Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Deride Bir Kesi ile Karşılaşıldığında, Pratisyen Hekimden Plastik Cerraha Kadar Kim Ne Yapabilir, Nasıl Yapmalıdır?

Tıp Fakültesi hakkinda Deride Bir Kesi ile Karşılaşıldığında, Pratisyen Hekimden Plastik Cerraha Kadar Kim Ne Yapabilir, Nasıl Yapmalıdır? ile ilgili bilgiler


Deride Bir Kesi ile Karşılaşıldığında, Pratisyen Hekimden Plastik Cerraha Kadar Kim Ne Yapabilir, Nasıl Yapmalıdır?-When Faced with a Laceration in the Skin, Who Can Do What, from a General Practitioner

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.03.11, 08:51
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Deride Bir Kesi ile Karşılaşıldığında, Pratisyen Hekimden Plastik Cerraha Kadar Kim Ne Yapabilir, Nasıl Yapmalıdır?

Deride Bir Kesi ile Karşılaşıldığında, Pratisyen Hekimden Plastik Cerraha Kadar Kim Ne Yapabilir, Nasıl Yapmalıdır?-When Faced with a Laceration in the Skin, Who Can Do What, from a General Practitioner to a Plastic Surgeon, How Should These Be Done?
Her gün ufak tefek kazalar ile yüz yüzeyiz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki kimilerinin küçük bir laserasyon için estetik cerrah aradığı ülkemizde, akşama kadar meydana gelen yüzlerce kesiye, birçok fakültenin acil servislerindeki intörnler de dahil olmak üzere, çeşitli sağlık ocağı ve hastanelerde pratisyen hekimler de yardımcı olmaktadır. Pekala, bunların çoğunun da sorunsuz bir şekilde iyileştiğini söyleyebiliriz. Eninde sonunda aranan bir plastik cerrahi uzmanının yardımı ise, plastik cerrahi uzmanı tarafından yazılacak bir yazı ile hiç değilse okuyucular arasında ortak bir noktaya varılması ve böylece bu konu ile ilgisi olanların verecekleri tıbbi kararlarda bir gönül rahatlığı sahibi olmalarını önemsediğimizden bu yazının yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Every day we face minor accidents. We all know that in our country, where some seek a plastic surgeon for a minor laceration, management of most cases of hundreds of lacerations happenning every day is mostly provided by practitioners in primary health care centers and hospitals, and by interns in emergency rooms of many university hospitals. We may very well say that most heal without any problem. Considering that help is eventually sought from a plastic surgeon, since we care about those interested in this topic being at peace with the medical decisions they make and about the readers coming to common terms about the issue, we nonetheless hope that an article written by a plastic surgeon will be of some help.

Giriş
Her gün ufak tefek kazalar ile yüz yüzeyiz. Mutfakta patates soyan bir insan elini kesebiliyor. Bu yalnızca bir deri laserasyonundan ibaret olabiliyor ama bir iş kazasında elini bir makinaya kaptıran insanın el yaralanması; tendon, sinir, kemik, damar dokularındaki harabiyeti de kapsayan karmaşık bir yaralanma olabiliyor. Öte yandan çocuklarımız oyun oynarken kafalarını olur olmaz yerlere çarpabiliyorlar. Anne ve babalar telaş içinde hastanelere taşınıyorlar. Kimi zaman "bir estetik cerrah" dikiş atsın diye ısrar edenler oluyor. Kimilerinin küçük bir laserasyon için estetik cerrah aradığı ülkemizde, akşama kadar meydana gelen yüzlerce kesiye, birçok fakültenin acil servislerinde intörnler de dahil olmak üzere, çeşitli sağlık ocağı ve hastanelerde pratisyen hekimler de yardımcı olmaktadır. Bunların çoğu da sorunsuz bir şekilde iyileşmektedir. Eninde sonunda aranan bir plastik cerrahi uzmanının yardımı ise, plastik cerrahi uzmanı tarafından yazılacak bir yazı ile hiç değilse okuyucular arasında ortak bir noktaya varılması ve böylece bu konu ile ilgisi olanların verecekleri tıbbi kararlarda bir gönül rahatlığı sahibi olmalarını önemsediğimizden bu yazının yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Temel Bilgiler
Deri bütünlüğünün bir incinme sonucu bozulması durumu ile çeşitli şekillerde karşılaşabiliriz:
1. Kesici bir alet deriye zarar vermiş olabilir.
2. Keskin kenarlı bir yere vücut kısımları şiddetli bir darbe ile çarpmış olabilir.
3. Yüksek basınçlı bir çarpışma meydana gelmiş olabilir ve bunun etkisi ile deri bütünlüğü bozulmuş olabilir.
4. Isırıklarla deri bütünlüğü bozulmuş olabilir.
5. Kimyasal madde ya da termal incinme ile deri bütünlüğü bozulmuş olabilir.
Hangisi olursa olsun, ancak derinin epidermis tabakasını aşıp dermal bütünlüğü de bozan yaralanmalar kanamaya yol açabilir. Anımsanacağı üzere epidermis damar kapsamamaktadır. Dermis düzeyinden daha derinlere gittikçe daha büyük ve önemli damarlar ile karşılaşmak olasılığı artar ve bu yapıların yaralanması hastanın hemorajik şoka girecek kadar kanamasına yol açabilir. Ancak kimi zaman yaralanma derindeki vasküler yapılara zarar vermemiş olmasına karşın ciddi bir morbiditeyi yanında getirebilir. Örneğin; elde 3-4 mm derinliğindeki bir yaralanma ile bile digital sinirler kesilebilir ve parmakların
ilgili kısımları duyusal innervasyondan yoksun hale gelebilir. Duyusal innervasyonun varlığı ellerimiz için vazgeçilmezdir. İnsan eline aldığı, dokunduğu bir cismin, sıcak mı soğuk mu, sivri mi kaba mı, yumuşak mı sert mi olduğunu bilmelidir. İnsan dokunma duyusunu büyük oranda parmak pulpaları yoluyla hissetmektedir. Kalem tutan el ile bilgisayar klavyesini kullanan elin yine parmak pulpalarını kullandığını anımsayınız. Böylece küçük gibi gözüken delici bir yaralanma el parmaklarının sinirlerinin bütünlüğünü bozup insanın yaşamını çekilmez duruma getirebilir.
Diğer yandan deri bütünlüğünü bozan yaralanmanın vücutla ilişkisi bir açıya sahip olabilir. Örneğin; dik bir kesi olabilir. Otuz ya da 40 derecelik bir açı ile kesici alet deri bütünlüğünü bozmuş olabilir. Dik yaralanmalarda daha çok sayıda önemli yapı zarar görebilirken, belli bir açılanma ile olan yaralanmalarda çok şanslı zedelenmeler oluşabilir. Dar açı ile ve derinliği fazla olmayan yaralanmalar hasta için ve hekim için şanslı yaralanmalardır.
1.JPG

*Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya , **Dr. Kamran Afandiyev
*Doç.; Atatürk E***240;itim ve Arş. Hast. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik
Cerrahi Kl,, Ankara
**Arş. Gör.; Atatürk E***240;itim ve Ar***254;. Hast. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik
Cerrahi Kl., Ankara
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf deri.pdf (78,5 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
cerraha, deride, hekimden, kadar, karşılaşıldığında, kesi, plastik, pratisyen, yapabilir, yapmalıdır?

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:47 .