Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Avrupa Standart Yama Testi Serisi

Tıp Fakültesi hakkinda Avrupa Standart Yama Testi Serisi ile ilgili bilgiler


Yama testi, alerjik kontakt dermatit tanısını doğrulayan ve kontakt alerjinin sebebini bulmamızı sağlayan en ¡nemli tanısal yöntemdir. Günümüzde 3000'e yakın kontakt alerjen bilinmektedir. Günlük hayatta en sık karşılaşılanlar ise biraraya

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.10, 13:49
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Avrupa Standart Yama Testi Serisi

Yama testi, alerjik kontakt dermatit tanısını doğrulayan ve kontakt alerjinin sebebini bulmamızı sağlayan en ¡nemli tanısal yöntemdir. Günümüzde 3000'e yakın kontakt alerjen bilinmektedir. Günlük hayatta en sık karşılaşılanlar ise biraraya getirilerek standart test serileri oluşturulmuştur. Halen dünyada birbirinden bağımsız çalışan 3 majör grup tarafından önerilen üç ayrı standart seri (Avrupa, Amerikan ve Japon standart serileri) vardır. Bu seriler ilgili araştırma grupları tarafından düzenli olarak yenilenmektedir. ülkemizde de kullanılmakta olan Avrupa standart serisi 23 alerjenden oluşmaktadır. Yazımızda bu alerjenlerin ¡nemli özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.
patch test.jpg
Patch test is the most reliable method to diagnose allergic contact dermatitis and to find out the responsible contact allergen. It is based on the cutaneous application of a small amount of the suspected allergen in a suitable concentration and vehicle. Approximately 3000 contact allergens are present, and the most frequent ones are tested together in standard series. Three different standard patch test series (European, American and Japanese) are defined by three different research groups; these are subject to continual modification and are regularly updated. European standard patch test series, that is also used in our country, consists of 23 contact allergens which are discussed here in detail on the basis of the literature. Key words: Allergic contact dermatitis, patch test, European standard series, contact allergens

Yama testi, alerjik kontakt dermatit tanısına yönelik önemli ve güvenilir bir metoddur. Hikayesi ve klinik görünümü ile alerjik kontakt dermatit düşünülen olgularda şüphelenilen alerjenlerin iritasyon oluşturmayacak konsantrasyonlarda deri üzerine uygulanması esasına dayanmaktadır1.
Josef Jadassohn, dermatolojide yama testinin esas öncüsüdür. Jadassohn, 1896'da bazı maddelere intoleransı olan hastaların derisine bu maddeleri (iyot veya civa tuzları) uygulayarak kontakt dermatit oluşturmuştur2. ısviçre'li dermatolog B.Bloch, Jadassohn'un fikrinden yola çıkarak 7 maddeden oluşan ilk standart yama testi serisini geliştirmiştir. Avrupa'da Bonnevie, Amerika'da ise Sulzberger ve Wise tarafından yama testi daha da geliştirilmiştir. Bonnevie'nin İğrencisi Hjorth'un önderliğinde kurulan Uluslararası Kontakt Dermatit Araştırma Grubu (ICDRG), en sık reaksiyon veren kontakt alerjenleri, uygun test konsantrasyonlarını ve yama testi yİntemini standardize etmek için çalışmalar yapmıştır3. Hjorth, kontakt dermatit konusunda ilk uluslararası simpozyumu organize etmiş ve Tüm dünyada çeşitli ulusal kontakt dermatit gruplarının kurulmasına öncülük etmiştir2.
Günümüzde yaklaşık 3000 çeşit kontakt alerjen bilinmektedir. De Groot'un 'Patch Testing' isimli kitabı, bu alerjenlerin en uygun hangi konsantrasyonda ve taşıyıcı ajan içinde test edilmeleri gerektiği ile ilgili çok İnemli bilgiler içermektedir4. ış yerinde temas edilen maddeler, lokal olarak deriye uygulanan ilaçlar, kozmetikler, bitkilerin yanı sıra günlük hayatta bilerek ya da bilmeden çok sayıda duyarlandırıcı ile temas halindeyiz. Bu çok çeşitliliğe rağmen alerjik kontakt dermatitin yaklaşık %80 kadarından sadece 15-20 alerjenin sorumlu olması tanı kolaylığı açısından sevindirici bir durumdur. Bu en sık rastlanan alerjenler bir araya getirilerek standart yama testi serileri oluşturulmuştur. Halen birbirinden bağımsız çalışan 3 majİr grup tarafından önerilen üç ayrı standart seri vardır5.
1- European Environmental and Contact Dermatitis Research Group (EECDRG) tarafından önerilen Avrupa standart serisi.
2- North American Contact Dermatitis grubu tarafından önerilen Amerikan standart serisi.
3- Japanese Society for Contact Dermatitis tarafından önerilen Japon standart serisi.
Avrupa ülkeleri gibi bizim ülkemizde de Uluslararası Kontakt Dermatit Araştırma Grubu (ICDRG) ile Avrupa çevre ve Kontakt Dermatit Araştırma Grubu (EECDRG)'nun ortak işbirliğiyle oluşturulan Avrupa standart yama testi serisi kullanılmaktadır. Standart seriler, düzenli olarak yapılan uluslararası kontakt dermatit grup toplantılarında değerlendirilmektedir. Eğer bir alerjenin pozitif reaksiyon sıklığı %1'in altında bulunursa, standart seriden çıkarılması sİz konusu olabilir ve yerine başka bir bileşik konabilir. Bu sebeple standart seri içeriği sürekli olarak değişmektedir. Örneğin, son yıllarda oldukça sık saptanan ve bazen lokal epidemiler yapan alerjenlerden metilizotiazolinon (Kathon CG) standart seriye sonradan eklenmiştir. İte yandan karbamat karışımı standart seriden çıkarılarak yerine başka bir lastik bileşeni olan merkaptobenzotiazol yerleştirilmiştir6,7. Primin kuvvetli duyarlandırıcı etkisi nedeniyle bazı ülkelerde standart seriden çıkarılmıştır; yerine vazelin test edilmektedir1.
Avrupa standart serisi 23 alerjeni içermekte, bunlardan 8 tanesi de karışım halindeki alerjenlerden oluşmaktadır (Tablo I). Peru balzamı, seskiterpen lakton karışımı, kolofoni ve yün alkolleri doğal karışımları, tiuram karışımı, merkapto karışımı, koku karışımı ve paraben karışımı da diğer karışımları meydana getirirler. Alerjenleri karışım şeklinde test etmek zaman ve yerden kazanç sağlar. Avrupa standart serisinde yer alarak en sık kontakt duyarlanmaya yol açan alerjenleri şu şekilde özetleyebiliriz.
krom günlük yaşamda sık karşılaştığımız maddeler arasındadır (kağıt, toprak, odun külü gibi..)8 Kroma duyarlı kimselere, indirgeyici ajan, şelat ve iyon transferi yapan bileşikler içeren çeşitli el kremlerini kullanmaları tavsiye edilebilir3.
Son yıllarda, yama testinde uygulanan %0,5'lik potasyumdikromat konsantrasyonun iritan özellikte olabileceği bildirilmektedir. Dozun %0,25'e indirilmesi önerilmiştir fakat bu konsantrasyonda bazı gerçek krom alerjileri yalancı negatif reaksiyon verebilir3, 8.

Esra Akasya, Esen İzkaya-Bayazıt
İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı, İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf TURKDERM_35_4_265_276.pdf (162,8 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
avrupa, serisi, standart, testi, yama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:37 .