı % 96, Shigella ların norfloksasin'e duyarlılığı % 91, ofloksasin'e duyarlılığı % 68, sefoperazon'a duyarlılığı % 85 olarak bulunmuştur.

In this study, stool cultures of 5874 patients admitted to Ankara Numune Hospital Microbiology Department between the years 1992-1993 were reviewed. The susceptibility of the cultured strains to various antimicrobials was tested by Kirby-Bauer's disc diffusion method.
Totally 57 Salmonella and 95 Shigella strains were isolated. The resistance rates for the Salmonella strains were 60 % for ampicillin, 31 % for chloramphenicol, 33 % for trimethoprim-sulphametoxazole (TMP-SMX) and resistance rates for Shigella strains were 58 % for ampicillin, 40 % for chloramphenicol, 63 % for tetracycline and 57 % for TMP-SMX. The susceptibility rates of the Salmonella strains to norfloxacin and ofloxacin were 98 % and 96 % respectively. For the Shigella strains the rates of susceptibility to norfloxacin, ofloxacin and cefoperazone were 91 %, 68 % and 85 % respectively.

Enterik patojenlerden Salmonella ve Shigella'lara bağlı enfeksiyonlar ülkemizde oldukça sık sayılabilecek oranlarda görülmektedir. Salmonella enfeksiyonları gelişmekte olan ülkelerde klinik ve epidemiyolojik açıdan sorunlar oluşturmaktadır. Beş yaş altındaki çocuklar enfeksiyon insidansının en yüksek olduğu grubu oluştururlar. Olguların büyük kısmında insanlar Salmonölla'lan kirli gıda ve sularla alırlar. Tüm salgınların % 85'i su ve gıda gibi kontamine genel araçlarla ve % 10 kadarı da çapraz-enfeksiyon şeklinde yayılır (1). Çapraz-enfeksiyon, akut entero-kolitli veya asemptomatik taşıyıcı hastaların yatırılması ile veya kontamine su ve yiyecek gibi genel araçlarla Salmonella'lann hastaneye girmesi ile yerleşir. Daha sonra hastane personelinin elleri veya giyecekleri ile hastadan hastaya taşınabilir.
Salmonella'lar değişik tipte klinik sendromlara neden olurlar. Salmonella'lann oluşturduğu sendromun tipi antimikrobiyal tedavinin seçimini ve süresini etkiler. Geçici intestinal taşıyıcılıkta ve enterokolitli hastaların pek çoğunda antimik-robiyal tedavi gerekmez. Salmonella suşlannda multipl antimikrobiyal direncin ortaya çıkması tedavi için antimikrobiyal ajan seçimini zorlaştırmaktadır.

Shigellosis, enfeksiyon hastalıkları arasında önemli bir yer tutup, kolit ve enterokolit şeklinde kendini göstermektedir. Shigella, gelişmiş ülke insanları için yolculuk ettikleri ülkelerde turist diyaresi etkeni olması yönünden önem taşır (2). Shigellosis tedavisinde uzun zamandır kullanılan antibiyotikler; ampisilin, kl oram feni kol, tetra-siklin ve trimetoprim-sulfometoksazordur (TMP-SMX), Fakat son yıllarda antibiyotiklere direnç sorunu gündeme gelmiştir. Shigella cinsi bakterilerde çeşitli antibiyotiklere direnç gelişimi uzun zamandır bilinen ve incelenmiş bir konudur. Bu dirençlilik daha çok, çoklu dirençlilik şeklinde olmaktadır.
Yurdumuzda önemli bir kolit ve enterokolit nedeni olan enterik bakteriler arasında dirençli suş oranları giderek artmaktadır. Bu multipl direnç sorunu antibiyotik tedavisinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Salmonella ve Shigella suşlannın antibakteriyel kemoterapötik-lere duyarlılık ve direnç durumu araştırılmıştır.
1.JPG
Birdal Yorgancıgil* Petek Uçkan^ Deniz Tezeren-^ Neriman Balaban4 Süheyla Öztürk^ *XXVI. Türk Mikrobiyoloji Kongresi, 11-15 Nisan 1994-Antalya'da tebliğ edilmiştir.
1YrcLDoç.Dr. SDÜ Tıp Fakültesi. Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, İSPARTA. 2Dr. Numune Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuarı Asistanı, ANKARA. 3Uz .Dr. Numune Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Kİ. Mikrobiyoloji Laboratuarı Başasistanı, ANKARA. 4Mik .Uz. Numune Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Kİ. Mikrobiyoloji Laboratuarı Şef Muavini, ANKARA. 5Uz .Dr. Numune Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuarı Şefi, ANKARA.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 367.pdf (476,5 KB (Kilobyte), 24x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
antibiyotiklere, çeşitli, duyarlılıkları, edilen, gaita, kültürlerinden, salmonella, shigella, suşlarının, ızole

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:39 .